אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש מאי, 2009

על חלב גמלים וסוכרת סוג 1

שלישי, 26 במאי, 2009 מאת stamone

במזרח התיכון רווחת אמונה כי ביכולתו של חלב גמלים (חלב נאקות) לעזור במניעה ובטיפול בסוכרת. מחקר שנערך באונברסיטה של קהיר שבמצרים ניסה לאמת את הטענה הזאת.

במחקר השתתפו 54 צעירים סוכרתיים סוג 1 (בגיל ממוצע של 20) . הצעירים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כאשר בכל אחת 27 סוכרתיים.

חבריי קבוצה אחת שתו בכל יום חצי ליטר של חלב גמלים בנוסף לטיפול הרגיל, בעוד חבריי קבוצת הבקרה המשיכו בטיפול הרגיל ללא שינוי.

בתום 16 שבועות נמדד שיפור משמעותי באיזון בקרב הקבוצה ששתתה חלב גמלים.

להלן הנתונים:

HbA1c ממוצע ירד ל 7.16 לעומת 9.59 בקבוצת הבקרה.
ירידה בצריכה היומית של אינסולין מ- 48 יחידות ביממה ל- 23 יחידות.
כמו כן נמדדה עליה בפפטיד C ועלייה במסת הגוף שנהם מדדים המראים שיפור באיזון.

החוקרים הגיעו למסקנה כי שתיה של חלב גמלים מסייעת באיזון הסוכרת.

כמה הערות שלי:

1. בחלב גמלים יש כנראה מלבד ויטמינים וברזל גם מלקולות המזכירות אינסולין. על פי הבנתי החלב שניתן במחקר היה לא מפוסטר, כך שמי שניסה בעבר את המוצר שנרכש בחנות רגילה לא אמור לקבל את אותן התוצאות.
2. שאלת המפתח היא כמובן “האם מדובר במחקר אמין? “. יש לפחות כמה דברים חשודים. ממוצע ה- A1C של קבוצת הבקרה הוא גבוה בהרבה מהנהוג במדינות המערב מה שמעיד על טיפול ראשוני לקוי. העלייה במשקל BMI היא גדולה מדי לטעמי. כ- 15 קילו ב-16 שבועות, כמו כן העובדה כי יש עליה משמעותית בפפטיד C (יכולת ייצור עצמי של אינסולין) היא חשודה ואינה מוסברת.
3. למתעניינים - חלב גמל אינו כשר (כי הגמל הוא טמא והיוצא מטמא טמא).

בכל מקרה מעניין מאד לקרוא שגם השכנים שלנו עוסקים בנסיונות למצוא מרפא לסוכרת.

לעוד פרטים ראו – כאן

שימוש במד סוכר רציף בסוכרת מאוזנת

שישי, 22 במאי, 2009 מאת stamone

הערה: כתבה זו מתייחסת לשימוש במד רציף בסוכרת מסוג 1

כל מי שהתנסה במד סוכר רציף יודע כי מלבד הנושא הכספי יש גם את עניין הנוחות. מדובר במכשיר נוסף המחובר לגוף והדורש תשומת לב וטיפול.

שאלה מתבקשת היא האם כאשר מצליחים לאזן את הסוכרת בעזרת השיטות הרגילות יש טעם בכלל להתחבר למד הרציף?

מחקר מקיף מסוגו במימון ה- JDRF ניסה לענות על השאלה הזו.

במחקר השתתפו 129 סוכרתיים מסוג 1 מאוזנים היטב ש ה- HbA1c שלהם נמוך מ- 7%. המחקר נמשך כשישה חודשים (26 שבועות).

טווח הסוכר הנורמאלי נחשב לערכים בין 70 ל- 180 מ”ג/ד”ל. עורכי הניסוי התמקדו במדידה של מספר הדקות ביממה שבהן נמצאים ערכי הסוכר של הסוכרתיים מחוץ לטווח הרצוי.

קבוצה אחת התחברה למד הרציף באופן רגיל בעוד קבוצת הבקרה חוברה למד הרציף ללא יכולת לראות את רמות הסוכר.

התוצאות הבאות מתיחסות לחציון של כל קבוצה.

הנתונים בקרב קבוצת הבקרה היו:
מספר הדקות מחוץ לטווח הרצוי – 491 דקות ביממה (כ 8 שעות או כשליש מהזמן)
מספר הדקות מתחת ל- 70 מ”ג – 91 דקות
מספר הדקות מתחת ל – 60 מ”ג – 35 דקות

בקרב המחוברים למד הרציף נמדד השיפור הבא:
דקות מחוץ לטווח הרצוי: 377 דקות ביממה (כ 6 שעות או כרבע מהזמן) - שיפור של כ- 25%.
דקות מתחת ל- 70 מ”ג – 54 דקות
דקות מתחת ל- 60 מ”ג – 18 דקות

בקרב שתי הקבוצות מספר המקרים של היפוגליקמיה חמורה במהלך 26 השבועות עמד על כ- 10%.

מסקנות עורכי הניסוי הן כי יש תועלת בשימוש במד רציף גם בקרב סוכרתיים סוג 1 המאוזנים הייטב.

לעוד פרטים ראו - כאן

אנחנו בעדך כבוד השופטת סוניה

שישי, 15 במאי, 2009 מאת stamone

בית המשפט העליון של ארצות הברית הוא המוסד השיפוטי העליון של מדינות ארצות הברית. סמכותו הוקנתה לו בחוקת ארצות הברית. בהרכב יושבים לצד הנשיא עוד שמונה שופטים.

בחוקה של ארה”ב. נקבע כי בידי הנשיא תהיה הסמכות למנות את שופטי בית המשפט העליון “בעצת הסנאט ובהסכמתו”. בחוקה נקבע כי שופטי בית המשפט העליון יחזיקו בכהונתם ללא הגבלת זמן, כל זמן שבריאותם מאפשרת להם ואין הם מודחים בידי הסנאט בעוון “התנהגות שאינה טובה”.

אז מה חדש?

המעומדת הראשונה של הנשיא אובמה לבית המשפט העליון היא השופטת סוניה סוטומאיור בת ה- 55. סוניה נולדה בפורטו ריקו וחלתה בסוכרת נעורים בגיל 8. אביה שהיו לו שלוש שנות לימוד בלבד נפטר שנה לאחר מכן, ואמא שלה אחות במקצועה גידלה לבדה את סוניה ואחיה.

מאז הספיקה סוניה לסיים בהצטיינות ייתרה את האונברסיטאות היוקרתיות פרינסטון וייל ולהפוך לשופטת הצעירה ביותר אי פעם במחוז הדרומי של מדינת ניויורק.

המינוי של סוניה צריך לעבור עדין אישור של הסנאט והערכות הן כי העובדה שהיא סוכרתית עשויה להקשות עליה. השופטים בבית המשפט העליון ממונים לכל חייהם והנושא הבריאותי מהווה מרכיב מרכזי בעדות שלהם בפני הסנאט.

אנחנו כאן בעדך כבוד השופטת סוניה. אנחנו מקווים שתעשי היסטוריה בכך שתהפכי להיות הסוכרתית מסוג 1 הראשונה שממונה לבית המשפט העליון בארה”ב.

לעוד פרטים על סוניה ראו – כאן

למאמר המקורי ב- DiabetesMine ראו - כאן

עדכון - ב 6 לאוגוסט 2009 אישר הסנאט האמרקאי את המינוי. לראשונה סוכרתית סוג 1 בבית המשפט העליון בארה”ב. ראו - כאן

על קופים כחול לבן

שישי, 15 במאי, 2009 מאת stamone

צוות של חוקרים ישראלים בהובלתו של פרופ’ יאיר רייזנר ממכון ויצמן הצליח לבצע בהצלחה השתלה של רקמות לבלב שמקורן בחזירים בקופים עם סוכרת מסוג 1.

בשנת 2006 הצליחו החוקרים לבצע ניסוי דומה בעכברים. כעת הושלם שלב נוסף במחקר והחוקרים הצליחו להראות כי מה שעבד בהצלחה במודל של עכברים יכול לעבוד גם במודל של קופים.

אחד מכיווני המחקר המובילים לריפו של סוכרת סוג 1 הוא השתלה של רקמות הלבלב, שבהן נוצר האינסולין, אבל למרבה הצער, יש מחסור באיברים להשתלה. אחת האפשרויות להתגבר על המחסור הזה עשויה להיות השתלה של רקמות לבלב מעוברי חזיר. רקמות עובריות, עשויות, בתנאים מסוימים, לעורר תגובת דחייה פחות חזקה, בגוף המקבל מאשר רקמות מתורם רגיל. רקמות הלבלב של החזיר דומות מאוד לרקמות הלבלב באדם, אבל הניסיונות בתחום זה עדיין לא הגיעו לרמת הצלחה מספקת.

פרופ’ רייזנר וחברי קבוצת המחקר שלו מצאו בעבר כי לכל איבר עוברי יש “חלון זמן” משלו שבו הסיכוי להשתילו בהצלחה הוא הגדול ביותר. לפני פרק הזמן הזה תאי הרקמה הצעירה, שלרוב טרם עברו התמיינות, עלולים לגרום להתפתחות גידולים סרטניים. לאחר פרק הזמן הזה (כלומר, לאחר סגירת ה”חלון”), תאי הרקמה העוברית כבר מפותחים מדי, כך שהמערכת החיסונית של גוף המקבל תדחה אותם.

במחקר התברר כי חלון הזמן המבטיח השתלה מוצלחת של רקמת לבלב מעוברי חזירים היא בסוף השליש הראשון של ההיריון, כלומר, כאשר עובר החזיר בן 42 ימים.

הרקמות נאספו מלבלבים של עוברי חזירים בדיוק כ- 42 ימים לאחר ההתעברות והושתלו בלבלבים של קופים שאבדה אצלם היכולת לייצור עצמי של אינסולין. לאחר כ- 5 חודשים החלו הקופים לייצר אינסולין מחדש באופן עצמאי.

בדיקות שנערכו לקופים הראו כי הספקת הדם לתאים מקורה בכלי דם של הקופים ואילו האינסולין שיוצר הוא אינסולין של חזיר.

החידוש העיקרי בניסוי לעומת ניסויים אחרים הוא השימוש המוצלח ברקמות של עובריים שלהן עדין יכולת להשתנות, לקבל את התכונות של הרקמה שלתוכה הן מושתלות ולהקלט תוך שהן דורשות שימוש מופחת בחומרים המדכאים דחייה המקובלים במקרה של השתלות.

נדגיש כרגיל כי המרחק מניסוי מוצלח בחיות לניסוי מוצלח בבני אדם הוא גדול מאד. אבל מעודד לקרוא על מחקרים הנערכים בישראל בתחום שחשוב מאד לכולנו.

עוד פרטים ראו – כאן וכאן

תוצאות מעודדות בנוגע לסוכרת מסוג LADA

שישי, 8 במאי, 2009 מאת stamone

תוצאות מעודדות ממעקב של 5 שנים אחרי סוכרתיים מסוג LADA שטופלו בתכשיר של חברת Diamyd.

רקע

חברת Diamyd היא חברה שבדית המייצרת את התכשיר DiamydT ( הידוע גם כ GAD65 ). לעצירה של סוכרת מסוג 1 בשלביה הראשוניים. על פי הערכות זהירות החברה צפויה לקבל אישורים להפצת התכשיר לקראת סוף שנת 2010 או במהלך 2011. בימים אלה מתחילים ניסויים במתן התכשיר לאוכלוסיות בסיכון (עם הופעת הנוגדנים אך עוד לפני פרוץ הסוכרת) וכן למתן התכשיר בשילוב עם תכשיר נוסף המעודד צמיחה של תאי ביתא.

סכרת נעורים במבוגרים (LADA) היא סכרת נעורים המתפתחת אצל מבוגרים. ראשי תיבות LADA הם: Latent Autoimmune Diabetes in Adults (או בעברית: סוכרת אוטאמונית במבוגרים). שלא כמו בסוכרת מסוג 2 , ה- LADA היא גירסה של סוכרת סוג 1. הסיבה לפרוץ הסוכרת היא תקלה במערכת החיסון של הגוף ואין לה קשר לעודף משקל או הרגלי אכילה. סוכרתיים מסוג LADA נהנים מ “ירח דבש” ארוך יחסית בו הגוף עדין מייצר אינסולין וקל יחסית לשמור על האיזון, אך בסופו של דבר הם נזקקים לאינסולין. סוכרת מסוג LADA ידועה גם בכינוי סוכרת מסוג 1.5.

אז מה חדש?

לפני חמש שנים נערך ניסוי עם התכשיר של חברת Diamyd על קבוצה קטנה של סוכרתיים מסוג LADA. בתחילת מאי 2009 התפרסמו בגליון רפואי יוקרתי תוצאות ממעקב אחרי המטופלים חמש שנים לאחר שטופלו בתכשיר.

על פי התוצאות רק 14% מקרב המטופלים בתכשיר (1 מ 7) נדרשים כעת לאינסולין, לעומת 64% (7 מ 11 ) בקבוצת הבקרה.

למרות שסוכרת LADA מאופיינת בכך שהיא פחות אגרסיבית מסוכרת מסוג 1, יש רבים הרואים בתוצאות האלה סימנים מעודדים לגבי יכולתו של התכשיר לעצור את התהליך האוטו אימוני.

לפרטים ניתן לראות - כאן

את המאמר המלא ניתן לקרוא (בחינם למשך החודש הקרוב) – כאןהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |