אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש אוקטובר, 2007

גישה חדשנית לחידוש הייצור של האינסולין בגוף

שני, 29 באוקטובר, 2007 מאת stamone

בתאריכים ה- 25-27 באוקטובר התקיים בסאן פרנסיסקו הכינוס המדעי בנושא הסוכרת. בין ההרצאות בלטה הרצאה של חברת Engene הקנדית שהציגה גישה חדשנית לטיפול בסוכרת מסוג 1.

החברה הקנדית עוסקת בטכניקה של החלפת גנים בתאים וע”י כך שינוי של תיפקודם. מדעני החברה בחרו לרתום את הטכנולוגיה שלהם לצורך טיפול בסוכרת.

כידוע סוכרת סוג 1 נגרמת כתוצאה מהרס של תאי הבטא שבלבלב. תפקידם של תאי הבטא הוא לייצר את הורמון האינסולין שחיוני לצורך העברת הגלוקוז מהדם לתאי הגוף. הורמון האינסולין הוא למעשה מולקולת חלבון מסוג מסויים. קיימים בגוף הורמונים אחרים שעשויים מחלבון.

המדענים של Engene מצאו שבעזרת הטכנולוגיה שלהם ניתן לשנות תאים המייצרים הורמונים אחרים כך שייצרו בנוסף גם את מולקולת החלבון של הורמון האינסולין.

האתגר כמובן היה למצוא תאים שמייצרים הורמונים ורגישים לרמות הסוכר בגוף. כי הרי כידוע ייצור של אינסולין שלא בהתאמה לכמות הסוכר שבגוף עשוי לגרום להיפוגליקמיה. למרבה המזל תאים שרגישים לרמות הסוכר נמצאים בשפע בגוף במערכת העיכול. במעי הדק ישנם תאים שתפקידם לייצר הורמונים שמסייעים בוויסות תהליך העיכול. הורמונים אלו מיוצרים כתגובה למזון שמגיע למעי.

בניסוי שנערך בעכברים סוכרתיים שתאי הבטא שלהם נהרסו, הצליחו המדענים לשנות את תיפקודם של תאים במעי הדק של העכברים כך שייצרו אינסולין ויהוו תחליף לתאי הבטא. התוצאות שהושגו היו מרשימות ביותר.

החברה מתכננת להתחיל בשנת 2008 ניסויים במודלים של חיות גדולות, וב 2009 להתחיל ניסויים קליניים בבני אדם.

הערה: קיים מרחק גדול בין ניסוי מוצלח בעכברים לבין ניסוי בבני אדם, אבל גישה חדשנית זו מביאה איתה תיקוות חדשות.

אינסולין בגלולות

שישי, 26 באוקטובר, 2007 מאת stamone

האם חברת Oramed הישראלית קרובה לפיתוח גלולות אינסולין?

במאמר ב- DiabetesMine מסופר על החברה הישראלית שעוסקת בפיתוח הגלולות שאמורות לחסוך את הצורך בזריקות אינסולין. הגלולות אמורות להחליף את הצורך בבולוסים ואינן מהוות בשלב זה תחליף לאינסולין הבזאלי. באופן משעשע למדי משווה הכותבת את ניסיונותיה לפנות לחברה כדי לקבל הסברים, לניסיונות לפנות אל המוסד הישראלי. אין ספק שהם יודעים לשמור על חשאיות היא מסכמת.

הקושי העיקרי של הספקת אינסולין כתרופה פומית הוא פירוקו של ההורמון (העשוי מחלבון) בקיבה. לחברה פטנט יחודי שאמור למנוע את התופעה.

על פי הפירסומים של אורמד:

הם השלימו שלב 1A בניסוי קליני בשיראל. הניסוי נערך על אנשים שאינם סוכרתיים אך בדיקות של רמות האינסולין לאחר נטילת התרופה הראו תוצאות מבטיחות. זיכרו ששלב 1 במחקר קליני מתרכז בבדיקת סיכונים ולא בבדיקת יעילות.

בחברה מתכננים להשלים את שלב 1 של המחקר בארה”ב עד אמצע שנת 2008 .

שלב 2 של הניסוי אמור להתחיל בישראל בקרוב.

על פי התוכנית אישורי FDA צריכים להתקבל עד לשנת 2010.

לאתר החברה

אומנם נראה ש אורמד עברה כיברת דרך לא מבוטלת אבל מכיוון שבעבר היו ניסיונות דומים שניכשלו יש להתחייחס לחדשות האלו בזהירות.

נמשיך לעקוב

האם מדובר בסופו של משאף האינסולין?

שני, 22 באוקטובר, 2007 מאת stamone

ביום שישי האחרון התפרסמה הידיעה המפתיעה כי חברת התרופות פייזר (Pfizer), , מפסיקה באופן מידי את יצורו של משאף האינוסלין.

האינסולין במשאף או בשמו המסחרי אקסוברה (Exubera), הוא אינסולין מהיר טווח שאושר רק לפני כשנה לשימוש ע”י מנהל התרופות האמריקאי. מטרת המכשיר הייתה לעודד סוכרתיים סוג 2 שחוששים מזריקות להתחיל ולהשתמש באינסולין במשאף.

האינסולין במשאף מעולם לא הוכנס לשימוש מסחרי בארץ למרות שלאחרונה החלו בו ניסויים.

מדובר בכישלון מיסחרי מהדהד לחברת פייזר שהשקיעה ברכישת המוצר והחדרתו לשוק כ- 2.8 מליארד דולר !!!

יש כמה סיבות לכישלון:
נוחות - המשאף של פייזר הוא מכשיר גדול מאד שאינו ניתן לנשיאה בנרתיק. מכייון ששימוש באינסולין מהיר מיועד ללקיחתו יחד עם ארוחות הוא היה פשוט בילתי שימושי לאנשים שאוכלים מחוץ לבית.
סיכון - חשש של סוכרתיים לנזק שהאינסולין בשאיפה עלול לגרום לריאות לאחר שנים של שימוש
מחיר - מכיוון שרק כ- 10% מהאינסולין הנשאף היה פעיל נדרשו כמויות גדולות מאד של אינסולין עבור המשאף ומחיר השימוש היה יקר. מכיוון שכך סרבו חברות הביטוח לממן אותו בטענה שגם הזרקת אינסולין מאפשרת איזון דומה.

האם זהו סופו של משאף האינסולין ?

זה תלוי במידה רבה בהחלטתן של החברות האחרות שעובדות בימים אלו על פיתוחו של משאף דומה. מדובר ב- Eli Lilly , Novo Nordisk ואחרות. הפסימיים אומרים שכעת הן תלכנה בעקבות פייזר, אולם אחרים מקווים כי פריצת הדרך של פייזר מול מנהל התרופות האמריקאי תאפשר לחברות אלה להחדיר את המוצרים שלהן ביתר קלות.

מכיוון שאני מעולם לא התלהבתי מהמשאף אני שואל את עצמי את השאלה: מה היה קורה אילו אותם 2.8 מליארד דולר שהשקעו במשאף היו מושקעים במחקר למרפא הסוכרת? ה- JDRF למשל מגייס כ- 200 מליון דולר בשנה למחקר עבור מרפא ואילו כאן נזרק לפח סכום שלוקח 14 שנים לגייס.

חבל.

למאמר מ NY Times הכולל תמונה של המשאף

האם יש חדש ב “מה חדש” ?

שישי, 19 באוקטובר, 2007 מאת stamone

על פרויקט שתחילתו בויכוח משפחתי וסופו במסקנות שאינן חד משמעיות

רקע

מאז שהתנדבתי לכתוב את “מה חדש” ל”מתוקים” אישתי מביטה בי במבט מלא רחמים. “מה יש לכתוב ב- מה חדש בתחום שאין בו שום חדש? ” היא מגחכת. וכדי לחדד את עמדתה היא מוסיפה “הרי מאז שגילו את האינסולין לפני כ- שמונים שנה פשוט לא קורה כלום” .

“לחלוטין לא נכון” אני מוחה, “הרי רק לפני שבוע הסברתי לך שבטורקיה חיברו זנב של סוס ללבלב של עכבר ומאז שניהם שומרים על משקל תקין”. אבל אישתי בשלה. מבחינתה הדבר היחידי שניסוי על עכברים יכול לבדוק זה האם הם טעימים לחתולים. מנקודת מבטה אין שום קשר בין עכבר מעבדה לבת היפה והמתוקה שלה.

בעקבות התקפותיה החוזרות ונישנות הכרזתי על פרויקט מיוחד, לבדוק כמה חדש יש “במה חדש”.

השיטה: סריקה של כל הודעות הארכיון של “מה חדש” של “מתוקים” בשנים 2000-2002 ולבדוק: כמה מהן הבשילו לכדי מוצרים רלוונטים לסוכרתיים במהלך חמש שנים מיום הפירסום, ולחילופין כמה מהן היו הודעות סרק שלא הועילו לאיש.

מטרות הפרויקט גם הן הוגדרו היטב: להוכיח לאישתי שהצדק איתי, שחידושים יש לרוב, ושאם רק מחכים חמש שנים בסבלנות אז יש תוצאות.

ולהלן התוצאות:

באפריל 2000 דיווחנו כי חברת Aventis Pharmaceuticals בארה”ב קבלה את אישור ה-FDA על אינסולין חדש מתוצרתה - לנטוס. הפרויקט שלי התחיל ברגל ימין. לכל הדעות מדובר בהצלחה הלנטוס החליף את אינסולין- NPH ושיפר רבות את הטיפול בסוכרת.

באפריל 2000 כתבנו כי חברת Islet Sheet Medical המנסה לפתח לבלב מלאכותי-ביולוגי, כי היא הצליחה להגיע לאיזון רמת הסוכר למשך חודשיים בכלב שהוסר ממנו הלבלב. כשלון. מאז אין חדש.

במאי 2000 כתבנו כי חברת Cygnus מפתחת ה-Glucowatch קבלה אישור למדידת הסוכר בדם ללא דקירה. המכשיר נענד על פרק היד כמו שעון ובודק את רמת הסוכר עד 3 פעמים בשעה.
המוצר נחשב לכשלון. כמה סוכרתיים קיבלו כוויות על פרק היד והחברה פשטה רגל.

ביוני 2000 נכתב כי מדענים באוניברסיטת קליפורניה-סאן דיאגו הצליחו לגדל תרביות של תאי ביתא היכולים לשמש כמקור בלתי מוגבל להשתלות. המסקנה: אין חדש. למיטב ידעתי המחקר בהשתלות עדין תקוע וקיים מחסור בתאים להשתלות.

ביוני 2000 מחפשת חברת אורסנס המפתחת מודד לא פולשני (ללא דקירה) לבדיקת רמת הסוכר מתנדבים לניסוי שייערך בתקופת הקיץ. הודעה דומה התפרסמה במתוקים לאחרונה. בצד החיובי הם קיבלו מאז אישור CE אבל ביניינו המכשיר רחוק מלהיות השימוש.

ביולי 2000 דווח כי רופאים במכסיקו השתילו תאי לבלב של חזיר אצל ארבעה יילודים סוכרתיים. משום מה נדמה לי ששבע שנים אחרי כתבנו את זה שוב ב”מה חדש”. רק שהפעם מדובר ברוסיה.

באוגוסט 2000 דיווחנו על הסוף לדקירה הכואבת. חברת TheraSense פיתחה מד-סוכר (FreeStyle (TM הדורש כמות מזערית של דם. הצלחנו !!! מאז הפך מד הסוכר הזה להיות אחד הפפולארים בישראל.
יש חדש !!!

בספטמבר 2000 דווח במתוקים שחברת Eli Lilly החלה לפתח אינסולין שיינתן כתרסיס דרך הפה. מאז כלום לא קרה.

בספטמבר 2000 דיווחנו על חוקרים ישראלים שאיתרו את הגן הגורם לסכרת נעורים. כנראה שניסחפנו. מאז כבר ברור שאין גן יחיד כזה. עם כי יש לציין כי המחקר הגנטי ממשיך לצבור תאוצה.

ספטמבר 2000 - מחקר שנעשה בביה”ח רמב”ם בחיפה התברר שחלב האם מכיל בנוסף למרכיביו הידועים גם אינסולין. לפני כמה חודשים קראתי מיחזור של המאמר הזה. כנראה שאין חדש.

אוקטובר 2000 כתבנו כי חברת Altea Development Corporation מפתחת התקן בצורת מדבקה שיוכל לשמש כמשאבת אינסולין דקיקה עתידנית. מאז ראינו הרבה פירסומים דומים של חברות אחרות אבל בלי תוצאות.

בנובמבר 2000 כתבנו כי החברה שבצעה את שיבוט הכבשה דולי, הכריזה על הקמת חברת בת שתבצע מחקר בנושא המרת תפקוד של תאים לתאים יוצרי אינסולין. לצערי, אין חדש.

בדצמבר 2000 עודכנתם כי שתי חברות על חידוש המחקר המשותף בהשתלת תאים בשיטה חדשנית שתימנע את הצורך בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית אצל המושתלים. מאז אין חדש

בדצמבר 2000 נרשם: מדענים בקנדה הצליחו להפוך תאים הנמצאים במעיים לתאים יוצרי אינסולין המגיבים לרמת הגלוקוז שבדם. מאז אין התקדמות.

בינואר 2001 נכתב כי ה-C-petide נמצא כבעל תפקיד חשוב ועשוי לשמש בטיפול תרופתי. מאז אין חדש.

בפברואר 2001 חב’ Nobex הציגה התקדמות בניסויים שלב-‏2 עם אינסולין אוראלי (דרך הפה). מאז לא שמעתי עליהם.

במרץ 2001 כתבנו תאור אופטימי לגבי משאף אינסולין. הצלחה חלקית. מאז חלה התקדמות. יש אישור FDA והמכשיר הגיע לניסוי בארץ. אבל הפצת המכשיר הופסקה בגלל כשלון מסחרי וחשש מסרטן הריאות.

באפריל 2001 מאיר פרומקין מנהל אתר מ-טוק מבקש מקופ”ח מכבי להשיב למבוטחיה החזר עבור הסוללות של משאבת האינסולין. מצטערים אבל הנושא עדין אינו פתור.

במאי 2001 חברת Diabetexl המפתחת מודד לא פולשני מודיעה על האצה בתהליך הפיתוח. החברה מדווחת גם על התקדמות בפיתוח מכשיר התראה להיפוגליקמיה. למיטב ידעתי אין כבר חברה כזו.

במאי 2001 חברת Waratah Pharmaceutical Inc מדווחת על התקדמות בטכנולוגית I.N.T.™ . זוהי טכנולוגיה בפיתוח שמטרתה להביא לבנייה מחודשת של תאי ביתא. הניסוים נמשכים בקצב איטי. תרופה עוד אין.

אוגוסט 2001, מדענים מודיעים על גלולת אינסולין. מאז אין חדש

אוקטובר 2001 , דיווחנו על קפסולת הפלא שתארוז תאי ביטא של הלבלב. מאז אין חדש

נובמבר 2001 ממכון ויצמן מדווחים על חיסון נגד סוכרת. ניסויים שלב II עם ה-DiaPep277 . מאז ממשיכים בניסוים אבל זה עדין לא בשימוש מסחרי. עוד לא אבדה תיקוותינו.

בדצמבר 2001 דיווחנו על ניסויים בבני אדם לבניה מחודשת של תאי לבלב. מאז אין חדש.

מרץ 2002 טרי גרג נשיא חב’ מינימד מעריך שהחברה יכולה להביא לשוק “לבלב מלאכותי אמיתי” בתוך כשלוש שנים. הצלחה !!!. לבלב מלאכותי עדין אין אבל החברה הביאה לארץ את מד הסוכר הרציף הראשון 4 שנים מאוחר יותר.

יוני 2002 , דיווחנו על ניסויים בלבלב מלאכותי מושתל שנעשו בצרפת עם 10 סוכרתיים. מאז אין חדש

ספטמבר 2002 - חברת Transition Therapeutics Inc קיבלה אישור לתחילת ניסוי בבני אדם של מעוררי גידול שגורמים להתרבות של תאי ביתא בגופו. החברה זכתה בפרס ה- JDRF לשנת 2007 ניסויים בבני אדם ממשיכים

סיכום התוצאות

סה”כ דיווחנו מאפריל 2000 עד ספטמבר 2002 על כ- 30 פריצות דרך בתחום הסוכרת. לאחר חמש שנים התוצאות הן:

• 4 הבשילו לכדי מוצרים הנמצאים בשימוש הסוכרתיים בישראל או בעולם (אינסולין לנטוס, מד סוכר פריסטייל, מד סוכר רציף של מינימד, אינסולין במשאף)

• 5 חברות נוספות ממשיכות במאמץ, הן אומנם בפיגור גדול לעומת הלו”ז המקורי אבל אנחנו מחזיקים להן אצבעות.

• כ- 20 הודעות הפכו ללא רלוונטיות במרוצת השנים.

מסקנות

האם יש חדש ב”מה חדש” ? אתם תשפטו. אבל העצה שלי לכם היא קחו את כל ההודעות בדבר פריצות דרך בפרופורציה כי בפרק זמן של חמש שנים רק אחת משבע תהפוך מחלום למציאות.

לארכיון “מה חדש הישן” ראו כאן

סוכרתיים אנארכיסטיים, יש דבר כזה

שלישי, 16 באוקטובר, 2007 מאת stamone

כאשר אתה גולש הרבה באינטרנט אתה נתקל לפעמים בדברים מאד מוזרים. אומנם לא מדובר בחדשות אבל התופעות האלה בהחלט ראויות להכנס “למה חדש” כי הרי תסכימו איתי שהן לא היו קימות לפני כמה שנים.

החלטתי לרכז בשבילכם את אוסף המוזרים שלי. ניתן לכם אותם במנות קטנות שלוש בכל פעם, כדי שלא תתעיפו.

והשבוע –

ב- Flickr אוסף תמונות המתאר 365 יום (שנה שלמה) עם סוכרת.

צריך לדפדף.

ב – YouTube השיר המוזר שהוקדש ללבלב.

לגבי הטעם אני לא יודע, אבל מי שיביט יזכור לתמיד איך נראה הלבלב

והמוזר מכולם. אתר של אנארכיסטיים למען הסוכרת. אתר שהוקם ע”י בחור צעיר, סוכרתי, מוזיקאי שנלחם למען תרופות בחינם לסוכרתיים שאין להם.

להקשיב למוזיקה בפול ווליום היא מעולה !הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |