אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

האם מדד ה eAG (”הערכת ממוצע הסוכר”) יוצא לדרך?

רקע

ידוע לכל סוכרתי כי המפתח למניעת סיבוכי סוכרת הוא הקפדה על רמות סוכר תקינות, או במילים אחרות הקפדה על כך כי רמות הסוכר הממוצעות תהיינה קרובות ככל שניתן לאלה של אדם שאינו סוכרתי.

חישוב רמות הסוכר הממוצעות אינו משימה קלה כלל ועיקר ולכן משמשת בדיקת ההמוגלבין המסוכרר (הידועה כבדיקת HbA1c או בקיצור A1c ) להערכת רמות הסוכר הממוצעות.

על פי אגודת הסוכרת האמריקאית בדיקת ההמוגלבין המסוכרר משקפת את רמת הסוכר הממוצעת במשך 2-3 החודשים אחרונים. סוכרתיים נדרשים לבצע את הבדיקה כ 3-4 פעמים בשנה. ערך המטרה ל- A1c צריך להיות פחות מ-7%. ערכי מטרה נמוכים יותר יכולים להוריד עוד יותר את הסיכון לסיבוכים.

בשנים האחרונות גוברת הקריאה להתחיל להציג את תוצאות בדיקה זו כ- eAG או בעברית “הערכה של ממוצע הגלוקוז”. על פי עמדה זו יש להציג בדף הבדיקות במקום A1c את מדד ה- eAG .

למשל במקום A1C של 7% יוצג בדף הבדיקות eAG של 150.

בוועידה המדעית האחרונה של ה- ADA נערכו מספר דיונים בנושא. מאמר זה מציג את ההבטים השונים של הדיון הזה.

בדיקת ה- A1c וחשיבותה

תוצאות הבדיקה מציגות באחוזים את אחוז ההמוגלבין המסוכרר בדם. במחקרים הוכח קשר ברור בין גובהו של מדד A1C והסכנה לפיתוח סיבוכי סוכרת. כל הורדה של ה- A1C ב 1% מפחיתה את הסיכון לסיבוכי סוכרת ב- 25% עד 40% .

ידוע בוודאות כי קיימת התאמה גבוהה בין מדד ה A1c לבין רמת הסוכר הממוצעת בדם אולם לגבי מידת הדיוק של התאמה זו וכן לגבי נוסחאות ההמרה חלוקות הדעות.

אפשר לנסות לדמות את הניסיון לקשור בין ה- A1c לרמות הסוכר הממוצעות, כנסיון להעריך את עוצמת הרוח הממוצעת על פי כמות העלים על המדרכה בבוקר שאחרי, הקשר קיים אבל נסיון לחשב אותו בנוסחאות מדוייקות אינו פשוט.

קושי בחישוב ההומוגלבין המסוכרר

כל נסיון למצוא נוסחה מדוייקת לקשר בין רמות ממוצעות של סוכר לבדיקת A1c דורשת קודם כל הגדרה טובה של השניים האלה. מתברר שהדבר כלל אינו פשוט.

לגבי בדיקת ה- A1c: במעבדות שונות מחושב המדד בעזרת מיכשור שונה וקיימים הבדלים של עד חצי אחוז בין המעבדות השונות. בשנים האחרונות נעשה מאמץ להגדיר בצורה אחידה את המדד הזה.

קושי בחישוב ממוצע הסוכר בדם

עד להופעתו של מד הסוכר הרציף היתה כל הערכת ממוצע הסוכר בדם מבוססת על מספר בדיקות בודדות של סוכר לאורך היממה ומכאן ברור כי הייתה קיימת בעיה קשה של דיוק.

למשל נניח שאדם מודד סוכר 4 פעמים ביממה ומקבל את התוצאות האלה: 8 בבוקר – 100, 8 בערב – 100 , 10 בערב – 300 , חצות – 100.

על פי חישוב פשוט יהייה ממוצע של ארבע הבדיקות – 150. (זהו גם החישוב שנעשה ע”י מד הסוכר). אולם על פי חישוב לינארי המניח כי הסוכר משתנה בקו ישר בין כל 2 בדיקות יהייה ממוצע הסוכר כ- 116. בפועל ברור כי הרמה הממוצעת יכולה להיות גבוהה מ- 150 או נמוכה מ- 116.

קושי בהגדרת הקשר בין סוכר בדם ו- A1c

הדעות בדבר מידת ההשפעה של רמות הסוכר ההמוצעות על ה- A1c הן חלוקות. טווח ההשפעה של הסוכר על ההמוגלבין המסוכרר משתנה עפ”י המקורות השונים ונע בין 30 הימים האחרונים שלפני הבדיקה ועד ל 120 הימים האחרונים.

עפ”י מספר מקורות להשפעת השבועיים האחרונים שלפני הבדיקה השפעה גדולה במיוחד.

גורם נוסף שמשפיע על רמות ה- A1c הוא אורך החיים של כדוריות הדם האדומות. ככל שאורך החיים של הכדוריות האדומות עולה כך עולה אחוז ההמוגלבין המסוכרר. אצל אנשים שאצלם אורך חיי הכדוריות קצר מהרגיל יוטה המדד כלפי מטה ואילו אצל אנשים שאצלם אורך החיים של הכדוריות ארוך מהנורמה הוא יוטה כלפי מעלה. למעשה על פי מקורות מסויימים אצל אנשים שונים עם אותן רמות סוכר יכולים להיות הפרשים של עד 1% בבדיקת ה- A1c.

גם ההשפעה של קפיצות ברמות הסוכר על ה- A1c אינה ברורה דייה ויש דיעות לכאן ולכאן.

נוסחאות הנמצאות בשימוש כיום

כבר כיום ישנם מספר אתרים, כולל “מתוקים” המספקים נוסחאות, טבלאות או כלים ממוחשבים להמרה של תוצאות ה- A1C להערכה של רמת הסוכר הממוצעת

ראו - כאן

מה חדש?

מאז הופעתו של מד הסוכר הרציף נערכים מחקרים שונים לבדיקת הקשר בין ה- A1c ורמות הסוכר הממוצעות.

להלן עידכונים משניים מהמחקרים האלה, ניסוי ה- ADAG הוא המקיף מבין שנהם:

מחקר שתוצאותיו פורסמו בדצמבר 2007.

במהלך הניסוי חוברו 48 סוכרתיים מסוג 1 למד סוכר רציף לתקופה של 6 חודשים. בדיקת ההמוגלבין המסוכרר נערכה בתחילת הניסוי וכן לאחר 3 חודשים ו- 6 חודשים.

בעוד הניסוי הראה כי אכן קיים קשר בין ממוצע הסוכר ובדיקת ה- A1C הוא הראה גם כי הקשר הזה משתנה מאדם לאדם.

על פי תוצאות הניסוי שינוי של 1% ב- A1C אצל אדם ספציפי שקול לשינוי של 18 מ”ג/ד”ל בלבד ברמת הסוכר הממוצעת. (לעומת השינוי של בערך 30 מ”ג/ד”ל כפי שמקובל בנוסחאות הנהוגות כיום).

מסקנת החוקרים היא כי בעוד מדד ה- A1C מספק מדד אישי טוב לשינויים באיכות האיזון, התרגום שלו לרמת סוכר ממוצעת שונה באופן משמעותי בין אנשים שונים.

מחקר מקיף במיוחד ADAG

מחקר מקיף במיוחד שתוצאותיו הוצגו בועידה המדעית הקיף למעלה מ- 500 משתתפים, סוג 1; סוג 2; וכאלה שאינם סוכרתיים מעשרה מרכזי סוכרת שונים.

משתתפי המחקר נדרשו להיות מחוברים למד סוכר רציף או לחילופין למדוד סוכר כ- 7 פעמים ביממה. בדיקת ההמוגלבין המסוכרר נערכה כל שלושה חודשים.

להלן מחשבון המרה שעליו ממליצים עורכי ניסוי ה- ADAG

נוסחת ההמרה שעליה ממליצים עורכי הניסוי היא:

HbA1c * 28.7 - 46.7 = eAG

על פי נוסחה זו A1c של 7% שקול לסוכר ממוצע של 154 מ”ג/ד”ל כאשר מרווח השגיאה (של 2 סטיות תקן) מוגדר כך- אצל 95% מבעלי A1C של 7% תיהייה רמת הסוכר הממוצעת בטווח של 123-185 , ראו טבלה בסוף.

דרך אחרת להסתכל על מרווח הטעות היא- על פי נוסחה זו בקרב 32% מבעלי A1C של 7% יהיה ממוצע הסוכר גבוה מ- 169 או נמוך מ- 139. אצל 5% מבעלי A1C כזה יהייה מממוצע הסוכר גבוה מ- 185 או נמוך מ- 123

למרות זאת עמדת החוקרים היא כי הנוסחה שפיתחו על סמך הנתונים שנאספו תתן חיזוי סביר של ממוצע הסוכר עבור מרבית הסוכרתיים. עם זאת הם מציינים כי אצל קבוצות ספציפיות (ילדים, נשים בהריון, סוכרתיים ממוצא אתני מסויים) יתכן ואחוז השגיאה יעלה.

סיכום

התומכים בהתחלת השימוש ב- eAG (הערכת ממוצע הסוכר) טוענים כי השימוש ב- A1C הוא מבלבל. הסוכרתיים שרגילים לתוצאות הסוכר כפי שמופיעות במד הסוכר מעוניינים לקבל בדף הבדיקה תוצאות באותה הסקלה של המד הרגיל. תוך כשנה עשויים חלק מהמרכזיים הרפואים לאמץ גישה זו ולהתחיל ולהציג את ה- eAG בדף הבדיקה.

המתנגדים לתחילת השימוש ב- eAG טוענים כי רמת הדיוק הנוכחית אינה מספקת. ומאותן הסיבות שבדיקת ההמוגלבין המסוכרר אינה מדויקת מספיק כדי לאבחן סוכרת, אסור לתרגמה באופן אוטומאטי לרמות סוכר ממוצעות בדף הבדיקה. לטענתם אנשים שאצלם הבדיקה מזייפת עשויים לקחת סיכונים מיותרים ולהוריד את רמות הסוכר באופן שייסכן את חייהם. לטענתם יעד A1C של מתחת ל- 7% הוא ברור דיו ואין שום סיבה להכניס שינויים.

למאמר מקיף על הקשר בין A1C ו eAG ראו - כאן

טבלה המראה את הקשר בין A1C ל ממוצע הסוכר -
A1C , ממוצע סוכר משוער , (טווח שגיאה שבו נמצאות 95% מהתוצאות)
5 97 (76–120)
6 126 (100–152)
7 154 (123–185)
8 183 (147–217)
9 212 (170–249)
10 240 (193–282)
11 269 (217–314)
12 298 (240–347)

יש תגובה אחת לסיפור ”האם מדד ה eAG (”הערכת ממוצע הסוכר”) יוצא לדרך?“

  1. מאת צבי:

    תודה רבה על המידע
    מאמר מצוין

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |