אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש אוגוסט, 2009

פורום חדש במתוקים. פורום הנושאים הנפוצים

שבת, 29 באוגוסט, 2009 מאת stamone

באתר “מתוקים” נמצא אחד מהפורומים המקיפים ביותר לסוכרת בישראל. הפורום מחולק למספר תתי פורומים וקיימים בו למעלה מ- 7000 דיונים ועשרים אלף תגובות.

בשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים כדי להקל על הגולשים למצוא את המידע הרלבנטי.

הפורום חולק לנושאי עניין:
- סוכרת סוג 1
- סוכרת סוג 2
- סוכרת הריון
- ילדים ונוער
- תזונה ודיאטה
- מתכונים

כמו כן הופרדו התשובות של הרופא המומחה מהתשובות של הגולשים הרגילים ושולב בפורום מנוע חיפוש מתקדם שאמור להקל על החיפוש של המידע הנחוץ בפורומים השונים.

למרות כל זאת ובגלל העושר הגדול שבפורום מתקשים חלק מהגולשים החדשים להגיע בקלות למידע שלו הם זקוקים.

כדי להקל על גולשים אלה החלטנו להקים פורום חדש – “פורום הנושאים הנפוצים” . הפורום הזה יכיל עד 100 נושאים והוא יספק תשובות מפורטות לנושאים שעל פי רוב מעניינים גולשים חדשים בתחום הסוכרת.

שלא כמו בפורומים האחרים, פתיחת נושא בפורום החדש תעשה רק על ידי מנהל. אבל הגולשים האחרים מוזמנים להגיב לנושאים, לתת עידכונים, המלצות , ונקודות מבט נוספות.

אתם מוזמנים לגלוש לפורום החדש, להגיב לנושאים השונים ולתרום מניסיונכם.

תודה,

עידית

המאמץ משתלם ויש סיבה לאופטימיות

שני, 24 באוגוסט, 2009 מאת stamone

הערה: המאמר עוסק בחשיבות הרבה לאיזון הסוכרת בשנים הראשונות שלאחר האיבחון.

הקדמה

כאשר הבת שלי אובחנה לפני 7 שנים כסוכרתית סוג 1 מיהרתי כמו הורים רבים אל האינטרנט כדי לחפש כל פיסת מידע בנוגע לעתיד. לדאבוני היתה רשת האינטרנט מלאה בסיפורים ועדויות של סוכרתיים ותיקים הסובלים מסיבוכי סוכרת קשים שלא כאן המקום לפרט אותם. בשיחת עידוד עם פרופ’ פיליפ מבית החולים שניידר הוסבר לנו כי הטיפול בסוכרת עבר ועוד יעבור מהפכות רבות ואין להסיק דבר על העתיד מסיפוריי העבר. למרות מילות ההרגעה חסרו לנו ההוכחות והנתונים.

למי שחדש בעניין הסוכרת וההיסטוריה של הטיפול בסוכרת נעורים אינה מוכרת לו נזכיר כמה מאבני הדרך החשובות המאפיינות את השיפור הרב בטיפול בסוכרת במהלך העשורים האחרונים.

1980-1990 – החל השימוש במדי סוכר ביתיים הבודקים סוכר בדם.
1990-2000 – התחיל היישום של טיפול אינטנסיבי בסוכרת במטרה להשיג A1C נמוך מ- 7%
2000-2010 – החל שימוש באינסולינים אנאלוגים מתקדמים ומשאבות אינסולין הפכו לסטנדרט מקובל בקרב סוכרתיים סוג 1.
2010-2020 – צפוי שימוש נירחב במדי סוכר רציפים ובמשאבות הפועלות במעגל סגור.

בעידודו של הצוות הרפואי קיבלנו מיד לאחר האיבחון הראשוני החלטה כי הבת שלנו תטופל בטיפול אינטנסיבי. שמשמעותו הרבה בדיקות סוכר וזריקות (ומאוחר יותר משאבת אינסולין) כדי להבטיח שרמות הסוכר שלה תיהיינה קרובות ככל הניתן לאלו של אדם בריא. החלטה זו דרשה (ודורשת) מאמץ והקרבה רבים מהבת שלנו ומאיתנו. המוטיבציה להחלטה זו התבססה על מחקר ה- DCCT המפורסם שהתקיים בשנים 1983 עד 1989 והוכיח כי סוכרתיים שטופלו באופן אינטנסיבי (3-5 זריקות ביום ו- A1C באזור ה- 7% ) , סבלו משמעותית מפחות סיבוכים מהקבוצה שטופלה בשיטה הלא אינטנסיבית שהיתה מקובלת באותם ימים (2 זריקות ו- A1C באזור ה- 9% ומעלה).

אז מה חדש?

מאמר שהתפרסם ב- 27 ביולי 2009 ע”י מבצעי מחקר ה- DCCT המקורי מוכיח באופן חד משמעי כי המאמץ משתלם.

המחקר החשוב מוכיח כי תודות לאמצעים החדשים העומדים לרשות הסוכרתיים הסיכון לסיבוכי סוכרת פחת באופן משמעותי במהלך עשרים השנה האחרונות. כמו כן מוכיח המחקר כי לטיפול אינטנסיבי והקפדה על איזון הסוכר בשנים הראשונות שלאחר האיבחון יש אפקט חיובי מצטבר והוא מפחית באופן משמעותי את הסיכון לסיבוכים בהמשך.

כדי לבדוק את השפעת האיזון בשנים הראשונות שלאחר האיבחון משווה המחקר בין סוכרתיים שטופלו באופן אינטנסיבי במחקר ה- DCCT המקורי לבין אלה שטופלו באופן המקובל באותם ימים.

הסיכון לסיבוכים נמדד בטווח של 30 שנה מיום האיבחון:

סיבוכי עיניים בדרגות כלשהן - 21% בקבוצה שטופלה באופן אינטנסיבי (לעומת 50% בקבוצת הבקרה).
סיבוכי כליות בדרגות כלשהן - 9% (לעומת 25% בקבוצת הבקרה)
בעיות כלי דם בדרגות כלשהן - 9% (לעומת 14% בקבוצת הבקרה)

והחשוב מכל - פחות מ 1% מהקבוצה שטופלה באופן אינטנסיבי סבלה לאחר 30 שנה מנזק משמעותי שהוגדר כאובדן ראייה משמעותי, או כשל מוחלט של הכליות, או צורך בקטיעה של גפיים.

הנתונים מרשימים לנוכח העובדה כי הטיפול האינטנסיבי נעשה תחת פיקוח רק בשנים 1983-89 וסביר להניח כי לא כל אלה שטופלו באופן אינטנסיבי בתקופת המחקר התמידו בטיפול האינטנסיבי במהלך כל 30 השנים, ולמרות זאת למעלה מ- 99% לא סבלו מסיבוכים קשים מאד בטווח של 30 שנה.

חלקו השני של המאמר מנתח את הירידה בסיכון לסיבוכים לאורך השנים. המאמר משווה את הסיכון לסיבוכי הסוכרת לאחר 25 שנה עם סוכרת סוג 1 כתלות בשנת איבחון הסוכרת.

ההשוואה בוצעה בין קבוצה ראשונה שאובחנה בשנים 1950-70 ולבין קבוצה שניה שאובחנה בשנים 1980-90, ההשוואה נעשתה מבלי להתייחס לאיכות האיזון של הקבוצות אלא רק כתלות בשנת האיבחון.

הירידה בכמות הסיבוכים לאחר 25 שנה בקבוצת המאובחנים המאוחרת היא ברורה. סיבוכי עיניים (בדרגות שונות) 30% בקבוצה המאוחרת לעומת 45% בקבוצה הותיקה וסיבוכי כליות (בדרגות שונות) 12% לעומת 35% בקרב הקבוצה הותיקה.

סיכום

סוף סוף ישנה הוכחה חד משמעית כי הקפדה על איזון הסוכרת בשנים הראשונות שלאחר האיבחון והקפדה על האיזון לאורך זמן מבטיחים בהסתברות גבוהה מאד חיים נורמאלים ללא סיבוכים קשים. המאמר מדגים את העקרון של “זיכרון הסוכר”, שמשמעותו כי טיפול אינטנסיבי בסוכרת מסוג 1 ו-2 בשנים הראשונות שלאחר האיבחון מייצר אפקט הגנה המסייע לגוף בשנים מאוחרות יותר.

קלי מתכנתת מחדש את משאבת האינסולין שלה

ראשון, 23 באוגוסט, 2009 מאת stamone

כתבה זו מיועדת לסוכרתיים סוג 1 העושים שימוש במשאבת אינסולין.

מאמר זה עוסק בחישובי אינסולין בקרב סוכרתיים סוג 1 המשתמשים במשאבת אינסולין. הוא מבוסס על מאמר של קלי קלוז באתר Diabetes Mine . קלי היא מחנכת סוכרת ומפעילה של אחד האתרים המעניינים ברשת בנושא סוכרת – Close Concerns.

הערות מקדימות:

- קביעת מינוני האינסולין צריכה להעשות בהתייעצות עם מרפאת הסוכרת שלכם.
- יתכנו פערים גדולים בין חישובי האינסולין אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים. סקירה זו מתיחסת לחישובי אינסולין בקרב מבוגרים מעל גיל 18.

הסיפור האישי של קלי

קלי היא סוכרתית כבר עשרים שנה ועוסקת כמחנכת (מאמנת) בתחום הסוכרת שנים רבות. היא מקפידה להיות מעודכנת מאד ומשתתפת בכל הכינוסים הנחשבים בתחום הסוכרת המתקיימים בארה”ב. בתור מומחית לסוכרת היא הניחה כמובן כי משאבת האינסולין שלה מתוכנתת היטב. אין פלא איפוא שהיא הופתעה לגלות שזה לא המצב. הגילוי הגיע בעקבות השתתפותה בהרצאה בנושא שערך דר. אלן קינג בכינוס המדעי האחרון של ה – ADA (אירגון הסוכרת האמריקאי).

דר. קינג חקר בעזרת מד סוכר רציף את המתמטיקה של חישובי האינסולין והגיע למסקנה כי חלק מהנוסחאות המקובלות כיום דורשות עדכון.

בעקבות המפגש עם דר. קינג ביצעה קלי את השינויים הבאים:

* סה”כ הכמות היומית של האינסולין הופחתה מ- 40 יחידות ל- 30 עם הבדלים רבים יותר בין יום ליום.
* אינסולין הרקע שונה כך שהוא יהווה 40% מהכמות היומית (לעומת %50 קודם)
* יחס אינסולין פחממה שונה להיות 1 יחידה ל – 11 גרם פחממות (לעומת 15 קודם)
* יחס תיקון שונה ל 1 יחידת אינסולין ל- 40 מ”ג סוכר (לעומת 50 קודם)

קלי ציפתה שהשינויים האלה ובעיקר ההפחתה המשמעותית של אינסולין הרקע יקפיצו את רמות הסוכר שלה. התוצאה היתה אחרת לחלוטין, איזון טוב יותר, פחות ארועים של סוכר נמוך ופחות קפיצות ברמות הסוכר.

מושגים בסיסיים בחשבון של האינסולין

לפני שנסביר מהם העקרונות של השיטה של דר. אלן קינג להלן מספר מושגים בסיסים המשמשים בעת התיכנות של משאבת האינסולין.

* כמות אינסולין יומית – סה”כ מספר יחידות האינסולין (בזאל ובולוס) הניתנות במהלך היממה. המספר הזה תלוי בפרמטרים כמו משקל, דיאטה ופעילות גופנית.

* כמות אינסולין רקע – סה”כ כמות אינסולין הרקע (בזאל/בסיס) ביממה מסה”כ הכמות הכללית. זוהי הכמות שאמוורה לשמור את רמות הסוכר יציבות בצום.

* יחס אינסולין פחממות – כמה גרם פחממות מכסה יחידת אינסולין אחת. זוהי כמות יחידות האינסולין הדרושה כדי להחזיר את רמות הסוכר לרמות שהיו טרם הארוחה תוך שעתיים עד 4 שעות מגמר הארוחה.

* יחס תיקון – בכמה מ”ג מורידה את הסוכר בדם יחידת אינסולין בודדת. או במילים אחרות - כמה אינסולין צריך להזריק כדי ל”תקן” רמות סוכר גבוהות.

הנוסחאות המקובלות

מרפאות הסוכרת נוהגות לקבוע את התוכנית במשאבה על פי מספר נוסחאות מקובלות:

* כמות האינסולין היומית – 0.6 יחידות לקילו משקל גוף. (הערה שלי: הנתונים במאמר המקורי הם בפואנד ולא בקילו, הכמות בפועל תלויה במשקל, בגיל, תנגודת לאינסולין ובפעילות הגופנית. ונעה בין 0.4 יחידות לקילו משקל גוף ל- 1 יחידה לקילו משקל גוף).
* כמות אינסולין רקע - כ 50% מכמות האינסולין היומית
* יחס אינסולין פחממות – 450 לחלק בסה”כ כמות האינסולין היומית
* יחס תיקון – 1700 לחלק בסה”כ כמות האינסולין היומית

דוגמא:

סוכרתי סוג 1 גיל 20 שוקל 80 קילוגרם.
* סה”כ כמות אינסולין יומית – 48 יחידות ( בהנחה שהוא זקוק ל- 0.6 לכל קילוגרם)
* סה”כ אינסולין רקע – 24 יחידות (כ- 50% מהכמות היומית)
* יחס אינסולין פחממה – 1 יחידה ל – 9.4 גרם פחממות
* יחס תיקון – 1 יחידה מורידה סוכר ב 35.4 מ”ג

ההמלצות של דר. קינג

דר. קינג בדק את תקפות הנוסחאות המקובלות בעזרתם של 61 סוכרתיים סוג 1 תוך שימוש במשאבת אינסולין ומד סוכר רציף. במחקרו הוא בנה נוסחאות מעודכנות ששיפרו את איזון הסוכר.

בעקבות המחקר שלו מציע דר. קינג את השינויים הבאים לנוסחאות המקובלות:

* כמות אינסולין יומית – 0.44 יחידות לקילו משקל גוף (לעומת ממוצע של 0.6 לפני המחקר)
* כמות אינסולין רקע תהווה כ 40% מסה”כ הכמות הכללית (לעומת 50% בתחילת המחקר)
* יחס אינסולין פחממות – 300 לחלק בסה”כ הכמות היומית (לעומת 450 קודם).
* יחס תיקון – 1500 לחלק בסה”כ הכמות היומית (לעומת 1700 לפני)

דוגמה לשינויים שאותם צריך לבצע הסוכרתי מהדוגמה הקודמת לאחר התיקונים של דר. קינג:

סוכרתי סוג 1 גיל 20 שוקל 80 קילוגרם.

* סה”כ אינסולין יומי - 35.2 יחידות (לפי 0.44 יחידות לקילו משקל גוף)
* סה”כ אינסולין רקע – 15 (40% מהכמות היומית)
* יחס אינסולין פחממות - 1 יחידה ל 8.5 גרם פחממות (300 לחלק ב- 35.2 )
* יחס תיקון – 1 יחידה מורידה סוכר ב – 42.6 מ”ג (1500 לחלק ב- 35.2)

המשמעות היא הפחתה של אינסולין הרקע ושימוש אגרסיבי יותר בבולוסים בעת ארוחה של פחממות. השיטה מחייבת שליטה טובה בטכניקה של ספירת פחממות.

לדעתו של דר. קינג – סוכרתיים מעדיפים את הנוסחאות היישנות בגלל חשש מהיפוגליקמיה בעקבות בולוס שלאחר ארוחה. הם מרגישים נוח יותר להסתדר עם נפילות סוכר מתונות שנובעות מאינסולין רקע לא מדוייק מאשר מירידות חדות הנובעות מבולוסים גדולים מדי.

סיכום

לא מומלץ לבצע שינויים בטיפול שלכם על סמך מאמרים שקראתם באינטרנט, אבל גם אם אתם מרגישים מומחים לסוכרת מאמר זה יכול להוות בסיס לשיחה עם הצוות המטפל בעת המיפגש הבא שלכם במרפאת הסוכרת.

גאספר משתתף בניסוי לעצירת סוכרת סוג 1

חמישי, 13 באוגוסט, 2009 מאת stamone

מאמר מעניין (באנגלית) המסכם את נקודת מבטו של אב שבנו בן ה- 9 משתתף בניסוי בתרופה לעצירה של סוכרת סוג 1.

לקוראים אנגלית מומלץ לקרוא את המקור.

הנה הנקודות העקריות בתרגום חופשי:

גאספר אובחן כסוכרתי באפריל 2008. בעת האבחון הוא היה בן 9 ה- A1C שלו היה גבוה, מעל ל- 12%.

בעת האיבחון הוא אושפז ליומיים בטיפול נמרץ ולאחר מכן לעוד שבוע בבית חולים.

למרות ששמעו מהרופאים כי “אין מה לעשות” החליטו הוריו שהם רוצים שהוא ישתתף בניסוי לעצירת סוכרת סוג 1.

לאחר שקראו והתעניינו בניסויים המתקיימים (ראו – רשימה בעברית) ולאחר פניה למספר חברות הם החליטו להשתתף בניסוי בתרופה של חברת Macrogenics , ניסוי הנמצא בשלב 3 של המחקר הקליני.

למרות ש גאספר היה צעיר מדי בשביל להתקבל לניסוי הם פנו והשיגו את האישורים המתאימים.

הם חששו (ועדין חוששים) מתופעות לואי של התרופה אבל בברור מעמיק שערכו הם לא נתקלו בעדויות על תופעות לואי קשות אצל משתתפים בניסוי במהלך 7 השנים האחרונות. חלק מהחולים סבלו מפריחה ובחילות אבל לא יותר מזה.

גאספר טופל בתרופה בבית חולים בדאלאס טקסס. הטיפול כלל 2 עירויים של התרופה. הראשון 2 חודשים לאחר האבחון, והשני שישה חודשים לאחר האיבחון

המוגלבין מסוכרר:

להלן המספרים של גאספר מאז שאובחן:
A1C בעת האיבחון 12.1%
חודשים לאחר האיבחון, קצת לפני הטיפול הראשוני בתרופה – 8.5% .
5 חודשים לאחר האיבחון – 7.1%
8 חודשים לאחר האיבחון – 6.5%
11 חודשים לאחר האיבחון – 6.7%
14 חודשים לאחר האיבחון – 6.8%

הטיפול הנוכחי:

האיזון מושג בקלות יחסית וכמעט ללא ארועי היפוגליקמיה. אין מגבלה על כמות פחממות, אבל התזונה נטולת סוכר נקי.

גאספר מטופל באינסולין NPH ואינסולין מהיר.

אינסולין רקע: מספר יחידות יומיות NPH 22-24 הכמות יציבה בשמונת החודשים האחרונים
אינסולין מהיר: יחס פחממות אינסולין – 1 יחידה ל- 15 גרם פחממות. יחס אינסולין סוכר – 1 יחידה מורידה סוכר ב- 50.
בדיקות סוכר יומיות: 4-5

מתוך 362 בדיקות סוכר אחרונות:

266 (73% ) - בטווח הרצוי.

חריגות מהטווח הרצוי:
15 – מעל ל- 300
62 – בין 200 ל- 300
19 – מתחת ל- 50

סיכום של ההורים:

הוריו של גאספר מאמינים כי החלטתם להשתתף בניסוי היתה נכונה. עם זאת הם חושבים כי זו צריכה להיות החלטה אישית של כל משפחה לאחר שכל הסיכונים הובהרו.

הם מרוצים מהאיזון הנוכחי ומהקלות בה הוא מושג אבל אינם יודעים בוודאות האם התוצאות מושגות בגלל “ירח דבש” או בגלל השפעתה של התרופה.

הם מבינים כי אין מדובר בריפוי אבל תקוותם היא כי בעזרת התרופה שקבל גאספר תקופת ילדותו תיהייה קלה יותר

שתי הערות שלי:

- ניסוי בתרופה מתקיים גם בישראל
- אני יכול להעיד כי אנחנו (כלומר הבת שלנו) השגנו תוצאות דומות בשנה וחצי הראשונות לאחר האיבחון ללא השתתפות בניסוי כלשהו. כך שיתכן מאד ומדובר ב “ירח דבש” מוצלח. יש להמתין עוד כמה חודשים כדי לדעת האם באמת התרופה היא שעושה את ההבדל.

מחקר מעניין באונברסיטת תל אביב

חמישי, 13 באוגוסט, 2009 מאת stamone

על פי מאמר מגליון יוני של ארגון הרוקחות הארופאי, חוקרים באונברסיטת תל אביב עובדים על תרופה חדשה לעצירת סוכרת.

בבסיס המחקר על עכברים שאותו מבצעת עדי מור סטודנטית במעבדה של פרופ’ קלוג יש נסיון לנטרל חלבון בשם RAS שעל פי התאוריה משבש את פעילות מערכת החיסון.

חלבון ה- RAS (שמקורו במוטציה בגן ה- RAS ) הוא חלבון שמוכר שנים רבות והוא מופיע בשכיחות גבוהה מאד במקרים של סרטן הלבלב והמעי. בניסוי שבו מדובר מנסים המדענים לבדוק תרופות שפותחו במקור לטיפול בסרטן לצורך טיפול בסוכרת.

בעזרת תרופות נוגדות לחלבון ה- RAS הצליחו החוקרים באונברסיטת תל אביב לתקן לכאורה את הפגם במערכת החיסון הגורם להרס תאי הביתא שבלבלב. החוקרים הצליחו למנוע את התקדמות הסוכרת בלמעלה מ- 80% מהעכברים שטופלו בתרופה (לעומת 16% שטופלו בתרופת דמה) ולהגדיל משמעותית את כושר הייצור של האינסולין.

למרות שהמחקר נמצא בשלבים מוקדמים יחסית (ניסוי בעכברים) יש 2 דברים מיוחדים בתכשיר ה- FTS שבו עושים שימוש במחקר.

בעבר כבר בוצעה בדיקת בטיחות של התכשיר על אנשים ולכן במידה והניסוי ימשיך ניתן יהייה לדלג על שלב 1 של הניסוי הקליני ולגשת ישירות לשלב 2. מה שיכול לחסוך למפתחי התרופה כמה שנים וכסף רב.

את תרופת FTS ניתן לקחת בטבליות, בניגוד לתרופות דומות לעצירת סוכרת סוג 1 הנמצאות בניסויים שאותן יש להזריק.

לעוד פרטים ראו באנגלית – כאן וכאןהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |