אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

המחקר של תאי גזע ומערכת החיסון על פי ה DRI

זהו תקציר רביעי ואחרון ל “מה חדש” של הרצאה מכנס אוקטובר 2008 של ארגון ה- DRI. הכנס עסק בעיקר במחקר למרפא סוכרת התלויה באינסולין (סוכרת סוג 1). הרצאה זו מתמקדת במחקר של תאי גזע ושל מערכת החיסון.

ארבעת התקצירים יחד מספקים לקורא המתעניין תמונת מצב שלמה בכל הנוגע לסטטוס המחקר למרפא נכון לסוף שנת 2008. הם מכסים את התחומים העקריים של המחקר למרפא: תחום ההשתלות, תאי גזע, מערכת החיסון, מניעת סוכרת סוג 1, התקנים של הנדסה ביולוגית, וטכנולוגיות לאיזון הסוכר.

רקע

כזכור בהרצאת הפתיחה של כנס ה- DRI מתאר דר. קמיליו ריקורדי, (בהרצאה שאותה תרגמנו לעברית), את ההתקדמות הרבה במחקר להשתלת תאי לבלב ממקור חיצוני. כיוון זה מהווה את האסטרטגיה העקרית של ה- DRI לריפוי סוכרת התלויה באינסולין.

באותה סקירה, יש גם תקציר של הרצאתה של דר. דר. שרי סטבלר העוסקת בהנדסה ביולוגית (תחום שבעיניי הוא בעל פוטנציאל גדול). הרצאתה עסקה בעיקר בבנית התקנים טכנולוגיים להשתלת תאי ביתא.

אולם שום דיון במחקר להשתלת תאי ביתא אינו שלם ללא סקירה של המחקרים בשני תחומים משלימים, אלה העוסקים בתאי גזע ובמערכת החיסון.

בהרצאה מרתקת נוספת מהכינוס מציג דר. לוקה אינברדי את תמונת המצב העדכנית של המחקר של תאי גזע וכן את ההתפתחויות האחרונות במחקר של מערכת החיסון.

המחקר בתאי גזע קשור בקשר ישיר למחקר העוסק בהשתלות תאי ביתא מהסיבה הפשוטה שכדי להשתיל תאי ביתא יש צורך קודם כל להשיג תאים כאלה. בשלב זה משתמשים החוקרים לצורך השתלות בתאי ביתא מתורמים שנפטרו. ברור שאין שום דרך לספק מספיק תאים מתורמים לכל הסוכרתיים המעומדים להשתלה. לכן, רק פיתוח של מקורות של תאי ביתא שאינם תלויים בתורמים יאפשר להפוך את הטיפול בהשתלה למשהו רלבנטי עבור קהילת הסוכרתיים כולה. המחקר בתאי גזע מתמקד איפוא ביצירת מקורות של תאי ביתא להשתלה ללא תלות בתורמים.

המחקר העוסק מערכת החיסון הכרחי לצורך בניית תהליכים שימנעו דחייה (כלומר הרס חוזר ועתידי) של התאים המושתלים. ידוע שמערכת החיסון של אדם דוחה אברים מושתלים, נקודת התורפה של הטיפול בהשתלות היא הצורך לעשות שימוש בחומרים נוגדי דחייה שלהם תופעות לואי מצטברות.

המחקר בתאי גזע

בתחילת הרצאתו מתאר דר. אינברדי את שני המאפיינים העקריים של תאי גזע.

א. תאי גזע אלה תאים שניתן להרבות אותם במעבדה. כלומר ניתן לייצר, בתהליך של התחלקות, הרבה מאד תאי גזע מתא גזע בודד.
ב. תאי גזע אלה תאים שבתהליך התמינותם (התמחותם) הם הופכים לתאים מסוגים שונים. למעשה כל תא, רקמה או אבר בגוף האנושי (כולל תאי ביתא) מקורו בתא גזע שעבר תהליך של התמחות.

קיימים שני מקורות עקריים לתאי גזע.

תאי גזע עובריים - אלה תאים שנוצרים בשלבים הראשוניים מאד של הווצרותו של העובר. המחקר העוסק בתאי גזע עובריים מתבסס על איסוף התאים זמן קצר לאחר הפריית הביצית מתא זרע. מסיבות ברורות המחקר בתאים אלה מעורר מסיבות דתיות התנגדות עזה.

תאי גזע שמקורם באדם בוגר. תאי גזע אלה נאספים מאדם בוגר, למשל מח העצם, חבל הטבור של נשים לאחר לידה, תאי שומן ומקורות נוספים.

איסוף תאי הגזע הוא החלק הפשוט יחסית בתהליך. השלב היותר מסובך הוא בניית מנגנון שיאפשר היפכתם (התמינותם) לתאי ביתא.

תהליך התמינותם של תאי גזע לתאים ספציפיים בגוף הוא תהליך מורכב מאד, הבנוי ממספר שלבים ועדין אינו ברור לגמרי. כל שלב בתהליך ההתמיינות מושפע מאותות מסויימים שמקבלים התאים וממה שמתרחש במקביל בסביבתם הקרובה (טמפרטורה, חמצן וכדומה). החוקרים מנסים לייצר תאי ביתא במעבדה ע”י בניית תהליך התמינות מלאכותי. בכל שלב בתהליך ההתמינות מנסים החוקרים של ה- DRI להשפיע על תאי הגזע בעזרת חלבונים מסוגים מסויימים המוחדרים לתאים, ובעזרת שינויים בתנאי הסביבה (למשל שינויים בריכוז החמצן). אחת השיטות לביצוע המיון של תאי הגזע האנושיים היא הזרקתם לבעלי חיים (למשל לעכברים) והשפעה על תהליך התמינותם בעודם ניזונים מהמערכות של אותו בעל חיים. כך מהווה הבעל חיים מעין כלי גידול לתאי הגזע בעת התמינותם לתאי ביתא אנושיים.

בשלב זה עדין לא הצליחו החוקרים להגדיר תהליך שלם ההופך תאי גזע לתאי ביתא מושלמים. אבל יש תחושה של התקדמות משמעותית משום שהחוקרים כבר מסוגלים לייצר תאים שיש להם תכונות רבות המשותפות לתאי ביתא.

כיוון מחקרי נוסף עוסק בנסיונות לקחת תא אנושי מסוג אחד ולהפוך אותו לתא מסוג אחר. למשל הפיכת תאי כבד לתאי לבלב. הטריק כאן הוא החדרת גנים מסויימים המשפיעים על התפתחות התאים לתוך תאי כבד בנסיון לתת להם תכונות של תאי לבלב (תאי ביתא). ישנן תוצאות ראשוניות מניסויים בעכברים המראות כי הזרקת גנים מסויימים לתאי כבד מחזירה לעכברים את היכולת לייצר אינסולין.

כיוון מחקרי מעניין נוסף הוא נסיון להבין האם ניתן לשכפל תאי ביתא מתאי ביתא קיימים. כלומר לאסוף תאי ביתא ולגרום להם להתחלק ולהתרבות. ידוע כי במצב רגיל תאי ביתא כמעט ואינם מתרבים. אבל תצפיות מראות כי בעת הריון של אישה נוצרים תאי ביתא נוספים. החוקרים מקווים כי ניתן יהייה לחקות במעבדה את הפרשת ההורמונים בעת הריון כדי לעודד הווצרותם של תאי ביתא נוספים מתאי ביתא קיימים וכך לייצר מתרומה בודדת הרבה מאד תאי ביתא להשתלה שיספיקו למושתלים רבים.

המחקר בנושא מערכת החיסון

מערכת החיסון של הגוף היא מערכת מורכבת ומתוחכמת מאד שנועדה להגן על הגוף מפני פולשים, פצעים ותאים סרטניים. אולם אחד המכשולים הגדולים שמעמידה בפנינו מערכת החיסון היא בעובדה שהיא שתוקפת רקמות שמושתלות כאילו הן גוף זר.

ידוע שתאי מערכת החיסון לומדים לזהות את רקמות האדם ולכן אינן תוקפות אברים מקוריים (אלא במקרים מיוחדים כמו במקרה של סוכרת סוג 1 שבו היא נכשלת בזיהוי תאי הביתא המקוריים והורסת אותם בתהליך אוטו-אימוני).

האתגר הוא ללמד את מערכת החיסון לא להרוס את תאי הביתא בשלב הראשון. או במקרה של השתלה לא לדחות את התאים המושתלים וזאת תוך המנעות משימוש בחומרים המדכאים את מערכת החיסון שלהם תופעות לוואי קשות.

המחקר מתמקד בלימוד והבנה של מקרים ידועים בטבע שבהם מערכת החיסון של אדם לומדת שלא לדחות גוף זר. אחד המקרים הברורים הוא במקרה של אישה בהריון כאשר גופה של האם אינו דוחה את העובר למרות שמטענו הגנטי שונה מזה של האם. דוגמה אחרת היא במקרה של תאומים סיאמים שלמרות שיש להם לעיתים מטען גנטי שונה, מערכות הדם שלהם מחוברות ולומדות לזהות האחת את גופו של השני. חוקרים מנסים ללמוד מה קורה במקרים אלה ולהשתמש באותם מנגנונים כדי ללמד את מערכת החיסון לא לדחות אברים מושתלים שלהם מטען גנטי ספציפי.

נושא נוסף שנחקר הוא כיצד למנוע את התהליך האוטאימוני המתרחש בסוכרת סוג 1. הסברנו לא פעם כי הרס תאי הביתא במקרה של סוכרת סוג 1 מבוצע ע”י קומבינציה של תאי T “רעים” (סוג של תאי דם לבנים, לימפוציטים מסוג CD4 ו CD8). הייצור המוגבר של תאים כאלה מתרחש כנראה בעקבות התקפה של וירוס או דלקת הגורמים לתחילת התהליך ושבירת האיזון של מערכת החיסון. החוקרים יודעים כיום כי במצב תקין קיימים במערכת החיסון תאי T “טובים” שתפקידם לנטרל את אותם תאי T “רעים”. משום מה בסוכרת סוג 1 אותם תאים “טובים” אינם מסוגלים להשתלט על אותם תאים “רעים” והאיזון מופר. כיוון מחקר חדשני מתמקד בניסיונות לעודד את הווצרותם של מספיק תאי T “טובים” במקום נסיונות העבר שהתמקדו בניסיונות להרוס את תאי ה- T ה”רעים”. יש תוצאות ממחקרים בעכברים המראים שהגישה הזו אכן עובדת. כיום נערכים מחקרים שבמהלכם מנסים לייצר מספיק תאי T “טובים” כדי למנוע את המתקפה של מערכת החיסון על הלבלב כפי שקורה בסוכרת סוג 1.

יש 2 תגובות לסיפור ”המחקר של תאי גזע ומערכת החיסון על פי ה DRI“

 1. מאת נילי דהפז:

  בשימוש בתאי גזע, שנלקחים מדם תבורי של וולד של חולת סוכרת - תהיה את אותה התנגדות של המערכת החיסונית?
  האם בעתיד תהיה מגבלה לגילו של המטופל או משקלו?

 2. מאת stamone:

  הרעיון הוא להשתמש בתאי הגזע כדי לייצר מלאי בלתי מוגבל של תאי ביתא.
  כדי שיהייה ניתן לבצע השתלה (למעשה עירוי) של תאים בפעם בכמה שנים. במקביל יהיה צורך למצוא דרכים לתקן את מערכת החיסון, או לבנות התקנים שיושתלו גם הם ויספקו הגנה לתאים המושתלים.
  אני חושב שסוכרתיים רבים יהיו מוכנים לעבור ניתוח פשוט פעם ב- 4-5 שנים ולא להזדקק להזרקת אינסולין באופן קבוע.

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |