אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

על המהנדס שהפך לרופא

לכבוד יום העצמאות, כתבה המיועדת לחובבי הבשר שביניינו. (”לי עוד סטייק בבקשה, ותודה אבל לא צריך את הפיתה…”).

dr-richard-bernstein.jpg

מאז שהצטרפנו למשפחת הסוכרת למדתי את הנושא מספרים ומאנשים רבים. חלקם השפיעו אלי יותר מאחרים. אחד מאלה שיש להם מקום של כבוד אצלי הוא דר. ריצארד ברינשטיין, רופא וסוכרתי סוג 1, לוחם ותיק ומנוסה בסוכרת.

בשורה התחתונה לתאוריה הטיפולית של דר. ברנשטיין בסוכרת שלושה מרכיבים:

1. אמונה כי על הסוכרתי לשאוף לרמות סוכר בתחום בנורמה (כלומר של אדם בריא)
2. אמונה כי זה ניתן להשגה רק בעזרת דיאטת דלת פחממות, המבוססת בעיקר על חלבון
3. אמונה כי אימון גופני במאמץ גבוה חיוני למלחמה במחלות כלי דם

בכתבה זו איני מתכוון להרחיב בנוגע לתאוריות שלו אשר כולן מפורטות בהרחבה בשלושת ספריו, אלא לשתף אתכם בסיפור חייו יוצא הדופן אשר הוביל אותו למסקנות שלו. קראו ותחליטו בעצמכם.

הסיפור של המהנדס שהפך לרופא

דר. ברנשטיין הוא יהודי אמריקאי בן 77, סוכרתי 65 שנה, נשוי ואב לארבעה ילדים. ללא שום סיבוכי סוכרת, נמצא בכושר גופני מעולה, צלול וחד כתער. לא תמיד זה היה המצב!

ריצארד אובחן כסוכרתי בגיל 12.

כילד ונער סבל מכל התופעות הידועות של סוכרת באותן השנים, ארועי היפוגליקמיה והיפרגליקמיה תכופים. בגיל 16 אבד את ההכרה ושבר את שיניו הקדמיות, אותן תיקן רק בגיל 66.

בגיל 25 הוא כבר סבל מסיבוכי סוכרת רבים. בעיה בכליות, נרופתיה חמורה וצריבות ברגליים.

ריצארד למד הנדסת אלקטרוניקה ושובץ לעבוד במעבדת מחקר בבית חולים גדול. באותה תקופה לא היו מדיי סוכר ביתיים. בדיקת סוכר נעשתה פעם בחודש בעת ביקור בבית חולים. (בדיקה חסרת טעם כפי שכולנו מבינים היום וריצארד הבין כבר אז). חייו השתנו כאשר נתקל בשנת 1969 במעבדה במכשיר לבדיקת סוכר בדם. בתור מהנדס הוא חיפש מספרים ולראשונה היתה לו אפשרות לנתח את הסוכרת בעזרת מספרים.

הוא רכש מכשיר כמו של המעבדה הביתה לקליניקה של אישתו שעבדה כפסיכולוגית. באותם ימים היה נהוג לחשוב כי שומן הוא הסיבה לסוכר גבוה. אך ריצארד גילה כי הסיבה לסוכר גבוה הן דווקא הפחממות. במדידות שעשה גילה כי גרם של גלוקוז מעלה אצלו את הסוכר ב 5 וכי יחידת אינסולין מורידה את הסוכר ב- 30.

הוא בדק במקביל גם כולסטרול והגיע למסקנה כי פחממות הן אלה שגורמות אצלו לעליית כולסטרול (בניגוד לנהוג לחשוב). ככל שהפחית את צריכת הפחממות גילה כי הכולסטרול יורד וכי רמות הסוכר נמוכות ויציבות יותר.

באותם ימים איזון הסוכר בוצע בעזרת שתי זריקות יומיות והמסקנה הראשונה שהגיע אליה ריצארד היתה להפסיק לאכול לחם בארוחת צהרים. שינוי מהפכני בניגוד מוחלט להמלצת רופאיו באותן השנים.

בהמשך הוא הוריד את הלחם גם בארוחת בוקר וערב והחליט לראשונה בעולם ליישם משטר זריקות של באזל – בולוס (רקע-כיסוי), אותו משטר זריקות המקובל כיום. הוא הצליח לייצב את הסוכר על רמות ממוצעות של 120.

באותם ימים שמע ריצארד לראשונה על תאוריה שפעילות גופנית מועילה לסוכרת ולכן התחיל להתאמן בחדר כושר. כדי לקבל החזרי מס הוא ניסה למצוא מחקרים רפואים כי ספורט מועיל לסוכרת. מחקרים כאלה לא היו בנמצא, אך לתדהמתו הוא נתקל לראשונה במחקר המראה כי איזון סוכר מצליח להפוך סיבוכי סוכרת אצל חיות. נרגש הוא ניגש עם האינפורמציה אל הרופא שלו שאמר לו: “בני אדם אינם חיות…”.

ריצארד, שבאותו זמן כבר לא שמע כל כך לרופאים, החליט שבכל מחיר הוא שומר את הסוכר ברמות הנורמה. הוא התחיל להקפיד על איזון קפדני והיה הראשון בעולם להשתמש בטבליות גלוקוז לעלות את הסוכר. להפתעתו ושימחתו תוך שנה-שנתיים כל הסיבוכים מהם סבל נעלמו כלא היו. לראשונה אחרי שנים ארוכות הוא הרגיש מצויין כאילו נולד מחדש. לאחר שלוש שנים החליט שהוא מפסיק כמעט לחלוטין לאכול פחממות.

ריצארד הגיע למסקנה כי גילה שיטה חדשה לטפל בסוכרת והחליט להפיץ את הבשורה. הוא הצטרף לשני ארגוני הסוכרת שהיו קיימים באותם תקופה (ADA ו ה- JDRF ) . למרות שלטענתו חשב ששנהם אינם מועילים עשה זאת בעיקר כדי להגיע למומחים ולהשמיע את דעתו. דעתו הושמעה בפורומים רבים וכמובן שלא נתקבלה. ריצארד ידע שחלק גדול מהרופאים נוהגים לרוץ מדי בוקר, כחלק מהמאבק שלו הוא נהג לרוץ במקומות שבהם רצו ולהראות להם שהוא משיג אותם בריצה בקלות למרות שהיה מבוגר מהם וסוכרתי ותיק. זו היתה ניקמתו המתוקה…

לאחר שהתייאש בפעילות במסגרת האגודות ניסה ריצארד לשלוח מאמרים לכתבי עת רפואיים שעסקו בסוכרת. שום עיתון לא טרח לפרסמם. במכתב שקבל מעורך של עיתון ידוע אחד נאמר כי אין שום הוכחה כי יש תועלת בהקפדה על רמות סוכר מאוזנות. עורך ידוע אחר ענה כי לא ניתן להחליט על טיפול על סמך תוצאות ממכשירים אלקטרונים… (שני המכתבים שמורים אצל ריצארד).

טענה נוספת שהושמעה נגד התאוריה שלו היתה כי הימנעות מפחממות גורמת לדכאון. ריצארד לא התייאש ויחד עם פסיכיאטר שהכיר ערך מחקר עם 30 סוכרתיים סוג 2 שכולם היו בדיכאון והוכיח כי מה שגורם למצב רוח אלה הן הקפיצות ברמות הסוכר, ודווקא כשרמות הסוכר מאוזנות (ללא קשר לדיאטה) ומושגת שליטה ברמות הסוכר מצב הרוח משתפר מאד והוא בגדר הנורמה. מחקר נוסף שערך עם רופא יהודי אמריקאי שאותו פגש בעת ביקור בישראל הראה כי הוא מצליח להפוך סיבוך של עין סוכרתית בעזרת הדיאטה המחמירה שלו בתוך 6 חודשים.

האם כל המחקרים האלה גרמו למישהו להקשיב? כמובן שלא.
האם ריצארד התייאש? כמובן שלא.

בשלב זה הגיע ריצארד למסקנה כי הדרך היחידה שלו להשגי תשומת לב זה על ידי כך שיהפוך לרופא בעצמו. בגיל 45 החליט להרשם לבית ספר לרפואה. פנה ל 70 פקולטות וקבל מכתבי דחייה מכולן. אבל כפי שכבר הבנתם עקשנות לא חסרה לו ודרך מישהו שהכיר את מאמריו הצליח לבסוף להתקבל לבית ספר לרפואה, שאותו כמובן סיים בהצלחה. במקביל הוא פרסם את סיפרו הראשון כדי שישאר משהו במקרה וימות (סוכרתים סוג 1 מתו באותן השנים לפני גיל 50). בגיל 50 המהנדס ריצארד לא מת אלא הפך פורמאלית להיות דר. ברנשטיין.

במהלך לימודי הרפואה הוא נתקל לראשונה בסוכרת סוג 2 – שלה הקדיש את סיפרו השני. הוא החל לעבוד עם מטופלים וגילה שחלק מהם אינם מסוגלים להתגבר על משיכתם לפחממות. המסקנה שלו היתה כי יש משהו ביולוגי שגורם להם לכך. התאוריה שלו היתה כי הפגיעה בתאי הביתא גורמת לירידה בהורמון האמלין שתפקידו לדכא את הרצון לפחממות. בשנים האחרונות עם יציאת תרופות ה- GLP1 (המוכרות גם כבייטה וויקטוזה) שלהן אפקט דומה הוא משלב אותן בטיפול בכל מטופליו (סוג 1 וסוג 2) כדי להקטין את הדחף לפחממות. דר. ברנשטיין טוען כי פחממות הן חומר ממכר, ואכילה מוגזמת של פחממות גורמת לתופעת התמכרות לפחממות.

לטענת דר. ברנשטיין ניתן לחיות גם ללא פחממות. כאשר אוכלים רק בשר כ 35% ממנו הופכים לגלוקוז, רק שהאינדקס הגליקמי שלו נמוך ביותר. בדיוק כפי שצריך בסוכרת סוג 1. בניסוי מעניין נוסף שעשה גילה דר. ברנשטיין כי אצל אנשים שנמצאים בדיאטת דלת פחממות העלייה במשקל נעצרת. הוא ניסה לעלות במשקל מספר מטופלים והוסיף להם לדיאטה 1000 קלוריות ביום של שמן זייתים. להפתעתו לא היתה לכך שום השפעה על משקלם. מחקרים נוספים מוכיחים כי הפחממות הן שגורמות לשומן להצטבר בגוף וכאשר מפחיתים בכמות הפחממות יותר שומן פשוט יוצא החוצה.

תגלית אחרונה נוספת של דר. ברנשטיין היא שסוכרתיים סוג 1 שסובלים מבעיות של החלשות במערכת החיסון מתחילים לפתע לסבול מארועי היפוגליקמיה. בבדיקות שערך הגיע למסקנה כי ישנה התאוששות חלקית של תאיי הביטא בלבלב אפילו לאחר שנים רבות של סוכרת ומתחדש חלקית יצור האינסולין.

לסיכום, איני יודע האם דר. ברנשטיין צודק או שלא. אבל אין ספק שהוא אדם נחוש מאד ועם תוצאות קשה להתווכח. רוצים לראות איך נראה ונשמע סוכרתי בן 76 אחרי 64 שנים עם סוכרת (רובן בעידן של טרום מדי סוכר ביתיים ואינסולינים מתקדמים) חפשו אותו ביוטיוב – כאן.

יש 6 תגובות לסיפור ”על המהנדס שהפך לרופא“

 1. מאת מאותגר לבלבית:

  איזה תזמון יש לכתבה שלך… אני עוקב אחרי דר’ ריצ’ארד בימים האחרונים ומנסה להשיג את הספר שלו.
  כדי לסבר את האוזן, הוא רוצה לראות את מטופליו על a1c בטווח של 4.2 עד 4.6
  הוא פורץ דרך, ולדעתי כולנו חייבים לו הרבה תודה.
  אגב, ישנן תומכי רפואת anti aging אדוקים אשר שותים בצמאה כול דבר שיוצא מפיו של דר’ ריצ’ארד.
  ראה לדוגמה את אליס טוסייר, שאינו סכרתי, אולם מזריק אינסולין באדיקות כדי לשמור על רמת הסוכר שלו כול הזמן בטווח הנורמאלי - www.rajeun.com
  הוא לוקח את הנושא הרבה יותר רחוק מדר’ ריצ’ארד (epes, קצת פנאטי הייתי אומר…)

 2. מאת מאותגר לבלבית:

  טעות בכתובת של אליס טוסייר - זה עם סיומת net ולא סיומת com

 3. מאת stamone:

  אני עוקב אחריו כבר למעלה מ 5 שנים. לא כולם מסכימים איתו אבל אני טוען שקשה להתווכח עם תוצאות. בכל מקרה צריך לזכור כי בתקופתו דיאטה דלת פחממות היתה כנראה הדרך היחידה להשגת איזון סביר, כיום יש יותר מדרך אחת.
  מה שבטוח שהרבה מאד סיסמאות של ה- ADA מתבררות כשגויות ולא רלבנטיות במשך השנים וגם כיום יש הרבה מאד בורות בקרב דיאטנים ויועצים למינהם. למשל אלה המקדשים את הלחם מקמח מלא כמאכל בריא וחיוני למרות שבסוכרת סוג 2 זה בערך כמו לשפוך בנזין לתוך האש (חברות מקדמות אותו בעיקר משיקולים מסחריים - לחם שמחירו לצרכן אינו תחת פיקוח).

 4. מאת מאותגר לבלבית:

  גם אני חושב שמבחן התוצאה אומר הכול, מה גם שהרבה מהדברים שהוא טוען הגיוניים על בסיס common sense, כדוגמת חוק המספרים הקטנים - פחות פחמימות, פחות אינסולין, פחות סטיות\טעויות.
  אני סכרתי רק שנה וחצי, וכאמור, על בסיס common sense שומר על כללים שלו (מעט פחמימות, פריסת אוכל והזרקות כדי למזער סטיות ובכך למזער את אמפליטודת רכבת ההרים הגליקומטרית…).
  עצרתי ב-a1c 5.2 כי ננזפתי על כך ע”י רופאי מכבי שאני נמוך מידי, ומסתכן בשל כך (לפני שנה וחצי הייתי על a1c 13.7).
  רופאת מכבי רצתה שהעלה חזרה ל-a1c 5.8 (שבו הייתי לפני חצי שנה).
  אולם לאור דבריו של דר ברנשטיין, אני חושב על הורדת ההמוגלובין המסוכרר ל-4.8
  אני קודם רוצה לקרוא את ספרו.
  אתה יודע אם הוא זמין בארץ?

 5. מאת stamone:

  הספר לא זמין בארץ. אפשר לנסות באמזון או איבאיי.
  אני חושב שערכים של 5.8 הם בהחלט נכונים. אל תשכח שברנשטיין היו 20 שנים ראשונות שבהן הוא בטח היה על A1C גבוה מ-10 (כמקובל באותן השנים).
  סוכרת זה מרוץ למרחקים ארוכים ואין טעם בסיכונים מיותרים או בוויתור על כל הנאות החיים. מי שמקפיד על איזון סביר (של 6.5 ומטה) ובדיקות תקופתיות לא צריך לחשוש יותר מדי. במקרה ותתקל בסיבוכים קלים, תוכל תמיד לעבור לדיאטה שלו. הדבר החשוב ביותר שלקחתי ממנו הוא שדר. ברינשטיין מוכיח כי סיבוכי סוכרת הם הפיכים ובתנאי שתופסים אותם בזמן ומטפלים בהם.
  באשר ל”פרמידת המזון” - אם אתה אינך מכור לפחממות, אז כדאי בהחלט להפוך אותה ל”מלבן”. כלומר יותר בשר ובצים ופחות בצק וסוכר. יותר קל להתאזן וגם לשמור על המשקל.

 6. מאת מאותגר לבלבית:

  אני לא מכור לפחמימות… בעצם, אני ממש לא אכלן גדול. גם לפני שהסכרת התפרצה היו ימים שלמים שהייתי עובר בכמעט צום, עם ארוחה אחת במשך כול היום (שלפעמים היית סלט).
  הדבר היחידי שאני מוותר בו כשמדובר בהנאות של החיים זה סושי. חוץ מזה אני לא ממש מוותר על הנאות.
  הבעיה בהפיכת הפרמידה למלבן - יש לי כרגע כולסטרול גבוה, ולכן בשר אינו רצוי בכמויות.
  אחת הבעיות שלי היא שמאז שהסכרת התפרצה, אני מפחד להתעמל מחשש להיפו. אני צריך ללמוד איך לתקוף גם את נושא זה, כי הוא חשוב גם לנושא הכולסטרול.
  אני אזמין את ספרו של דר’ ברנשטיין כדי לבחון את הנושא לעומק באופן כולל.

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |