אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

פברואר  2008  


מד הסוכר הרציף - מדריך למשתמש החדש  

הקדמה

מאמר זה מבוסס על מאמר של   Linda Mackowiak, MS RN CDE מאתר CWD . תורגם לעברית ע"י "מתוקים".

בעשר השנים האחרונות מצפה אוכלוסיית הסוכרתיים להופעתו של מד הסוכר הרציף. לאחר מספר נסיונות שנכשלו בעבר, ניתן סוף סוף לבשר כי הטכנולוגיה של המד הרציף כבר כאן. הטכנולוגיה אינה מושלמת אבל בהחלט ניתן להשתמש בה. מטרת המאמר הזה לעזור למי שמעוניין לעשות את הצעדים הראשונים לקראת התחלת השימוש במד הרציף.

המד הרציף - תאום צפיות

מד הסוכר הרציף מציג טכנולוגיה בראשית דרכה. יתכן מאד שהמד לא יעשה את כל מה שאת/ה מצפה ממכשיר כזה לעשות. עם זאת המד בהחלט מספק כלים שיקלו עליך מאד את נהול הסוכרת.

הנה כמה דוגמאות:

נניח שאתם מודדים סוכר והתוצאה היא 100. עם המד הרציף תוכלו לדעת האם הסוכר הוא יציב, או שאולי הוא נמצא במגמת ירידה ואתם צפויים להגיע למצב של היפוגליקמיה. בעזרת המד הרציף תוכלו ללמוד כיצד משפיעים עליכם סוגי מאכלים שונים ולהחליט האם את האיסולין המהיר כדאי לתת לפני הארוחה או רק לאחריה. המד הרציף מראה כיצד מתנהג הסוכר בצום  וכך ניתן לדעת בקלות האם תוכנית הבסיס (הרקע) היא תקינה. בניתוח תוצאות היסטוריות, תוכלו ללמוד על רמות הסוכר בימים שונים. כיצד למשל משפיעה פעילות גופנית וכיצד מתנהג הסוכר בסופי שבוע.

כדי להמנע מאכזבות חשוב מאד להבין כי המד הרציף אינו תרופת פלא לכל הקשיים של הסוכרת. גם לאחר שתתחילו להשתמש במד הסוכר הרציף איזון הסוכר שלכם לא יהייה מושלם.

המד הרציף אינו פותר את הסוכרתי מניהול הסוכרת. אינו מקבל במקומו החלטות כיצד לנהוג נכון במצבים של סוכר גבוה ונמוך. השימוש בו מחייב ללמוד להפעיל מכשיר מסובך ויקר שאינו פועל תמיד כפי שהיית מצפה ממנו. המד הרציף אינו חוסך ממך את הצורך לבדוק סוכר גם במד הסוכר הרגיל, והוא מציף את המשתמשים בו בהרבה מאד אינפורמציה שעשויה להסיח את הדעת ולהפריע בעת שאתם עוסקים בדברים אחרים..

שלבי הלימוד

אלה הם חמשת השלבים שאתם עוברים המשתמשים החדשים במד הרציף:

שלב ההתרגשות - התרגשות ראשונית מהמידע והטכנולוגיה

שלב לימוד הטכנולוגיה - הבנה ולימוד של השימוש במד. מהן הפונקציות, כיצד מחדירים את החישן, כיצד מטעינים את המשדר, כיצד ומתי מכיילים את המד ועוד.

לימוד דרכי התגובה במצבים שונים  - הבנה כיצד לנתח מגמות הסוכר וכיצד לטפל נכון בעליות סוכר ובירידות.

הבנת המכלול כולו - הבנה טובה יותר של כל המכלול של איזון הסוכר, השפעתו של המזון וההשפעה של פעילות גופנית

גבוש אסטרטגיה לניהול הסוכרת - עדכון וגיבוש אסטרטגיה לטיפול בסוכרת


כיצד פועל המד הרציף 

מד הסוכר הרציף בנוי משלושה רכיבים עקריים.

החיישן - החישן בנוי מאלקטרודה חשמלית המוחדרת אל מתחת לעור. החדרת החישן נעשית בעזרת התקן מיוחד ומזכירה מאד את תהליך החדרת פרפרית של משאבת אינסולין. החיישן קורא את רמות הסוכר בנוזל הבין תאי שמתחת לעור. הוא מזהה מגמות בנוגע לשינויים ברמות הסוכר. החישן הוא חד פעמי בדומה לפרפרית של משאבת האינסולין.

המשדר - משדר זעיר המתחבר לחיישן ותפקידו לשדר את נתוני החישן לצג הבקרה המציג את הנתונים. המשדר הוא רב פעמי. יש לטעון את הסוללה שבמשדר כל מספר ימים בהתאם להוראות היצרן.

צג הבקרה.- מדובר בצג שתפקידו להציג את רמות הסוכר ואת גרף מגמת הסוכר. צג הבקרה משמש גם לכיולו של החיישן. הכיול מתבצע בעזרת מדידת רמת הסוכר במד סוכר רגיל והקלדתן לתוך הצג. כאשר משתמשים במד רציף המשולב עם משאבה משמש הצג של המשאבה גם כצג הבקרה של המד הרציף והמשתמש אינו נדרש לצג נוסף.

את החיישן יש להחליף כל מספר ימים (בהתאם להוראות היצרן). לאחר החדרת חיישן חדש דרושות מספר שעות עד שהוא דוגם מספיק נוזל בין תאי ומתיצב. בשלב ההתחלתי הוא אינו מספק נתונים על רמות הסוכר. בתום שלב האיתחול הראשוני מגיע שלב הכיול. כאן נדרשת מדידת סוכר בעזרת מד הסוכר הרגיל והזנת הנתונים לצג הבקרה. בגמר שלב הכיול מתחיל הצג להציג נתוני סוכר כפי שנמדדים ע"י החיישן.

רמת הסוכר המוצגת מתעדכנת בכל מספר דקות, כמו כן מציג הצג את גרף הסוכר של השעות האחרונות וכן חצים המתריאים על מגמת הסוכר וקצב השינוי. למשל: רמת סוכר יציבה,  סוכר עולה/יורד בקצב איטי, סוכר עולה/יורד בקצב מהיר.

יש לחזור ולכייל את המד הרציף מספר פעמים ביממה ( 2 עד 4 פעמים) בעזרת מד הסוכר הרגיל.

מכיוון שהחישן של המד הרציף הוא רגיש מאד יש להקפיד שלא להזריק אינסולין, או לחבר את משאבת האינסולין בקרבת החישן. יש להקפיד על מרחק של חמישה סנטימטרים לפחות ויש כאלה שממליצים על לפחות 7 סנטימטרים.

כיול מד הסוכר

כדי להשיג תוצאות מדוייקות יש להקפיד על כיול נכון של מד הסוכר. הכיול נעשה בעזרת בדיקת סוכר בדם בעזרת מד הסוכר הרגיל. יש להקפיד על נקיון האצבע, ועל קידוד נכון של המד הרגיל. את מדידת הסוכר לצורך כיול יש לבצע כאשר רמות הסוכר הן יציבות ובטווח הנורמה 100 עד 140. מומלץ לבצע את הכיול כשעתיים ויותר אחרי האוכל. חשוב מאד להבין כי רמות הדיוק של המד הרציף תלויות לחלוטין באיכות הכיול וללא הקפדה על כיול ערכי המד הרציף לא יהיו מדויקים.

חשוב מאד להבין כי בזמן שינויים מהירים ברמות הסוכר ישנם הבדלים בין רמות הסוכר בדם לבין אלה בנוזל הבין תאי. רמות הסוכר בנוזל הבין תאי מציגות את הנתונים באיחור של כ- 10 עד 20 דקות. לכן חשוב מאד לבצע את הכיול כאשר רמות הסוכר הן יציבות.

התחילו לאט ובסבלנות

מד הסוכר הרציף הוא מוצר מורכב הסובל עדין ממחלות ילדות. לוקח זמן ללמוד כיצד להשתמש בו. כיצד לכייל אותו נכון, כיצר לחבר את החישן לגוף, כיצד למנוע את חיכוך המשדר בעור, כיצד לטעון את המשדר ובעיקר כיצד לנתח נכון את הנתונים הרבים שניתנים לך. לפני התחלת השימוש במד הרציף הקפד לקבל הדרכה מתאימה מהסוכן.

אתה צפוי בהתחלה להתקל בתקלות טכניות. למשל אובדן קשר בין המקלט למשדר, תוצאות שאינן מדוייקות, חישן פגום ועוד. אם יש לך שאלות אל תהסס להתקשר לסוכנים או לפנות למשתמשים מנוסים. את חלק מהתקלות ניתן למנוע בעזרת נסיון מצטבר.

בימים והשבועות הראשונים של השימוש במד הרציף הדגש צריך להיות על הסתגלות. אתה צריך ללמוד להרגיש נוח עם המכשיר החדש שבשימושך.

חשוב מאד לזכור כי בגלל שהמד הרציף אינו מדוייק כמו המד הרגיל, יש לבצע מדידות סוכר במד הרגיל לפני שמבצעים תיקון סוכר עם אינסולין. כמו כן נדרשים אמצעי הזהירות הרגילים כולל בדיקת קטונים כאשר רמות הסוכר הן גבוהות.

תירגום התוצאות של המד הרציף לפעולה

כאשר מסתכלים על רמות הסוכר של המד הרציף יש לפעול בשלש רמות:

הפעולה המידית

הפעולה המידית היא פעולת התיקון אותה אתה נדרש לבצע. מד הסוכר הרציף מסייע לך לזהות ערכי סוכר גבוהים ונמוכים וכן לזהות את מגמת הסוכר. כאשר אתה מסתכל על רמות הסוכר שאל את עצמך:

מה משמעותם של הערכים האלה?

מהי מגמת הסוכר?
באיזה קצב משתנה הסוכר?

מהי רמת הסוכר האמיתית שלי בהתחשב בעובדה שהמד הרציף מציג נתונים באיחור?

האם יש בגופי אינסולין מהיר שעדין לא פעל?

האם יש בגופי פחממות שעדין לא התפרקו?

האם אני לפני ארוחה?

כיצד עלי לפעול?

בניגוד לאופן הפעולה עם המד הרגיל, כאשר משתמשים במד הרציף הבנת המגמה היא החשובה לצורך פעולה.

פעולה ברמת הביניים

לאחר שפעלת לתיקון המצב עליך לנצל את ההזדמנות ולנסות וללמוד מה קרה. לשם כך כדאי להסתכל בגרף המגמה במספר השעות שקדמו. להזכר כמה אינסולין הזרקת, מה בדיוק אכלת ולגבש מסקנות שישמשו אותך בהמשך.

פעולה ברמה האסטרטגית

אחת לשבוע כדאי לנתח את רמות הסוכר ברמה השבועית ולנסות להסיק מסקנות בנוגע לתוכנית הבסיס (אינסולין הרקע). בידקו רמות סוכר בשעות שונות של היממה. עיצרו לנתח ארועים של סוכר נמוך וגבוה ולזהות את הסיבות להם. כדי להבין את התמונה המלאה ניתן להשתמש בתוכנות מיוחדות המאפשרות לך לטעון את הנתונים למחשב ולהבין אותם.

קביעת אסטרטגית הטיפול

המד הרציף יכול לשמש אותך ואת הצוות הרפואי לקבוע את אסטרטגיית הטיפול בסוכרת שלך. אלה הן שאלות המפתח שעליך לשאול את עצמך:

האם מינוני אינסולין הרקע והאינסולין המהיר הם נכונים?
כיצד משפיעים עליך מאכלים שונים?
היפוגליקמיה – האם אתה מזהה מצבים קבועים הגורמים לרמות הסוכר לרדת אל מעבר לרצוי?
כיצד משפיע סדר היום על הסוכר? למודים, מבחנים, עבודה, סוף שבוע
כיצד מתנהג הסוכר בימי מחלה?
כיצד משפיע עליך מתח?

התראות ואזהרות

מד הסוכר הרציף מאפשר לך לתכנת התראות שיזהירו אותך כשהסוכר עולה או יורד אל מתחת לרמה מסויימת. הקביעה של רמות הסוכר המתאימות לך לצורך התראות דורשת הכרות עם מד הסוכר. מומלץ לא להשתמש באופציית ההתראות בימים הראשונים עד שתבין טוב יותר כיצד מתנהג הסוכר שלך. לאחר הבנת המגמות וביצוע התיקונים הנדרשים ברמות האינסולין אפשר לנסות ולהתחיל להשתמש במנגנון ההתראות.

כדאי ורצוי להשתמש ברמות שונות של התראות בשעות שונות של היממה. למשל רמת ההתראה בלילה צריכה להיות שונה מזו של שעות היום.

ככל שטווח ההתראה צר יותר כך תקבלו התראות מוקדם יותר, אבל כמות ההתראות תגדל ותכלול התראות סרק. ככל שהטווח יהיה רחב יותר תצטרכו להגיב מהר יותר כדי לתקן את המצב אבל כמות התראות  הסרק תפחת.

מומלץ להתחיל עם טווח התראות רחב יחסית של 80-250 כדי להמנע מהתראות  סרק מיותרות לאחר ארוחה. במשך הזמן ככל שהמיומנות שלכם תגדל תוכלו להצר את טווח ההתראות.

גירויים בעור ומדבקות

בניגוד לציורים ולצילומים שנמצאים באתרי האינטרנט של היצרנים , הצמדתו של החישן לגוף דורשת שימוש במדבקה שתשמור אותו צמודה לגוף. המדבקה עלולה לגרד ולרדת. יש להתייעץ עם הסוכן בנוגע לסוג המדבקה המתאימה ולחפש דרך לצמצם את רמת הגירוי. ישנם כאלה שחוצים את המדבקה לפסים צרים ולא משתמשים בה כיחידה אחת.

טיפים לסיום

הסתכלו בהתחלה על המד הרציף בתדירות גבוהה כדי ללמוד את התנהגות הגוף שלכם

שאפו לשיפור המצב הקיים ולא לשלמות

חישבו במושגים של מגמות ולא של מספרים

הגדירו טווח התראות רחב כדי להקטין את מספר התראות הסרק

בידקו שינויים במשקל. כל שינוי בטיפול עשוי להשפיע על המשקל.

אל תתיאשו. זה אינו מכשיר מושלם אבל הוא בהחלט יכול להביא תועלת רבה

עוד על מדי סוכר רציפים ראה באתר CWD

תירגום אבא לסוכרתית, פברואר 2008  - 

 

                       


הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |