אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

אוגוסט  2007  
כיצד להתמודד עם היפוגליקמיה
(מאת גרי שיינר, יועץ מוסמך לסוכרת)
תירגום לעברית ע"י "מתוקים".


עשר שיטות מוכחות להורדת מספר ארועי ההיפוגליקמיה

האם זה אפשרי לסבול מיותר מדי דברים טובים? קחו למשל אותי. אני אוהב לאכול פופקורן בקולנוע,  לקחת את ילדי לראות כדורגל ונהנה להשתזף בחוף הים. אבל את כל אלה אני חייב לבצע ללא הגזמה. חוסר זהירות מצידי ואני עשוי למצוא את עצמי שמן מאד, מרושש וסובל מסרטן עור.

עבור מיליוני סוכרתיים בעולם אינסולין (ותרופות אחרות ממריצות לבלב) הם דבר טוב. בלעדיהם הם אינם יכולים להוריד את רמות הסוכר שלהם. ומצד שני כמות גדולה מדי או חוסר זהירות, יכולים לגרום לתוצאה הפוכה. סוכר נמוך מדי והיפוגליקמיה.

טכנית היפוגליקמיה מוגדרת כסוכר נמוך מ- 60 או 70 מ"ג/דצ (תלוי בספר שקראת) , בערכי סוכר כאלה אברים אורגנים רבים ובראשם המוח ומערכת העצבים אינם מסוגלים עוד לתפקד כרגיל.

המכשול הגדול מכולם

היפוגליקמיה מהווה סכנה גדולה מאד ליכולתיו הפיזיות, המנטליות , האנטלקטואליות והרגשיות של האדם הסוכרתי. היא מהווה את המכשול הגדול ביותר לחיים רגילים בפני הסוכרתי. בלעדיה היינו פשוט יכולים להזריק אינסולין ללא חשש ולחיות חיים כמעט נורמאלים. לצערינו היא קיימת ואיתה מספר בעיות.

בראש וראשונה היא מהווה סכנה לבריאותו של האדם. המוח זהו האבר הראשון שמושפע מהיפוגליקמיה. מחסור בסוכר בדם גורם לבלבול, שיקול דעת מוטעה שיכול לגרום לתאונות, אובדן הכרה, קומה ולעיתים (נדירות) אפילו למוות.

היפוגליקמיה מובילה לירידה בביצועים, שמשפיעה על יכולתו של הסוכרתי להתמודד עם אחרים בספורט, בלימודים, ובארועים חברתיים. ברגע שהסוכר יורד מדי זה משפיע על התנועות שלנו, המחשבות שלנו ולמעשה על כל דבר שאנחנו עושים.

היכולת של המוח שלנו לזהות מצבי היפוגליקמיה היא מנגנון הגנה חשוב ביותר, אבל גם יכולת זו מוקהת כתוצאה מארועי היפוגליקמיה רבים. עם כל ארוע של סוכר נמוך המוח שלנו ניהייה פחות רגיש להיפוגליקמיה,  ובשלב מסויים עשוי שלא לזהות בכלל מצבים של סוכר נמוך. חוסר רגישות להיפוגליקמיה מעלה מאד את הסכנה לארועי היפוגליקמיה חמורים בעתיד, ומשאיר את הסוכרתי חשוף וללא מנגנוני הגנה כלשהם.

במצבים קיצוניים,  היפוגליקמיה חמורה עלולה לגרום לנזק מוחי קבוע. למעשה בכל ארוע של היפוגליקמיה מתים תאי מוח. כמות קטנה של תאי מוח מתים אינה עושה שום הבדל, אבל ארועים רבים ורצופים עלולים לגרום לפגיעה קוגניטיבית מתמשכת.

במצבים רבים סוכר נמוך יכול גם לגרום לחרדה ובושה. חלק מהסוכרתיים רגישים מאד לאופן בו חושפת אותם היפוגליקמיה בפני אחרים. האם אנחנו נראים חולים? חלשים? שונים? הפחד אצל חלק מהאנשים פוגע להם בבטחון העצמי, לאחרים הוא גורם לפנות לקיצוניות השניה ולהיות באופן קבוע עם סוכר גבוה מדי שמעלה את הסיכון לסיבוכי סוכרת.

ארועים של סוכר נמוך מכריחים את הסוכרתי להעלות את הסוכר בעזרת מזון. כאשר ארועי היפוגליקמיה מתרחשים לעיתים קרובות הם בדרך כלל יגרמו לעליה במשקל.

תופעה ידועה אחרת היא תופעת הסוכר הגבוה כתוצאה מסוכר נמוך (ריבאונד). הגוף שמזהה מצב של סוכר נמוך גורם לשחרור הורמונים סותרים כמו הגלוקגון, ואלו גורמים לשחרור סוכר שצבור בגוף ויוצרים ארועי היפרגליקמיה (סוכר גבוה) שיכולים להמשך שעות ארוכות.

מה ניתן לעשות ?

נראה שכולנו מסכימים שהיפוגליקמיה זהו מצב שרצוי להמנע ממנו. לצעריינו הטכנולוגיה שמצוייה ברשותינו כרגע אינה מאפשרת לנו להמנע לחלוטין מהיפוגליקמיה. זה בוודאי נכון לגבי כל הסוכרתיים מסוג 1 , אבל גם לרבים מהסוכרתיים מסוג 2.

למעשה כל המשתמשים בסוגי האינסולין למינהם (מהירים, קצרים או ארוכים) ,או בתרופות אוראליות הממריצות לבלב חשופים לסכנת ההיפוגליקמיה.

השאלה היא מה ניתן לעשות?  התמודדות עם היפוגליקמיה, צריכה להתחיל בהכרה שזה בסדר להגיע למצבים של סוכר נמוך מספר פעמים בודדות בשבוע, כאלה שאתה מסוגל לטפל בהם בעצמך. בשום מקרה אסור להגיע למצבים שבהם אתה נזקק לעזרה חיצונית. מי שמגיע למצבים כאלה חייב ללמוד עוד כיצד לטפל בסוכרת שלו ולבצע שינויים הכרחיים בצורת הטיפול הנוכחית.

מי שמודד סוכר בכל ארוחה ולפני השינה אסור שימדוד יותר מב- 10% מהמקרים סוכר נמוך מ- 70 (לילדים 80). קחו רגע, והסתכלו בהיסטורית המדידות במד הסוכר שלכם כדי לראות היכן אתם נמצאים.

למשל אם אתם רואים שבמשך חודש קבלתם:

לפני ארוחת בוקר – 3 ערכים נמוכים מתוך 30 (10% )
לפני ארוחת הצהרים – 2 (6% )
לפני ארוחת הערב – 0 (0% )
ולפני השינה – 5 (16% )

זהו סימן שאתם מזריקים יותר מדי אינסולין עבור ארוחת הערב שלכם, ועליכם לפעול להוריד את מינון האינסולין שם. לפי הדוגמה הזו התוצאות מהמדידות האחרות הן סבירות.

10 הפעולות החשובות ביותר למניעת ארועי היפוגליקמיה

בחלק מהמקרים היפוגלקמיה אינה ניתנת למניעה, ולכן זה בסדר להיות במצבים של סוכר נמוך ב- 10% מהמקרים. אבל ברוב המקרים היפוגליקמיה ניתנת למניעה והיא בשליטתך. להלן עשר אסטרטגיות למניעת היפוגליקמיה.

1. התאם את סוגי האינסולינים והמינונים לצרכים שלך.  (התאמת האינסולין לפסגות והעמקים של רמות הסוכר). כאשר מדברים על התאמת מינוני האינסולין מתכוונים לשילוב של מינוני אינסולין רקע (ארוך) שתפקידו לשמור את רמות הסוכר יציבות בצום וברגיעה,  ומינוני האינסולין הקצר לכיסוי פחממות שנאכלות ארוחות. האינסולינים המתקדמים ביותר והמתאימים ביותר הם אלו הנקראים אינסולינים אנאלוגים. אינסולינים ארוכים כמו לנטוס או לבמיר שמוזרקים פעם או פעמים ביום, ואינסולינים מהירים כמו הומולוג ונובורפיד שמוזרקים בכל ארוחה.

בהתאמת המינון של אינסולין הרקע יש לקחת בחשבון שמרבית הסוכרתיים המבוגרים חווים אפקט שנקרא "אפקט השחר" שבו רמת אינסולין הרקע הנדרש בשעות הבוקר המוקדמות עולה והרמה הנדרשת באמצע היום יורדת. כאשר מתאימים את מינון אינסולין הרקע על פי שעות הבוקר המוקדמות יש לקחת בחשבון את הסיכון העולה להיפוגליקמיה באמצע היום וכן בשעות הלילה המוקדמות.

בהתאמת האינסולין קצר הטווח יש ללמוד להתאימו לכמות הפחממות ואופי הפחממות הנאכלות בארוחות. יש לקחת בחשבון את האינדקס הגליקמי של המזון שלמעשה מתאר את קצב עליית הסוכר בהתאם לסוג הפחממה. פחממות המבוססות על סוכר פשוט או עמילן תעלינה בדרך כלל את הסוכר בצורה מהירה עם שיא בערך כשעה לאחר האוכל. אינסולינים אנאלוגים מהירים כגון הומולוג, נובורפיד ואפידרה עושים עבודה טובה בכיסוי עליות הסוכר, לעומתם אינסולינים קצרים מהסוג הישן כגון רגיולר R משפיעים על רמות הסוכר למשך זמן ארוך מדי ועשויים לגרום לארועי היפוגליקמיה מספר שעות לאחר הארוחה.

לאלו שלוקחים תרופות ממריצות לבלב, שימו לב שחלקן (אלו המבוססות על סולפה) פועלות ברצף ללא קשר אם אכלתם או לא ולכן מסכנות אותכם בהיפוגליקמיה. אחרות פועלות למשך זמן קצר בלבד, לכיסוי הארוחות, ולכן יש סכנה פחותה שיגרמו להיפוגליקמיה.

2. הגדר מטרות נכונות. עליך לעבוד עם הרופא שלך לקבוע רמות סוכר רצויות לקדם הארוחות  (סוכר בצום). רמות אלו מסיעות בידך בחישוב מינון האינסולין לכיסוי הארוחות. לרוב האנשים שמשתמשים באינסולין רמות אלה צריכות להיות 100 , 120 או 140 מ"ג/ד"ל. שאיפה להגיע לרמות של 100 אינה משאירה מרחב גדול לטעות ועשויה להעלות את התכיפות של רמות סוכר נמוכות מדי. לסוכרתיים סוג 2 המשתמשים בתרופות בלבד, רמות של 80, 100 ו- 120 הן המקובלות.


3. תכנן את לוחות הזמנים שלך. המשתמשים באינסולין ובתרופות צריכים להתאים את מועדי הארוחות לזמנים בהם יש בגוף עודף של אינסולין רקע. למשתמשים במשאבה עם תוכנית רקע (בזאל) מותאמת זוהי בעיה פחותה (ובתנאי כמובן שהתוכנית של אינסולין הרקע – באזל – בסיס נכונה). לעומתם המשתמשים באינסולין אנאלוגי ארוך טווח (כגון לנטוס) צפוים לסכנה מסויימת להיפוגליקמיה באמצע היום.

המשתמשים באינסולינים ארוכים מהדור הישן מסוג NPH ולנטה חשופים במיוחד לסכנת ההיפוגליקמיה. לאינסולינים אלה קיים שיא המתחיל כארבע שעות ממועד ההזרקה. סוכרתיים שאינם אוכלים דבר כ 4 שעות לאחר הזרקתם מסתכנים בהיפוגליקמיה. גם למשתמשים בתרופות אוראליות ממשפחת הסולפה רצוי שלא לדלג על ארוחות. כי כאמור תרופות אלה מאיצות את פעולת הלבלב ברציפות וללא קשר לארוחות.

4. נהג בזהירות בעת כיסוי רמות סוכר גבוהות. כל יחידה של אנסולין גורמת לירידה ברמות הסוכר שבדם. אבל הירידה הזו עשויה להשתנות בשעות שונות של היום. למשל אצל אנשים רבים השפעת האינסולין עולה בשעות הלילה לעומת השפעתו בשעות היום. עליך לקחת זאת בחשבון בעת קביעת מינוני האינסולין. בנוסף בעת ביצוע "תיקון" עליך לקחת בחשבון את האינסולין שכבר נמצא בגוף ועדין לא פעל.  למשל השפעתם של האינסולינים המהירים (הומולוג) פוסקת לחלוטין רק כארבע שעות לאחר ההזרקה. אינסולין רגיולר R עשוי להיות פעיל כ- 5 -6 שעות ממועד הזרקתו. מי שמודד סוכר כשעתים מאז ההזרקה האחרונה (בולוס אחרון) של אינסולין מהיר חייב לקחת זאת בחשבון. לאחר שעתיים עדין נמצא בגוף אינסולין מההזרקה הקודמת ורמות הסוכר עשויות להמשיך ולרדת.

ברוב המקרים אינסולינים אנאלוגים מהירים יתנהגו כך.

לאחר כ 30 דקות מאז ההזרקה – 10% פעל (90% עדין נשאר)
לאחר כשעה – 30% פעל (70% נשאר)
לאחר כ 90 דקות – 50% פעל – 50% נשאר
לאחר כשעתיים – 70% פעל (30% נשאר)
לאחר כ שעתיים וחצי – 80% פעל (20% נשאר)
לאחר כשלש שעות – 90% פעל (10% נשאר)
לאחר כשלוש וחצי שעות – 95% פעל
לאחר כ ארבע שעות – 100% פעל. ניתן להניח כי השפעת האינסולין הסתיימה.

אם למשל אתה מזריק 5 יחידות לכיסוי חטיף של ארוחת 4 אחה"צ. ואז בודק שוב סוכר ב- 6 בערב. עליך להניח ש 30% מ 5 היחידות (1.5 יחידה)  עדין נמצאות בגוף וממתינות לפעול. הכמות הזאת חייבת להיות מופחתת מכמות האינסולין שמוזרקת לצורך התיקון. מי שאינו רגיל בחישובים מסובכים יכול פשוט לניח כי בכל שעה רבע מכות האינסוין המהיר שהוזרק מנוצלת.

לאלה שמשתמשים באינסולין מהיר לכיסוי ארוחת הבוקר, זה עשוי להיות מסוכן להזריק תיקון עוד לפני שכל השפעת ההזרקה הקודמת הסתיימה.

שימו לב ש אינסולינים מהסוג של NPH ולנטה עשויים לפעול באופן בילתי צפוי. אם אתה מסתמך עלהם לכיסוי ארוחת הצוהרים יש לקחת זאת בחשבון עד כעשר שעות ממתן ההזרקה האחרונה.

(הערה המיועדת לסוכרתיים סוג 1 לאחר "ירח הדבש" המשתמשים באינסולין מהיר: ישנה שיטת חישוב לחישוב רמת הסוכר שתוריד כל יחידת אינסולין, "כלל ה 1800". על פי שיטה זו מחלקים את המספר 1800 בסה"כ כמות יחידות האינסולין היומית ומקבלים כמה מ"ג סוכר מפחיתה יחידת אינסולין אחת).

5. התאמת המינונים לפחממות. בכל פעם שאתה אוכל, לפחממות שבמזון יש את ההשפעה הגדולה ביותר על רמות הסוכר. למעשה כל הפחממות הופכות לסוכר בדם באופן מהיר יחסית. אם כמות הפחממות שאתה אוכל משתנה מארוחה לארוחה, גם כמות האינסולין המהיר חייבת להשתנות בהתאם. אל תיפול למלכודת של לחשוב כי פחממות פועלות באותו האופן לאורך כל היום. מרבית האנשים זקוקים למינונים אחרים של אינסולין ותרופות בשעות שונות של היום. זה מושפע מרמת מתח, רגישות לאיסולין ופעילות גופנית המשתנות לאורך היום.

אם אתה מתכוון להתאים אינסולין לפחממות (ולא לאכול ארוחות קבועות), עליך ללמוד לספור פחממות בצורה מדוייקת. אם אתה אינך שולט בטכניקה של ספירת פחממות עליך ללמוד קודם כל לעשות זאת. (ראה מדור תזונה ב"מתוקים" ).  על תשכח להפחית את כל כמות הסיבים ממספר הפחממות, וכן 50% מהפחממות שמקורן בסוכר אלכהולי.

(הערה המיועדת לסוכרתיים סוג 1 לאחר "ירח הדבש" המשתמשים באינסולין מהיר: ישנה שיטת חישוב לחישוב יחס אינסולין פחממה, "כלל ה 500". על פי שיטה זו מחלקים את המספר 500 בסה"כ כמות יחידות האינסולין היומית ומקבלים כמה גרם פחממות מכסה יחידת אינסולין אחת).

6. דחה או האט את האינסולין המהיר לכיסוי ארוחות. לא כל האוכל מתעכל והופך לסוכר באותו הקצב. לפעמים אליך לדחות או להאט את האינסולין המהיר שניתן לכיסוי הארוחה. למשל כאשר אוכלים מאכלים בעלי אינדקס גליקמי נמוך (כגון פסטה, קטניות או מוצרי חלב ) זה יכול לקחת 2 עד 4 שעות לפני שתיהייה עליה משמעותית ברמות הסוכר בדם. אם תיקח את המינון הרגיל של האינסולין המהיר אתה עשוי למצוא את עצמך במצב של היפוגליקמיה.

להוסיף חטא על פשע, במקרים כאלה הסוכר עשוי לעלות במידה ניכרת דווקא לאחר שכבר בדקת את רמתו כשעתיים אחרי האוכל וודאת שהוא תקין.  במקרים כאלה רצוי מאד להאט או לעכב את האינסולין המהיר כדי שיתאים לקצב עליית הסוכר.

כאשר אתה אוכל ארוחה נינוחה ומתמשכת בחופשה, סל גדול של פופקורן במהלך סרט, או סתם כמות גדולה במיוחד של פחממות יחד עם שומן, לוקח זמן עד שהעיכול מושלם והסוכר מגיע לדם. לעומת זאת דווקא מנות קטנות של פחממות עושות את דרכן לדם מהר יחסית.  גם אנשים שסובלים מבעיות במערכת העיכול שגורמות לקיבה לפעול יותר באיטיות צריכים לעכב או לדחות את האינסולין המהיר.

דחיה או האטה יכולה להתבצע במספר שיטות, למשל:
 
-    הזרקת האינסולין המהיר כ 15-30 דקות לאחר תחילת הארוחה
-    פיצול לשתי זריקות (50% בתחילת הארוחה ו – 50% כשעתיים אחרי הארוחה)
-    שימוש באינסולין קצר מסוג R – רגיולר
-    שימוש בתוכנית מיוחדת של המשאבה (בולוס מרובע או בולוס ממושך)

7. בצע התאמות לטובת פעילות גופנית. פעילות גופנית כמעט תמיד תוריד את רמת הסוכר בדם משום שהיא מעלה את ניצולת הסוכר ע"י השרירים. (הערה: יוצאת דופן היא פעילות גופנית קצרה מאד ומתפרצת שדווקא עשויה להעלות את רמת הסוכר). שימו לב שכאשר מדברים על פעילות גופנית הכוונה היא לאו דווקא לספורט בפארק או לאימון בחדר כושר. פעילות גופנית כוללת פעולות רבות אחרות כגון מטלות יום יומיות הדורשות מאמץ חריג: נקיונות, קניות, עבודה בגינה, תיקון המכונית ועוד. גם סתם פעילויות מהנות כמו טיול רגלי, רכיבה על אופניים ואפילו סקס נופלים בקטגוריה הזו.

כאשר יש מתוכננת פעילות מראש, יש לקחת זאת בחשבון ולהוריד בצורה סבירה את מינון האינסולין או התרופות האוראליות האחרות. אין דרך מדוייקת לקבוע בדיוק בכמה יש להוריד ויש ללמוד זאת בעזרת הניסיון.

הכלל הבסיסי אומר שאם הפעילות מתוכננת להתחיל עד כ- 90 דקות מגמר הארוחה, יש להוריד את המינון של האינסולין המהיר עבור הארוחה ב- 33% . עבור פעילות גופנית אינטנסיבית אפשר להוריד גם ב- 50% ועבור פעילות מתונה ב כ- 25% .

עבור פעילות שמתבצעת בין הארוחות. מומלץ לבדוק את הדם בתחילת הפעילות. ולאכול חטיף של פחממה תוך לקיחה בחשבון של מספר גורמים. כמות האינסולין הפעיל שכבר בגוף, סוג הפעילות, אורך הפעילות, משקל גופך ועוד.

הכלל אומר שאלו ששוקלים כ- 50 קילו צריכים כ 15-25 גרם פחממות לכל שעה של פעילות גופנית, אלו ששוקלים כ 75 קילו זקוקים ל – 20-30 גרם לשעה , השוקלים 100 קילו  צריכים 25 עד 35 גרם לשעה וכן הלאה.

אסור לשכוח שפעילות גופנית אינטנסיבית, עשויה להוריד את רמות הסוכר גם מספר שעות מתום הפעילות. תופעה זו נקראת "התקפה מאוחרת של היפוגליקמיה". למשל סוכרתיים רבים מוצאים שרמות הסוכר הלייליות שלהם לאחר יום עמוס בפעילות גופנית נופלות במהלך הלילה. אחרים מוצאים שאימון בערב מוריד אצלם את רמות הסוכר בשעות הצהריים ביום שאחרי.

חשוב מאד, למדוד את הסוכר בדם בתכיפות גדולה יותר מהרגיל במשך 24 שעות מגמר פעילות גופנית מסיבית. כאשר אתה לומד את המחזוריות של ההיפוגליקמיה המאוחרת תוכל למנוע אותה מראש ע"י אכילה של כמות נוספת של פחממות או הורדה של מינוני האינסולין.

8. להיות מודעים להשפעתו של אלכהול. בעוד משקאות אלכהולים רבים מכילים פחממות שמעלות את הסוכר במהירות, האלכהול עצמו נוטה להוריד את רמות הסוכר מספר שעות לאחר שתייתו. הסיבה היא שכאשר אלכהול נספג בדם הוא מונע מהכבד לשחרר סוכר לתוך הדם ולכן רמות הסוכר עשויות לרדת. לשותים אלכהול מומלץ להוריד את מינוני האינסולין/התרופות ולאכול פחממות בנוסף.

למשתמשים במשאבות ההמלצה היא להוריד את אינסולין הרקע ב – 40-50% למשך שעתיים עבור כל מנת אלכהול. לאלו שמזריקים ואינם יכולים להוריד את אינסולין הרקע מומלץ לאכול כ- 15 עד 30 גרם של פחממות איטיות לפני השינה (למשל גלידה או מוצרי חלב אחרים) כדי לכסות את האלכהול.

9. בדוק סוכר לעיתים קרובות. ניהול הסוכר בדם דומה במידה רבה לנהיגה ברכב. מי שמניח את הידיים על ההגה ומביט על הדרך יגיע בביטחה. מי שעוצם את עיניו בזמן הנהיגה מוצא את עצמו בתעלה לצד הדרך. באופן דומה, ככול שתמדוד יותר סוכר כך תדע היכן אתה נמצא ותמנע מעצמך רמות קיצוניות של סוכר גבוה או נמוך. בדוק סוכר בעקביות לפני ארוחת בוקר, ארוחת צהרים, ארוחת ערב  והשינה, (ולעיתים גם בשלש לפנות בוקר) וללא שום קשר אם אתה נוטל אינסולין או תרופות בשעות אלה. רמות סוכר של 75 בשעות הצהריים מצביעות כמעט תמיד על צפי לסוכר נמוך בשעות אחה"צ ודורשות ממך להוריד את מינון האינסולין או לאכול פחממה נוספת.


10 . מה שמקולקל דורש תיקון. דאג להסתכל על רמות הסוכר שלך כל שבועיים . למד אותן ובצע תיקונים. אל תצפה להמשיך לעשות את אותו הדבר בדיוק ולקבל תוצאות שונות. וודא שמינון אינסולין הרקע מתאים, שהיחס אינסולין פחממה הוא מעודכן, ולמד על הצורך לאכול יותר פחממות לפני פעילות גופנית. זכור החיים וגם גופך משתנים כל הזמן. מה שהיה נכון אתמול אולי אינו נכון היום. מקרה של היפוגליקמיה בודד יכול לקרות לכל אחד, אבל מיקרים שחוזרים על עצמם בתבנית קבועה מצביעים על בעיות בתוכנית הטיפול הנוכחית.

תכנן כדי למנוע

הסוכרת היא לפעמים כמו "קוץ בתחת". אבל שום דבר בה אינו מרגיז ומדכא כמו ארועים חוזרים של סוכר נמוך. קח את ההיפוגליקמיה ברצינות. היפוגליקמיה מסכנת את חייך יותר מכל קריאה בודדת של סוכר גבוה. בעוד שלא ניתן למנוע היפוגליקמיה לחלוטין, עשר האסטרטגיות שכאן צריכות ויכולות לצמצם מאוד את הופעתן וחומרתן.

יתכן שאינך מסוגל ללמוד וליישם את כל 10 העקרונות בבת אחת. נסה לאמץ אותם בשלבים. למשל עקרון אחד בכל שבוע. ואם אחרי עשרה שבועות לא תראה שיפור , החזר כספי מובטח 


המאמר ניתן לאתר "מתוקים" באדיבותו של Gary Scheiner יועץ מוסמך לסוכרת עם מרפאת סוכרת בפילדלפיה. גרי הוא סוכרתי סוג 1 בעצמו (כעשרים שנה) . הוא מזמין את קוראי "מתוקים" לבקר באתר הבית שלו. (  www.integrateddiabetes.com  )


תרגם: אבא של סוכרתית

                       


הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |