אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הלבלב המלאכותי, דוח מצב

הקדמה

דוח מצב זה הוא החמישי והאחרון בסידרה העוסקת בעידכון לגבי סטטוס של המחקרים למציאת מרפא לסוכרת סוג 1.

סקירה זו אינה עוסקת במרפא של הסוכרת אלא בפיתרון טכנולוגי שמטרתו שיפור ניכר באיכות החיים ובאיכות האיזון.

בניגוד לתכשירים שתארתי בסקירות הקודמות כאן מדובר בפיתרון שמבחינה טכנולוגית ניתן לבנות אותו כיום. עם השלמת הפיתוח של מד הסוכר הרציף עומדים לרשותיינו כל הרכיבים הטכנולוגיים לפיתוחו של הלבלב המלאכותי והבעיה היחידה היא כסף (הכדאיות הכלכלית לפתח מכשיר אמין ונח שחברות הביטוח תיהיינה מוכנות לממן). לכן ניתן לומר כמעט בבטחון מלא שבעוד פחות מעשור סוכרתיים רבים יסתובבו עם מכשיר שניתן יהייה לכנות אותו לבלב מלאכותי.

הלבלב המלאכותי

הלבלב המלאכותי הוא מכשיר משולב שמורכב ממשאבת אינסולין המחוברת למד סוכר רציף ופועלת במעגל סגור. כאשר מדברים על מעגל סגור מתכוונים לכך שהמשאבה מחשבת ומזריקה באופן אוטומאטי אינסולין על סמך תוצאות מדידות הסוכר מהמד הרציף ללא התערבות יד אדם.

כבר כיום ישנה משאבה (מינימד של מדטרוניק) שמחוברת למד סוכר רציף ומראה על צג המשאבה את תוצאות המדידה. זוהי משאבה שפועלת במעגל פתוח. כלומר היא יודעת להציג את התוצאות של מדידת הסוכר אבל היא אינה מחשבת ומחליטה בעצמה כמה אינסולין יש להזריק.

על פי פרסומים מדטרוניק/מינימד מתכננת להוציא דגם משופר של המשאבה שיידע להפסיק את הזרמת האינסולין במקרה שהמד הרציף מתריע על סוכר נמוך. הדגם הזה יהייה למעשה אב טיפוס פרימיטבי של הלבלב המלאכותי.

עוד על טכנולוגיה של מד סוכר רציף ראו כאן כאן כאן וכאן

מדוע משקיעים כסף בפיתוח מד סוכר רציף ולבלב מלאכותי?

כמו שציינתי מד סוכר רציף אינו מהווה מרפא לסוכרת. השאלה המתבקשת היא מדוע אם כן טורחים אירגונים כמו ה- JDRF שהוקמו במטרה למצוא מרפא לסוכרת להשקיע כספים רבים בכיוון זה.

את התשובה הטובה ביותר מספק דר’ קאולסקי סוכרתי סוג 1 בעצמו והאיש האחראי ב- JDRF על פיתוחו של הלבלב המלאכותי. להלן תקציר של ראיון איתו מ- DiabetesMind שנערך בתחילת שנת 2008.

הסיבה העיקרית לפיתוחו של הלבלב המלאכותי היא הצורך לדחות סיבוכי סוכרת. כדי שהסוכרתיים הנוכחים יוכלו להנות מהמרפא הם חייבים לשמור בנתיים על איזון קפדני ולהמנע מסיבוכים. את זה קשה מאד להשיג בעזרת הכלים הנמצאים בשימוש כיום.

להלן כמה דוגמאות:

- ממוצע ה- HbA1C של הסוכרתיים בארה”ב הוא גבוה מ- 8% . (היעד הוא נמוך מ- 7% )
- במחקר מקיף שנערך התברר כי רמות הסוכר של סוכרתיים סוג 1 נמצאים רק 30% מהזמן בטווח הסוכר הרצוי שהוא 70-180 .
- מחקר מקיף הראה כי ילדים עם ממוצע HbA1C של 6.8% נמצאים במשך 9 שעות ביממה עם ערכים הגבוהים מ- 180. (כאשר הסוכר עולה על 180 הוא מפונה בשתן וגורם נזקים לכליה).

אבל הצורך בלבלב המלאכותי אינו נובע רק מצורך בהשגת איזון טוב יותר. אחד הדברים שגורמים לשחיקה הגדולה מהסוכרת זהו הצורך לנהל את הסוכרת במשך 24 שעות, 7 ימים בשבוע במשך 365 ימים בשנה. זוהי שחיקה עצומה. התקווה היא שלבלב מלאכותי יאפשר לסוכרתי לעבור למעין מצב של “טייס אוטומאטי” שיקל מאד על ההתנהלות היום יומית וימנע את ה”שחיקה מהסוכרת“.

לסיום, חשוב לזכור שגם טיפולים לריפוי הסוכרת יהנו מקיומו של לבלב מלאכותי. ידוע למשל כי כאשר רמת הסוכר אצל אדם בגוף היא תקינה אזי התאים המושתלים פועלים באפקטיביות גדולה יותר והסכנה לדחייה של השתל פוחתת.

ה- JDRF משתף כיום פעולה עם חברות טכנולוגיה מובילות בפיתוח טכנולוגיה של הלבלב המלאכותי. בין החברות נמנות: Abbott, DexCom, Insulet, Medtronic, and Smiths devices

בנוסף ה- JDRF מממן מספר מחקרים בנושא הלבלב המלאכותי:

- ניסוי מקיף מסוגו של מד סוכר רציף עם 400 משתתפים
- פיתוח עם אונברסיטת Yale של משאבה הפועלת במעגל סגור לצורך ניסויים ראשוניים. (תוצאות מניסוי עם 9 סוכרתיים היו מעודדות מאד).
- האירגון מממן 7 מרכזים שעוסקים בפיתוח אלגוריתמים מתמטיים שישמשו את המשאבה במעגל סגור
- האירגון החל את העבודה מול ה- FDA לקבלת אישוריים לניסויים קלינים של הלבלב המלאכותי
- האירגון פועל מול ממשלות וחברות ביטוח כדי להשיג כיסוי למד הסוכר הרציף

האתגרים העומדים בפני המפתחים של הלבלב המלאכותי

בפני המפתחים את הלבלב המלאכותי עומדים מספר אתגרים. נזכיר את העקריים שבהם ודרכים אפשריות לפיתרון.

בעיה ראשונה - דיוק המדידה הרציפה

מדידת סוכר רציפה אינה מאפשרת רמת דיוק כמו מדידת סוכר בדם. כמה הבדלים משמעותיים בשיטת המדידה צריכים להלקח בחשבון. מד הסוכר הרגיל מודד סוכר בדם, מד הסוכר הרציף מודד סוכר בנוזל הבין תאי ולכן מציג תמיד את הנתונים באיחור כלשהו. מאותה הסיבה מד הסוכר הרציף מתקשה לזהות שינויים חדים ברמות הסוכר בזמן אמת. בנוסף המד הרציף מודד שינויים ברמות הסוכר בעוד המד הרגיל נותן תוצאה מוחלטת שאינה תלויה בכיול או תוצאות קודמות. משול הדבר להבדל בין ניווט בעזרת מכשיר GPS (המספק נקודת ציון מדוייקת) לניווט בעזרת מצפן וספירת צעדים. ניווט עם מצפן הוא אפשרי רק בתנאי שנקודת ההתחלה ידועה וציוני דרך (נ”צ בשפה הצבאית) לכיול קיימים בדרך. עוד על בעיות בדיוק ראו כאן.

הפתרונות לבעיה זו הם כיולים עם מד רגיל מספר פעמים ביום. כמו כן צריך שיהייה ניתן לתכנת את הלבלב המלאכותי להמתין לקבלת אישורים במקרים בהם הוא מחליט להוסיף אינסולין באופן חריג.

בעיה שנייה - זמן התגובה איטי של האינסולין המוזרק

הלבלב האנושי מזרים אינסולין בפולסים ישירות לדם (אחת לארבע עשרה דקות). האינסולין מוזרם ישירות לדם ומשפיע על רמות הסוכר באופן מידי. אחת לפרק זמן מקבל הגוף החלטה האם יש צורך להזרים עוד מנה של אינסולין. לעומת זאת משאבות האינסולין מזריקות את האינסולין אל מתחת לעור והזמן שלוקח לכל מנת האינסולין להגיע לדם הוא כשעתיים. כלומר הלבלב המלאכותי מזרים את האינסולין אבל השפעתו על הגוף מתחילה באיחור ולוקחת זמן רב. כמו כן בכל רגע נתון יש ליזכור כי כמות מסויימת של אינסולין כבר הוזרקה ונמצאת מתחת לעור.

הניסיון לפתור בעיה זו נעשה במקביל במספר דרכים. פיתוח אינסולינים מהירים עוד יותר מאלו הקיימים כיום שזמן הגעתם לדם קצר משעה. (ישנם כאלה בשלבי פיתוח מתקדמים), פיתוח אלגוריתמים מתוחכמים, פיתוח קנולות מושתלות שיאפשרו להזרים את האינסולין ישירות לחלל הבטן.

בעיה שלישית – שינויים לא ידועים בהתנהגות (אוכל, ספורט)

כל הסוכרתיים מכירים את הצורך להזריק בולוס מראש כמה דקות לפני הארוחה, וכן את הצורך להפחית את כמות האינסולין לפני פעילות גופנית. ללבלב המלאכותי מתוחכם ככל שיהייה אין דרך לנחש כי אנחנו מתחילים ארוחה או עומדים לפני פעילות גופנית. תיקון מינוני האינסולין רק כאשר מתגלים שינויים ברמות הסוכר בדם יהייה מאוחר מידי. בדומה למשאבה המשתמש בלבלב המלאכותי יצטרך לקחת את השליטה לפני ארוחה או פעילות גופנית ולסמן ללבלב המלאכותי כיצד לפעול. בדיוק כפי שטייסים לוקחים את ההגה מידי הטייס האוטמאטי בזמן המראה או נחיתה.

הבעיה רביעית - העלאת רמות הסוכר במקרי סכנה

אצל האדם הבריא הלבלב אחראי על הורדת רמות הסוכר בעזרת אינסולין ועל העלתו בעזרת גלוקוגון. אצל סוכרתיים סוג 1 ותיקים נפגם במידת מה גם כושר הייצור של הגלוקוגון. מתכנני הלבלב המלאכותי יצטרכו לתכנן אלגוריתמים חכמים מספיק שיקחו זאת בחשבון. במקרים של סוכר נמוך , או ירידות סוכר מהירות הלבלב המלאכותי יפסיק את הזרמת האינסולין ויספק התראות ברורות על הצורך באכילה של כמות מומלצת של גלוקוז.

בעיה חמישית – נוחות, גודל, ממשק וכדומה.

הלבלב המלאכותי יהייה מכשיר מתוחכם שתפעול לא נכון שלו מזמין תקלות המסכנות חיים. כמו כן השימוש בכל כך הרבה טכנולוגיות עשוי לתת למשתמש הרגשה שהוא מכונה חשמלית מהלכת. הפיתרון הוא שימוש במעצבי מוצר מעולים שיפתחו מוצרים קלים לתפעול, ושימוש בטכנולוגיות הקיימות כבר כיום למיזעור המשאבה (משאבות טלאי) והמד הרציף. סביר להניח שהצג (מוניטור) העתידי של הלבלב המלאכותי יהייה ענוד כשעון, תלוי על הצוואר כ איי-פוד או משולב בתוך הטלפון הסללורי.

הסכם שנחתם לאחרונה בין יצרנית ה- Omnipod המשאבה הזעירה הדבוקה לגוף ויצרנית המד הרציף Dexcom יכול להפוך לשילוב מנצח. תודות להסכם שנחתם ניתן יהייה להקטין את המשאבה עוד יותר ולהוריד עלויות (ע”י שימוש במשדר יחיד ומוניטור יחיד). אותו צג יראה רמות סוכר , יאפשר לתת פקודות למשאבה וגם ישמש כמד סוכר רגיל למדידה בדם.

סיכום

הלבלב המלאכותי אינו חלום. אני מאמין שנזכה לראות דגמים ראשונים שלו בעוד מספר לא רב של שנים.

הערכות של ה- JDRF הן כי הלבלב המלאכותי יקבל את האישורים הנדרשים בשנים 2013-15 .

יש 4 תגובות לסיפור ”הלבלב המלאכותי, דוח מצב“

 1. מאת מאיה:

  טוב מאוד :]

  שבת שלום לכול המתוקים והמתוקות:)

 2. מאת מרסל:

  לו יהי

 3. מאת איריס:

  זהו חלום רטוב לכל אחת ואחד מאיתנו מאחלים לכם בהצלחה בעבודתכם רק כמה שיותר מהר אנחנו מיואשים

 4. מאת איתי:

  אין טעם להיות מיואשים…פשוט נצטרך להמתין בסבלנות…החובה שלנו כהורים היא לשמור כמה שיותר על האיזון ע”מ שהכניסה לעולם הלבלב המלאכותי לכשיבוא, תהיה כמה שיותר חלקה ואינטגרלית לגוף, ללא סיבוכים מיותרים שנוצרו במהלך הזמן….

לכתוב תגובה

צריך להכנס למערכת כדי להגיב לפוסט הזה.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |