אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש ספטמבר, 2008

אינסולין בתרסיס

ראשון, 28 בספטמבר, 2008 מאת stamone

כשנה לאחר הכשלון המהדהד של משאף האינסולין אנו צפויים כנראה לראות בקרוב אינסולין בתרסיס (ספריי).

חברת Generex נמצאת בשלב 3 של הניסוי הקליני של האינסולין בתרסיס, בתום שלב זה יחל השיווק בארצות הברית.

על פי פירסומי החברה קבל האינסולין בתרסיס את האישורים הנדרשים באקוודור ובהודו וכבר נמכר בשתי המדינות.

בניגוד למשאף האינסולין התרסיס מרוסס לחלל הפה והגרון ואינו מגיע לריאות אלא נספג דרך כלי דם בחלל הפה.

מדובר באינסולין מהיר אשר מהווה תחליף לבולוסים של אינסולין מהיר (נובולוג, הומולוג) ואמור לשמש סוכרתיים סוג 1 וסוג 2.

כדי למנוע טעויות מתוכנן המכשיר כך שבכל לחיצה על התרסיס ניתזת לחלל הפה יחידה אחת של אינסולין. המפתחים מאמינים כי התרסיס יהווה פתרון טוב לסוכרתיים הנזקקים ל 4 עד 10 יחידות אינסולין שלמות בכל בולוס.

המכשיר מזכיר בגודלו את משאף האסתמה.

לעוד פרטים ראו – כאן

נמשיך לעקוב ולעדכן.

עצות כיצד לשפר את הדיוק של מד הסוכר הרציף

שבת, 20 בספטמבר, 2008 מאת stamone

למי מיועד המאמר

מאמר זה מיועד לסוכרתיים סוג 1 העושים או מתכננים לעשות שימוש במד סוכר רציף.
מאמר זה עוסק בהבטים מתקדמים של השימוש מד הסוכר הרציף. אם אתה משתמש חדש או מתכנן לעשות בו שימוש בעתיד קרא ראשית את המדריך למשתמש החדש במד הרציף.

מסיבות טכניות המאמר מתמקד במד הסוכר הרציף גארדיאן של מדוטרוניק/מינימד אבל העקרונות המוסברים כאן נכונים גם עבור מדי סוכר רציפים של חברות אחרות.

(יש לציין כי מנגנון הכיול של הנויגייטור של פריסטייל משלב בתוכו מספר עקרונות המוסברים בהמשך המאמר ולכן הוא נמצא כמדייק יותר במיבחני השוואה).

רקע

אחת הטענות העקריות של המשתמשים במד הרציף זוהי האכזבה מרמת הדיוק המושגת ע”י המד הרציף. ואומנם הטכנולוגיה של המד הרציף היא צעירה ורחוקה עדין מלהיות מושלמת. עם זאת מתברר שמשתמשים מנוסים המבינים את הטכנולוגיה מסוגלים להשיג דיוק סביר בהחלט עם המד הרציף. מאמר זה עוסק בהסברת מספר עקרונות שהבנתם תסייע לכם להשגת שיפור ניכר ברמת הדיוק של המד הרציף.

כללי הזהב לכיול מד הסוכר הרציף

כדי להשיג תוצאות מדוייקות מהמד הרציף יש להקפיד על כיול נכון של מד הסוכר. הכיול נעשה בעזרת בדיקת סוכר בדם בעזרת מד סוכר רגיל והזנת התוצאות לתוך המד הרציף.

אלו הם כללי הזהב לכיול נכון של המד הרציף:

1. מדידת הסוכר לצורך כיול חייבת להיות מדוייקת. ללא מדידה מדויקת במד הרגיל בסיס הכיול הוא שגוי והתוצאות בעתיד תיהיינה שגויות. יש לבצע את הכיול בעזרת מד סוכר אמין, להקפיד על נקיון האצבע, ועל קידוד נכון של המד הרגיל. במידה ויש לך ספק לגבי איכות המדידה חזור עליה שנית.

2. כיול הסוכר חייב להעשות כאשר רמות הסוכר הן בטווח של 70 עד 140. כיול כאשר רמות הסוכר הן מחוץ לטווח זה, ישפיע על איכות הדיוק של המד הרציף מאוחר יותר.

3. כיול הסוכר חייב לעשות כאשר הסוכר יציב. כיול כאשר רמות הסוכר הן במצב של עליה או ירידה ישפיע מאד על איכות הדיוק. יש לכייל כאשר רמות הסוכר הן יציבות לפחות במשך 30 דקות לפני הכיול ולא מיד לאחר ארוחה. יש להמתין כ- 15 דקות לפני שאוכלים משהו לאחר הכיול.

4. יש ללמוד לזהות מתי החיישן עומד לסיים את חייו. כיולים בשלבי הסיום של החיישן טובים לתקופה קצרה בלבד.

5. סמוך על המד הרציף. אל תמהר לכייל את המד בכל פעם שישנם הבדלים לעומת מד הסוכר הרגיל. לעיתים קרובות דווקא המד הרציף מדייק והמד הרגיל טועה. כאשר ישנם הבדלים שאינם מוסברים חזור שוב על המדידה באצבע כדי לזהות היכן השגיאה.

6. אל תרבו לכייל. עדיף שני כיולים “טובים” ביממה, מאשר הרבה כיולים “גרועים” לאורך היממה.

ISIG – רמת הסוכר בנוזל הבין תאי

כדי להשיג כיול טוב של מד הסוכר הרציף יש להבין קודם כל מהי מטרת הכיול. לשם כך יש להבין מהו ה- ISIG ומהו יחס הכיול (הפקטור) המחושב בעת הכיול.

החיישן של מד הסוכר הרציף משדר את רמות הסוכר בנוזל הבין תאי - ISIG . ההנחה שעליה מתבסס מד הסוכר הרציף היא כי לאורך חיי החישן נשמר יחס קבוע בין רמת ה- ISIG לרמות הסוכר בדם. מטרת הכיול היא לקבוע למעשה את היחס בין ה- ISIG לרמת הסוכר בדם.

נניח לדוגמה כי בעת הכיול מראה ה- ISIG עוצמה של 12 , ואילו המדידה במד הרגיל מראה 120 מ”ג. כיול של המד הרציף יקבע את היחס בין ה- ISIG לרמות הסוכר בדם להיות 1:10. ומכאן כאשר ה- ISIG יעלה ל- 20 יראה המד הרציף רמות סוכר של 200.

במד הסוכר הגארדיאן ניתן לראות את רמת ה- ISIG במסך מצב חיישן שאליו ניתן להגיע ע”י שתי לחיצות על כפתור ה- ESC.

כיצד להשתמש נכון במדד ה- ISIG

מטרת הכיול היא כאמור לקבוע את היחס בין רמות הסוכר בדם ל- ISIG (רמות הסוכר הנמדדות בנוזל הבין תאי) בשעות הקרובות. יחס זה נע על פי רוב בין 1:8 ל 1:15. הנסיון מראה כי הוא שונה בין חיישן לחיישן אבל עבור חיישן מסויים היחס הזה נשמר על פי רוב לאורך חיי החיישן.

לדוגמה. נניח שבמהלך תהליך הכיול הראשוני נקבע היחס להיות 1:12 והנה באחד מהכיולים העתידיים הוא משתנה באופן קיצוני ל 1:5 הדבר מעיד כי יש בעיה בכיול. יש לוודא כי החיישן מחובר נכון ושרמת הסוכר אינה משתנה במהירות בזמן הכיול.

מעקב אחרי היחס בין ה- ISIG לרמות הסוכר הוא תנאי הכרחי להמנעות מכיולים שגויים המשפיעים מאד על איכות הדיוק מאוחר יותר.

טיפים חשובים נוספים

האתר הטוב ביותר שאני נתקלתי בו שעוסק בכיול של מד סוכר רציף הוא האתר של איוון.

איוון הוא בחור צעיר שמחובר מספר שנים למד הסוכר הרציף גארדיאן. איוון בנה אתר נחמד שבו הוא מספק טיפים והסברים למכביר כיצד לשפר את איכות הדיוק של המד הרציף.
למתקשים לקרוא אנגלית להלן טיפים מתוך האתר של איוון.

רגישות החיישן לערכים נמוכים וגבוהים

רמות ה- ISIG מפגרות במספר דקות אחרי רמות הסוכר בדם, יש לקחת זאת בחשבון. קפיצות מהירות ברמות הסוכר לא ישתקפו נכון במד הסוכר הרציף.
למרות שההנחה שעליה מבוסס המד הרצף היא כי נשמר יחס ישר בין רמות ה- ISIG לרמת הסוכר בדם, בפועל יחס זה נשמר בטווח צר יחסית של ערכים. אם הכיול נעשה ברמות סוכר של 80 מד הסוכר הרציף יתקשה לדייק כאשר רמות הסוכר עולות אל מעבר ל- 160. כאשר מד הסוכר הרציף עולה אל מעל ל- 150 יש לשים לב ולמדוד באצבע לצורך קביעה מדוייקת של מינוני האינסולין.

אם כיילת את מד הסוכר ברמות סוכר גבוהות. מד הסוכר הרציף יאבד מדיוקו ברמות סוכר נמוכות.

חיישן חדש

בעת חיבור לחיישן חדש יש בהתחלה קפיצות חדות ברמות ה- ISIG. למעשה היחס בין רמת ה- ISIG לרמת הסוכר מתייצב רק לאחר כ- 9 עד 11 שעות מרגע החיבור לסנסור. ולכן יש להתייחס לרמות הסוכר של המד הרציף במהלך 12 השעות הראשונות בערבון מוגבל. ולבצע כיול כ-12 שעות לאחר החדרת סנסור חדש. למעשה החישן מגיע לרמת הדיוק הטובה ביותר רק לאחר כ- 24 שעות מרגע החדרתו.

במהלך 24 השעות הראשונות להחלפת חיישן חדש, צפויות להתקבל הודעות בדבר חיישן חלש או אובדן חיישן. אין זאת אומרת שהחיישן פגום. כל שצריך לעשות זה להכנס לתפריט המתאים ולהתחיל חיישן מחדש.

אורך חיי החיישן

לדעתו של איוון המגבלה של מינימד כי אורך חיי החיישן הוא כ 3 ימים היא מכשילה. למעשה החיישן מתחיל לפעול במיטבו רק כ- 24 שעות מעת ההחדרה ומדייק על פי רוב בטווח של 7 עד 9 ימים נוספים. אחד הסימנים לכך שהחיישן מגיע לסוף חייו זוהי עליה ביחס בין ה- ISIG ורמות הסוכר בדם.

נניח שיחס הכיול היא 1:9 לאחר 24 שעות. יחס זה אמור להשמר בשינויים קלים בימים הקרובים. אולם בשלב מסויים היחס מתחיל להשתנות כלפי מעלה. העליה ביחס מתרחשת על פני כיומיים. ברגע שהיחס מגיע ל 1:18 זהו סימן שזמן להחליף חיישן.

מועדי הכיול

הגארדיין דורש כיול של חיישן חדש כ- 2:15 שעות לאחר החדרת החישן, 6 שעות לאחר הכיול הראשון, ולאחר מכן כל 12 שעות. ניתן להקדים את זמני הכיול. מד הסוכר הרציף מחשב את היחס החדש בין ה- ISIG ורמת הסוכר שהוכנסה ומתחיל לעשות בו שימוש כ- 15 דקות לאחר הכיול.

איוון ממליץ שלא להמתין עד שהמד הרציף מבקש לבצע כיול, אלא לבצע את הכיול בשעות האופטימליות כאשר הסוכר יציב ובטווח הרצוי (ראו כללי זהב).

במידה והמד דורש ממכם כיול, ורמות הסוכר הן גבוהות ומחוץ לטווח הרצוי. איוון מציע שלא לכייל בעזרת מד הסוכר הרגיל אלא לנהוג כך: להסתכל על רמת הסוכר הנוכחית במד הסוכר הרציף, להוסיף לה (או להחסיר) את השינוי ברמת הסוכר ב 10 הדקות האחרונות ולהשתמש בערך זה לצורך הכיול. דוגמה: ערך נוכחי הוא 270, לפני עשר דקות היה הערך 255 כלומר נמוך ב- 15, הערך שאותו יש להזין למד הסוכר הוא: 285 (270 ועוד 15).

בהזדמנות הראשונה יש לכייל פעם נוספת בעזרת מד רגיל כאשר התנאים הם אידיאלים לכיול (ראו כללי הזהב)

התראות

איוון ממליץ להגדיר טווח בטחון מספק לצורך טיפול בהיפוגליקמיה. מד הסוכר הרציף שלו מתריע כאשר הרמות יורדות אל מתחת ל- 100 מ”ג. מכיוון שהוא סובל מבעיה של יציבות ברמות הסוכר מרווח זה מספק לו מספיק זמן כדי לנקוט בצעדי מנע.

מדיטציה

איוון טוען שארועי היפוגליקמיה גורמים להתקשות של השרירים ושיש להם השפעה מתמשכת. הוא ממליץ להשתמש בטכניקות של מדיטציה והתרגעות כדי לשחרר את הגוף לאחר היפוגליקמיה.

יש לכם טיפים נוספים? נשמח לשמוע.

שימוש באינסולין לנטוס בקרב ילדים קטנים

שישי, 19 בספטמבר, 2008 מאת stamone

רקע

אינסולין לנטוס זהו אינסולין אנאלוגי ארוך טווח המיוצר ע”י חברת Aventis האמריקאית ומאושר ע”י ה- FDA לשימוש אצל סוכרתיים מעל גיל שש. אינסולין לנטוס פועל באופן שטוח (כלומר ללא קפיצות) לאורך 24 שעות היממה וניתן על פי רוב בזריקה יומית אחת בשעה קבועה ביממה. יתרונו הגדול הוא בהורדה משמעותית במספר ארועי ההיפוגליקמיה ביחס לאינסולינים ארוכי טווח הומנים כגון NPH שמאופיינים בשיא משמעותי כמספר שעות לאחר הזרקתם ודורשים “ארוחות לילה” ו “ארוחות ביניים” כדי למנוע היפוגליקמיה במהלך השינה ושעות הבוקר המאוחרות.

מספר מגבלות מונעות שימוש נירחב של האינסולין הזה בקרב ילדים.

על פי הנחיות היצרן אסור לערבב לנטוס באותו מזרק עם אינסולין קצר טווח. כמו כן מכיוון שאצל ילדים מדובר במינונים נמוכים של האינסולין ממליצים חלק מהרופאים לפצל את הזרקת הלנטוס אצל ילדים קטנים לשתי זריקות ביממה, בוקר וערב כדי להבטיח כיסוי אחיד של אינסולין לאורך כל שעות היממה.

הורים לילדים נוהגים להזריק את האינסולינים ארוכי הטווח בסמיכות לארוחת בוקר וערב ולערבב אותם עם אינסולין קצר טווח לצורך כיסוי הארוחה. בעקבות מגבלת הערבוב של הלנטוס עם אינסולינים אחרים באותו מזרק עושים הורים רבים את החשבון ומגיעים למסקנה שבמעבר ללנטוס מדובר בתוספת של 2 זריקות יומיות לילד לעומת NPH ולכן מעדיפים להשאר עם NPH ולא לעבור ללנטוס.

אז מה חדש?

מחקר חדש בדק האם מגבלת הערבוב של לנטוס עם אינסולינים קצרי טווח היא מוצדקת.

במחקר שנערך בטקסס השתתפו 42 ילדים שאובחנו לאחרונה בסוכרת. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. אחת קבלה טיפול מסורתי של 2 זריקות ביממה של NPH מעורבב עם אינסולין קצר טווח ואילו השניה קבלה במקום טיפול בשתי זריקות לנטוס מערבב באותו מזרק עם אינסולין קצר טווח.

הקבוצה שטופלה בלנטוס השיגה HbA1C של 6.7% לעומת 7.6% בקרב הקבוצה שטופלה ב- NPH.

המסקנה היא שאינסולין לנטוס בשילוב עם אינסולין קצר טווח הוא משמעותית יעיל יותר מאינסולין NPH המעורבב עם אינסולין קצר טווח. כמו כן המחקר מראה כי ניתן לערבב לנטוס ואינסולין קצר טווח באותו מזרק כדי לחסוך זריקות.

הערה: המידע ניתן לידיעה בלבד. אין לבצע שינוי בנוהלי הטיפול באינסולין ללא התיעצות עם הרופא שלכם.

נילימדיקס, משאבת אינסולין כחול לבן

שלישי, 16 בספטמבר, 2008 מאת stamone

נילימדיקס, חברה-בת של די מדיקל השלימה ביוני 2008 את קבלת האישורים מהרשות האמריקנית למזון ותרופות, ה-FDA, למשאבת האינסולין שלה. המוצר כבר קיבל אישור CE לשיווק באירופה.

לפירסום באתר ה- FDA ראו – כאן

על פי הפירסומים באתר החברה היא מתכננת להתחיל ולשווק את המשאבה בתחילת 2009.
על פי התמונה והנתונים באתר החברה, המשאבה נראית אלגנטית מאד. אורכה כשישה ס”מ בלבד לעומת אורך של 8 ס”מ ויותר של המשאבות הפופלאריות האחרות והיא בעלת קיבולת של 300 יחידות אינסולין לעומת 200 ופחות אצל המשאבות של המתחרים.

לנילימדיקס שני דגמים נוספים בפיתוח.

משאבת טלאי חד פעמית הנצמדת לגוף ללא צינורית ומופעלת שלט רחוק.

משאבת טלאי המשולבת עם מד סוכר רציף. המשאבה מדגם זה אמורה להיות משולבת עם מד סוכר רציף של חברה ישראלית בשם G Sense

אנחנו מאחלים לשתי החברות הצלחה

מד סוכר רציף משפר את האיזון ומונע היפוגליקמיה לילית

שישי, 12 בספטמבר, 2008 מאת stamone

מספר מחקרים המתנהלים בימים אלה מנסים להוכיח את יעלותו של מד הסוכר הרציף בקרב סוכרתיים המטופלים באינסולין. מאמר זה מציג תוצאות של שניים מהם.

מחקר ה- JDRF

המחקר המקיף ביותר מנוהל ע”י ה- JDRF. המחקר מנוהל עם קבוצת בקרה ומקיף 322 סוכרתיים בגילאים 8 עד 72.

ב- 8 לספטמבר 2008 פורסמו תוצאות ביניים כ- 26 שבועות מתחילת הניסוי.

משתתפי הניסוי חולקו על פי גיל ל 3 קבוצות.

בוגרים: גיל 25 ומעלה. אנשים בוגרים המנהלים בעצמם את הטיפול בסוכרת שלהם.
מתבגרים: 15 עד 24. זוהי קבוצה המאופיינת ב “מרד נעורים” ובלקיחת האחריות על הטיפול מידי ההורים.
צעירים: 8 עד 14. האחריות מוטלת ברובה על כתפי ההורים.

תוצאות המחקר:

קבוצת הבוגרים עשתה שימוש במד הרציף כ- 85% מהזמן (6 ימים בשבוע) והשיגה שיפור משמעותי של 0.53% ב- A1C ללא עליה במספר ארועי היפוגליקמיה.

קבוצת המתבגרים עשתה במד הרציף שימוש ב כ- 30% מהזמן ולא הושג שם שיפור משמעותי במדדים השונים.

קבוצת הצעירים עשתה שימוש במד כ- 50% מהזמן. אומנם לא חל שיפור משמעותי בממוצע ה - A1C של חברי הקבוצה אבל כן היה שיפור משמעותי במספר הצעירים שהצליחו להוריד את ה- A1C אל מתחת ל- 7% .

הערה:

מסיבות היסטוריות מייחסים כולנו חשיבות רבה למדד ה- A1C . אבל יש לזכור כי מדד ה- A1C משמש רק מסיבות טכניות כמדד למדידת איכות האיזון. ההגיון אומר שגם ללא שיפור ב- A1C ניתן להשיג שיפור באיזון.

נניח למשל שרמות הסוכר אצל סוכרתי א’ קופצות בין 40 ל- 200 במשך שעות היום. רמת הסוכר הממוצעת היא 120. אצל סוכרתי ב’ המשתמש במד סוכר רציף נעות רמות הסוכר בין 90 ל- 160 . ממוצע הסוכר אצל סוכרתי ב’ יהייה גבוה יותר (125) אבל האיזון שלו הוא טוב יותר. סוכר בשתן למשל יוצא רק כאשר רמות הסוכר גבוהות מ- 180, ואובדן הרגישות להיפוגליקמיה מתרחש בעקבות ירידות סוכר תכופות אל מתחת ל- 70. מעצם העובדה שמד הסוכר הרציף מונע מצבים של היפוגליקמיה לדעתי גם כאשר ה- A1C נשאר ללא שינוי הדבר מעיד על שיפור באיזון.

יעילותו של מד סוכר רציף בלילה

בימים אלה במסגרת פרוייקט הלבלב המלאכותי פועלים מדענים לחבר מד סוכר רציף למשאבה כך שיפעלו במעגל סגור. משאבת אינסולין הפועלת במעגל סגור היא משאבה בה קצב אינסולין הבסיס (בזאל) משתנה אוטמאטית בהתאם לרמות הסוכר.

אחד היישומים הראשונים למשאבה ומד רציף הפועלים יחדיו במעגל סגור יהייה הפעלתם במעגל סגור במשך שעות הליילה.

הלילה מהווה תקופת זמן רגישה מנקודת מבט של הסוכרתי מזריק אינסולין והיא אידאלית להפעלת המשאבה במעגל סגור מהיותה קצרה יחסית, אין בה השפעות חיצוניות (אכילה, ספורט) , והסוכרתי ממילא ישן ואינו שולט במצב.

אחת משאלות המפתח בנוגע ליעילות של משאבה כזו היא השאלה האם המעגל הסגור לבדו יהייה יעיל מספיק כדי למנוע מצבי היפוגליקמיה במהלך השינה.

מחקר מעניין נערך לבדוק את יעילותו של מד הסוכר הרציף במניעת מיקרים קשים של היפוגליקמיה ליילית אצל סוכרתיים סוג 1.

ניסויים עם מד רציף מראים כי השכיחות של היפוגליקמיה ליילית (ערכים נמוכים מ- 70 ) היא גבוהה מאד ומגיעה עד ל כ 30 אחוזים מסה”כ הלילות, אולם בידי החוקרים לא קיימים נתונים לגבי אחוז המקרים שבהם מדובר בהיפוגליקמיה קשה. היפוגליקמיה קשה היא מקרה שבו הסוכרתי מאבד שליטה ונמצא למעשה במצב של אובדן הכרה.

החוקרים שעקבו אחר סוכרתיים שחוברו למד הרציף בשעות הלילה גילו שתי עובדות מעניינות:

משך הזמן שלוקח להיפוגליקמיה קשה להתפתח הוא כשעתיים ורבע עד ארבע שעות מרגע הירידה אל מתחת ל- 70 ועד לאובדן ההכרה. כלומר חיבור למד סוכר רציף מספק זמן התראה מספיק ארוך כדי להפסיק את הבזאל לכשעה ולמנוע התרחשות של מצב כזה.

מצד שני התברר כי הסוכרתיים אינם מתעוררים ממנגנון ההתרעה הנוכחי של המד הרציף, ויש מקום לשפר אותו. יתכן והפתרון לכך הוא משאבה הפועלת במעגל סגור, כלומר עוצרת את קצב הבסיס אוטומאטית במקרה של ירידה ברמות הסוכר.

לעוד פרטים על פרויקט הלבלב המלאכותי ראו כאןהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |