אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

מניעת סוכרת סוג 1 על פי ה DRI

כתבה זו היא תקציר של הרצאה מרתקת נוספת שהוצגה בכנס שנערך ב- 25 לאוקטובר 2008. ההרצאה עסקה בשאלה: האם סוכרת מסוג 1 ניתנת למניעה? .

התקציר ניתן כאן בהמשך לכתבה הקודמת שעסקה בכנס האחרון של ה- DRI .

לכאורה תחום המניעה אינו רלבנטי לסוכרתיים ותיקים, אבל למעשה כפי שתוכלו ללמוד מההרצאה הזו וגם מהכתבה הקודמת יש קשר הדוק בין המחקר למרפא והמחקר למניעת סוכרת.

כדי שתוכלו לעקוב בקלות אחרי תוכן ההרצאה מומלץ מאד לקרוא שתי כתבות קודמות שהתפרסמו באתר “מתוקים”:

המחקר לזיהוי מוקדם של סוכרת סוג 1

ודוח מצב בנוגע לתרופות לעצירתה של סוכרת סוג 1

ומכאן להרצאה עצמה

האם ניתן למנוע סוכרת סוג 1 ?

בהרצאה מרתקת במיוחד מתאר דר. גיי סקיילר חוקר ראשי ב- DRI את ההיסטוריה של המחקר למניעת סוכרת סוג 1.

בתחילת ההרצאה מתאר דר. סקיילר את התנאים והשלבים השונים בהתפתחות הסוכרת סוג 1:

* שלב 1 – המטען הגנטי

כדי שאדם יחלה בסוכרת סוג 1 צריך שיהייה לו מטען גנטי מסויים. למעשה ל כ- 30% מהאנשים באוכלוסיה יש מטען גנטי המאפשר התפתחות של סוכרת מסוג 1.

* שלב 2 – ארוע חיצוני והופעת נוגדנים

בשלב הזה מתרחש ארוע שטיבו עדין לא ברור. כתוצאה משתבשת מערכת החיסון והגוף מייצר תאי T (סוג של תאי דם לבנים) שמאוחר יותר יתקפו את תאי הביתא בלבלב ויהרסו אותם. עם תחילת ההרס מופיעים בגוף נוגדנים מסוגים מסויימים. על פי הערכות נוגדנים אלה אינם משתתפים בהרס תאי הביתא אלא משמשים סימן בלבד לכך שההרס החל. אצל כ- 80% מקרב האנשים שהתגלו אצלם אותם הנוגדנים תפרוץ הסוכרת בשלב מסויים.

* שלב 3 – טרום סוכרת

בשלב זה עדין אין תסמינים של סוכרת. אבל בבדיקות סוכר בצום ובבדיקות פפטיד C ניתן לראות ירידה בתפקוד הלבלב. רוב מוחלט של האנשים הנמצאים בשלב זה יפתחו סוכרת תוך 5 שנים.

* שלב 4 – איבחון הסוכרת ו”ירח הדבש”

זהו השלב זה מופיעים תסמיני הסוכרת (צמא, ירידה במשקל, סימנים אחרים) והחולה מאובחן כסוכרתי. בשלב זה מרבית תאי הביתא שבלבלב כבר נהרסו אבל עדין יש כושר ייצור מסויים של אינסולין. תקופה זו יכולה להמשך בין כמה שבועות לשנתיים.

* שלב 5 – סוכרת תלויה באינסולין

הרס תאי הביתא מושלם והסוכרתי תלוי לחלוטין באינסולין מבחוץ. זהו השלב שבו נמצאים מרבית הסוכרתיים.

המחקר למניעת סוכרת

אחד הנושאים המרכזיים במחקר הסוכרת זהו הנסיון להבין את המנגנון הגורם לפרוץ הסוכרת. ידוע זה זמן כי קיימים תאי T “רעים” שהורסים את תאי הביתא (ניתן לאשר זאת בצילומים של הלבלב) ומנגד ישנה השערה כי ישנם תאי T “טובים” שתפקידם לנטרל את אותם תאי T “רעים”. התפרצותה של הסוכרת מתרחשת בעקבות הפרת האיזון בין התאים ה”טובים” ל”רעים”. מניעת הסוכרת יכולה לעשות בשני אופנים: הרס תאי T הרעים או תיגבורם של תאי ה- T הטובים.

מתחילת שנות השמונים התברר כי בכוחם של חומרים המדכאים את מערכת החיסון, (כלומר הורסים תאי T), לעכב את התפתחות סוכרת סוג 1. למעשה השימוש בחומרים אלה סייע להוכיח כי סוכרת סוג 1 היא מחלה של מערכת החיסון (מחלה אוטאימונית). בגלל תופעות לוואי קשות של התרופות האלה הופסק השימוש בהן.

מאז ממשיכים ניסויים בחומרים שונים שנועדו לעכב את התפתחות הסוכרת בתקופת “ירח הדבש”.

(לא אפרט מהם החומרים/התכשירים האלה ומי שמעוניין לקרוא עוד על החברות המפתחות אותן יכול לקרוא בעברית – כאן )

הצפי הוא כי לפחות 1-2 מהחברות שנמצאות כבר בשלב 3 של ניסויים בבני אדם תזכה עד לשנת 2011 לאישור FDA להוצאת התכשיר שלה לשוק כחיסון מורשה לסוכרת.

החדשות הרעות הן, כי המשותף לכל החיסונים האלה הוא שהם אינם מסוגלים לעצור את הסוכרת אלא רק לעכב אותה ולהאריך את “ירח הדבש” בכמה חודשים.

אבל ישנן גם חדשות טובות:

מתברר כי ישנו קשר ישיר בין השפעת התרופות ומועד תחילת השימוש בהן. סוכרתיים שמקבלים את החיסונים האלה כשישה חודשים לאחר האיבחון כמעט ואינם מושפעים מהם לטובה, בעוד אלה שמקבלים את החיסונים סמוך מאד לזמן האיבחון נהנים מתקופת “ירח דבש” ארוכה במיוחד.

על סמך הנתונים שנאספו התגבשו הערכות כי השימוש האופטימאלי בתרופות האלה צריך להיות עוד לפני האיבחון. שימוש בתרופות האלה בשלב 2 להתפתחות המחלה (השלב שבו מופיעים נוגדני הסוכרת לראשונה) או אפילו בשלב 3 (שלב טרום הסוכרת) יוכל על פי הערכות לעכב את הסוכרת ב 5 עד 10 שנים ולכך כמובן יש ערך משמעותי מאד.

מכאן איפוא יש חשיבות גדולה להקמת גופים ומנגנונים שיאתרו מעומדים לתרופות האלה עוד לפני פרוץ הסוכרת.

אחד הפרוייקטים הגדולים לזיהוי מוקדם של מעומדים לטיפול מונע הוא פרוייקט ה- TrialNet שכבר כתבנו עליו בעבר. מדובר ברשת עם מרכזים בארה”ב ובאירופה (ולצערי עדין ללא נציגות בישראל) שמאתרת מעומדים לטיפול מונע עתידי.

עד היום נסרקו בפרוייקט הזה כ 103,000 קרובי משפחה של סוכרתיים מסוג 1. קרובי משפחה נחשבים לקבוצת סיכון בגלל הקירבה הגנטית.

כצפוי אצל 97,000 מהם נמצא מטען גנטי המאפשר התפרצות של סוכרת סוג 1.

אצל כל מי שנמצא מטען גנטי נערכה סריקה של הנוגדנים האופיניים לסוכרת. בקרב כ- 3,500 ( 3.6% ) נמצא נוגדן ICA המלמד על סיכון גדל לסוכרת. (כלומר החדשות הטובות הן ש כ 96% מקרובי המשפחה הם בסיכון נמוך מאד לחלות בסוכרת סוג 1). בקרב כ- 2,500 מאותם 3,500 נמצאו נוגדנים נוספים המעידים כי הסיכון שלהם לסוכרת סוג 1 הוא גבוה מאד ולמעשה קרוב ל- 80%.

ואומנם מתוך אותה קבוצה של 2,500 בסיכון גבוה – פיתחו כ- 13% סוכרת תוך כשנה ו- בסה”כ כ- 60% בתקופת המעקב.

אילו אותם 2,500 אנשים בריאים לכאורה היו מקבלים את החיסון שבפיתוח יש סיכוי כי ניתן היה לדחות אצלם את הסוכרת בממוצע בחמש שנים ואולי אפילו בעשר שנים.

החוקרים מאמינים כי למרות שאנשים אלה אינם סוכרתיים ,על פי ההגדרות הפורמאליות, ולכן אינם מעומדים לטיפול בתרופות המניעה החדשות שבפיתוח, הנתונים שנאספו ידרבנו את הגופים השונים לאשר שימוש בתרופות החדשות גם בקרב הקבוצה הזאת. הריי בסופו של דבר זוהי הקבוצה שיכולה להרוויח את המירב מאותן התרופות.

אבל בזאת לא מסתיים העניין, על פי דר. סקיילר יש כבר עכשיו תרופות מעכבות נוספות בפיתוח. כאלה שבוחרות באסטרטגיה שונה. למשל תרופות המשמשות לטיפול באיידס. התרופות האלה אינן מדכאות את מערכת החיסון אלא דווקא מחזקות אותה. התקווה היא ש ע”י חיזוק תאי ה- T ה”טובים” במקביל להרס תאי ה-T ה”רעים” יושגו ביצועים טובים בהרבה.

לא ניתן לסיים מבלי להסביר מדוע התרופות החדשות האלה רלוונטיות גם לסוכרתיים ותיקים. ישנה השערה כי סוכרתיים אינם מאבדים את כושר הייצור מחדש של תאי ביתא. ולמעשה תיקון של מערכת החיסון עשוי לחדש את הייצור של תאיי ביתא גם ללא השתלה ממקור חיצוני. יתכן מאד שבעתיד לאחר שהחיסונים לעיכובה של סוכרת סוג 1 יאושרו לשימוש, יעשה בהם שימוש (שימוש מחוץ לפרוטוקול) גם בקרב סוכרתיים ותיקים. ישנם חוקרים שמאמינים כי שימוש בחיסונים האלה במינונים גבוהים יאפשר צמיחה חדשה של תאי ביתא גם בקרב סוכרתיים ותיקים.

דר. סקיילר מסכם את הרצאתו בכך שהוא מאמין כי ניתן לפצח את הבעיה. והוא מצהיר על עצמו כי הוא מאלה המאמינים כי בעתיד נחייה בעולם שבו לא קיימת סוכרת מסוג 1

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |