אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש יולי, 2007

ראיון עם מומחה עולמי לסוכרת

שני, 30 ביולי, 2007 מאת stamone

מתוך אתר Diabetes Mine  . ראיון עם ד”ר בארי גינזברג, מהאנשים שהובילו את מחקר ה- DCCT המפורסם שבו נמצא הקשר ההדוק בין איזון סוכר ומניעת סיבוכים.  דר’ גינזברג פרסם למעלה ממאה מאמרים בנוגע לסוכרת והוא יועץ בכיר לחברות שמפתחות טכנולוגיות למדידת סוכר.

למאמר המקורי ראו כאן - מאמר מקורי

שאלה: מה השינוי המשמעותי ביותר בנוגע לסוכרת שקרה בשנים האחרונות? 

תשובה:ההכרה שטיפול בסוכרת הוא חשוב. ושאם צריך יש לשהתמש במזרק גם עבור סוכרת סוג 2. כתוצאה יש הרחבה משמעותית של פיתוחים של תרופות חדשות לסוכרת , בעיקר לסוכרת סוג 2. יש כיום כ- 400 תרופות חדשות בפיתוח, חלק מהן יוצרות קטגוריות חדשות לחלוטין. 

שאלה:מתי תיהייה משאבת אינסולין הפועלת במעגל סגור (מחוברת ל מד סוכר רציף ומזריקה אינסולין לבד)?  תשובה:יש שתי בעיות עקריות. הראשונה היא רמת הדיוק של מד הסוכר הרציף. השניה היא חוסר היכולת של המשאבה להעלות סוכר. משאבה משחררת רק אינסולין שתפקידו להוריד סוכר, אבל בגוף פועלים ארבעה הורמונים שונים שתפקידם להעלות סוכר. הגלוקוגון – שכמעט ואינו פועל אצל סוכרתיים, אנדרנלין שפעילות קטנה אצל סוכרתיים שאינם רגישים לרמות סוכר נמוכות, הורמון הגדילה והקורטיזון שפעולתם איטית. משום כך שום משאבה במעגל סגור אינה מסוגלת לתת תוצאות שקרובות לפעולת הגוף האנושי. 

שאלה:כיצד ניתן לשפר את הדיוק של מדי הסוכר?  תשובה:ראשית יש להבין שכל שיטות המדידה הקיימות כיום טועות במידה מסויימת. במעבדה מרחב הטעות הוא 2-3% , מד סוכר ביתי טועה ב- 6-8% ומד סוכר רציף טועה בממוצע ב- 12-14% .הבעיה העיקרית היא שמדי הסוכר מתקשים בחישוב הנפח של תאי הדם האדומים מתוך סה”כ נפח הדם. תאי הדם האדומים אינם מכילים סוכר וללא חישוב הנפח המדוייק שלהם לא ניתן לדעת כמה סוכר בדיוק יש בפלסמה. יש חברות שעובדות כיום לפתור את הבעיה הזו. 

שאלה:מה דעתך השפעת התנודות ברמות הסוכר על סיבוכי סוכרת?  תשובה:הנתונים היבשים שהתפרסמו במחקרים שונים, לא הצליחו להראות קשר בין התנודות ברמות הסוכר לסיבוכים. על פי מחקר ה – DCCT הגורם היחידי שמשפיע הוא ה – HbA1C  . למרות זאת אני כן נוטה לחשוב שלתנודות יש השפעה. אני ממליץ למטופלים שלי להקטין את התנודות. בסה”כ מי שהתנודות ברמות הסוכר אצלו קטנות יותר, יכול להרשות לעצמו גם להוריד את רמת הסוכר הממוצעת. 

שאלה:מה דעתך בנוגע למשאבות אינסולין?  תשובה:אני ממליץ לכל הסוכרתיים , כולל סוג 2 לטפל בסוכרת שלהם טיפול אינטנסיבי מרובה מדידות סוכר והזרקות. ללא טיפול אינטנסיבי קשה לדעת מה באמת קורה בגוף. משאבה מסייעת לבצע טיפול אינטנסיבי מרובה מדידות ותיקונים, וככזאת אני רואה בה תרומה חיובית (אם כי לא הכרחית).     

שאלה:מה הדבר שהכי היית רוצה לראות אצל כל סוכרתי?  תשובה:שיקח אחריות בנוגע לטיפול בסוכרת שלו. שיחפש באופן תמידי שיפורים ושיבחר צוות רפואי שיכול להפוך לו לשותף. ניהול הסוכרת דורש שותפות אמיתית בין החולה למטפל.

השפעה של פעילות ספורטיבית על ארועי היפוגליקמיה ליילים אצל ילדים

שני, 23 ביולי, 2007 מאת stamone

ידוע זה מכבר שאצל סוכרתיים סוג 1 יורדת פעילותם של ההורמונים הסותרים (הורמוני הסטרס) שתפקידם לעלות את רמות הסוכר במצבי ההיפו.

אצל אנשים בריאים ההורמונים הסותרים מופרשים כאשר הסוכר יורד אל רמות שמתחת ל- 70 וכתוצאה משתחרר גלוקוז שאגור בכבד ורמות הסוכר עולות.

בניסוי שנערך בקבוצה של 50 ילדים סוכרתיים נבדקו רמות הסוכר בלילה, כמו כן נערכה השוואה בין מספר מצבי ההיפו ביום ללא פעילות גופנית, ליום שבו נערכה פעילות גופנית בשעות אחר הצהרים.

התוצאות:

בשני המקרים נמדדה ירידה משמעותית בפעילותם של ההורמונים הסותרים אצל הילדים הסוכרתיים.

כמו כן נמדדה עליה משמעותית במספר מקרי ההיפוגליקמיה בלילות שלאחר פעילות ספורטיבית (56% ) לעומת ליילות ללא פעילות (36% ).

הורים נדרשים כחלק מהשגרה לבצע מדידות סוכר בלילה לילדהם, וכן להיות מודעים לסיכון הנוסף בימים שבהם עוסק הילד בפעילות גופנית.

למאמר המלא ראו כאן

שימוש במד סוכר רציף עוזר לשפר את האיזון

שני, 23 ביולי, 2007 מאת stamone

בניסוי שנערך במשך 12 שבועות ובו השתתפו 140 סוכרתיים נבדקה השפעתו של מד הסוכר הרציף על רמות ה- HbA1C .

לאחר 12 שבועות ירד ה- A1C של המשתתפים ב- 0.4% בממוצע.

השיפור המשמעותי ביותר היה בקבוצת הסוכרתיים ש ה- HbA1C  שלהם בתחילת הניסוי היה גבוה מ- 9% . בקבוצה זו הושג שיפור של 1.4% בממוצע.

ירידה של 1.4% מפחיתה משמעותית את הסיכון לסיבוכי סוכרת.

קישור למאמר המקורי נמצא כאן

השוואה בין אינסולינים אנאלוגים ארוכי טווח

רביעי, 18 ביולי, 2007 מאת stamone

בניסוי שנערך בקרב 24 סוכרתיים סוג 1 נעשתה השוואה בין אינסולין לנטוס לאינסולין לבמיר.

התוצאות הראו כי בעוד לנטוס שמר על רמות יציבות של הסוכר לאורך 24 שעות, עם אינסולין לבמיר חלה עליה ברמות הסוכר לאחר כ- 16 שעות.

המסקנה - שני האינסולינים מתנהגים באופן דומה במהלך 12 השעות הראשונות, אבל ללבמיר ישנה השפעה פוחתת ב- מחצית השניה של היממה.

זוהי כנראה הסיבה מדוע נוטים הרופאים להמליץ למשתמשי הלבמיר להשתמש ב 2 זריקות ביממה.

ראו קישור

מחקר לבדיקת התפתחות מחלת כלייה בסוכרתיים סוג 1

רביעי, 18 ביולי, 2007 מאת stamone

במחקר מקיף שבו נבדקו 27,805 סוכרתיים סוג 1, לאחר זמן אבחון ממוצע של 7 שנים נבדקה רמת הפגיעה בכליות. 

אצל 26,605 הבדיקות היו תקינות, אצל 919 היו סימנים קלים של חלבון בשתן, אצל 78 היתה פגיעה חמורה בכלייה ואצל 203 הכלייה הגיעה למצב של חוסר תפקוד מוחלט. 

במעקב אחר התפתחות הפגיעה בכליה במשך 40 שנה, נמצאו התוצאות הבאות: אצל 25.4% ישנם סימנים של חלבון בשתן, ואצל 9.4% התפתחה פגיעה חמורה עד אובדן מוחלט של תפקוד הכליה. 

המסקנה היא – סוכרתיים סוג 1 חייבים לבצע בדיקות שנתיות שוטפות של תפקוד הכליה. בן גורמי הסיכון- HbA1C   לא תקין, לחץ דם , כולסטרול וגם מינו של סוכרתי. גברים נוטים יותר מנשים לפתח סיבוכי כלייה. 

לקישור למאמר המקורי  http://care.diabetesjournals.org/cgi/content/abstract/dc07-0282v1הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |