אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הסוכרתי:  הצוות הרפואי שבשטח.

     סוכרת, שלא כמו מירב המחלות האחרות, דורשת חלק פעיל מן המטופל. ברוב המחלות מסתיים תפקיד החולה בנטילת הכדורים שרשם לו הרופא, או בחתימה על הסכמה לניתוח. מחלת הסוכרת דורשת אקטיביות יום יומית יזומה של הסוכרתי כדי לטפל במחלתו. בלית ברירה, מאצילה המערכת הרפואית מסמכותה ואחריותה על הסוכרתי, ולכן חייבת המערכת להכיר בסוכרתי כ"רופא" של עצמו. קיימות מחלות נוספות בהן החולה ו/או בני משפחתו לוקחים חלק פעיל ויזום בטיפול במחלה. הסוכרת מובאת כאן כדוגמה למצבים כאלה.

  בעבר, (ובחלק מהמקרים גם היום) הייתה קיימת הגישה של תוכנית טיפולית קבועה מראש לסוכרתי. הרופא ירשום לסוכרתי את מינוני האינסולין, הדיאטנית תרשום לו את תוכנית התזונה, והסוכרתי יהיה רובוט עם תוכנית יומית קבועה מראש. הוא יבצע את בדיקות הסוכר בכל יום באותן השעות, יזריק לעצמו את מינוני האינסולין הקבועים מראש בדיוק באותן שעות, ויאכל את ארוחותיו לפי תוכנית התזונה הרשומה לו בכמויות המדויקות ובשעות המיועדות. גישה זו הביאה סוכרתיים למצבים שהיו בלתי אפשריים לשמירת רמות סוכר טובות. היו מקרים בהם גישה זו גרמה ל"מרד" ואי שיתוף פעולה מוחלט שבעקבותיו הגיעו גם למצבי סכנת חיים.

מחקרים הראו שככל שהסוכרתי מצליח לשמור על רמות סוכר קרובות לאלו של הלא-סוכרתיים, הוא יכול למנוע או לעכב התפתחות סיבוכי הסוכרת הכוללים פגיעות בכלי דם קטנים, כלי דם גדולים, עיניים, כליות, מערכות העצבים, לב ועוד. מחקרים נוספים הראו שעלויות סיבוכי הסוכרת יושבות כאבן רחיים על צוואר הכלכלה הלאומית. אין צורך להיות כלכלן גדול כדי לראות רשימת סיבוכי הסוכרת ולהבין את העלויות הכרוכות בהם, הן הישירות והן העקיפות. ולכן, הטיפול היום יומי בסוכרת מהווה השקעה הנושאת תשואה גדולה ביותר. עלויותיו קטנות בהרבה מעלויות הטיפול בסיבוכים. נוסיף לכך את ההיבטים האנושיים המוסריים בדבר חיי אדם ובריאותו ונבין שהסוכרתי צריך לקבל את מיטב הטיפול מן הקהילה. 

הסוכרתי, בין אם רוצה או לא רוצה, חייב להיות הרופא של עצמו ברמה כלשהי. התמודדות הסוכרתי עם מחלתו כוללת בדיקות סוכר תכופות ביום, הזרקות אינסולין (או לחילופין נשיאת משאבת עירוי אינסולין 24 שעות ביממה). וכן,  קבלת החלטות בזמן אמיתי של מינון אינסולין עבור ארוחה שלא פעם אינו יודע מרכיביה. כתוצאה מרמות סוכר משתנות, הסוכרתי צריך לבצע החלטות בזמן אמיתי על מינון אינסולין או אכילת פחמימות/סוכר. יש גורמים רבים המשפיעים על רמות סוכר כגון פעילות גופנית, ומחלה. גם מצבים נפשיים משתנים כמו כעס, עצב, שמחה, ומצוקה משפיעים על רמות הסוכר. חלק ניכר מהמצבים כרוכים באי וודאות. הסוכרתי חייב לפעול גם על פי אינטואיציה. למשל, הסוכרתי צריך לקבל החלטה כמה ואיזה אינסולין לקחת לפני מסיבה בערב עד שעה מאוחרת ללא ידיעה מתי תסתיים, אם ירקוד בה או יאכל, כמה ומתי יאכל או ירקוד. מצב שבו הסוכרתי מתקשר לרופאו בכל פעם, מסביר לו את המצב ושואל מה לעשות הינו בלתי ישים.

למעשה, מערכת הבריאות בלית ברירה מאצילה מאחריותה ומסמכותה על הסוכרתי עצמו. מתוקף סמכות זו, משקלה של החלטת סוכרתי, שקולה כמשקלה של החלטת רופא. ובנוסף, החלטת הסוכרתי מהו המזרק הנוח לו ביותר, הדוקרן הנוח ביותר, או מכשור כלשהו שקולה כמשקלה של החלטת המנתח הבוחר את האזמל המתאים לו ביותר לביצוע חתך. ואפילו תהינה הסיבות סובייקטיביות ככל שתהיינה, עד להעדפת הילד של צבע הדוקרן האהוב עליו, עדיין הוא צריך להיות הקובע. כי הוא הנושא עמו את הסוכרת כל חייו. והוא ולא אחר יישא חס וחלילה בתוצאות איזון הסוכר. ולכן, צריכה המערכת הרפואית לפתוח בפניו את מלוא אפשרויות הטיפול.

יש סוכרתיים המעדיפים מטעמים שונים לבצע כמצוות הרופא ולא להיכנס לחישובי אינסולין וקבלת החלטות. יש להם הזכות "לגלגל את הכדור" חזרה לפתחה של המערכת הרפואית. המערכת הרפואית צריכה להתמודד עם מצב זה. עדיף לשתי הצדדים שהסוכרתי יקבל מידע בסיסי על התנהגות במצבים משתנים. טבלאות החלטה פשוטות כגון: פרוטוקול לניהול ימי מחלה, Sliding Scale  (סקאלת מינון  אינסולין)  יכולים לספק מענה סביר למצבים בהם נתקל הסוכרתי ש"אינו רוצה להסתבך". גם כאן, פועל הסוכרתי על פי פרוטוקול רפואי.  

נושא התמודדות הסוכרתי עם מחלתו נלמד במספר מחקרים בהם הוכח שעבודת צוות שבתוכו מצויים הסוכרתי עצמו, הרופא, ושאר אנשי המקצוע מביאה לאיזון טוב של רמות הסוכר, ולאיכות חיים גבוהה של הסוכרתי. שיתוף ידע ומידע בין הצוות המקצועי לסוכרתי, והפריה הדדית מניבים את התוצאות הטובות ביותר בהתמודדות הסוכרתי. וזאת, מפני שלסוכרתי יש כל המידע והידע בבואו לקבל החלטה רפואית. לא בכדי נאמר: "הסוכרתי הוא הרופא הטוב ביותר של עצמו".

במדינת ישראל  קיימת מערכת בריאות לאומית הכוללת את משרד הבריאות וקופות החולים. מערכת זו נתונה תחת לחצים תקציביים כבדים וכמות משאבים מוגדרת ומוגבלת. בתוך מערכת זו מכהנים אנשים בעלי שם בתחומם. בבואם  לקבל החלטה, נעזרים באנשי רפואה מקצועיים לקבלת חוות דעת, אך אותם מקבלי החלטות וגם היועצים המקצועיים לא הפנימו את העובדה שהסוכרתי הוא איש מקצוע לכל דבר ועניין לגבי הסוכרת האישית שלו ובעל סמכות ואחריות שמערכת הבריאות האצילה עליו. אם נרחיב את הראייה, כל חולה הוא איש המקצוע לכל דבר ועניין לגבי מחלתו שלו. הוא שיודע שכדור מסוים גורם לו אלרגיה והוא היודע שמאכל מסוים גורם לו צרבת. החולה הוא הצוות הרפואי שבשטח

כאשר באים מקבלי ההחלטות במערכת הבריאות לקבוע סוגי טיפול, תרופות "קו ראשון" ו"קו שני" , ציוד ומכשירים, צריכים הם לשקול בהחלטותיהם גם את משקל המלצת "הצוות הרפואי שבשטח" ולהציע מגוון רב ככל האפשר לרשותו על מנת להגיע לטיפול מיטבי במחלתו. מערכת הבריאות זקוקה למהפכה חשיבתית האומרת שהחולה הוא "הצוות הרפואי" או לפחות חלק בלתי נפרד מן הצוות הרפואי עבור מחלתו. מהפכה זו תביא כנראה לעלויות מידיות גדולות יותר. אך פתיחת האפשרויות והגדלת המגוון יביאו לתחרות בין ספקיות התרופות שתביא להורדת מחירים ושיפור השירות. ככל שיגדל מגוון האפשרויות ל"צוות הרפואי שבשטח", כך יקטן הצורך בטיפולים ספציפיים חריגים כי כל אדם הוא הרי חריג בפני עצמו. עלויות הטיפול המידיות יניבו בטווח הרחוק תשואות גדולות ע"י ירידה בהיקפי תחלואה, חסכון בימי אשפוז, יותר נוכחות בעבודה, עליה בתוחלת החיים ובאיכות החיים, ותוצאה סופית של עליה בתל"ג.   

אותו "צוות רפואי שבשטח" מחליט לא פעם על דעת עצמו ובמידת אפשרויותיו הכלכליות להעדיף סוג טיפול שונה מזה שהמערכת המוסדית החליטה עבורו ורוכש תרופותיו באופן פרטי. דבר זה מביא ל"רפואה לעשירים ורפואה לעניים", ומגדיל את הפער החברתי. אם יורחב מגוון התרופות והטיפולים, יביא הדבר גם להקטנת הפער החברתי.  

נדרשת מהפכה בתפיסת המערכת הרפואית של מחלת הסוכרת. מהפכה זו תאפשר הן שיפור בחיי החולים והן הקלה כלכלית. יישום מהפכה כזאת כרוך בשבירת עכבות משמעותית מצד המערכת הרפואית. האם תשכיל המערכת לשבור עכבותיה?  

גדי

פברואר 2002

 הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |