אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש אפריל, 2008

גאדגטים לטובת הסוכרתיים

רביעי, 30 באפריל, 2008 מאת stamone

מדיי פעם יוצאים בארה”ב גאדג’טים חדשים לשימוש הסוכרתיים. הנה שניים בעלי פוטנציאל להצלחה, לידיעת היבואן הזריז.

דוקרן אלקטרוני שכלל אינו כואב

כעת זה רישמי. חברת Pelikan Sun מאוסטרליה התחילה לשווק דוקרן אלקטרוני שבו מחסנית של 50 מחטים. הדוקרן מאפשר לקבוע עוצמת דקירה שונה לכל אצבע ומנגנון מתוחכם מפחית מאוד את הכאב.

המשתמשים מעידים כי הדקירה אינה כואבת כלל והאצבעות נשמרות במצב מצויין.
הבעיות העקריות הן: מחיר – 200 דולר בארצות הברית, וגודלו של הדוקרן ביחס לדוקרנים הרגילים.

באתר החברה ישנו סרטון הדגמה

עדכון ינואר 2010: החברה הפסיקה לשווק את המוצר בגלל העדר ביקוש הנובע ממחירו הגבוה. בחברה עובדים כעת על פיתוחו של דגם זול יותר.

מד סוכר אלחוטי של מדטרוניק

חברת מדטרוניק יצאה עם מד סוכר חדש, המשדר בצורה אלחוטית את התוצאות למשאבת מינימד/פארדיים.

המד החדש חוסך את הצורך להקליד ידנית את רמות הסוכר לתוך המשאבה.
זהו פתרון נהדר לאלה המשתמשים באשף של המשאבה כדי לחשב את מינוני האינסולין.

עבור אלה המשתמשים במד הרציף של החברה (הגארדיין) מסייע המד האלחוטי בכיול המד וחוסך את הצורך בהקלדה ידנית של רמות הסוכר.

לעוד פרטים ראו – כאן

סוכרת סוג 2 , לבדוק או לא לבדוק זוהי השאלה

שבת, 26 באפריל, 2008 מאת stamone

כל סוכרתי מתחיל מכיר את מד הסוכר הבייתי ויודע שלבדוק סוכר באופן עצמאי זה חשוב ומהווה תנאי הכרחי לשמירה על סוכרת מאוזנת ומניעת סיבוכי סוכרת.

ובכן, מתברר שבסוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים) צריכים להתקיים מספר תנאים נוספים כדי שהכלל הזה יתקיים.

במחקר מקיף מסוגו (מחקר ESMON) שנערך בצפון אירלנד נבחרו באופן אקרעי להשתתף 184 סוכרתיים סוג 2 שאובחנו לאחרונה ושאינם מזריקים אינסולין אלא מטפלים בסוכרת בעזרת תרופות ודיאטה. המחקר מדד את השפעת המדידה העצמאית על איכות הטיפול בסוכרת. התוצאות היו מפתיעות והפוכות מהצפוי.

לצורך המחקר חולקו הסוכרתיים לשתי קבוצות. לאחת חולקו מדי סוכר וחברייה התבקשו למדוד סוכר בבית באופן קבוע ואילו הקבוצה השניה טיפלה בסוכרת ללא מדידת סוכר בדם.

לאחר שנה נמדדה איכות האיזון של הסוכרת במונחי רמות סוכר ממוצעות ( HbA1C ) ומספר ארועי הסוכר הנמוך. להפתעת החוקרים התברר כי בעוד איכות האיזון היתה זהה בשתי הקבוצות, למדידות הסוכר העצמית היתה השפעה שלילית על מדד איכות החיים. התברר שבקבוצה שמדדה סוכר היתה נטייה גדולה יותר לדכאון (גבוה ב- 6% ) ואנשים דיווחו כי מדידת הסוכר מקשה עלהם בחיי היום יום וכי רמות הסוכר שהם מודדים גורמות להם למצבי רוח.

בניתוח יותר מעמיק של התוצאות מתברר כי אצל סוכרתיים סוג 2 קיימת תחושת תיסכול הנובעת מעצם העובדה שרבים מהם אינם מבינים מה עלהם לעשות עם הנתונים שהם מודדים. ההדרכה שסוכרתיים סוג 2 מקבלים במרפאה מסתכמת במקרים רבים בהוראות בנוגע לתפעול הטכני של מד הסוכר אבל איש אינו טורח להסביר כיצד יכולות התוצאות לשמש לצורך פעולה.

בעוד שבידי מזריקי האינסולין ישנה אפשרות לפעולה מידית (תיקון רמות הסוכר בעזרת הזרקת אינסולין) מרגישים הסוכרתיים סוג 2 חסרי אונים מול התוצאות הניבטות אליהם ממד הסוכר.

המסקנה היא שמתן מכשיר מדידה חייב להיות מלווה בהדרכה אמיתית לגבי משמעות התוצאות והסבר כיצד לנתחן ולפעול על פיהן.

ממדידות סוכר ניתן ללמוד על:
• השפעת מאכלים מסויימים על רמות הסוכר והתאמת הדיאטה.
• השפעה של פעילות גופנית על רמות הסוכר לצורך קביעת סוג האימון ומשך הזמן שלו.
• שעות קבועות ביום בהן יש חריגה מהערכים הנדרשים כדי להתאים את מינוני התרופות.

על אובדן הרגישות להיפוגליקמיה

רביעי, 23 באפריל, 2008 מאת stamone

אחד ממנגונני ההגנה החשובים של הגוף הוא היכולת של המוח לזהות מצבי סוכר נמוך (היפוגליקמיה). כאשר המוח מזהה מצבים של סוכר נמוך אנחנו חשים בסימני אזהרה (רעב, חולשה, רעד, הזעה) המסמנים לנו לאכול משהו מתוק ולכבד שלנו להתחיל לשחרר סוכר האגור בו לשימוש במצבי חרום כאלה.

ידוע מזה זמן רב כי במשך השנים מאבדים מקצת מהסוכרתיים סוג 1 את היכולת החשובה הזו. סוכרתיים הסובלים מהתופעה מוצאים את עצמם מאבדים שליטה ללא סימני אזהרה כלשהם. אובדן הרגישות להיפוגליקמיה הוא אחת מתופעות הלואי המסוכנות של סוכרת מסוג 1 והוא מעלה מאד את הסכנה לארועי היפוגליקמיה המסתיימים בערפול חושים ואובדן שליטה. זוהי תופעה מדכאת במיוחד כי היא משאירה את הסוכרתיים חשופים וללא מנגנוני הגנה כלשהם.

אחת הסברות היא כי אובדן הרגישות להיפוגליקמיה נוצר כתוצאה מארועים רבים ומתמשכים של סוכר נמוך. על פי סברה זו עם כל ארוע של סוכר נמוך המוח ניהייה פחות רגיש להיפוגליקמיה, ובשלב מסויים עשוי שלא לזהות בכלל מצבים של סוכר נמוך.

אז מה חדש?

מחקר מקיף מסוגו ניסה לראשונה לעמוד את הקף התופעה בקרב סוכרתיים מסוג 1.

המחקר הקיף 518 סוכרתיים מסוג 1 וכלל שאלונים ומעקב אחריהם לאורך תקופה של שנתיים. תופעה של חוסר רגישות להיפוגליקמיה נמדדה בקרב 19.5% מהמשתתפים במחקר.

לקבוצה שאבדה את הרגישות להיפוגליקמיה היו מספר מאפיינים בולטים.

* גיל גבוה יחסית. גיל ממוצע 46 אצל אלה שאיבדו את הרגישות להיפוגליקמיה לעומת גיל ממוצע של 39 בקרב שאר המשתתפים במחקר.

* משך זמן ארוך יותר עם סוכרת. 23 שנים בממוצע לעומת 14 בלבד בקבוצה השניה.

* גידול משמעותי במספר מצבי ההיפוגליקמיה הקשים. סוכרתיים בקבוצה שאבדה רגישות להיפוגליקמיה חוו פי 6 יותר מקרים של ארועי היפוגליקמיה חמורים במהלך השנה האחרונה לעומת הקבוצה השנייה. ( 2.4 מקרים בממוצע בשנה לעומת 0.4 מקרים בלבד בקבוצה שלא אבדה לה הרגישות להיפוגליקמיה ).

מסקנת החוקרים היא, כי למרות השיפור הניכר בשיטות הטיפול בסוכרת הכוללות אינסולינים משופרים ושימוש במשאבות אינסולין, הבעיה של אובדן הרגישות להיפוגליקמיה ממשיכה להוות את אחד המיכשולים הגדולים בטיפול בסוכרת.

הטיפול המומלץ לבעיה של חוסר רגישות להיפוגליקמיה זוהי העלאה של רמות הסוכר הממוצעת לתקופה של 8 עד 12 שבועות. במהלך תקופה זו יש להמנע לחלוטין ממצבים של סוכר נמוך (היפוגליקמיה). אצל חלק ניכר מהסוכרתיים חוזרת הרגישות לסוכר נמוך בתום תקופה כזו. מד הסוכר הרציף מהווה מכשיר מצויין להפחתת מספר מצבי הסוכר הנמוך וביכולתו לסייע לסוכרתיים שאבדה להם הרגישות להיפוגליקמיה לצאת ממצב זה.

כיצד מטפלים נכון ב- LADA

ראשון, 20 באפריל, 2008 מאת stamone

סכרת נעורים במבוגרים (LADA) היא סכרת נעורים המתפתחת אצל מבוגרים.

ראשי תיבות של LADA הם: Latent Autoimmune Diabetes in Adults (או בעברית: סוכרת אוטאמונית במבוגרים).

סוכרתיים המאובחנים בסוכרת מסוג 1 בשנות ה- 20 , 30 וה- 40 שלהם שייכים לקבוצה המכובדת של החולים בסוכרת מסוג LADA (הידועה גם בכינוי סוכרת מסוג 1.5 ).

בגלל הגיל המאוחר יחסית בו פורצת הסוכרת, מאובחנים חלק גדול מהסוכרתיים האלה בטעות כסוכרתיים מסוג 2. למעשה ישנן הערכות כי עד כ- 20% מהסוכרתיים שאובחנו כסוכרתיים מסוג 2 הם למעשה סוכרתיים מסוג - LADA.

(על הקושי באיבחון נכון של סוג הסוכרת כתבנו – כאן)

כמה מאפיינים של סוכרת מסוג LADA

- הסיבה לפרוץ הסוכרת היא כנראה מחלה ויראלית כלשהי ואין לה קשר לעודף משקל או הרגלי אכילה.
- סוכרתיים מסוג LADA נהנים מ “ירח דבש” ארוך יחסית בו הגוף עדין מייצר אינסולין וקל יחסית לשמור על האיזון.
- סוכרתיים בסוכרת מסוג LADA אומנם נידרשים להזריק אינסולין אבל סובלים פחות מבעיות של לחץ דם וכולסטרול האופיניים לסוכרתיים סוג 2.

אז מה חדש?

מחקר מקיף מסוגו שנערך ביפן מצא כי טיפול באינסולין מהיום הראשון במאובחנים בסוכרת מסוג LADA מעכב באופן משמעותי את התפתחות הסוכרת לעומת שימוש בתרופות ממריצות לבלב כמקובל בסוכרת מסוג 2.

לצורך המחקר בוצעה סריקה בקרב סוכרתיים שאובחנו כחולים בסוכרת מסוג 2 ואותרו כאלה שהופיעו אצלם נוגדנים האופיניים לסוכרת מסוג 1. אלו שנמצאו אצלם הנוגדנים חולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת החלה להשתמש באינסולין בעוד קבוצת הבקרה המשיכה את השימוש בתרופות ממריצות לבלב.

התקדמות הסוכרת נמדדה ע”י מדידת הירידה ביכולת ייצור האינסולין העצמית. בתום תקופת המחקר 43% מאלו שטופלו בתרופות ממריצות לבלב איבדו לחלוטין את כושר הייצור העצמי של האינסולין לעומת 10% בלבד מקרב אלה שטופלו באינסולין. יש לציין כי אצל המטופלים באינסולין הטיפול היה בטוח ולא נמדדו ארועי היפוגליקמיה חמורים כלשהם בתקופת המחקר.

מסקנת החוקרים היא כי הטיפול באינסולין הוא היעיל ביותר לסוכרת מסוג LADA וביכולתו לעכב את התקדמות הסוכרת ולהאריך משמעותית את תקופת “ירח הדבש”.

עוד פרטים - כאן

ויטמין D מקל על כאבי נוירופתיה סוכרתית

רביעי, 16 באפריל, 2008 מאת admin

במחקרים קודמים נמצא קשר בין השמנת יתר, סוכרת סוג 2 וחוסר בויטמין D (ראה “חכמים בשמש, האמנם?   ” ). מחקר חדש שפורסם ב-Archives of Internal Medicine  מראה שאפשר לטפל ולהקל על כאבי נוירופתיה סכרתית בעזרת ויטמין D.
המחקר בוצע על 51 נבדקים שרמת הורמון הויטמין 25(OH)D  הייתה 18ng/dl.
לאחר שלושה חודשים של מתן טבליות ויטמין D3 ניכרה ירידה משמעותית בדירוג הכאב בין 40% ל-50% בממוצע.

קישורים:
לכתבה
למחקרהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |