אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש ינואר, 2010

ויקטוזה אושרה לשימוש בארצות הברית

שבת, 30 בינואר, 2010 מאת stamone

ויקטוזה של חברת נובו נורדיסק התרופה המקבילה לבייטה של אלי לילי אושרה סוף סוף לשימוש גם בארצות הברית. האישור ניתן ע”י ה- FDA.התרופה קיבלה את האישורים לשימוש בחלק ממדינות אירופה ואסיה לפני מספר חודשים, אך ה- FDA האמריקאי דרש מהחברה להשלים מספר בדיקות לפני מתן האישורים לשיווק בארצות הברית.

ויקטוזה מיועדת לטיפול בסוכרת סוג 2.

מנגנון הפעולה של הויקטוזה דומה לזה של הבייטה. התרופה ניתנת בהזרקה תת עורית והיא אנאלוג של הורמון ה- GLP-1 . מדובר בהורמון המופרש במעיים ותפקידו להאט את קצב ספיגת הסוכרים, ולסמן ללבלב להגביר את ייצור האינסולין בתגובה לכניסת מזון למעי. אצל סוכרתיים מסוג 2 יש ירידה בהפרשת ההורמון. מחקרים שנערכו הראו כי בניגוד לתרופות אחרות המקובלות לסוכרת מסוג 2 התרופה יעילה בהפחתת משקל, מה שחשוב מאד אצל סוכרתיים מסוג 2 אשר רבים מהם סובלים מעודף משקל ורמות גבוהות מדי של לחץ דם וכולסטרול. בניגוד להזרקה של אינסולין הזרקת ה- GLP-1 אינה גורמת להיפוגליקמיה, ורעב אלא דוקא מעוררת תחושת שובע.

הויקטוזה ניתנת בזריקה יומית אחת לעומת בייטה הניתנת בשתי זריקות יומיות.

על משאבות, צינוריות ובעיות של דיוק

חמישי, 28 בינואר, 2010 מאת stamone

מחקר שנערך בסנטה ברברה שבקליפורניה מצא כי למיקום של המשאבה ביחס לנקודת חיבור הפרפרית אל הגוף יש השפעה על קצב אינסולין הרקע (הבסיס/באזאל) ומידת הדיוק של המשאבה.

במחקר נבדקו משאבת מינימד עם צינורית באורך 120 ס”מ ומשאבת קוזמו עם צינורית באורך 80 ס”מ.
קצב הבסיס נבדק כאשר המשאבה נמצאת מעל נקודת החיבור לגוף (למשל משאבה מוחזקת בחזיה ומחוברת במותן) וכאשר היא נמצאת מתחת לנקודת חיבור הפרפרית לגוף (למשל משאבה מוחזקת בגרב). החוקרים מצאו כי ישנם הבדלים משמעותיים בקצב אינסולין הבסיס בפועל בהתאם להיכן מחזיקים את המשאבה.

כאשר קצב הבסיס (בזאל) במשאבה נקבע ל 1 יחידה לשעה קצב הבסיס בפועל נע בין 0.75 ל 1.23 יחידה לשעה. כאשר קצב הבסיס היה 1.5 יחידה לשעה קצב הבסיס בפועל היה בין 1.3 ל – 1.75.

המחקר בדק גם את רמת הדיוק של משאבת טלאי (אומניפוד) הפועלת ללא צינורית. כצפוי במשאבת הטלאי נמדד דיוק גבוה מאד ללא קשר למקום החיבור של המשאבה אל הגוף.

המיקום של המשאבה (מיכל האינסולין) ביחס לקצה הצינורית (הפרפרית) משפיע על קצב הבסיס בגלל “אפקט הסיפון” שכולנו למדנו עליו בשיעורי המדעים של בית ספר יסודי. למי שלא זוכר את שיעורי הטבע של כיתה ה’ שיסתכל – כאן.

siphon1.jpg

הערות ותודות:
- למרות שהמחקר בוצע על ידי גוף עצמאי יש לדעת כי הוא מומן ע”י יצרנית משאבת הטלאי אומניפוד.
- מרבית המשתמשים במשאבה מחברים אותה לחגורת המיכנסיים קרוב לנקודת החיבור לגוף. לכן לא צפויות בעיות של דיוק.
- תודה ליובל שהעביר אלינו את הידיעה.

עוד כמה מילים על הלבלב המלאכותי

רביעי, 27 בינואר, 2010 מאת stamone

בהמשך לפירסום על פרוייקט הלבלב המלאכותי של ה- JDRF , מצורף תקציר של ראיון מעניין שהתפרסם באתר Diabetes Mine. אמי טינדריץ משוחחת עם אהרון קואלסקי מה-JDRF על פרוייקט הלבלב המלאכותי.

תקציר הראיון בתירגום חופשי.

artificialpancreas.jpg

Aaron Kowalski

שאלה: במה תיהייה הגירסה הראשונה של הלבלב המלאכותי טובה יותר ממשאבת VEO של מדטרוניק (מינימד) שנמכרת כבר כיום באירופה, מקושרת למד הרציף של מדטרוניק (גארדיאן) ומאפשרת ניתוק אוטומאטי במקרה של היפוגליקמיה?

תשובה: אני מאמין כי ה- VEO היא צעד גדול קדימה. לגירסה הראשונה של הלבלב המלאכותי תיהיינה 2 תוספות חשובות מעבר למה שנמצא כיום ב- VEO. המשאבה תנסה לזהות ולמנוע היפוגליקמיה מראש ע”י ניתוח מגמת הסוכר. אנחנו מאמינים כי ניתן למנוע 3 מכל 4 מקרים של היפוגליקמיה. בנוסף המשאבה תתקן באופן אוטומאטי מקרים של סוכר גבוה (היפרגליקמיה).

שאלה: האם אתם מתכוונים להשתמש בטכנולוגיה הנוכחית של מד הסוכר הרציף של דקסקום או שתמתינו לגירסה מתקדמת יותר?

תשובה: אנחנו מאמינים כי הגירסה הנוכחית מספיק טובה. כמובן שבמידה ותצאנה לשוק גירסאות מדוייקות יותר ומתקדמות יותר נעשה בהן שימוש.

שאלה: האם מדובר בפרפרית משולבת. כלומר מחט אחת תשמש להזרקת אינסולין ולמדידת הסוכר?

תשובה: לא בשלב הראשון. יש עדין בעיות טכניות שלא מאפשרות פרפרית משולבת. בעתיד אנחנו מאמינים ניתן יהייה לפתור אותן.

שאלה: האם המערכת לוקחת בחשבון את האינסולין שכבר הוזרק ונמצא מתחת לעור (IOB ) ?

תשובה: בוודאי. זהו חלק מהאלגוריתם של המשאבה הפועלת במעגל סגור.

שאלה: האם עדין יוכלו המשתמשים לעשות שימוש בבסיס (בזאל) זמני או/ו באופציות אחרות של המשאבה?

תשובה: בוודאי. המשאבה במעגל סגור תסייע למשתמש אך לא תמנע ממנו לקחת פיקוד ולפעול על פי שיקול דעתו.

שאלה: האם יש מחשבות לשלב במשאבה גם את הורמון הגלוקוגון כדי לאפשר העלאת סוכר מהירה במקרה של היפוגליקמיה?

תשובה: בשלב הראשון לא. אנחנו עובדים עם 2 מעבדות מצויינות לבדוק שימוש בגלוקוגון במקביל לאינסולין והתוצאות הן מדהימות. אך יש כרגע 2 בעיות שמונעות שימוש בגלוקוגון בשלב הראשון של הפרוייקט. בניגוד לאינסולין הגלוקוגון הוא הורמון שאינו יציב. לכן כיום מייצרים אותו באבקה ומערבבים אותו עם נוזל רק לפני הזרקתו, יש צורך לפתור את הבעיה אך אין בנמצא חברות המשקיעות בכך מאמץ. בעיה שנייה – אין כיום משאבה מיסחרית מאושרת לשימוש התומכת בהזרקה של שני סוגים של הורמונים. בניית משאבה כזו תיקח זמן רב ולא נראה לנו שמשתמשים יהיו מוכנים להסתובב עם 2 משאבות כפיתרון ביניים.

שאלה: מה בנוגע לכיול של המד הרציף. אינכם חוששים שהמשתמשים יהיו משועבדים למכשיר ויצטרכו לכייל אותו ללא הרף?

תשובה: כיולים ידרשו, אך אנחנו עובדים על דרכים לבצע את הכיולים בצורה יעילה יותר.

שאלה: מדוע ה- JDRF מממן את הפרוייקט ולא נותן לאנימאס ודקסקום לממן אותו?

תשובה: ה- JDRF תורם 8 מליון דולר כדי להאיץ את הפרוייקט. אך השותפים מחוייבים לתרום את חלקם.

שאלה: מדוע אינכם משתפים פעולה עם מדטרוניק (מינימד) בפרוייקט. הריי 70% מהמשאבות בשוק הן שלה?

תשובה: אנחנו עובדים עם חברות שונות על פרוייקטים שונים. מצאנו באנימאס (גונסון את גונסון) שותפים אמיתיים לחזון שלנו. אנחנו מקווים כי במקביל יצרנים אחרים יפתחו גירסאות שלהם ללבלב המלאכותי.

שאלה: האם אתם חוששים להצלחת הפרוייקט? אם לא מדוע נידרשות 4 שנים להשלמתו?

תשובה: אנחנו משוכנעים בהצלחת הפרוייקט. אך תהליך קבלת האישורים הוא מורכב מאד. ללא קשר אנחנו נפעל לזרז את תהליך הפיתוח ככל שנוכל.

שאלה: האם ה- JDRF מתכוון לפעול מול חברות הביטוח כדי שאלה תאפשירנה למבוטחים שלהן מימון של הלבלב המלאכותי כאשר יצא לשוק?

תשובה: בהחלט. אנחנו פועלים מול חברות הביטוח כדי שציוד מתקדם לטיפול בסוכרת יוכר על ידי חברות הביטוח ודואגים לקיומם של מחקרים המציגים את התועלת במיכשור המתקדם.

עט אינסולין מהדור החדש

שלישי, 26 בינואר, 2010 מאת stamone

חברת קליברה מקליפורניה מודיעה כי היא קיבלה אישור FDA לעט אינסולין מסוג חדש המזכיר במידת מה משאבת טלאי.

העט החדש הוא עט חד פעמי הממולא באינסולין מהיר. צורתו צורת טלאי דק ושטוח. בדומה למשאבת הטלאי (אומניפוד) הוא יוצמד לגוף למשך 3 ימים. כפתור מיוחד על גב המכשיר מאפשר הזרקה של אינסולין מהיר (בולוס) על פי הצורך. כאינסולין רקע ידרשו המשתמשים לעשות שימוש באינסולין ארוך טווח (לנטוס או לבמיר). בשלב הראשון יהיו שני דגמים: באחד כל לחיצה תזריק יחידה אחת של אינסולין ובשני כל לחיצה תזריק 2 יחידות של אינסולין.

calibrasideview-798706.jpg

המכשיר מיועד למזריקי אינסולין שאינם מעוניינים להתחבר למשאבת אינסולין רגילה, אך עם זאת מעוניינים לחסוך דקירות וכן את הצורך לקחת ולתפעל עט אינסולין.

המכשיר של קליברה הוא מכשיר מכני, ולכן קל, זול, ופשוט יחסית בדומה לעט אינסולין חד פעמי. גודלו של המכשיר 5 ס”מ על 2.5 ס”מ עוביו כ 0.5 ס”מ.

ניסוי בעט החדש של קליברה מתחיל בימים אלה בשישה מרכזים רפואים בארצות הברית. בגמר תקופת הניסוי הוא ייצא לשוק.

לעוד פרטים ראו - כאן.

מיקרומדיק. לזיהוי מוקדם של סוכרת סוג 1

שני, 25 בינואר, 2010 מאת stamone

רקע

מחלת הסוכרת מאופיינת ברמות סוכר גבוהות בדם. אצל אנשים שונים הסיבה לכך שרמת הסוכר גבוהה היא שונה. כאשר מדברים על סוג הסוכרת מדברים למעשה על הסיבה מדוע הסוכר גבוה. לכן, לקביעה של סוג הסוכרת תיהייה חשיבות בקביעת הטיפול האופטימאלי.

סוכרת סוג 1 היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו. בסוכרת מסוג 1 מערכת החיסון של הגוף משמידה את התאים מפרישי האינסולין הנמצאים בלבלב. בעת ההרס של הלבלב מופיעים לעיתים נוגדנים מסויימים. זיהוי של נוגדנים אלה בגוף מאשר כי בסבירות גבוהה מאד מדובר בסוכרת סוג 1.

לעיתים ניתן לזהות את אותם הנוגדנים זמן רב לפני הופעת תסמיני הסוכרת ואיבחון האדם כסוכרתי. בארצות הברית ובמקומות מסויימים באירופה ניתנת אפשרות לקרובי משפחה של סוכרתיים מסוג 1 (אחים ובני דודים) לבצע בדיקות של נוגדנים משולבות בבדיקות גנטיות כדי לזהות האם הם בקבוצת סיכון לסוכרת סוג 1.

אז מה חדש?

חברת מיקרומדיק הישראלית פיתחה קיט מבוסס על סמן ביולוגי חדשני לאבחון חולים חדשים בסוכרת נעורים (סוג 1). “סמן ביולוגי”, או ביו-מרקר, הוא מולקולה או גן, שהימצאותו ברמה לא נורמאלית בגוף מעידה על התפתחות של מחלה. במקרה הנוכחי מדובר על סמן ביולוגי, המבוסס על נוגדנים למולקולת MIPa.

לפני כמה חודשים קיבלה החברה אישור לשיווק הקיט מהרשויות בגרמניה. במקביל הודיעה רשות התרופות האירופית כי נמשכים ההליכים לאישור השיווק של הערכה בשאר מדינות אירופה.

בהודעה נוספת לבורסה מודיעה החברה כי היא פועלת כעת לקבל אישורים לשימוש בקיט שלה לזיהוי מוקדם של אנשים בסיכון לסוכרת סוג 1.

בעזרת הקיט ניתן יהייה לבדוק אחים ובני דודים של סוכרתיים סוג 1 ולזהות את הסוכרת כמה שנים או חודשים לפני הופעת התסמינים. זיהוי סוכרת בשלב מוקדם מאד כאשר מרבית תאי הלבלב עדין מתפקדים עשוי לאפשר שימוש מוקדם מאד בתכשירים לעצירת הסוכרת הנמצאים בפיתוח והמיועדים בשלב זה לסוכרתיים ב”ירח דבש”.

עוד על החשיבות של זיהוי מוקדם של סיכון לסוכרת קיראו – כאן.

ולסיום תודה ליובל על העידכון.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |