אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

אפריל  2008  


חוויות ומסקנות משימוש במד הסוכר הרציף  

הקדמה

מזה כחודשיים בתי בת ה 12 מחוברת למד הסוכר הרציף (או בשמו המלא Guardian (REAL-Time של חברת מדטרוניק, ורציתי לשתף אתכם בהתנסותנו ובנסיון שצברנו.
הסבר על מד הסוכר הרציף ודרך פעולתו ניתן כבר באתר (ראו קישור) ולא אחזור עליו.

למה החלטנו להשתמש במד הרציף?
האיזון של בתי היה תמיד סביר (A1C באיזור 6.7). אולם קריאת מאמרים בנושא האיזון העלתה, שגם סוכרתי שמאוזן היטב, כ-70% מהזמן ערכי הסוכר שלו אינם תקינים. הם גבוהים מדי או נמוכים מדי. גם אם יש כאן הפרזה, עדיין בחלק ניכר מהזמן רמות הסוכר אינן מאוזנות. ראינו זאת גם מנסיוננו. כמעט בכל יום הראה מד הסוכר בדיקת סוכר אחת לפחות מעל 250 מ"ג%, ואחת נמוכה מ-65.  גורם מזרז נוסף היה השינוי שחל בהרגלים של הבת: מילדה קטנה וצייתנית שאוכלת מה שצריך מתי שצריך, היא הפכה לנערה צעירה שאוכלת מה שבא לה מתי שבא לה... 
הרגשנו שמד סוכר רציף יוכל לעזור לנו לשמור על איזון טוב ללא הטלת הגבלות לא סבירות על ילדה בגילה.

פרוצדורה ומחירים:
ההתחברות נעשתה בעזרת נציגי חברת מדיטרוניק בישראל, המשווקים בארץ את משאבת האינסולין "מינימד" ואת מד הסוכר הרציף (להלן – הסנסור). ניתן לקבל את הסנסור לחודש נסיון, ואז להחליט האם לרכוש אותו.
 משאבת ה"מינימד" יכולה להוות צג בקרה למד הסוכר הרציף, לכן לפני קניית המשדר עברנו להשתמש במשאבה זו, לאחר מספר שנים של שימוש במשאבת אנימס. שבוע לאחר המעבר למשאבת מינימד, שעבר ללא כל בעיות, הגיעה נציגה של החברה לביתנו כדי להסביר ולהדגים את ההתחברות והשימוש במד הרציף.
החלק המתכלה של המשאבה, החיישן, מוחדר לגוף באמצעות קפיץ, בדומה לפרפרית של משאבה, כמעט ללא כאב. אל החיישן מתחבר המשדר, וביחד הם מהווים יחידה בגודל של חצי משאבה. 4 פעמים ביום יש למדוד סוכר בדרך הרגילה ולכייל את המכשיר.

מחיר (!!!): נקודה כואבת. המד הרציף אינו מכוסה על ידי קופות החולים. מחיר המשדר, שהוא החלק הקבוע, הוא כ-5,000 שקל. האחריות עליו היא ל 9 חודשים, אולם על פי נסיונם של אחרים הוא מספיק לפחות לשנה. מחיר החלק המתכלה, החיישן, הוא 295 שקלים. החברה מתחייבת לכך שהוא מספיק ל 3 ימים, אולם מנסיוננו ומנסיונם של אחרים הוא מספיק לשבוע עד 10 ימים. כך שמדובר בהוצאה חודשית של כ- 1,200 שקל, לא מעט.
בארצות הברית מחיר החיישן הוא מחצית ממחירו בארץ, 35$. כדי לקנות אותו מהחברה בארצות הברית יש צורך במרשם של רופא בעל מספר רשיון התקף בארה"ב. כמו כן צריך לספק כתובת למשלוח בארה"ב ולדאוג שהסנסורים יובלו לארץ בטמפרטורה של עד 27 מעלות.
 

התנסות עם החיישן:
שעה מרגע ההתחברות לחיישן הוא מתחיל להראות באופן רצוף את רמות הסוכר בדם. מה אני אגיד לכם, זה נראה לנו בימים הראשונים כמו פלא, להיות מסוגלים לדעת בזמן אמת את רמות הסוכר. בהמשך כמובן ההתרגשות שככה, והפסקנו לדגום אותו כל חמש דקות.
ניתן לכוון את הסנסור כך, שיתריע אם רמת הסוכר גבוהה מדי או נמוכה מדי. ההתראה מפחיתה את הצורך לבדוק את הצג, ומבטיחה שמירה על רמות סוכר בטווח תקין. מגבלת ההתראה הזו היא בלילה, בכך שאינה חזקה דיה כדי להעיר את ההורים הישנים בחדר סמוך, כך שאת בדיקת הסוכר באמצע הלילה הסנסור לא חסך לנו. חבל שאין שלט רחוק (כמו שיש במשאבה עצמה), הנותן את ההתראה במקביל לסנסור, אותו ניתן להניח בחדר ההורים.
חשוב כמובן להתייחס להתראות באופן שקול, שכן הם אינן משקללות את רמת האינסולין הפעיל בגוף. המכשיר ממשיך לצפצף כל רבע שעה בגלל רמת סוכר גבוהה גם לאחר שניתן הבולוס לתיקון החריגה, וחשוב לא להתפתות לתת בולוס נוסף אלא לחכות בסבלנות להשפעת הבולוס הראשון.
 

דיוק:
הסנסור מראה את רמות הסוכר באיחור של כ-20 דקות בהשוואה לגלוקומטר. מנסיוננו, רוב הבדיקות הן בטווח דיוק של עד 15% בהשוואה לבדיקת דם בגלוקומטר. הבעיה היא בעיקר בטווח הערכים הנמוכים: כשרמת הסוכר יורדת מתחת ל 70 מ"ג%  הסנסור אינו מדייק. לכן אם יש התראה על סוכר מתחת ל 70, מומלץ מאוד לבדוק באצבע. מספר פעמים קרה לנו שבדיקה העלתה רמת סוכר של 55, כשהצג הראה 70.
היתרון של הסנסור שמחפה במידה רבה על חוסר הדיוק הוא זיהוי מגמת הסוכר: אם הסוכר בעליה חדה או בירידה חדה, לערך המופיע על הצג מתלוים חיצים בכיוון מגמת הסוכר. יש לכך ערך רב בהחלטה על מינון האינסולין הדרוש.
על פי הוראות השימוש בסנסור, כדי להחליט על מינון האינסולין הדרוש במקרה של גלוקוז גבוה יש לבצע בדיקת דם רגילה ואין לסמוך על הסנסור. אנו כן נותנים אינסולין בהתאם לרמת הסוכר בסנסור, אבל ביום בלבד. בלילה אנו סומכים על בדיקת דם רגילה בלבד.

שיפור איכות החיים: 
בעיני היתרון המשמעותי של הסנסור הוא בהפחתת המתח הכרוך בטיפול בילד סוכרתי. עם הבדיקות במד הסוכר הרגיל, כל חריגה של הסוכר כלפי מעלה לוותה בחשש שרמתו גבוהה כבר מספר שעות בלי שידענו, ובפרקי הזמן בין בדיקה לבדיקה התגנב ללב הפחד מהיפו, שאינו נותן מנוח להורים סוכרתיים. בקצרה – מועקה תמידית. כיוון שהמד הרציף נותן תמונה רציפה של הסוכר ומאפשר לזהות את מגמת הסוכר, וכך למנוע חריגות ברמת הסוכר כשרמתו עדיין בטווח התקין, השימוש בו מפחית במידה ניכרת את המתח הכרוך בבדיקות. יתרון בולט נוסף הוא בחופש שהוא מאפשר לביתנו – לאכול בחוץ, לשהות שעות ממושכות אצל חברה, וכל זאת ללא חשש לפגיעה באיזון הסוכר.
לחופש הרב יש גם מחיר: העובדה שיש למעשה 2 פרפריות על הגוף, אחת מהן בשווי 5,295 שקל, מגבילה ודורשת זהירות ותשומת לב. אין אפשרות להשתולל על הדשא ללא מחשבה או לקפוץ לכל מקווה מים שנקרא בדרכנו בטיול. טוב, מתרגלים. מסיבה זו הסנסור אינו מתאים לדעתי לילדים מתחת לגיל 10.
 

שיפור באיזון:
עדיין לא בדקנו A1C  מאז ההתחברות, לכן עדיין אין לי תשובה אישית בנושא זה. מנסיונם של אחרים מסתבר, שעבור מי שהיה מאוזן לפני ההתחברות, השימוש בסנסור לא שיפר את האיזון. מדוע? כנראה בגלל שבמקביל למניעת רמות הסוכר הגבוהות, הסנסור מונע גם רמות של היפו (מתחת ל70), כך שהאיזון אמנם השתפר אך ממוצע הסוכר, המשתקף ברמות ה A1C, נשאר כשהיה.

כתבה עידית כהן  אמא לסוכרתית אפריל 2008 
 
                       


הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |