אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

האם יש חדש ב “מה חדש” ?

על פרויקט שתחילתו בויכוח משפחתי וסופו במסקנות שאינן חד משמעיות

רקע

מאז שהתנדבתי לכתוב את “מה חדש” ל”מתוקים” אישתי מביטה בי במבט מלא רחמים. “מה יש לכתוב ב- מה חדש בתחום שאין בו שום חדש? ” היא מגחכת. וכדי לחדד את עמדתה היא מוסיפה “הרי מאז שגילו את האינסולין לפני כ- שמונים שנה פשוט לא קורה כלום” .

“לחלוטין לא נכון” אני מוחה, “הרי רק לפני שבוע הסברתי לך שבטורקיה חיברו זנב של סוס ללבלב של עכבר ומאז שניהם שומרים על משקל תקין”. אבל אישתי בשלה. מבחינתה הדבר היחידי שניסוי על עכברים יכול לבדוק זה האם הם טעימים לחתולים. מנקודת מבטה אין שום קשר בין עכבר מעבדה לבת היפה והמתוקה שלה.

בעקבות התקפותיה החוזרות ונישנות הכרזתי על פרויקט מיוחד, לבדוק כמה חדש יש “במה חדש”.

השיטה: סריקה של כל הודעות הארכיון של “מה חדש” של “מתוקים” בשנים 2000-2002 ולבדוק: כמה מהן הבשילו לכדי מוצרים רלוונטים לסוכרתיים במהלך חמש שנים מיום הפירסום, ולחילופין כמה מהן היו הודעות סרק שלא הועילו לאיש.

מטרות הפרויקט גם הן הוגדרו היטב: להוכיח לאישתי שהצדק איתי, שחידושים יש לרוב, ושאם רק מחכים חמש שנים בסבלנות אז יש תוצאות.

ולהלן התוצאות:

באפריל 2000 דיווחנו כי חברת Aventis Pharmaceuticals בארה”ב קבלה את אישור ה-FDA על אינסולין חדש מתוצרתה - לנטוס. הפרויקט שלי התחיל ברגל ימין. לכל הדעות מדובר בהצלחה הלנטוס החליף את אינסולין- NPH ושיפר רבות את הטיפול בסוכרת.

באפריל 2000 כתבנו כי חברת Islet Sheet Medical המנסה לפתח לבלב מלאכותי-ביולוגי, כי היא הצליחה להגיע לאיזון רמת הסוכר למשך חודשיים בכלב שהוסר ממנו הלבלב. כשלון. מאז אין חדש.

במאי 2000 כתבנו כי חברת Cygnus מפתחת ה-Glucowatch קבלה אישור למדידת הסוכר בדם ללא דקירה. המכשיר נענד על פרק היד כמו שעון ובודק את רמת הסוכר עד 3 פעמים בשעה.
המוצר נחשב לכשלון. כמה סוכרתיים קיבלו כוויות על פרק היד והחברה פשטה רגל.

ביוני 2000 נכתב כי מדענים באוניברסיטת קליפורניה-סאן דיאגו הצליחו לגדל תרביות של תאי ביתא היכולים לשמש כמקור בלתי מוגבל להשתלות. המסקנה: אין חדש. למיטב ידעתי המחקר בהשתלות עדין תקוע וקיים מחסור בתאים להשתלות.

ביוני 2000 מחפשת חברת אורסנס המפתחת מודד לא פולשני (ללא דקירה) לבדיקת רמת הסוכר מתנדבים לניסוי שייערך בתקופת הקיץ. הודעה דומה התפרסמה במתוקים לאחרונה. בצד החיובי הם קיבלו מאז אישור CE אבל ביניינו המכשיר רחוק מלהיות השימוש.

ביולי 2000 דווח כי רופאים במכסיקו השתילו תאי לבלב של חזיר אצל ארבעה יילודים סוכרתיים. משום מה נדמה לי ששבע שנים אחרי כתבנו את זה שוב ב”מה חדש”. רק שהפעם מדובר ברוסיה.

באוגוסט 2000 דיווחנו על הסוף לדקירה הכואבת. חברת TheraSense פיתחה מד-סוכר (FreeStyle (TM הדורש כמות מזערית של דם. הצלחנו !!! מאז הפך מד הסוכר הזה להיות אחד הפפולארים בישראל.
יש חדש !!!

בספטמבר 2000 דווח במתוקים שחברת Eli Lilly החלה לפתח אינסולין שיינתן כתרסיס דרך הפה. מאז כלום לא קרה.

בספטמבר 2000 דיווחנו על חוקרים ישראלים שאיתרו את הגן הגורם לסכרת נעורים. כנראה שניסחפנו. מאז כבר ברור שאין גן יחיד כזה. עם כי יש לציין כי המחקר הגנטי ממשיך לצבור תאוצה.

ספטמבר 2000 - מחקר שנעשה בביה”ח רמב”ם בחיפה התברר שחלב האם מכיל בנוסף למרכיביו הידועים גם אינסולין. לפני כמה חודשים קראתי מיחזור של המאמר הזה. כנראה שאין חדש.

אוקטובר 2000 כתבנו כי חברת Altea Development Corporation מפתחת התקן בצורת מדבקה שיוכל לשמש כמשאבת אינסולין דקיקה עתידנית. מאז ראינו הרבה פירסומים דומים של חברות אחרות אבל בלי תוצאות.

בנובמבר 2000 כתבנו כי החברה שבצעה את שיבוט הכבשה דולי, הכריזה על הקמת חברת בת שתבצע מחקר בנושא המרת תפקוד של תאים לתאים יוצרי אינסולין. לצערי, אין חדש.

בדצמבר 2000 עודכנתם כי שתי חברות על חידוש המחקר המשותף בהשתלת תאים בשיטה חדשנית שתימנע את הצורך בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית אצל המושתלים. מאז אין חדש

בדצמבר 2000 נרשם: מדענים בקנדה הצליחו להפוך תאים הנמצאים במעיים לתאים יוצרי אינסולין המגיבים לרמת הגלוקוז שבדם. מאז אין התקדמות.

בינואר 2001 נכתב כי ה-C-petide נמצא כבעל תפקיד חשוב ועשוי לשמש בטיפול תרופתי. מאז אין חדש.

בפברואר 2001 חב’ Nobex הציגה התקדמות בניסויים שלב-‏2 עם אינסולין אוראלי (דרך הפה). מאז לא שמעתי עליהם.

במרץ 2001 כתבנו תאור אופטימי לגבי משאף אינסולין. הצלחה חלקית. מאז חלה התקדמות. יש אישור FDA והמכשיר הגיע לניסוי בארץ. אבל הפצת המכשיר הופסקה בגלל כשלון מסחרי וחשש מסרטן הריאות.

באפריל 2001 מאיר פרומקין מנהל אתר מ-טוק מבקש מקופ”ח מכבי להשיב למבוטחיה החזר עבור הסוללות של משאבת האינסולין. מצטערים אבל הנושא עדין אינו פתור.

במאי 2001 חברת Diabetexl המפתחת מודד לא פולשני מודיעה על האצה בתהליך הפיתוח. החברה מדווחת גם על התקדמות בפיתוח מכשיר התראה להיפוגליקמיה. למיטב ידעתי אין כבר חברה כזו.

במאי 2001 חברת Waratah Pharmaceutical Inc מדווחת על התקדמות בטכנולוגית I.N.T.™ . זוהי טכנולוגיה בפיתוח שמטרתה להביא לבנייה מחודשת של תאי ביתא. הניסוים נמשכים בקצב איטי. תרופה עוד אין.

אוגוסט 2001, מדענים מודיעים על גלולת אינסולין. מאז אין חדש

אוקטובר 2001 , דיווחנו על קפסולת הפלא שתארוז תאי ביטא של הלבלב. מאז אין חדש

נובמבר 2001 ממכון ויצמן מדווחים על חיסון נגד סוכרת. ניסויים שלב II עם ה-DiaPep277 . מאז ממשיכים בניסוים אבל זה עדין לא בשימוש מסחרי. עוד לא אבדה תיקוותינו.

בדצמבר 2001 דיווחנו על ניסויים בבני אדם לבניה מחודשת של תאי לבלב. מאז אין חדש.

מרץ 2002 טרי גרג נשיא חב’ מינימד מעריך שהחברה יכולה להביא לשוק “לבלב מלאכותי אמיתי” בתוך כשלוש שנים. הצלחה !!!. לבלב מלאכותי עדין אין אבל החברה הביאה לארץ את מד הסוכר הרציף הראשון 4 שנים מאוחר יותר.

יוני 2002 , דיווחנו על ניסויים בלבלב מלאכותי מושתל שנעשו בצרפת עם 10 סוכרתיים. מאז אין חדש

ספטמבר 2002 - חברת Transition Therapeutics Inc קיבלה אישור לתחילת ניסוי בבני אדם של מעוררי גידול שגורמים להתרבות של תאי ביתא בגופו. החברה זכתה בפרס ה- JDRF לשנת 2007 ניסויים בבני אדם ממשיכים

סיכום התוצאות

סה”כ דיווחנו מאפריל 2000 עד ספטמבר 2002 על כ- 30 פריצות דרך בתחום הסוכרת. לאחר חמש שנים התוצאות הן:

• 4 הבשילו לכדי מוצרים הנמצאים בשימוש הסוכרתיים בישראל או בעולם (אינסולין לנטוס, מד סוכר פריסטייל, מד סוכר רציף של מינימד, אינסולין במשאף)

• 5 חברות נוספות ממשיכות במאמץ, הן אומנם בפיגור גדול לעומת הלו”ז המקורי אבל אנחנו מחזיקים להן אצבעות.

• כ- 20 הודעות הפכו ללא רלוונטיות במרוצת השנים.

מסקנות

האם יש חדש ב”מה חדש” ? אתם תשפטו. אבל העצה שלי לכם היא קחו את כל ההודעות בדבר פריצות דרך בפרופורציה כי בפרק זמן של חמש שנים רק אחת משבע תהפוך מחלום למציאות.

לארכיון “מה חדש הישן” ראו כאן

יש 6 תגובות לסיפור ”האם יש חדש ב “מה חדש” ?“

 1. מאת אמא ל ........:

  אני מניחה שהכתבה של סתם אחד …. בהחלט יש חדש במה חדש ואני מסתכלת
  ממש כל יום לקרוא משהו חדש ומתעודדת … אפילו אם רק חלק מהנסויים יצליחו
  דיינו …. רציתי לאמר תודה על ההשקעה ועל הזמן שאתה מקדיש לנושא ……
  ואני אצטט כאן מישהי שאמרה שאתה מיני תנך בעיני לסכרת
  המון תודה ובבקשה להמשיך (תוכל להראות את התגובה לאישתך )

 2. מאת אברהם:

  נחמד לקרא את המדור,
  לדעתי אם אפשר להוסיף יותר מחקרים עדכניים (אפילו תהליכים), זה מעניין ומעודד.
  תודה על ההשקעה

 3. מאת stamone:

  כנראה שהקדמתי קצת כשספרתי את האינסולין במשאף כהצלחה. קראתי היום כתבה שאומרת שיצורו הופסק לפחות בנתיים על רקע של מכירות חלשות. שתי הבעיות העקריות: מכשיר מסורבל מדי שאינו מאפשר לשאת אותו, וכן חשש (מוצדק) של סוכרתיים לשאיפה לראות.
  להלן הקישור -
  http://www.indystar.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071019/BUSINESS/710190429

  “סתם אחד”

 4. מאת אמא לסוכרתית:

  עדיין תודה לך על ההשקעה.
  לפי דעתי האינסולין החדש ( שרגיש לרמות הסוכר) יהיה ההמצאה הבאה.
  למה?
  כי הרווח הכספי מהמכירות יאיצו את הפיתוח ויאיצו את הדרך לשוק.
  הפיתרון הסופי יתעכב הרבה .
  מדוע?
  כי אם ימצאו את התרופה שתמנע לגמריי את הסכרת יהיו המון פשיטות רגל אצל יצרניי המקלונים מזרקים ומשאבות ויסגרו מחלקות שלמות רופאים ואחיות ימצאו את עצמם מובטלים.
  על כן יש לשים לב ל”השתקה” של מדענים ע”י חברות תרופות.

 5. מאת אמא של ילד סכרתי:

  אנחנו חדשים קבוצה ואני במיוחד רוצה להודות לך על העבודה הנפלאה שאתה עושה ,אני שואבת הרבה כוח, גם אם הוא לפעמים זמני, מכל הידיעות החדשות,ומכל התקוות החדשות.
  ולאמא לסוכרתית אני מבקשת לומר שנכון שחברות התרופות ירצו למנוע שווק של פתרון אמיתי אך ישנן ממשלות שהמחלה עולה להן הרבה כסף ויתכן שהאינטרס שלהן יהיה יותר חזק מזה של חברת התרופות .
  ושוב תודה על האתר ואנא אל תפסיקו

 6. מאת Arik:

  שלום ! אני תמיד קורא את הפורום הזה ומבין דבר אחד , היצרנים הגדולים בעולם מעקבים את הפיתוח של מוצרים למניעת הסכרת , מכיוון שזה יכול לפגוע ןלגרום לקריסתם , אבל אני מכווה שבקרוב (עד 5 שנים ) אנשים יפתחו תרופה , או דרך אחרת לנצח את המחלה השכיחה הזאת , ואנחנו פשוט נגלה שהדרך והאמצעי למניעת וריפוי המחלה הוא פשוט ומזמן קיים בעולם , אבל אף אחד לא רצה להשתמש בדרך הזאת מכיוון שחברות גדולות מנעו מאנשים (רופאים ,מדענים ) לפרסם את התוצאות ( פשוט שילמו להם כסף ) וזה לא התקדם אלה , אין מה לעשות אנו חיים בעולם של הכסף ! וזה מה שמניע אותנו , ואני בטוח שכפר עכשיו יש פיתרון למחלה אבל מישהו מעוניין שאנו לא נדע מזה . אני מצטאר אל מחשבות אלו , אבל זה חיים ואין לנו כוח אך להתמודד אם זה . תהיו בריאים זה הכי חשוב .

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |