אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש יולי, 2010

אינסולין מהיררררר במשאף

שני, 26 ביולי, 2010 מאת stamone

חברת מאנקיינד MannKind מקליפורניה נמצאת על הראדאר של המדור “מה חדש” כבר זמן מה.

החברה הניסחרת בבורסת נסדאק (סימול: MKND ) מפתחת משאף אינסולין בשם AFRESA והיא מאמינה כי יש ברשותה פיתרון בטוח ואיכותי יותר ממשאפים קודמים שניכשלו.

החברה נמצאת כיום בשלבים מתקדמים של קבלת האישורים לשיווק האינסולין והודיעה לפני כשבוע כי היא השלימה את העברת החומר הדרוש ל-FDA לצורך קבלת האישורים.

על פי פרסומי החברה האינסולין שלה הנלקח במשאף הוא סופר מהיר וגרף הפעולה מגיע לשיא תוך 12-14 דקות, לעומת 50 דקות באינסולינים אנאלוגים מהירים ו-100 דקות באינסולין רגיולר R.

בחברה מקווים לקבל את האישורים לשיווק עד לסוף השנה.

מצורף תרשים המראה את גרף הפעולה של האינסולין החדש לעומת האינסולינים אשר נמצאים בשימוש כיום. בסגול הגרף של האינסולין החדש, בצהוב גרף הפעולה של האינסולין אצל אנשים בריאים, בתכלת אינסולין אנאלוגי מהיר ובירוק גרף הפעולה של אינסולין רגיולר.

saupload_afrezza.png

אינסולין ארוך-ארוך-ארוך טווח

שני, 26 ביולי, 2010 מאת stamone

חברת EDP המפתחת אינסולין ארוך טווח, מגדירה מחדש את המושג “ארוך טווח”. על פי פרסומי החברה בניסויים שערכה בחיות הספיקה זריקה בודדת של אינסולין ל-140 יום. החברה מתכננת להתחיל בקרוב ניסויים בבני אדם.

מכיוון שברור כי לא ניתן לקבוע מראש את הכמויות המדויקות של אינסולין הרקע הנחוצות ל- 140 יום, לא יוכל האינסולין הזה להחליף את האינסולינים אשר בשימוש כיום.

אך בהחלט יתכן כי האינסולין הזה יוכל לשמש כאינסולין רקע משלים. למשל סוכרתי אשר משתמש במשאבה וזקוק ל- 20 יחידות בסיס ביום יוכל להזריק 10 מהן באינסולין של חברת EDP ועל ידי כך להמנע ממקרים קיצוניים של חמצת כאשר יש סתימות במשאבה, וכן להתנתק מהמשאבה ללא חשש בעת פעילות גופנית או שחיה בים.

כמו כן זה עשוי להיות טיפול אפקטיבי למדי לסוכרתיים סוג 2 בתחילת דרכם וכן לאנשים ב”טרום סוכרת”.

לפי שעה הפירסומים הם חלקיים מאד. מכיוון שלא החלו עדין ניסויים בבני אדם יחלפו במקרה הטוב כמה שנים טובות לפני שנראה את האינסולין הזה בשוק.

כמה מילים על סוכרת מסוג LADA

ראשון, 18 ביולי, 2010 מאת stamone

מדי פעם חוזרות ועולות בפורום שאלות בנוגע לסוכרת מסוג LADA. אילו שאלות טובות במיוחד משום שההסברים הניתנים לא פעם במרפאות אינם שלמים ומבלבלים.

בשנים האחרונות ישנה הכרה בעובדה כי מספר אלה הסובלים מסוכרת מסוג LADA גדול משחשבו בעבר. על פי הערכות שונות כ 10% עד 20% מהסוכרתיים שאובחנו כסוכרתיים סוג 2 סובלים למעשה מסוכרת מסוג LADA.

בפוסט זה ננסה לחדד ולהבהיר את הנושא.

לפני שנדון בהרחבה ב- LADA נתחיל בדיון קצר בשני סוגי הסוכרת הנפוצים ביותר: סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2.
במשך שנים היתה אי בהירות לגבי ההבדל בין שני סוגי הסוכרת העקריים. בהתחלה הבחינו בין סוכרת אצל ילדים ובני נוער (סוכרת נעורים) וסוכרת אצל מבוגרים (סוכרת של מבוגרים). כאשר התברר כי חלוקה זו אינה מדוייקת השתנתה ההגדרה. סוכרת מסוג 1 הוגדרה כסוכרת שהטיפול בה מבוסס על הזרקת אינסולין (סוכרת התלויה באינסולין) בעוד סוכרת מסוג 2 לכזו שאינה תלויה באינסולין. אולם במשך הזמן כאשר יותר ויותר סוכרתיים מסוג 2 החלו לעשות שימוש באינסולין גם הגדרה זו הפכה ללא מדוייקת.

ההגדרות המשמשות כיום מתבססות על הסיבה לפרוץ הסוכרת:
סוכרת סוג 1 – סוכרת אוטואימונית הפורצת כתוצאה מתקלה במערכת החיסון של הגוף שבעקבותיה מפסיק הגוף לייצר אינסולין.
סוכרת סוג 2 – סוכרת המתפתחת כתוצאה מירידה ברגישות של הגוף לאינסולין. כלומר הגוף ממשיך לייצר אינסולין כרגיל אך תאי הגוף אינם מגיבים היטב לאינסולין.

מהי אם כן ה- LADA ומדוע יש המכנים אותה סוכרת סוג 1.5?

על פי הגדרה – ה LADA היא סכרת אוטואימונית המתפתחת אצל מבוגרים.
ראשי תיבות של LADA הם: Latent Autoimmune Diabetes in Adults (או בעברית: סוכרת אוטאמונית מאוחרת במבוגרים).

על פי הגדרה זו ניתן לכאורה להבין כי סוכרתיים המאובחנים בסוכרת מסוג 1 כמבוגרים (לאחר גיל 30 ) שייכים לקבוצה המכובדת של החולים בסוכרת מסוג LADA. מדוע אם כן יש צורך להגדיר סוג נוסף של סוכרת ולא ניתן להגיד פשוט שמדובר בסוכרת מסוג 1?

ובכן הסיבה העיקרית לשימוש במונח LADA היא כי בין אלה שאצלם פורצת סוכרת אוטואימונית בגיל מאוחר יחסית מבחינים בין 2 תת קבוצות:

אלה שהסוכרת פורצת אצלם באגרסיביות באופן המזכיר סוכרת אצל ילדים. למרות האבחון בגיל מאוחר יחסית אלה סוכרתיים מסוג 1 לכל דבר. לאחר “ירח דבש” קצר יחסית הם יהיו חייבים להשתמש באינסולין.

לעומתם הסוכרת האוטאימונית הפורצת בקרב תת הקבוצה השניה מאופיינת בהיותה איטית מאד, ובשלביה הראשונים היא מזכירה במידה רבה סוכרת מסוג 2. על תת קבוצה זו נימנים אותם סוכרתיים הסובלים מ- LADA.

על פי רוב מאובחני ה- LADA לא יזדקקו לאינסולין ב- 3-5 השנים הראשונות שלאחר האיבחון, והטיפול שינתן להם במרפאה המבוסס על תרופות לסוכרת סוג 2 ודיאטה יספיק כדי לאזן אותם. אולם לא פעם דווקא העובדה הזו פועלת לרעתם. חלק מהמחקרים מראים כי העיכוב במתן אינסולין מאיץ אצלם את הסוכרת. מכיוון שמדובר בסוכרת אוטואימונית המרצת הלבלב להפרשת אינסולין מוגברת מאיצה כנראה את התהליך האוטואימוני ומזרזת את השמדת תאי הביתא שבלבלב.

לסוכרתיים מסוג LADA ישנם מאפיינים נוספים המיחדים אותם מהסוכרתיים סוג 1 וסוג 2:
- בבדיקה גנטית ניתן למצוא אצלם מאפיינים גנטיים המזכירים סוכרתיים סוג 1 וגם סוכרתיים סוג 2.
- בניגוד לסוכרת סוג 1, הם יגיבו היטב לטיפול בתרופות של סוכרת סוג 2 לפחות לתקופה ויוכלו להסתדר ללא אינסולין כ 3-5 שנים לאחר האיבחון.
- בניגוד לסוכרת מסוג 2 – ימצאו אצלם על פי רוב נוגדנים, ובשלב מסויים (על פי רוב תוך פחות מ 5 שנים) הם יהיו תלויים באינסולין למניעת חמצת. לעומת זאת הם יסבלו פחות מבעיות של לחץ דם וכולסטרול האופייניות לסוכרתיים סוג 2.

לעוד פרטים על ה LADA קיראו באנגלית - כאן

מכיוון שמדובר בסוכרת שאינה שיגרתית אנחנו ממליצים מאד לכל מי שמאובחן בסוכרת סוג 2 והוא אינו סובל מבעיות של עודף משקל קיצוני, וסוכרת מסוג 2 אינה נפוצה בקרב בני משפחתו להמשיך את הברור והטיפול אצל אנדוקרינולוג ולא להסתפק רק בהנחיות הטיפול של רופא המשפחה.

כמה מילים על עט להזרקת גלוקגון

ראשון, 11 ביולי, 2010 מאת stamone

הערה: פוסט זה מבוסס על מאמר מאתר Diabetes Mine .

כל מי שהסוכרת היא חלק מחייו מכיר את החשש מהיפוגליקמיה חמורה (סוכר נמוך). על פי מחקרים על כל 10,000 סוכרתיים סוג 1 ישנם כ 2-6 מקרים של מוות מהיפוגליקמיה מדי שנה. כלומר בישראל לבדה בה יש על פי הערכות כ 30 אלף סוכרתיים מסוג 1 ישנם כ- 10 מקרים בשנה של מוות אשר מקורו בהיפוגליקמיה.

מה שאולי יפתיע רבים ממכם היא העובדה כי היפוגליקמיה היא תופעת לוואי של מחלות רבות. כגון מחלות כבד, גידולים בלבלב, מחלת אדיסון, אלכהוליזם, אנורקסיה, סוגים שונים של סרטן ועוד ועוד. על פי האתר הזה, ישנם לא פחות מ- 279 גורמים שונים להיפוגליקמיה. על פי נתונים ממשרד הבריאות האמריקאי, פחות מחמישית ממקרי המוות הקשורים להיפוגליקמיה הם בקרב סוכרתיים המזריקים אינסולין, בעוד שאר מקרי המוות מהיפוגליקמיה קשורים למחלות אחרות.

במקרי חירום כאשר האדם הסובל מהיפוגליקמיה אינו מסוגל לאכול, הטיפול הנידרש הוא הזרקה של הורמון גלוקגון. הגלוקגון גורם לכבד לשחרר סוכר למחזור הדם וע”י כך מעלה את הסוכר בדם.

מרגיזה לכן העובדה כי המכשיר היחיד שנועד לטפל בארועים אלה הוא פרימיטיבי למדי. כולנו מכירים את אותה קופסה כתומה ומפחידה – ההיפו-קיט המשמשת להזרקת הורמון הגלוקגון במקרי חירום. מדובר במזרק בעל במחט ארוכה ומפחידה וכדי לתפעל אותו יש לבצע לא פחות מ- 12 שלבים. מנסיון אני יכול להעיד שזה לא כל כך פשוט במצב של לחץ. עיקר המורכבות נובעת מהעובדה כי הגלוקגון הוא הורמון לא יציב. לכן יש לשמור אותו בצורה של אבקה ולערבב אותו בנוזל רק ממש לקראת השימוש. מכיוון שמדובר במכשיר מסובך ומפחיד להפעלה התוצאה היא שהורים לסוכרתיים וסוכרתיים בוגרים נמנעים על פי רוב מלהדריך בני זוג, מורים, מאמנים וחברים כיצד להפעיל את המכשיר. זה פשוט נראה מסובך מדי ומפחיד מדי. כמו כן רובם ככולם אינם טורחים לשאת אותו איתם וכך קורה שעל פי רוב המכשיר נמצא במקרר בבית ולא לידיינו כאשר באמת צריך אותו. למרות זאת מדובר במכשיר מציל חיים. על פי נתונים מארצות הברית כ- 10%-25% מהמזרקים האלה מופעלים מדי שנה.

ההיפו-קיט -glucagon-emergency-kit.gif

מתבקש איפוא, שיהייה מכשיר קל לתפעול, דמוי עט אינסולין לטיפול במקרים כאלה. אילו היה פתרון פשוט לתפעול שאינו מפחיד סביר להניח שאצל רבים הוא היה הופך לפריט חובה בתיק הסוכרת.

אז מה חדש?

החדשות הטובות הן, שקיימת חברה בשם גלוקפן שעובדת על הפיתוח של עט כזה. הרעיון הוא שיהייה עט רב פעמי אשר בתוכו 2 מחסניות (רפילים), אחת של נוזל ואחת של אבקה. תפעול העט יהייה קל מאד ויזכיר עט אינסולין. בלחיצת כפתור יתערבבו שני החומרים, המחט המפחידה תיהייה ניסתרת ותישלף ע”י ניצרה רק לאחר שהעט הוצמדה לגוף. הציפיות הן שהמכשיר יעבור אישורי FDA תוך כשנה שנתיים ואז נוכל לזרוק את ההיפו-קיט הנוכחי ולהחליפו בעט החדש.

בפני החברה עומד מלבד המכשול הטכני גם אתגר מיסחרי. כדי שתיהייה הצדקה מיסחרית לייצור המוני של העט החדש, יהייה על החברה לשנות את התפיסה של קופות החולים והסוכרתיים בעצמם בנוגע לחשיבות של העט החדש. הרעיון הוא שלכל מי שסובל מהיפוגליקמיה יהיו באופן קבוע כ- 5-6 עטים כאלה. אותם הוא יישא כדרך קבע בערכת הסוכרת וכן ישאיר אותם במקום העבודה, בבית הספר וכדומה. כרגע נמכרים יחסית מעט מאד ערכות היפו-קיט מדי שנה (על פי הערכות כ- 900 אלף בעולם) והפוטנציאל הנמוך יחסית מונע מהיצרניות הגדולות לבצע את ההשקעה הנידרשת לשיפור המכשיר המגושם הזה.

העט החדש -
glucapen_press.jpg

חדשות מהועידה המדעית ה-70 של ה- ADA

ראשון, 4 ביולי, 2010 מאת stamone

כמדי שנה נערכה בסוף יוני הועידה המדעית השנתית של ה- ADA. זוהי נקודת השיא השנתית בכל הנוגע למחקר למרפא ולטיפול בסוכרת. למעלה מ- 2000 פירסומים מדעיים הופצו לקראת הועידה, נערכו בה עשרות הרצאות במשך 5 ימים במגוון רחב מאד של נושאים והשתתפו בה למעלה מ- 16,000 רופאים ומדענים מרחבי העולם.

בין 2000 הפירסומים ישנם מחקרים מוזרים ביותר. למשל מחקר שנעשה בגרמניה על 8 נבדקים מצא כי הרחה של אינסולין מדכאת את התאבון. בהצלחה להם. ויש מחקרים מוזרים אפילו יותר - מעניין מי מממן אותם.

כדי לקרוא ולסנן את החומר הרב שיצא מהועידה צריך זמן רב. מטבע הדברים אנחנו עוקבים בעיקר אחרי החידושים הקשורים לסוכרת סוג 1.

הנה הכותרות העקריות שתפסו את העין שלי בשלב זה. בשבועות הקרובים יתכן ונמצא נושאים להרחיב בהם.

1. מחקר ACCORD שניסה להגדיר את יעדי האיזון הממולצים בסוכרת סוג 2, ממשיך להעסיק חוקרים ומטפלים. כזכור במחקר התברר כי איזון קפדני מדי בגילאיי ה- 60 פלוס (A1C באזור ה- 6.5% ) מעלה את הסיכון להתקפי לב. אחת ההשערות היא כי התופעה מתרחשת בעיקר אצל כאלה הסובלים מתינגודת קשה לאינסולין המחייבת הזרקה של כמויות גדולות מאד של אינסולין רקע.

2. פרויקט הלבלב המלאכותי (משאבה במעגל סגור) ממשיך לתפוס כותרות. יש לו תומכים רבים, אבל גם לא מעט מסתייגים שאינם מאמינים כי המגבלות הטכנולוגיות תאפשירנה עמידה ביעדים המוצהרים של הפרוייקט. תמונה יפה מאחד מאתרי הניסוי, בה ניתן לראות משתתף מחובר במקביל למשאבת אינסולין (להורדת סוכר), ולמשאבת גלוקוגון (להעלאת רמת הסוכר) – כאן.

3. חברת LCT מודיעה כי היא לא תאפשר השתלה של תאי לבלב שמקורם בחזיר לציבור הרחב לפני 2013. וגם אז זה יעשה במקרים מיוחדים מאד. מדובר על דחיה של שנתיים לעומת הצהרות קודמות. מצגת יפה מאד באנגלית על LCT ניתן למצוא – כאן.

4. תחום ההשתלות, והמחקר בתאי גזע ממשיך לתפוס מקום מרכזי. יש כרגע לפחות 11 קבוצות העוסקות במחקר של תאי גזע לטובת סוכרת סוג 1.

5. השלב הראשון במחקרה הקליני של דניס פוסטמן הושלם. המחקר עוסק בעצירת התהליך האוטאימוני בעזרת תרופת BCG ומעקב האם תאי הביתא מסוגלים לחדש את עצמם. התפרסמו נתונים לגבי בטיחות הטיפול אך לא לגבי יעילותו. (המלצתי - לא לצפות ליותר מדי מהמחקר הזה).

6. מהו החיסכון למשק האמריקאי במניעת מקרה יחיד של סוכרת סוג 2? החיסכון מעורך ב כ 170 אלף דולר על פי מחקר שנערך בארצות הברית.

7. לחובבי הטכנולוגיה בינכם. המוצר הטכנולוגי שזכה בציון הגבוה ביותר על ידי חובבי הטכנולוגיה שהסתובבו בתערוכה הוא משאבת הטלאי “התכשיט” – Jewel Pump .

יתרונותיה של המשאבה לעומת משאבת הטלאי האומניפוד: היא קטנה יותר, ניתנת לניתוק, ניתן לתת בולוס בעזרת כפתור ללא שימוש בשלט רחוק, והעיקר המוניטור של המשאבה הוא אפליקציה מיוחדת לטלפון החכם של גוגל (האנדרואיד). כלומר אין צורך במוניטור מיוחד ומספיק להשתמש בטלפון. החיסרון העקרי: המשאבה עדין לא קבלה את האישורים המתאימים ולא ניתנת לרכישה על ידי הקהל הרחב.

jewelpump-system.jpgהודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |