אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש אפריל, 2009

תרופה לכולסטרול לעצירת סוכרת סוג 1

שישי, 24 באפריל, 2009 מאת stamone

בשנים האחרונות גוברת המגמה לנסות ולעשות שימוש בתרופות שכבר מאושרות לשימוש עבור מחלה אחת לטיפול במחלה אחרת. בניסוי כזה אין צורך לחזור על בדיקות הבטיחות הדורשות משאבים רבים וניתן להתמקד בבדיקת יעילותה של התרופה.

נראה כי לאחרונה חברות התרופות הותיקות שולחות למערכה כמעט כל תרופה מאושרת שברשותן, מבחינת אם לא ננסה לעולם לא נדע.

ניסיון נוסף לעיכובה של סוכרת סוג 1 אצל מאובחנים חדשים יוצא לדרך. הפעם תבדק יעילותה של התרופה ליפטור מהתרופות הנמכרות ביותר בעולם לטיפול בכולסטרול.

בניסוי שמתקיים בארה”ב ישתתפו 54 מאובחנים חדשים בגילאיי 10-19 , לא יאוחר משישה שבועות לאחר האיבחון כחולים בסוכרת סוג 1. לעוד פרטים ניתן לקרוא באנגלית - כאן

השתלת תאי גזע, תוצאות ביניים מעודדות

שבת, 18 באפריל, 2009 מאת stamone

גליון אפריל 2009 של המגזין היוקרתי JAMA (המגזין של האיגוד הרפואי האמריקאי) הוקדש למחקרים בתחום הסוכרת.

אחד המאמרים המרכזיים והמעניינים עוסק בתוצאות מניסוי של השתלת תאי גזע שמקורם בתרומת מח עצם עצמית אצל מאובחנים חדשים בסוכרת סוג 1. מדובר בניסוי הנערך בברזיל ובו מבוצע איתחול של מערכת החיסון. בשלב הראשון נלקחו תאי גזע מהחולים עצמם (תרומה עצמית של מח העצם). בשלב השני עברו החולים תהליך כימותרפי בו נהרסו תאי הדם הלבנים המהווים את הזיכרון של מערכת החיסון. בשלב השלישי הוזרקו בחזרה תאי הגזע שנלקחו בראשונה. זהו תהליך מסובך ומסוכן יחסית ולכן לא ניתנו האישורים לבצע אותו בארצות הברית. גם בברזיל מתוך כ- 170 מעומדים ראשוניים להשתלה רק 23 עברו את תהליכי המיון.

הניסוי החל בנובמבר 2003 ונמשך עד אפריל 2008. במהלך תקופת הניסוי בוצעו השתלות של תאי גזע אצל 23 מאובחנים חדשים בסוכרת סוג 1 .

תוצאות ביניים מהמחקר כבר פורסמו בשנת 2007, אבל לתוצאות הפעם חשיבות גדולה בעיקר בגלל משך הזמן שחלף מאז ההשתלות הראשונות מה שמקטין את האפשרות כי מדובר באי תלות באינסולין שהיא תוצאה של “ירח דבש” ממושך המתרחש לעיתים בסוכרת סוג 1.

בצד החיובי מראה המעקב כי 20 מקרב 23 המשתתפים לא נזקקו לאינסולין כ- 30 חודשים בממוצע לאחר ההשתלה. 12 מתוך ה- 20 עדין לא נזקקים לאינסולין כלל ואילו 8 נזקקים כעת למינונים נמוכים מאד של אינסולין. אצל לפחות אחד מהמשתתפים נמשך חוסר התלות באינסולין כבר כ- 52 חודשים. כמו כן נמדדו אצל כל המושתלים רמות גבוהות של פפטיד C לעומת התקופה שלפני ההשתלה המעידות על תפקוד של תאיי הביתא ויצור עצמי של אינסולין.

בצד השלילי מתברר כי 14 מקרב המושתלים סבלו מתופעות לואי כתוצאה מהשתלה והתהליך הכימותרפי. (2- דלקת ראות, 3- בעיות הורמונאליות, 9 – פגיעה באיכות הזרע ).

על כך כבר נאמר – המחקר לריפוי הסוכרת מתקדם שני צעדים קדימה וצעד אחד אחורה.

למאמר ב- JAMA ראו - כאן

לפרטים נוספים ראו – כאן

תרופה לדלקת פרקים לטיפול בסוכרת סוג 1

שבת, 18 באפריל, 2009 מאת stamone

כבר הסברנו מספר פעמים במדור “מה חדש” כי פיתוח של תרופה חדשה הוא תהליך ארוך, יקר ומייגע.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לנסות ולעשות שימוש בתרופות שכבר מאושרות לשימוש עבור מחלה אחת לטיפול במחלה אחרת. הרעיון הוא שבמקרה כזה אין צורך לחזור על נסויי הבטיחות שגוזלים משאבים רבים וניתן להתמקד בבדיקת יעלותה של התרופה.

זמן רב כבר ידוע כי בעת האיבחון של סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1) ישנה דלקת בלבלב בעיקר סביב לתאי הביתא. ישנם מומחים המאמינים כי טיפול בדלקת עצמה בעזרת תרופות אנטי דלקתיות יוכל לעצור את התפתחותה של הסוכרת ולהאט במידה ניכרת את הרס תאי הביתא.

ומה הקשר למחלת הפרקים?

בדלקת הפרקים מתפתחת בגוף דלקת קשה שבסופו של דבר הורסת את המיפרקים. תרופה מאושרת לשימוש בשם Kineret מפחיתה את הדלקת בצורה משמעותית ומשמשת לטיפול בדלקת פרקים.

ניסוי מקיף מסוגו בתרופה Kineret (כינרת) שבו ישתתפו 160 מאובחנים חדשים בסוכרת מסוג 1 מתחיל בימים אלה בעשר מדינות באירופה כדי לבדוק האם ביכולתה של התרופה למנוע את הדלקת שבלבלב אצל מאובחנים חדשים בסוכרת סוג 1.

מעומדים לניסוי הם מאובחנים חדשים בגילאיי 18-35 לא יאוחר מ- 12 שבעות לאחר האיבחון.

לעוד פרטים על המחקר ראו באתר המרכז את המחקר - כאן

חידושים טכנולוגיים אחרונים

רביעי, 8 באפריל, 2009 מאת stamone

אוסף של עידכונים בנוגע לטכנולוגיות לטיפול בסוכרת

פרס על חדשנות

משאבת הטלאי אומניפוד זכתה בפרס יוקרתי על חדשנות בתחום המשאבות. משאבת אומניפוד היא משאבת הטלאי היחידה הנמכרת בשלב זה. מדובר במשאבה קטנה המתחברת לגוף בדומה לפרפרית וחוסכת את הצורך בצינורית המחברת בין המשאבה לפרפרית כפי שמקובל במשאבות האחרות. לעוד פרטים ראו – כאן

המחקר לבניית לבלב מלאכותי

חוקרים מאונברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה, הצליחו לחבר את משאבת אומינפוד לשני מדי סוכר רציפים (נוויגיטור ודקסקום) במסגרת מחקר למציאת אלגוריתם למשאבה הפועלת במעגל סגור (לבלב מלאכותי). הניסוי בוצע במסגרת המחקר לבניית לבלב מלאכותי הממומן ע”י ה- JDRF. לעוד פרטים ראו – כאן

דקסקום שבע פלוס

חברת דקסקום הוציאה דגם חדש של מד הסוכר הרציף שלה הנקרא דקסקום שבע פלוס. דקסקום שבע הוא מד הסוכר הרציף היחיד המאושר ע”י ה- FDA לשימוש ל-7 ימים ברציפות. הדגם החדש מציג שיפורים ניכרים בתצוגה, מנגנוני התראות משופרים הניתנים להתאמה ע”י המשתמש וכן סטנדרט חדש של דיוק. לאחרונה נערכו מספר מחקרים שהראו כי מד הסוכר הרציף שומר על רמת דיוק טובה גם בטווח של 10 ימים. הדקסקום עדין אינו משווק בישראל, אך השמועות אומרות שהוא יהייה כאן בקרוב. לעוד פרטים ראו – כאן

נוויגיטור משופר

נוויגיטור FreeStyle משופר – אחד החסרונות של מד הסוכר הרציף הנוויגיטור הוא זמן איתחול ארוך של 10 שעות. במהלך זמן האיתחול לא מוצגות תוצאות של רמת הסוכר. הסיבה העיקרית לזמן האיתחול הארוך הוא ניסיון של היצרן להבטיח כי כאשר התוצאות תוצגנה הן תיהיינה מדויקות מאד. במדי הסוכר הרציפים האחרים מוצגות רמות הסוכר כבר אחרי שעתיים למרות שהניסיון מראה כי מדובר בהתפשרות מסויימת על רמת הדיוק. יצרני הנוויגיטור נכנעו לרחשי הלב של המשתמשים והוציאו לאחרונה מודל ניסיוני שבו מוצגות רמות הסוכר כבר לאחר שעה. לדגם הזה אין אישור לשיווק בארה”ב. אישור כזה צפוי להתקבל רק לקראת סוף השנה, אבל הדגם הזה כבר נמצא בשימוש אצל סוכרתיים רבים במסגרת ניסוי מקיף.

האם התגלה הוירוס הגורם לסוכרת נעורים?

רביעי, 8 באפריל, 2009 מאת stamone

חוקרים ממספר בתי ספר לרפואה בבריטניה טוענים כי לראשונה נמצאה הוכחה כי וירוס הוא הגורם לסוכרת מסוג 1.

תוך ניצול מאגר גדול של גופות שנתרמו למדע נבחנו 72 לבלבים של סוכרתיים מסוג 1 ושל 50 צעירים שאינם סוכרתיים. עקבותיו של וירוס מסויים נמצאו ב-60% מהלבלבים של הסוכרתיים, בעוד שאצל אלה שאינם סוכרתיים כמעט ולא נמצא הוירוס הזה.

החוקרים טוענים כי הממצא מהווה הוכחה לתאורייה כי הגורם לסוכרת נעורים הוא הדבקות בוירוס מה שאולי יאפשר פיתוח עתידי של חיסון כנגד הנגיף (בדומה למשל לחיסון כנגד הנגיף הגורם לסרטן צוואר הרחם).

לעוד פרטים ראו - כאןהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |