אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

החלפה של תאי ביתא, דוח מצב

רקע

דוח מצב זה הוא הרביעי בסידרה של סקירות שעוסקות בעידכון לגבי סטטוס של המחקרים למציאת מרפא לסוכרת סוג 1.

(עדכון אחרון: אוקטובר 2009 )

הסקירה הזו תעסוק במחקר להשתלת תאי ביתא ממקורות חיצוניים.

לפני שנפרט לגבי התכשירים הנמצאים בפיתוח אנסה לנמק מדוע לדעתי כיוון המחקר הזה הוא המבטיח מכולם.

סיבה ראשונה: השתלת לבלב פתרון מוכח

הטיפול היחידי הקיים כיום לריפוי סוכרת מסוג 1 הוא השתלת לבלב שלם. אלפי סוכרתיים עברו עד היום השתלת לבלב ורבים מהם אינם נידרשים עוד לאינסולין ממקור חיצוני. לשיטה זו כמה מגבלות בולטות עם זאת לא ניתן להתעלם מעצם העובדה שמדובר בפיתרון מוכח ועובד.

הסיבות מדוע השתלת לבלב אינה מהווה פיתרון סביר עבור מרבית הסוכרתיים הן מחסור בתורמים, מורכבות הניתוח, והצורך בשימוש קבוע בתרופות המדכאות את מערכת החיסון שיש להן תופעות לוואי והן מגדילות את הסיכון לזיהומים ולסרטן. לכן כיום ניתוח להשתלת לבלב בא בחשבון רק אצל אנשים שעומדים לעבור השתלה של אבר נוסף (על פי רוב כליה).

הסיבה השניה: השתלת איי לבלב, תוצאות ביניים

נקודה נוספת שהוכחה במשך השנים האחרונות היא שכדי למנוע את הצורך באינסולין אין צורך בהשתלה של לבלב שלם. בשנת 2000 פירסמו חוקרים מקנדה פרוטוקול (פרוטוקול אדמונטון ) שעל פיו בוצעה השתלת איי לבלב, המכילים תאי ביתא, מתורמים בכבד. ההשתלה בוצעה בשילוב עם תרופות חדשות המדכאות את המערכת החיסונית. החוקרים עשו שימוש בתרופות חלשות יותר לדיכוי המערכת החיסונית שמחד לא גרמו לתופעות לוואי קשות ומאידך הספיקו כדי לא לדחות את התאים החדשים. התאים שהושתלו היו מסוגלים להפריש מיד אינסולין, וכתוצאה לא נדרש עוד שימוש באינסולין לתקופה של שנה ויותר. בניגוד להשתלת לבלב מדובר בתהליך פשוט יחסית כאשר התאים מוחדרים לגוף בעזרת עירוי. המגבלה העיקרית של הפרוצדורה הזו היא כמובן המחסור בתורמים (יש צורך בשני לבלבים כדי לאסוף מספיק תאי לבלב) ואורך חיים קצר יחסית של תאי הביתא (פחות מ 5 שנים) אבל היא מוכיחה כי בעזרת עירוי של תאיי לבלב ניתן להפסיק את השימוש באינסולין לתקופות ארוכות.

את סיפורה האישי של סוכרתית שהפסיקה להזריק אינסולין לאחר שעברה השתלת תאי לבלב ניתן לקרוא בעברית - כאן

הסיבה השלישית: ההיסטוריה והטכנולוגיה לייצור אינסולין

מהבחינה העקרונית אספקה של תאי לבלב ממקור חיצוני יכולה להיות המשך הגיוני לטיפול הנוכחי באינסולין. בבסיס מהפיכת האינסולין עומדת התגלית משנת 1922 כי אינסולין שמופק מחיות יכול לשמש בני אדם. מאז החל השימוש באינסולין הוא הופק מבקר, כבשים , חזירים ואפילו לוויתנים. במשך הזמן התברר כי האינסולין המופק מחזיר הוא הדומה ביותר לאינסולין האנושי וחזירים הפכו למקור העיקרי לאינסולין.

ב- 1982 התרחשה פריצת הדרך נוספת, פיתוח טכנולוגיה לייצור אינסולין סינטטי, זה הנמצא בשימוש כיום. בתהליך של הנדסה גנטית הוחדר DNA אנושי לתוך תא של חיידק בקטריה. החיידק המשיך להתחלק ולהתפתח כרגיל אבל בגלל DNA האנושי החלה הבקטריה לייצר חלבון הזהה במבנה שלו לחלוטין לאינסולין האנושי.

ההיסטוריה של האינסולין מלמדת אותנו שתי עובדות חשובות: הראשונה: אינסולין המופק מחזיר יכול לשמש כתחליף לאינסולין האנושי, השניה: בעזרת הנדסה גנטית ניתן לשנות תאים וללמד אותם לייצר אינסולין.

יש לקחת בחשבון כי השתלה של תאי ביתא שלמים שמקורם בחיות או בהנדסה גנטית היא מורכבת הרבה יותר מאשר הזרקה של אינסולין. כאשר מזריקים אינסולין (חלבון) לגוף הוא מתפרק תוך זמן קצר, השתלה של תאים שלמים שאמורים להתחלק ולחיות בגוף מעלה חשש לאובדן שליטה על התאים, למשל בצורה של סרטן או דלקות, ופגיעה באברים חיוניים אחרים. כמו כן תאים אלו צפויים להיות מותקפים ע”י מערכת החיסון בניגוד לאינסולין שהוא חומר טיבעי המוכר לגוף.

כיווני המחקר

בתחום החלפת תאי הביתא פועלות חברות רבות ובכמה תתי תחומים.

תחום חשוב מאד הוא פיתוח של קפסולות שתאפשירנה השתלת תאי לבלב בתוך אריזות שתמנענה את הצורך בדיכוי מערכת החיסון ותאפשר שליטה על התאים שהושתלו כדי למנוע מהם להתפשט בגוף ולגרום למחלות כגון סרטן.

תחום אחר הוא פיתוח טכנולוגיות לשימור ולהארכת חייהם של התאים המושתלים תוך שימוש בחומרים המלמדים את מערכת החיסון להכיר את התאים המושתלים כך שמערכת החיסון לא תדוכא באופן שיוצר תופעות לוואי.

חברות אחרות מנסות לחסוך את הצורך בתרומות של אברים והן עוסקות בפיתוח של מקורות חיצוניים ובילתי מוגבלים של תאי לבלב להשתלה. החיפוש אחר מקורות של תאי ביתא מתחלק למספר גישות:

תאי ביתא שמקורם בחיות (חזירים).
בגלל חשש ממחלות שמקורן בחיות (כגון מחלת הפרה המשוגעת או שפעת העופות) תחום זה עדין לא זוכה בגיבוי של גופי המחקר המרכזיים. לכן ניסויים בבני אדם נערכים בשלב זה במדינות כמו מקסיקו ורוסיה. עם זאת יש תזוזות ונראה כי זהו כיוון מבטיח למדי.

הנדסה גנטית
שינוי של תאים בגוף והפיכתם לתאים מפרישי אינסולין (למשל תאי כבד או תאים במעי). בשלב זה הניסויים נערכים בהצלחה בחיות. החשש העיקרי הוא מפני יצירת תאים סרטניים. יש חברות שמתכננות להתחיל ניסויים בבני אדם תוך 12 חודשים.

שימוש בתאי גזע (תאים עובריים)
הפיכת תאי גזע לתאי ביתא על ידי התערבות בתהליך ההתמיינות שלהם עד להפיכתם לתאי ביתא. בשלב זה עדין לא מצליחים להפוך תאי גזע לתאי ביתא אבל ישנן הצלחות עם סוגי תאים אחרים. חוקרים בכירים משוכנעים שזה רק עניין של זמן עד שניתן יהייה לייצר תאי ביתא מתאי גזע. למתעניינים במחקר בתאי גזע המבינים אנגלית להלן:
- הרצאת חובה מאתר ה- EASD המלמדת על המורכבות של תאי הביתא ועל הניסיונות לייצר להם תחליפים מתאים אחרים (תאי גזע, תאים בוגרים וכדומה)
- סירטון חובה שמסביר כיצד מנסים החוקרים להשפיע על תהליך ההתמיינות של תאי גזע ולהופכם לתאי ביתא המייצרים אינסולין.

בתום הקדמה ארוכה זו נמשיך בסקירה של הגופים העוסקים בתחום זה. כמו שנהגתי בסקירות הקודמות, גם הפעם אתמקד באותן חברות שכבר נמצאות בשלב הניסויים בבני אדם (או קרובות אליו מאד).

השתלות תאים - JDRF

(Hering/Stock, Alejando Ricordi, Shapiro, Larsen Weber, Naji)
ה- JDRF ממן 5 קבוצות של חוקרים שעובדות על שיפור הטכניקות להשתלת תאי ביתא. השיפורים מתמקדים בהארכת חיי התאים המושתלים, הקטנת הפחת, (כיום נידרשים שני לבלבים של תורמים כדי לספק מספיק תאים עבור מושתל אחד והכוונה היא להוריד את הכמות) ושיפור חומרי הדיכוי של מערכת החיסון כדי לצמלם את תופעות הלוואי.
כמו כן ממן ה- JDRF טכניקות להקטנת הדחייה של תאים מושתלים בעלי מטען גנטי שונה מזה של הנתרם כך שמערכת החיסון תלמד להכיר אותם ולא תתקוף אותם.

Living Cell Technologies

אנחנו כותבים מידי פעם באתר על חברת LCT מאוסטרליה שעוסקת בהשתלת תאי לבלב שמקורם בחזיר בגופם של סוכרתיים מסוג 1. התאים מוחדרים לפני ההשתלה לתוך קפסולות מיוחדות שמספקות להם הגנה ממערכת החיסון של הגוף לתקופה של כשבעה חודשים. החברה ביצעה את שלב 1 ברוסיה. שם בוצעה השתלה בשמונה סוכרתיים. על פי הפירסומים נמדדה ירידה בין 25% ל- 100% במינון האינסולין החיצוני. לאחרונה אושר לחברה לקיים את שלב 2 של הניסוי בניו זילאנד. באוקטובר 2009 בוצעה השתלה ראשונה בניו זילאנד. החוקר הראשי מאמין כי פתרון לשימוש מסחרי לשימוש במבוגרים יהייה בנימצא בעוד כשלש שנים.

Federico Gomez Children’s Hospital

ניסוי שנערך במקסיקו. גם כאן מדובר בהשתלת תאי לבלב שמקורם בחזירים. החוקרים השלימו השתלות בעשרים אנשים בתוספת תאים נוספים שחוסמים את מערכת החיסון. השתלה כזו שיחררה את המשותלים מהצורך באינסולין במשך מספר שבועות. אצל לפחות משותל אחד התאים המשיכו לייצר אינסולין גם לאחר 3 שנים. על פי הידוע לנו הניסוי הופסק בגלל כשלים אתיים בהתנהלותו.

Reneuron

חברה בריטית העוסקת במחקר בתאי גזע ובפיתוח טכנולוגיה של קפסולות שיכולות לשמש להשתלתן.

ViaCyte

החברה החלה בשנת 2005 ניסויים להשתלת תאי ביתא מתורמים אנושיים בתוך קפסולות מיוחדות ללא צורך בשימוש בחומרים המדכאים את מערכת החיסון. שמה המקורי של החברה היה NovoCell והיא שינתה את שמה בשנת 2010.

בפברואר 2008 דיווחה החברה על השלמת שלב חשוב בדרך ליצירת תאי ביתא אנושיים. החברה הצליחה לייצר תאים מפרישי אינסולין מתאי גזע עובריים. תאים מפרישי האינסולין אנושי שנוצרו מתאי גזע עובריים הושתלו בעכברים. בעקבות מתן גלוקוז לעכברים התגלו בדמם אינסולין אנושי ו- פפטיד C המהווא אינדקציה ליצירתו של אינסולין אנושי. הצלחה זו מהווה שלב נוסף בפיתוחו של תהליך שמטרתו יצירת מקור בלתי מוגבל של תאי ביתא אנושיים.

בספטמבר 2010 הודיעה החברה כי הפסיקה את התכנון לניסויי בבני אדם. בשלב זה חזרה החברה לבצע ניסויים בחיות. מה שאומר שחל עיכוב רציני בפיתוח המוצר שלה.

Sernova

חברה קנדית שעוסקת גם היא בשתלות של תאי לבלב שמקורם בחזירים. יש להם הצלחות במודלים של חיות גדולות. עדין מנסים להשיג אישור מ ה- FDA להתחיל ניסויים בבני אדם.
נכון למאי 2008 , הם מתכננים ניסוי נוסף בחיות גדולות לפני התחלת ניסויים בבני אדם. המשמעות היא שניסויים בבני אדם לא יחלו לפני 2010.

IKDRC

חוקרים מהודו שטוענים כי הצליחו להפוך תאי גזע לתאים מייצרי אינסולין ולהשתיל אותם בכבד של 5 סוכרתיים. לטענתם הסוכרתיים שהושתלו אינם זקוקים עוד לאינסולין. פירסומים כאלה שבאים מהודו הם בעיתיים מאד, אבל לפעמים דווקא חוקרים במדינות כאלה שלא כפופות לכללי פיקוח בכל הנוגע לניסויים קליניים יכולים לבצע קיצורי דרך ולהשיג פריצות דרך.

Cerco Medical, Inc

חברה אמריקאית נוספת שמנסה לפתח טכנולוגיה לאריזה של תאי ביתא. נראה שהם בקשיים כלכלים ומתקשים להשיג מימון לניסויים קליניים.

Engene

חברה קנדית העוסקת בטכניקה של החלפת גנים בתאים וע”י כך שינוי של תיפקודם.

המדענים של Engene מצאו שבעזרת הטכנולוגיה שלהם ניתן לשנות תאים המייצרים הורמונים אחרים כך שייצרו בנוסף גם את מולקולת החלבון של הורמון האינסולין. האתגר הוא למצוא תאים שמייצרים הורמונים ורגישים לרמות הסוכר בגוף. למרבה המזל תאים שרגישים לרמות הסוכר נמצאים בשפע בגוף במערכת העיכול. במעי הדק ישנם תאים שתפקידם לייצר הורמונים שמסייעים בוויסות תהליך העיכול. הורמונים אלו מיוצרים כתגובה למזון שמגיע למעי. החברה מתכננת להשתמש בתהליך של הנדסה גנטית כדי לגרום לתאים אלה להפריש גם אינסולין. המודל עבר בהצלחה את שלב “העכברים” וניסויים בבני אדם מתוכננים להתחיל בשנת 2009.

סיכום

תחום ההשתלה של תאי ביתא ממקורות חיצוניים הוא מורכב מאד אבל בעל פוטנציאל רב. נראה שרק בעיות תקציב וזמן מונעות את הייצור של תאי ביתא באופן מלאכותי מתאי גזע. יתכן שהתחלפותו של ממשל בוש בממשל אובאמה בארצות הברית תתן קפיצה למחקר בכיוון זה. כן נראה שניתן יהייה להשתמש בקפסולות שתתנה לתאים המושתלים הגנה ולכן לא יהייה צורך בחומרים המדכאים את מערכת החיסון. אין לצפות שהפתרונות האלה יהיו בנמצא מחר אבל נראה סביר שבטווח של 10 עד 20 שנים יהייו בנימצא פיתרונות המבוססים על הטכנולוגיות האלה.

אם אתם מכירים חברה או תכשיר בנוסף לאלו שהזכרתי אשמח לקבל עידכונים.

דוח המצב האחרון בתחום המחקר למציאת מרפא לסוכרת סוג 1 יעסוק בפיתרונות טכנולוגיים לניהול הסוכרת ובראשם הלבלב המלאכותי. לא מדובר בפתרון שיתן ריפוי מלא, אלא בכזה שיקל מאד ושסביר מאד להניח כי יהייה בנמצא בטווח של חמש עד עשר שנים.

עוד באתר ה- JDRF על מחקרים ליצירת מקורות לתאיי ביתא.

יש 2 תגובות לסיפור ”החלפה של תאי ביתא, דוח מצב“

  1. מאת אורחת:

    10 20 שנה זה המון זמן?
    למה איך מימון למציאת מרפא הרי הסכרת כבר ממש מגיפה.

  2. מאת שלומית:

    עצוב שצריך לחכות כל כך הרבה זמן, אנחנו כל כך רוצים להחלים…

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |