אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש נובמבר, 2007

חכמים בשמש?

חמישי, 29 בנובמבר, 2007 מאת admin

מאמר חדש באתר

“מסתבר שקרינת שמש האולטרא-סגולית מפניה מזהירים אותנו מדי קיץ, היא המקור הטבעי הכמעט יחידי לייצור ויטמין D ….החוסר בויטמין D קשור למגוון רחב של מחלות. על פי לא מעט מחקרים, צריכת ויטמין D במינונים שונים ובצורות שונות (חשיפה לשמש או כתוסף מזון) יכולה להקטין את הסיכון לשורה ארוכה של מחלות, ביניהן סוכרת נעורים, מחלות אוטואימוניות אחרות, סוגי סרטן שונים וסוכרת מבוגרים.”  המשך>>>

בייטה. רק פעם בשבוע

שלישי, 20 בנובמבר, 2007 מאת stamone

לאחרונה התפרסמו תוצאות ביניים של מחקר הבודק בייטה ארוכת טווח. לפני שנרחיב בנוגע לחדשה ננצל כמנהגינו את ההזדמנות להרחיב קצת לגבי תרופת הבייטה.

רקע

באפריל 2005 אישרה רשות המזון והתרופות (FDA) את השימוש בתרופה exenatide שמשווקת על ידי צמד החברות Amylin/Eli Lilly תחת שם המותג בייטה (Byetta ) . מדובר בתרופה לטיפול בסוכרת סוג 2 שאינה מטופלת באינסולין. התרופה ניתנת בשתי זריקות יומיות במינון קבוע מראש. לבייטה יש כיום כ- 700 אלף משתמשים ברחבי העולם. הבייטה דורשת מרשם רופא. בשלב זה הבייטה עדין אינה בסל הבריאות והעלות החודשית לחולה בישראל היא כ- 800 שקלים.

מחקרים שנערכו הראו כי הבייטה יעילה בהפחתת ה A1C וכן בהפחתת משקל אבל כמו כל תרופה יש לה תופעות לואי ולכן היא אינה מתאימה לכל אחד.

התרופות הקלאסיות - כלומר הוותיקות

ידוע לכל סוכרתי כי שורש הבעיה בסוכרת הוא מחסור בהורמון האינסולין המשמש בהעברת הסוכר ממחזור הדם לתאי הגוף.

בסוכרת סוג 2 מאבדים תחילה תאי הגוף את היכולת להגיב ביעילות לאינסולין, כתוצאה תאי הביתא בלבלב, נדרשים לפעילות מוגברת כדי לייצר יותר אינסולין. כאשר מאמץ עודף זה של תאי הלבלב נמשך זמן רב, נפגעים תאי ביתא בשל עומס-יתר, ואז מופיעות רמות גבוהות של סוכר בדם.

מכיוון שמחסור בהורמון האינסולין מהווה את שורש הבעיה, מתמקדות התרופות הקלאסיות לסוכרת סוג 2 בטיפול בבעיות הקשורות לאינסולין. בין התרופות המוכרות ישנה קבוצה אחת של תרופות המגבירות את יצור האינסולין בלבלב וקבוצה שנייה של תרופות המקטינה את עמידות הגוף לאינסולין .

הגברת כושר הייצור של האינסולין והגדלת האפקטיביות שלו אמורים לאפשר את איזון הסוכר. אולם למרות זאת במקרים רבים לא מושג האיזון הדרוש.

סוכרתיים מסוג 2 שאינם מאוזנים יכולים כמובן להזריק אינסולין, אבל השימוש באינסולין הוא מסובך, עלול לגרום להיפוגליקמיה ובמקרים רבים כרוך בעלייה במשקל. במטרה לחסוך את הצורך באינסולין עוסקים החוקרים בפיתוחן של תרופות מסוג חדש.

הרעיון שמאחורי הבייטה ותרופות חדשות אחרות

הרעיון המרכזי שמאחורי התרופות החדשות הוא בהתמקדות בהורמונים אחרים פחות מוכרים מהאינסולין שמשפיעים גם הם על איזון הסוכרים בגוף.

במערכת העיכול (בעיקר במעיים) מיוצרים ומופרשים הורמונים נוספים המסייעים בוויסות רמות הסוכר בדם. אחד מהורמונים אלו נקרא GLP-1 . ה GLP-1 מאותת ללבלב להגביר את הפרשת האינסולין כתגובה לכניסת מזון למעי, ובמקביל מאט את ספיגת הסוכרים מהמעיים. אצל סוכרתיים מסוג 2 יש ירידה בהפרשת ההורמון הזה ולכן חיפשו המדענים דרכים לספק אותו ממקור חיצוני.

הבעיה היא שהורמון ה- GLP-1 מתפרק בגוף ע”י אינזימים זמן קצר לאחר הפרשתו, ולכן, הנסיונות הראשונים להזריק את ההורמון הזה לא עלו יפה בעיקר בגלל אורך חייו הקצר. כדי לפתור את הבעיה פיתחו המדענים חומר סינטטי הדומה במבנה שלו להורמון ומשפיע על הגוף באופן דומה. בניגוד להורמון המקורי חומר זה אינו מתפרק ע”י האינזימים והשפעתו ארוכה. ההורמון הסינטטי ניתן בתרופת הבייטה.

(תרופה חדשה אחרת שנמצאת בחדשות היא הגונבייה שפועלת לעכב את התפרקותו של הורמון ה- GLP-1 , אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת)

הורמון ה GLP-1 עשוי מחלבון ולכן בדומה לאינסולין לא ניתן לקחת אותו כתרופה דרך הפה, כי כידוע החלבון מתפרק בקיבה. המשתמשים נאלצים על כן להזריק את התרופה.

מדוע מעדיפים אנשים להזריק בייטה

מכיוון שמדובר בזריקה השאלה המתבקשת היא מדוע לטרוח ולספק לגוף את הורמון ה- GLP-1 שמעודד הפרשת אינסולין ולא לספק מיידית את ההורמון החסר - האינסולין?

ובכן ה GLP-1 מאט את קצב מעבר המזון מהמעי לדם ומעודד את הפרשת האינסולין, אך יתרונו בכך שבכל מקרה הפרשת האינסולין מהלבלב מתרחשת רק כאשר רמות הסוכר בדם הן גבוהות. לכן, בניגוד להזרקת אינסולין אין כאן סכנה שהזרקת עודף הורמון תגרום להיפוגליקמיה, מה שהופך את השימוש ב GLP-1 לפשוט יחסית ומונע עלייה מיותרת במשקל.

אז מה חדש

החברות המייצרות את הבייטה עובדות על פיתוח של סוג חדש של בייטה בעל השפעה ארוכת טווח. החומר של הבייטה מוזרק כפולימר שמתפרק באיטיות. כך ניתן יהייה לספק את הבייטה בזריקה שבועית אחת שתחליף את שתי הזריקות היומיות הנדרשות כיום.

בימים אלו התפרסם כי בניסוי השוואתי בו נעשה שימוש בגירסה החדשה של הבייטה ארוכת הטווח במשך כ 30 שבועות התוצאות שהושגו היו מבטיחות מאד. יתכן שכבר בשנים הקרובות ניתן יהייה לרכוש בייטה לשימוש בזריקה שבועית אחת.

לפירסום המלא

עוד על הבייטה באתר קופת חולים כללית – תרופות לסוכרת

הערה בנוגע לסוכרת סוג 1: מכיוון שבסוכרת סוג 1 אין משמעות לזירוז של תאי הבטא, והסוכרתי ממילא נדרש להזריק אינסולין הבייטה אינה מיועדת בשלב זה לסוכרתיים סוג 1. ישנם כרגע ניסיונות לבדוק האם יש בה תועלת גם לסוכרתיים סוג 1 הסובלים מעודף משקל.

על המחקר בעצבי כאב. חדשות במעקב

שבת, 17 בנובמבר, 2007 מאת stamone

במשך השנים שחלפו מאז שהבת שלי אובחנה כסוכרתית, הפנמתי כי המרפא המוחלט לסוכרת מסוג 1 לא נמצא מעבר לפינה ותעבורנה שנים רבות לפני שימצא. למרות זאת כמו אחרים ה”מכורים” לעניין אני נוהג לשוטט מדי פעם ברחבי האינטרנט ולחפש את פריצת הדרך הגואלת.

להודות על האמת רק לעיתים רחוקות מופיעה חדשה שגורמת לי לפעימות לב מואצות. אחת כזאת התפרסמה בסוף שנת 2006 בעיתונות המיקצועית והופיעה גם ב”מתוקים”.

להלן עקרי התגלית כפי שהתפרסמו ב “מה חדש” מ ה- 16 לדצמבר 2006:

“חוקרים מצאו קשר בין עצבי כאב הקשורים ללבלב להתפתחות סוכרת נעורים. החוקרים הצליחו למנוע התפתחות סוכרת נעורים ואף לרפא אותה בעכברי מעבדה. שימוש בעכברי מעבדה נוספים המשמשים כמודלים של סוכרת סוג 2 הראה שטיפול במערכת העצבית הקשורה ללבלב מתקנת בהם את תנגודת האינסולין. “

היופי הגדול של התאוריה הזו הוא בפשטותה, בכך שהיא מספקת הסבר מקורי והגיוני לגורם לסוכרת ומציעה טיפול אפשרי לריפוי.

והנה לאחר ההתרגשות הגדולה, באה האכזבה. לאחר מספר שבועות שבהן כיכבה החדשה בכל עיתוני הסוכרת ירד הנושא לחלוטין מסדר היום.

לפני כמה ימים מצאתי בפורום של CWD מכתב שקבלה תרזה, אמא לילד סוכרתי, שכמוני התאכזבה מהשקט סביב המחקר. תרזה עשתה מעשה ופנתה לחוקר המרכזי לברר מה קורה.

להלן תקציר המכתב שקיבלה. שיכול ללמד על הקשיים של מעבר מניסוי במעבדה למחקר בבני אדם.

לבני המשפחות, לחולים ולאחרים המתעניינים במחקר. עכשיו סף הקיץ של 2007 ואנחנו בבית החולים בטורונטו ממשיכים לעבוד קשה כדי לתרגם את המחקר שערכנו בעכברים למחקר בבני אדם. כמו שקורה במחקרים רבים זה דבר אחד לתכננן את המחקר ודבר שני להיות מסוגלים לבצע אותו. אבל יש גם חדשות טובות. כל הממצאים הראשוניים שלנו אושרו במחקרים בלתי תלויים. כמו כן גילינו עוד כמה דברים מרגשים הן במערכות של עכברים והן בבני אדם כולל בסוכרתיים. זה כולל נתונים ממחקרים גנטים וממחקרים שנערכו במשפחות.
אנחנו עדין עובדים על הפירסום ולכן איני יכול להרחיב יותר אבל אני יכול להגיד שאנחנו משוכנעים עוד יותר שנוכל לתרגם את ההצלחות בעכברים להצלחות בבני אדם. למרות הסיפוק מההצלחות במעבדה אנחנו איננו מרוצים מקצב גיוס הכספים להמשך המחקר. עם זאת קבלנו מענק ראשוני ואנחנו ממשיכים בגיוס הכספים. אנחנו מקווים להתחיל ניסויי התערבות (בבני אדם) ב- 2008.
עד היום קבלנו למעלה מ- 8,000 פניות מאנשים בנוגע למחקר שלנו, רבים שואלים כיצד הם יכולים להצטרף לניסוי. מסיבות טכניות הניסוי ייתמקד באנשים מאזור טורונטו בשלב הראשון. בשבילי הגילוי האחרון הוא השיא בקריירה שלי ואני מתכוון להמשיך במחקר.
שלכם פרופ’ מייקל דושס.

לשירשור השלם – ראו כאן

להודות על האמת, הפעם לא נעתקה נשימתי. אבל אני שמח לקרוא שהמחקר בכיוון זה ממשיך.

על משאבות הטלאי וחדשנות ישראלית

שלישי, 13 בנובמבר, 2007 מאת stamone

לסוכרתיים העושים שימוש אינטנסיבי באינסולין משאבת האינסולין מספקת בשלב זה את מירב הנוחות. עם המשאבה ניתן לתקן רמות סוכר גבוהות במהירות, בקלות וללא כאב.

אבל לפחות מנסיונה של הבת שלי למשאבה הנוכחית שלושה חסרונות עקריים:

1. המשאבה מסורבלת ואינה מתאימה לכל ארוע. למשל לבישתה של שמלת ערב חגיגית או לחילופין לבישתה בעת משחק כדורסל פרוע.
2. הצינורית הארוכה שלה היא מקור לתקלות (בועות אויר, סתימות, נזילות, תלישות וכיוב).
3. אובדן הפרטיות והצורך לספק הסברים לסקרנים למינהם.

משאבות הטלאי הן משאבות הדור החדש. משאבות אלו הן קטנות במיוחד ומזכירות בגודלן את הפרפרית של המשאבות הרגילות. המשאבות ממולאות באינסולין ונדבקות לגוף כטלאי דק בדומה לפרפרית וללא צורך בצינורית. את הבולוסים ניתן לתת בעזרת שלט רחוק או בעזרת כפתור קטן בגב המשאבה.

משאבה אחת כזו ה- OmniPod אושרה לשימוש ע”י ה- FDA ומאז קונה לעצמה מעריצים. אבל הבעיה שלה הוא מחיר גבוה של שימוש וזאת בגלל עלויות גבוהות של הציוד המתכלה.

omnipod1.jpg

לכן שמחתי להתקל בחברה נוספת והפעם ישראלית מתל-אביב בשם SteadyMed שנכנסה למרוץ ומתיימרת לנסות ולפתור את בעיית המחיר.

בבסיס הרעיון של SteadyMed בטרייה מתוחכמת שחוסכת את הצורך בשילובו של מנוע בגוף המשאבה ועל ידי כך מורידה מאד את עלויות הייצור. החברה הצליחה לייצר בטרייה המסוגלת להתרחב וכך לדחוף את התרופה (האינסולין) מתוך המשאבה החוצה. עלויות הייצור המשוערות של משאבה חד פעמית לשלושה ימים הן של כ 2$.

בשלב זה החברה מתמקדת בשוק הכאב (בו יש צורך בהזלפה של תרופות מונעות כאב לאורך זמן) אבל נראה שבהתאמות מסויימות הטכנולוגיה יכולה להיות ישימה גם עבור סוכרת.

steadymed_big_0.jpg

מומלץ ללחוץ על הקישור מ- Medgadget . בתחתית העמוד ישנם גם קישורים לסרטי ווידיאו.

בשלב זה ישנו רק אב טיפוס, החברה מנסה לגייס כסף כדי להמשיך בפיתוח. על פי הפירסומים החברה מקווה לצאת לשוק עד 2011.

ישנן עוד כמה חברות נוספות שמנסות לייצר משאבת טלאי קטנה וזולה. אחד הרעיונות הוא לייצר “משאבת בולוס”. הרעיון כאן הוא שהאינסולין הבזאלי ינתן בזריקה יומית (למשל לנטוס) ומשאבת הטלאי תשתמש לבולוסים בלבד ביחידות מוגדרות מראש (למשל של 1 יחידה). כך ניתן יהייה לפשט מאד את משאבת הטלאי, להקטינה ולהוזיל אותה מאד.

על האלי בארי , סוכרת מסוג MODY , וטעויות באיבחון

שבת, 10 בנובמבר, 2007 מאת stamone

האלי בארי היא אחת מהשחקניות המפורסמות והיפות בהוליווד, בן היתר היא שיחקה בסידרת הסרטים “אקס-מן”, ב “למות ביום אחר” מסדרת גימס בונד ובסרט “מונסר בול” שזיכה אותה בפרס האוסקר.

האלי בארי בסדרת גימס בונד

ב- 1989 כשהיא בת 23 אובחנה האלי בארי כסוכרתית סוג 1 ובמשך הזמן עם התפתחות הקריירה שלה הפכה לנציגה הבכירה של הסוכרתיים מסוג 1 בהוליווד.

לפני כשבועים בראיון לתוכנית טלויזיה מפורסמת הטילה האלי בארי פצצה. במהלך הראיון היא הסבירה למראיין “כי לאחר עבודה קשה היא הצליחה להפסיק את זריקות האינסולין ומעכשיו היא נחשבת לסוכרתית מסוג 2 “.

ההערה גררה תגובות נזעמות ממומחים וסוכרתיים. סוכרתי סוג 1 שמפסיק להזריק אינסולין גוזר על עצמו גזר דין מוות. המוטיב החוזר בכל הכתבות היה כי דבריה של בארי מעידים על בורות גדולה ומטעים את הצופים לחשוב כי סוכרת סוג 1 ניתנת לריפוי בעזרת תרופות , דיאטה ופעילות גופנית.

(סקרים דרך אגב מראים שגם לפני התוכנית הזו הרוב מכריע של הציבור אינו מבחין בין סוכרת סוג 1 לסוג 2 ורבים חושבים שניתן להתרפא מסוכרת ע”י הפסקת אכילה של סוכר ודיאטה, מה שכמובן אינו נכון לגבי שני סוגי הסוכרת) .

בעוד הכעס הרב מוצדק ומובן, הארוע לכשעצמו נותן הזדמנות להזכיר את הסוכרת מסוג MODY שהיא מקור לאיבחון שגוי של רבים ממקרי הסוכרת. המומחים מסבירים שבארי לא החלימה מסוכרת סוג 1 אלא שכנראה הסוכרת שלה היתה מאז ותמיד סוכרת מסוג MODY כזו שניתנת לטיפול גם בעזרת תרופות אוראליות ודיאטה.

על פי מילון הסוכרת של “מתוקים” ה MODY זהו סוג של סוכרת מסוג 2 המופיעה בקרב 1% עד 5% מאוכלוסיית הסוכרתיים. עד היום זוהו שש צורות של סוכרת זו, כל סוג נגרם מפגם בגן יחיד.

מכיוון שמדובר בסוכרת סוג 2 הפורצת בגיל צעיר מאד וללא שום הסבר בולט לעין היא מקור לטעויות באיבחון.

כאשר צעירה רזה וספורטיבית כהאלי בארי מאובחנת כסוכרתית בגיל 23 , זה רק הגיוני שהרופאים המאבחנים יסווגו אותה כסוכרתית מסוג 1. כידוע, איבחון הוא עסק מסובך וגם רופא קפדן עלול לטעות. לצורך האיבחון מנסים הרופאים לחפש נוגדנים שאופייניים לסוכרת סוג 1, אבל במציאות נוגדנים כאלו אינם תמיד ניתנים לזיהוי.

אין איפוא להתפלא שבארי אובחנה בטעות כסוכרתית סוג 1 , טופלה באינסולין במשך שמונה עשרה שנה ורק עכשיו בהיותה בהריון תחת פיקוח רפואי צמוד אובחנה באופן מדוייק כסוכרתית סוג 2.

למאמר מחדשות ABC

הסימנים העקריים לסוכרת מסוג MODY הם:

- אבחון כסוכרתי לפני גיל 30
- רמות סוכר בעת גילוי מתחת ל- 250
- אי המצאותם של הנוגדנים האופיינים לסוכרת מסוג 1
- צריכה נמוכה של אינסולין (פחות מחצי יחידה לקילו משקל גוף)
- משקל גוף נמוך בעת האיבחון

עוד על סוכרת מסוג MODYהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |