אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

זיהוי מוקדם לצורך מניעה של סוכרת מסוג 1

אם אתה או בן משפחתך סוכרתיים מסוג 1 אזי הקרובים לך ביותר נמצאים בקבוצת הסיכון לחלות בסוכרת סוג 1. עד לאחרונה הגישה הרווחת היתה כי מכיוון שאין מה לעשות בעניין והסיכון אינו גבוה (נמוך מ- 10% ) עדיף פשוט להתעלם ולקוות לטוב. ישנם סימנים כי יתכן והגישה הזו עשויה להשתנות ושבעתיד יהייה נסיון לספק טיפול מונע (חיסון) לאוכלוסיות בסיכון.

סוכרת נעורים כמחלה אוטו-אימונית

סוכרת נעורים (בצורתה השכיחה) היא מחלה אוטו-אימונית כלומר מחלה הפורצת כתוצאה מכשל במערכת החיסון. מסיבות שלא ידועות הגוף מייצר תאי T (סוג מסויים תאי דם לבנים) ואלה תוקפים את תאי הביתא (התאים שתפקידם לייצר אינסולין) שבבלוטת הלבלב והורסים אותם. בעקבות כך מאבד הגוף את יכולתו לייצר אינסולין והחולה נדרש לקבל אינסולין בזריקות.

כדי להסביר מהי אותה “תקלה” במערכת החיסון נתאר בקצרה מהי מערכת החיסון.

מערכת החיסון

מערכת החיסון היא מכלול מורכב של איברים, תאים ומולקולות, אשר מטרתם להגן על גופינו מפני פלישה של חיידקים, נגיפים, פטריות, טפילים, רעלנים והתפתחות סרטן. מרכיביה השונים של מערכת החיסון פועלים בתאום כנגד פולשים זרים ותאי גוף פגומים מהם נשקפת סכנה לגוף.

מערכת החיסון בנויה מרכיבים מולדים ומרכיבים נרכשים. הרכיבים המולדים כוללים את מנגנוני ההגנה שכולנו נולדים איתם והם זהים באופן עקרוני בקרב כל בני האדם. מערכת החיסון הנרכשת שונה מאדם לאדם ומתפתחת במהלך חיי האדם בעקבות חשיפתו לגורמי מחלה כגון חידקים, וירוסים ורעלנים למינהם, כלומר היא משקפת במידה רבה את אותם גופים זרים שאליהם נחשף גופו של אדם מסויים במהלך חייו.

בניית המנגנון החיסוני הנרכש נחלק לשני שלבים עיקריים הקשורים זה בזה קשר הדוק: שלב ההכרה (הלימוד) ושלב התגובה (ההרג). כלומר בשלב הראשון מתבצע לימוד וזיהוי של גורם אפשרי למחלה, בשלב השני מייצרת מערכת החיסון נוגדן או תא הרס שמסוגלים לנטרל אותו.

במערכת החיסון הנרכשת ישנם שני שחקנים עיקרים:

הנוגדנים - אלו חלבונים שנלחמים כנגד גופים זרים בנוזלי הגוף כגון חיידקים. תפקידם של הנוגדנים ( Antibody ) הוא להגיע באמצעות מערכת הפלסמה (הנוזל שזורם במרווחים שבין תאי הגוף) אל הפולשים כדי להיקשר אלהם לצורך ניטרולם.

תאי דם לבנים - שבין תפקידהם נכללים ייצור של נוגדנים וכן פעולה כנגד רקמות פגומות ותאי גוף פגומים, כגון תאי גוף הנגועים בוירוס או תאי גוף סרטניים.

תאי הדם הלבנים נחלקים גם הם לשתי קבוצות עקריות:

תאי B – סוג של תאי דם לבנים שמשמשים כמעין מכונות לייצור נוגדנים. כאשר תאים אלו ניתקלים בגופים זרים (שנקראים גם אנטיגנים ) הם מתחילים להתחלק וע”י כך להגביר את כושר הייצור של נוגדנים ספציפים כנגד אותם גופים זרים.

תאי T – סוג של תאי דם לבנים הנחלקים למספר תתי קבוצות. תפקידה של אחת מתת הקבוצות הוא לזהות תאי גוף נגועים ולסמנם כתאים המעומדים ל”חיסול”. תת קבוצה אחרת של תאי T יודעת ל”חסל” תאים פגומים ע”י החדרת רעלים לתוך תאים נגועים או סרטניים.

בניסיון לזהות את הכשל במערכת החיסון האחראי לסוכרת נעורים עוקבים המדענים אחרי תאי B המייצרים נוגדנים מסויימים המתקיפים חלבונים שמקורם בלבלב ובעיקר אחרי תאי T שהם התאים המזהים והמסמנים בטעות את תאי הבטא בלבלב כמיועדים לחיסול.

המפתח לפתרון

שאלות המפתח שעליהן איפוא נידרשים המדענים לענות הן:

• מה גורם למערכת החיסון לסמן דווקא את תאי הביתא שבלבלב כיעד להריסה?
• מהם הגופים הזרים (האינטיגנים) שמעוררים את מערכת החיסון לייצר את הנוגדנים ותאי T שפוגעים בלבלב?
• מי הם הנוגדנים ותאי ה- T שמשתתפים בהרס תאי הביתא שבלבלב?
• מדוע כל זה קורה דווקא אצל אנשים בעל מבנה גנטי מסויים?

הבנה טובה של התהליכים האלו היא נקודת המפתח למניעה (פיתוח חיסון) של סוכרת סוג 1. ניתן למשל יהייה לנסות ולהרגיל את הגוף בהדרגה לאותם חומרים שכלפהם פועלת מערכת החיסון בדומה לטיפול המקובל כנגד אלרגיות למינהן, או לחילופין לפתח חומר שמחסל את תאי ה- T המסויימים שהורסים את תאי הביתא.

הנוגדנים השכיחים בסוכרת סוג 1

מחקרים מראים כי נוגדנים מסוגים מסויימים נמצאים בתדירות גבוהה מאד בקרב סוכרתיים מסוג 1 בעת איבחון הסוכרת וכי ניתן לזהות אותם לפעמים עוד זמן רב טרם פרוץ הסוכרת.

ראוי להדגיש כי הופעתם של הנוגדנים אינה מחייבת בוודאות את הופעתה של סוכרת נעורים ושאי הופעתם אינה מבטיחה פטור מוחלט מסוכרת נעורים. עם זאת הופעתם של הנוגדנים המסויימים האלה מגדילה בהרבה את הסיכון לפרוץ המחלה.

רשימת הנוגדנים היחודיים לסוכרת כוללת שלושה נוגדנים האופיינים לסוכרת:

• IAA Antiinsulin – זהו נוגדן הפועל כנגד הורמון האינסולין המיוצר בלבלב
• GAD65 – זהו נוגדן הפועל כנגד חלבון הנוצר בלבלב (אינזים GAD )
• ICA512 Antigen – נוגדן הפועל כנגד האנטיגן ICA512

וכן שניים נוספים האופיינים למחלות ששכיחות בקרב סוכרתיים סוג 1:

• EMA antiendomyseal antibodies . נוגדן האופיני למחלת הכרסת שפוגעת ב כ- 5% מהסוכרתים סוג 1
• Anti 21 – נוגדן שאופיני למחלת אדיסון הפוגעת בכ 2% מהסוכרתיים סוג 1.

במחקר מקיף שנערך על אוכלוסיה כללית מצאו החוקרים כי הופעתם של כמה נוגדנים יחדיו אצל אדם מלמדת על סיכון לסוכרת בהסתברות העולה על 50% וכי ביחד עם צרוף גנטי מסויים הסבירות לפרוץ המחלה קרובה מאד ל- 100% .

מחקר לניבוי הסיכויים לסוכרת בקרב אחים לסוכרתיים הראה כי גילוי של נוגדנים כנגד GAD מצביע על סיכון של למעלה מ 50% להופעתה של סוכרת לאחר 5 שנים. גילוי של נוגדנים ל-GAD ולאינסולין מצביע על אפשרות של כ- 70% להופעת הסוכרת תוך 5 שנים ואילו גילוי של כל שלושת הנוגדנים מעיד על סיכון של כמעט 100% להופעת הסוכרת תוך 5 שנים.

תאי T המשתתפים בהרס הלבלב

בשנים האחרונות חלה התקדמות נכרת בזיהוי סוג מסויים של תאי T המבצעים את הרס תאי הביתא. למעשה התאים המבצעים את ההרס עצמו הם תאים מסוג CD8 ואילו תאים מסוג CD4 כנראה מופיעים בשלבים הראשונים של המחלה. התקדמות חשובה התרחשה בשנת 2004 כאשר חוקרים ב-USCF איתרו חלבון בתאי T היחודי לתאי ה- T הפגומים שמשתתפים בהרס תאי הלבלב. החלבון NKG2D הוא קולטן בדופן תאי ה-T מסוג +CD8. גילוי זה יאפשר בעתיד פיתוח תרופות ספציפיות כנגד תאי T אלה, בניגוד לתרופות אחרות הפועלות לדיכוי מערכת החיסון כולה.

TRIALNET

ה- TRIALNET או בעברית רשת מחקר זוהי התארגנות בין לאומית ששמה לעצמה למטרה לעסוק בזיהוי מוקדם ומניעה של מחלת סוכרת נעורים. בהתארגנות שותפים 18 מרכזים בין לאומיים בארה”ב, אנגליה, קנדה, אוסטרליה, פינלנד, איטליה, גרמניה וניוזילנד.

הרעיון שעומד מאחרי היוזמה הוא פשוט. בשלב זה אין אומנם מרפא לסוכרת, אבל ישנן מספר חברות שפועלות לפתח תרופה לעיכוב הסוכרת בשלביה הראשוניים מאד. מכיוון שכך שמה לעצמה ההתארגנות למטרה לזהות את אותם מועמדים להשתתף בניסוייים בתרופות חדשניות אלה. זיהוי של אוכלוסיה בסיכון הוא חשוב מאד משום שעל פי רוב כאשר סוכרתיים מסוג 1 מגיעים לבית החולים בעקבות סוכר גבוה בדם כשני שלישים מתאי הבטא בלבלב שלהם כבר נהרסו. התהליך האוטואימוני מתחיל חודשים ואפילו שנים לפני שמופיעים סימני הסוכרת. .

רשת המחקר מנהלת מחקר מקיף מסוגו שמטרתו זיהוי מוקדם של אוכלוסיה הנמצאת בסיכון לחלות בסוכרת נעורים. המחקר מתמקד בקרובי משפחה מדרגה ראשונה ושנייה לסוכרתיים מסוג 1.

תהליך איתורם של אלה הנמצאים בסיכון מבוצע בשלושה שלבים:

1. סקירה - בדיקה של נוגדנים וכן סקירה גנטית. בשלב זה נסקרים אנשים שלהם קרובים מדרגה ראשונה או שניה (כולל בני דודים) החולים בסוכרת נעורים במטרה לבצע אפיון גנטי וזיהוי של נוגדנים.
2. ניתוח סיכונים - בשלב זה מתבצעת הערכה של הסיכון של הנבדק ללקות בסוכרת נעורים במהלך החמש שנים הקרובות. תוך כ 4-6 שבועות משלב הסקירה הנבדקים מסווגים לשלש קבוצות:

א. סיכון נמוך מ - 25%
ב. סיכון בטווח של 25% ועד 50%
ג. סיכון מעל ל 50%

3. מעקב - בשלב זה יבוצע מעקב שנתי אחרי אנשים בקבוצת סיכון כדי לזהות האם ישנם שינויים בהתנהגות מערכת החיסון שלהם.

ממצאי הביינים מראים כי אצל 3-4 נבדקים מתוך 100 נמצאים נוגדנים. לצעירים מתחת לגיל 18 שאצלם לא נמצאו נוגדנים מוצעת האפשרות לחזור על הסקירה בכל שנה כדי לזהות האם חל שינוי כלשהו.

מחקרים לעצירה ומניעה של סוכרת מסוג 1

בשלב זה מנסים החוקרים למצוא שיטות להפחתת הסיכון למחלה. נכון לתחילת 2008 מדובר בשני ניסויים:

ניסוי למניעת סוכרת בקרב אחים לסוכרתיים בעזרת מתן אינסולין אוראלי - לאנשים מקבוצת הסיכון נתנת האפשרות להשתתף במחקר שבו לוקחים אינסולין דרך הפה (אינסולין אוראלי). כאשר הכוונה היא לבדוק האם טיפול כזה מרגיל את הגוף לחלבון ממנו מיוצר האינסולין וע”י כך יכול לעצר או לעכב הווצרותם של נוגדנים. - עדכון מנובמבר 2008: מתוצאות שהתקבלו עד עכשיו נראה שהניסוי אינו מניב את התוצאות הרצויות.

ניסוי למניעת סוכרת בקרב תינוקות חדשים בעזרת תוסף מזון DHA - ניסוי זה מנסה לבדוק את השפעת תוסף תזונה של DHA (חומצות שומן שמקורן בצמחים) על תינוקות. משתתפים בו נשים בשליש האחרון של ההריון וכן תנוקות שרק נולדו. נשים בהריון ונשים מניקות לוקחות את תוסף מזון ולחילופין הוא ניתן ישירות לתינקות שאינם יונקים. הניסוי נמצא בשלבים ראשוניים מאד.

יש תגובה אחת לסיפור ”זיהוי מוקדם לצורך מניעה של סוכרת מסוג 1“

  1. מאת חסוי:

    איך אני יכול ליצור קשר עם בית חולים שניידר כדי לדעת מהם הנוגדנים שלי לגבי הסוכרת ?

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |