אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

יולי  2010  

האם קיים קוקטייל ביתי לסוכרת?


יש מספר תכשירים שהראו במחקרים מוגבלים יכולת לעזור לטיפול בסוכרת. אלה הם תכשירים הניתנים לרכישה בחנויות טבע ואפילו בסופרמרקט. אין כיום עניין לחברות גדולות לפתח טיפול בסוכרת בעזרת תכשירים אלה כי הפיתוחים לא יניבו רווחים. האם חוסר העניין של החברות הגדולות אומר שהתכשירים אינם טובים?

בסוכרת נעורים מתקיים תהליך מתמיד של תקיפת תאי ביתא ע"י המערכת החיסונית. ניתן לראות את סוכרת הנעורים כדלקת אוטואימונית כרונית (מ-1, 2). עקה חמצונית (oxidative stress) מהווה אחד הגורמים התורמים לתהליך מות תאי הביתא  (מ-3, 4). גם בסוכרת סוג 2 מעורב תהליך דלקתי (מ-5). תאי ביתא חיים קיימים גם אצל סוכרתיים עם עשרות שנות ותק בסוכרת (מ-6). עולה ההשערה שאם ייפסק או ייחלש התהליך הדלקתי, יתרבו תאי הביתא באופן טבעי ותתקבל מסה גבוהה יותר של תאים בריאים המסוגלים לייצר אינסולין.
תוספי מזון ותכשירים שונים הצליחו להאריך ירח דבש אצל סוכרתיים. קיימים תכשירים אנטי דלקתיים זולים ותוספי מזון שעדיין לא מוצו איתם מספיק ניסויים. כמו כן, לא בוצעו מחקרים על צירופים שונים של התכשירים הנ"ל כדי לבדוק אפשרות של מצבי סינרגיה בניהם.
במאמר זה נסקרת רשימה של תכשירים שונים שנבדקו והוכחו ברמת סמך נמוכה יחסית. מועלית ההשערה שמינונים שונים או צירופים שונים של תכשירים אלה יכולים להחליש את התהליך הדלקתי ובכך להאריך את ירח הדבש לתקופות ארוכות. כמו כן, מועלית ההשערה שמינונים פרמקולוגיים של תכשירים אלה יכולים להביא לרגנרציה מסוימת של תאי הביתא.

1.    ויטמין D ונגזרותיו:
ויטמין D ידוע כתכשיר נוגד דלקת. מחקרים אפידמולוגים וקבוצתיים מראים שמתן ויטמין D יכול למנוע סוכרת נעורים 
(מ-7, 8). מחקר באנלוג של הורמון הויטמין – אלפא D3 אשר משמש לטיפול בבעיות במשק הסידן בגוף הראה ששימוש בו מאריך את ירח הדבש במאובחני סוכרת מסוג LADA (סוכרת אוטואימונית במבוגרים) (מ-9). מתן ההורמון הפעיל של ויטמין D – קלציטריול (1,25-dihydroxyvitamin D3) לעכברי NOD מונע התפתחות הסוכרת בהם (מ-10). ברמה התאית, ההורמון הפעיל של ויטמין D ואנלוג "לא מסייד" שלו  1,25(OH)(2)D(3) ,  1,24 (OH)(2)D(2) )  פועלים כמדכאי דלקת (מ-11).  מחקרים חדשים מראים שבנוסף לייצור ההורמון בכליה, יש ייצור מקומי של ההורמון ברקמות שונות ביניהן בלבלב (מ-12) לכן, בהקשר לסוכרת ולטיפול בה, ייתכן שהלבלב ייצר באופן עצמאי את ההורמון ללא צורך במנגנון הכליה המייצר את ההורמון לצורך ויסות רמת הסידן. ויטמין D כאמור מהווה רק חומר הגלם לייצור הורמון הקלציטריול ונשאלת השאלה האם אנו צריכים להשתמש בויטמין הגולמי או בקלציטריול לצורך טיפול או מניעה של סוכרת נעורים. אנו יכולים לקבל רמז לתשובה מתוך מחקר שנעשה בחולי טרשת נפוצה (מחלה דלקתית אוטואימונית ) שבו ניתנו מינונים גבוהים של ויטמין D (ממוצע של כ-10,000 יח' ליום). תוצאות המחקר הראו ירידה בקצב התרבות תאי T בתגובה לאנטיגנים של המחלה ואנטיגנים תזונתיים. הקבוצה המטופלת בויטמין D חוותה פחות התקפים (relapse) מקבוצת הביקורת (מ-13).

2.    כורכום
הכורכומין שנמצא בתבלין הנפוץ כורכום מוכר כתכשיר נוגד דלקת
(מ-14). במחקר על עכברים סוכרתיים שהוזנו בכורכומין נמצא שהוא גורם לירידה ב-A1C וברכיבים מעודדי דלקת של המערכת החיסונית (מ-15). מתן כורכומין לעכברים המשמשים כמודלים לטרשת נפוצה אוטואימונית הביא לשיפור במצבם (מ-16). לכורכומין גם תכונות נוגדות חמצון וייתכן שיכול להוריד את העקה החמצונית המתרחשת בתהליך המוות של תאי הביתא (מ-17).

3.    ניאצינאמיד (ניקוטינאמיד)
לניאצינאמיד נמצא שיש יכולת להשפיע על התמיינות תאי גזע עובריים לתאים מייצרי אינסולין
(מ-18). מתן ניאצינאמיד במינונים סטנדרטיים האריך ירח דבש במאובחני סוכרת נעורים חדשים (מ-19). ניאצינאמיד במינון גבוה בשילוב עם ויטמין E האריכו ירח דבש ושימרו c-peptide לתקופה של שנתיים במאובחנים חדשים (מ-20).


4.    חומצה אלפא ליפואית.
כיום רווחת הסברה שהאינסולין בעצמו יכול להיות אחד הגורמים העקריים לתגובה האוטואימונית
(מ-21). סברה זאת יכולה להביא למסקנה שסוכרת נעורים היא מצב נצחי כי לגוף אין קיום ללא אינסולין והאינסולין יתניע מחדש בכל עת את התהליך האוטואימוני. עם זאת, עדיין ייתכן שיווי משקל מסוים של לבלב פגוע חלקית עם ייצור אינסולין. הגדלת הרגישות לאינסולין יכולה לגרום לירידה בתצרוכת האינסולין כך שהתגובה האוטואימונית תחלש. חומצה אלפא ליפואית מגדילה את ספיגת  גלוקוז ע"י המנגנון של GLUT4  (מ-22) ומגדילה את הרגישות לאינסולין בסוכרתיים סוג 2  (מ-23). כמו כן, לחומצה אלפא ליפואית תכונות של נוגד חמצון ומשמשת בין השאר לטיפול בנוירופתיה (מ-24). מתן חומצה אלפא ליפואית יכול להביא לירידה במינון אינסולין ע"י הגדלת הרגישות לו  וכן להוריד את העקה החמצונית שבתהליך מות תאי הביתא.

5.    שמן זית, שמן צנובר
ההורמון GLP-1 משמש כגורם גדילה לתאי ביתא
(מ-25, 26). בסינרגיה עם הורמון הקיבה גסטרין הביא GLP-1 לסיום הסוכרת בעכברי NOD (עכברים סוכרתיים המשמשים כמודל לסוכרת סוג 1) (מ-27). הורמון זה משפיע על תחושת השובע (מ-28) ואנאלוגים שלו משמשים לטיפול בסוכרת סוג 2 (מ-29). קיימים בשוק מוצרים משרי שובע המבוססים על חומצה פינולנית הנמצאת בצנובר.שנמצאה כגורמת להעלאת רמת GLP-1 (מ-30).  גם שמן זית פשוט גורם להעלאה של רמת  GLP-1 (מ-31). במחקר שבו נבדקה השפעת שמן דגים לעומת שמן זית על הארכת ירח דבש נמצא ששמן הזית נתן תוצאות טובות יותר בפרמטרים של HBA1c ושימור תצרוכת אינסולין מאשר שמן הדגים (מ-32).

סוכרת סוג 2
בהתפתחות סוכרת סוג 2 מעורב תהליך דלקתי ותנגודת אינסולין
(מ-33). חלק מהתכשירים הנ"ל הראו השפעה מטיבה על איזון רמות הסוכר, הגדלת הרגישות לאינסולין ו/או הורדת תנגודת אינסולין על סוכרתיים סוג 2 ו/או על עכברי מעבדה המשמשים כמודלים לסוכרת סוג 2. לויטמין D יש השפעה על תנגודת אינסולין  (מ-34). כורכומין משפיע לטובה על רמות סוכר בעכברי מעבדה המשמשים כמודלים לסוכרת סוג 2 (מ-35). חומצה אלפא ליפואית מגדילה את הרגישות לאינסולין בסוכרתיים סוג 2 (מ-36). בנוסף לפעילותו של שמן הזית על GLP-1, הוא מכיל גם רכוז גבוה של חומצה אולאית. שמן זית כאמור גורם להעלאה של רמת ההורמון GLP-1 אשר אנאלוגים שלו משמשים לטיפול בסוכרת סוג 2. לכן קיימת אפשרות ששמן זית יכול להיטיב מצבים של סוכרת סוג 2.

שיקולי מינון
מאחר והמוצרים הנ"ל אינם נחשבים כתרופות אין לכולם הגדרות מינון רשמיות של גופים ממשלתיים. כמו כן אין תמיד כיסוי לגבי בטיחות המוצרים בילדים. עם זאת, נציין שבהרבה מקרים חישובי הבטיחות נעשים לפי מינון לק"ג משקל גוף ומחשבים את החלק היחסי של המינון למבוגר.

1. ויטמין D: משרד הבריאות מגדיר קצובה מרבית של ויטמין D לתינוקות עד גיל שנה 1000 יב"ל ליום. לילדים ובוגרים 2000 יב"ל ליום 
(מ-37).

2. כורכומין: אין הגדרה רשמית של מינון מרבי. ה-FDA מגדיר את הכורכומין כנחשב בדרך כלל כבטוח ("GRAS"). מחקרים
 נעשו במינונים של עד 8 גרם ליום במבוגרים ללא תופעות לוואי שליליות (מ-38). שיא הריכוז בדם היה כשעה שעתיים לאחר המינון וירד בתוך כ-12 שעות. לכן מומלץ לחלק את המינון לפעמיים ביום.

3. ניאצינאמיד/ניקוטינאמיד: ה- Council for Responsible Nutrition) - CRN ) מגדיר מינון  של 1500 מ"ג ביום כמינון "NOAEL" (מינון שלא נצפו בו תופעות שליליות)
(מ-39). במחקר שהוזכר לעיל שנעשה בילדים בגיל ממוצע של 8.8 שנים קיבלו הילדים מינונים של 25מ"ג/ק"ג משקל גוף במשך שנתיים ללא תופעות לוואי שליליות (מ-20).

4. חומצה אלפא ליפואית: משמשת דרך קבע להטבה בסימפטומים של נוירופתיה. במבוגרים נלקחת במינונים של עד 1800מ"ג ליום
(מ-40)

כל המוצרים שהוזכרו לעיל זמינים לרכישה חופשית במחירים זולים ואין עליהם פטנטים רשומים. זו כנראה הסיבה שאין מחקרי המשך גדולים ויקרים להוכחת יעילותם בסוכרת. 
בטיחותם של מוצרים אלה במינונים סבירים הינה גבוהה. זמינותם ומחירם הזול של תכשירים אלה מאפשרים לסוכרתי לבחון על עצמו מינונים וצירופים שונים.

גדי
 

מקורות


 

1. Notkins AL, Lernmark A.: Autoimmune type 1 diabetes: resolved and unresolved issues. J Clin Invest. 2001 Nov;108(9):1247-52. Medline2. Marée AF, Kublik R, Finegood DT, Edelstein-Keshet L.: Modelling the onset of Type 1 diabetes: can impaired macrophage phagocytosis make the difference between health and disease?
Philos Transact A Math Phys Eng Sci. 2006 May 15;364(1842):1267-82. 
Medline3. Zivić S, Vlaski J, Kocić G, Pesić M, Cirić V, Durić Z.: The importance of oxidative stress in pathogenesis of type 1 diabetes--determination of catalase activity in lymphocytes of diabetic patients. Med Pregl. 2008 Sep-Oct;61(9-10):458-63. Medline4. Haskins K, Kench J, Powers K, Bradley B, Pugazhenthi S, Reusch J, McDuffie M.: Role for oxidative stress in the regeneration of islet beta cells? J Investig Med. 2004 Jan;52(1):45-9. Medline
5. Donath MY, Schumann DM, Faulenbach M, Ellingsgaard H, Perren A, Ehses JA.: Islet inflammation in type 2 diabetes: from metabolic stress to therapy. Diabetes Care. 2008 Feb;31 Suppl 2:S161-4. Medline
 6. Meier JJ, Bhushan A, Butler AE, Rizza RA, Butler PC.: Sustained beta cell apoptosis in patients with long-standing type 1 diabetes: indirect evidence for islet regeneration? Diabetologia. 2005 Nov;48(11):2221-8. Epub 2005 Oct 5. Medline

7. Hyppönen E, Läärä E, Reunanen A, Järvelin MR, Virtanen SM.: Intake of vitamin D and risk of type 1 diabetes: a birth-cohort study. Lancet. 2001 Nov 3;358(9292):1500-3. Medline
8. Mohr SB, Garland CF, Gorham ED, Garland FC.: The association between ultraviolet B irradiance, vitamin D status and incidence rates of type 1 diabetes in 51 regions worldwide. Diabetologia. 2008 Aug;51(8):1391-8. Medline  

9. Li X, Liao L, Yan X, Huang G, Lin J, Lei M, Wang X, Zhou Z.: Protective effects of 1-alpha-hydroxyvitamin D3 on residual beta-cell function in patients with adult-onset latent autoimmune diabetes (LADA). Diabetes Metab Res Rev. 2009 Jul;25(5):411-6. Medline  10. Zella JB, McCary LC, DeLuca HF.: Oral administration of 1,25-dihydroxyvitamin D3 completely protects NOD mice from insulin-dependent diabetes mellitus. Arch Biochem Biophys. 2003 Sep 1;417(1):77-80.  Medline  
11.Cohen-Lahav M, Shany S, Tobvin D, Chaimovitz C, Douvdevani A.: Vitamin D decreases NFkappaB activity by increasing IkappaBalpha levels. Nephrol Dial Transplant. 2006 Apr;21(4):889-97. Medline  12. Norman AW.: From vitamin D to hormone D: fundamentals of the vitamin D endocrine system essential for good health. Am J Clin Nutr. 2008 Aug;88(2):491S-499S. Medline  13. Burton JM, Kimball S, Vieth R, Bar-Or A, Dosch HM, Cheung R, Gagne D, D'Souza C, Ursell M, O'Connor P.: A phase I/II dose-escalation trial of vitamin D3 and calcium in multiple sclerosis. Neurology. 2010 Jun 8;74(23):1852-9. Epub 2010 Apr 28. Medline  14. Jurenka JS.: Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Altern Med Rev. 2009 Jun;14(2):141-53.  Medline  
15. Jain SK, Rains J, Croad J, Larson B, Jones K.: Curcumin supplementation lowers TNF-alpha, IL-6, IL-8, and MCP-1 secretion in high glucose-treated cultured monocytes and blood levels of TNF-alpha, IL-6, MCP-1, glucose, and glycosylated hemoglobin in diabetic rats.
Antioxid Redox Signal. 2009 Feb;11(2):241-9. 
Medline  

 

16. Xie L, Li XK, Funeshima-Fuji N, Kimura H, Matsumoto Y, Isaka Y, Takahara S.: Amelioration of experimental autoimmune encephalomyelitis by curcumin treatment through inhibition of IL-17 production. Int Immunopharmacol. 2009 May;9(5):575-81. Medline  

 

17. Ak T, Gülçin I.:Antioxidant and radical scavenging properties of curcumin. Chem Biol Interact. 2008 Jul 10;174(1):27-37.  Medline  

 

18. Vaca P, Berná G, Araujo R, Carneiro EM, Bedoya FJ, Soria B, Martín F.: Nicotinamide induces differentiation of embryonic stem cells into insulin-secreting cells. Exp Cell Res. 2008 Mar 10;314(5):969-74. Medline  

 

19. Kamal M, Abbasy AJ, Muslemani AA, Bener A. Effect of nicotinamide on newly diagnosed type 1 diabetic children. Acta Pharmacol Sin. 2006 Jun;27(6):724-7. Medline
  
 

20. Crinò A, Schiaffini R, Manfrini S, Mesturino C, Visalli N, Beretta Anguissola G, Suraci C, Pitocco D, Spera S, Corbi S, Matteoli MC, Patera IP, Manca Bitti ML, Bizzarri C, Pozzilli P; IMDIAB group.: A randomized trial of nicotinamide and vitamin E in children with recent onset type 1 diabetes (IMDIAB IX). Eur J Endocrinol. 2004 May;150(5):719-24. Medline  

 

21. Jasinski JM, Eisenbarth GS.: Insulin as a primary autoantigen for type 1A diabetes. Clin Dev Immunol. 2005 Sep;12(3):181-6. Medline  22. Konrad D, Somwar R, Sweeney G, Yaworsky K, Hayashi M, Ramlal T, Klip A.: The antihyperglycemic drug alpha-lipoic acid stimulates glucose uptake via both GLUT4 translocation and GLUT4 activation: potential role of p38 mitogen-activated protein kinase in GLUT4 activation. Diabetes. 2001 Jun;50(6):1464-71. 
Medline23. Jacob S, Ruus P, Hermann R, Tritschler HJ, Maerker E, Renn W, Augustin HJ, Dietze GJ, Rett K.: Oral administration of RAC-alpha-lipoic acid modulates insulin sensitivity in patients with type-2 diabetes mellitus: a placebo-controlled pilot trial.
Free Radic Biol Med. 1999 Aug;27(3-4):309-14. 
Medline24. Ziegler D, Nowak H, Kempler P, Vargha P, Low PA.: Treatment of symptomatic diabetic polyneuropathy with the antioxidant alpha-lipoic acid: a meta-analysis. Diabet Med. 2004 Feb;21(2):114-21. 
Medline25. Bulotta A, Farilla L, Hui H, Perfetti R.: The role of GLP-1 in the regulation of islet cell mass. Cell Biochem Biophys. 2004;40(3 Suppl):65-78. Medline26. Liu MJ, Shin S, Li N, Shigihara T, Lee YS, Yoon JW, Jun HS. Prolonged remission of diabetes by regeneration of beta cells in diabetic mice treated with recombinant adenoviral vector expressing glucagon-like peptide-1.Mol Ther. 2007 Jan;15(1):86-93. 
Medline27.  Suarez-Pinzon WL, Power RF, Yan Y, Wasserfall C, Atkinson M, Rabinovitch A.: Combination therapy with glucagon-like peptide-1 and gastrin restores normoglycemia in diabetic NOD mice. Diabetes. 2008 Dec;57(12):3281-8. Medline28. Flint A, Raben A, Astrup A, Holst JJ.: Glucagon-like peptide 1 promotes satiety and suppresses energy intake in humans. J Clin Invest. 1998 Feb 1;101(3):515-20. 
Medline29. Vilsbøll T, Knop FK. Long-acting GLP-1 analogs for the treatment of type 2 diabetes mellitus. BioDrugs. 2008;22(4):251-7.  
Medline30. Pasman WJ, Heimerikx J, Rubingh CM, van den Berg R, O'Shea M, Gambelli L, Hendriks HF, Einerhand AW, Scott C, Keizer HG, Mennen LI.: The effect of Korean pine nut oil on in vitro CCK release, on appetite sensations and on gut hormones in post-menopausal overweight women. Lipids Health Dis.  2008 Mar 20;7:10. 
Medline31. Thomsen C, Rasmussen O, Lousen T, Holst JJ, Fenselau S, Schrezenmeir J, Hermansen K.: Differential effects of saturated and monounsaturated fatty acids on postprandial lipemia and incretin responses in healthy subjects.Am J Clin Nutr. 1999 Jun;69(6):1135-43. 
Medline32. Tariq T, Close C, Dodds R, Viberti GC, Lee T, Vergani D.: The effect of fish-oil on the remission of type 1 (insulin-dependent) diabetes in newly diagnosed patients. Diabetologia. 1989 Oct;32(10):765. 
Medline33. Cefalu WT.: Inflammation, insulin resistance, and type 2 diabetes: back to the future? Diabetes. 2009 Feb;58(2):307-8.  
Medline34. von Hurst PR, Stonehouse W, Coad J.: Vitamin D supplementation reduces insulin resistance in South Asian women living in New Zealand who are insulin resistant and vitamin D deficient - a randomised, placebo-controlled trial. Br J Nutr. 2010 Feb;103(4):549-55.  Medline
 


35 .Seo KI, Choi MS, Jung UJ, Kim HJ, Yeo J, Jeon SM, Lee MK.: Effect of curcumin supplementation on blood glucose, plasma insulin, and glucose homeostasis related enzyme activities in diabetic db/db mice.Mol Nutr Food Res. 2008 Sep;52(9):995-1004.  Medline36. Kamenova P.: Improvement of insulin sensitivity in patients with type 2 diabetes mellitus after oral administration of alpha-lipoic acid. Hormones (Athens). 2006 Oct-Dec;5(4):251-8. 
Medline37.( משרד הבריאות - שירותי בריאות הציבור - שירותי המזון והתזונה - המטה: טבלאות ערכי ייחוס תזונתיים (עודכן - יולי 2008 http://www.health.gov.il/Download/pages/dir.doc38.Chainani-Wu N.: Safety and anti-inflammatory activity of curcumin: a component of tumeric (Curcuma longa).  J Altern Complement Med. 2003 Feb;9(1):161-8.. Medline39. Council for Responsible Nutrition (CRN): Vitamin and Mineral NOAEL and LOAEL Values http://www.crnusa.org/pdfs/CRNrectableNLOAEL.pdf40.Ziegler D, Ametov A, Barinov A, Dyck PJ, Gurieva I, Low PA, Munzel U, Yakhno N, Raz I, Novosadova M, Maus J, Samigullin R.: Oral treatment with alpha-lipoic acid improves symptomatic diabetic polyneuropathy: the SYDNEY 2 trial. Diabetes Care. 2006 Nov;29(11):2365-70. Medline
הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |