אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש נובמבר, 2010

אתחול מערכת החיסון - פולין בעקבות ברזיל

חמישי, 25 בנובמבר, 2010 מאת stamone

סוכרת סוג 1 מתרחשת בעקבות תקלה במערכת החיסון. הגוף תוקף את עצמו ומשמיד את תאי הביתא שבלבלב המייצרים אינסולין. אין ספק כי הטיפול האגרסיבי והיעיל ביותר לעצירת התהליך האוטואימוני בסוכרת סוג 1 הוא הניסוי הקליני של Burt שנערך בזמנו בברזיל. כתבנו על זה בהרחבה – כאן.

חברות רבות בוחנות תכשירים המנסים לשבש את התהליך האוטואימוני כאשר הוא פורץ ולעכב את הסוכרת. אך הניסוי שנערך בברזיל נוקט בגישה האגרסיבית מכולן ולמעשה מאתחל את מערכת החיסון מחדש. חישבו על וירוס מחשבים אשר תוקף את המחשב שלכם. את מרבית התכשירים אפשר לדמות לתוכנת אנטי וירוס המנסה לבודד או להסיר את הווירוס. לעומת זאת את המחקר של Burt אפשר לדמות לפעולה של מחיקה של הדיסק של המחשב והתקנה מחדש של התוכנות הרצויות.

מבחינת תוצאות שום טיפול אחר לא השיג עד היום את אותן התוצאות. 20 מתוך 23 המשתתפים בניסוי בברזיל לא נזקקו לאינסולין 30 חודשים לאחר הטיפול. 12 מתוכם לא נזקקו לאינסולין גם כ 5 שנים לאחר הטיפול.

החיסרון העיקרי של הניסוי של Burt הוא באגרסיביות שלו. מדובר במחיקה של מערכת החיסון בעזרת טיפול כימותראפי הנהוג לטיפול בסרטן ושיחזור שלה לאחר מכן. במהלך הטיפול נזקקים המטופלים להיות בבידוד במשך חודש ויותר והטיפול נחשב לטיפול מסוכן אשר במקרים נדירים עלול אף לגרום למוות. לכן הפרוטוקול הזה נוסה עד עכשיו רק בברזיל ורק על מבוגרים.

אז מה חדש?

לראשונה בוצע הניסוי מחוץ לברזיל על ידי צוות חוקרים פולני. החוקרים הפולנים הצליחו לשחזר ולמעשה לאשר את התוצאות שהושגו במחקר בברזיל. מתוך 8 שטופלו 7 לא נזקקו לאינסולין. וזה שנזקק לאינסולין נזקק רק ל- 10% מהכמות המקורית. המשתתפים נמצאים במעקב ב 7-16 החודשים האחרונים.

אלו חדשות מעניינות כי הן מוכיחות שהפרוטוקול אכן יעיל. החיסרון כאמור הוא שמדובר בתהליך מסובך ולא בטוח, המיועד רק למאובחנים חדשים. אין כמובן ביטחון שהתקלה שהתרחשה במקור והובילה לתהליך האוטואימוני לא תתרחש שוב בעתיד ותגרום לפריצה מחודשת של סוכרת סוג 1.

עוד על הניסוי שנערך בפולין ראו – כאן.

לסיכום - זהו לא מסוג הניסויים שהייתי ממליץ למישהו קרוב לי להשתתף בהם בשלב זה, אך יתכן שבעתיד ניתן יהייה לשפר את רמת הבטיחות וזו תיהייה אלטרנטיבה עבור אנשים מסויימים.

וואפל או באפלה - דעה

ראשון, 21 בנובמבר, 2010 מאת stamone

נובמבר הוא חודש המודעות לסוכרת.

בישראל אדם אחד מכל שישה מעל גיל 60 הוא סוכרתי. התחזיות השחורות מדברות כי בעתיד אחד מכל שלושה יהייה סוכרתי בערוב ימיו. בניגוד לסוכרת סוג 1 (שבה עוסק מדור זה בעיקר), סוכרת סוג 2 ניתנת למניעה במרבית המקרים (לא תמיד). המפתח למניעה הוא שילוב של תזונה נכונה, פעילות גופנית ומשקל תקין.

אך כיצד אפשר להצליח במלחמה נגד הסוכרת כל עוד התאגידים מוציאים מליונים על פרסומות מתוחכמות לקהל התמים של הילדים? פירסומות מעודדות סוכרת. בפרסומת מתוחכמת הרצה כיום בטלביזיה מוכרים וואפלים לילדים קטנים. בפרסומת אחרת נער “שואב” שקית קראנץ. הוא אפילו לא לועס את הוואפלים אלא פשוט שואב את כל השקית. העיקר לא לשמוע את אבא שלו. מצחיק?
כולם מרוויחים: התאגיד, ערוץ 2, משרדי הפירסום ואפילו ייצרני התרופות. 100 גרם וואפל יהיו שווים פעם 100 יחידות אינסולין. זו השקעה לטווח ארוך.

כאשר מישהו מפרסם בפורום מוצר “טבע” כולנו קופצים עליו ונוזפים בו- “זו רמאות, הבטחת שוא וכדומה”. אבל הרי הגולשים בפורום הם אנשים מבוגרים שיודעים להסתדר עם פרסומות. אך מה בדבר הילדים?

בראש התאגידים עומדים אנשים נאים ומוכשרים. יש לי הרגשה כי הילדים שלהם אינם אוכלים וואפלים. ידם כנראה משגת לקנות עגבניה. הילדים שלהם לא מבזבזים זמן מול הטלביזיה - בחורף הם כנראה יסעו לסקי עם ההורים. לא סתם סוכרת סוג 2 נפוצה הרבה יותר בקרב עניים.

המלחמה בעישון הוכיחה כי הסברה והפחדה אינם יעילים. רק קנסות גבוהים ומחירים גבוהים מונעים עישון. מאבק אמיתי צריך להתרכז בהעלאת המחירים של מוצרי ה”זבל” למינהם בעזרת קנסות והטלים. בהטלים שיגבו אפשר לסבסד ירקות.

ואולי לסבסד פרסומת כזאת - כיצד נקרא השומן שבוואפל? שומן טראנס, שומן מוקשה, שומן תעשייתי? כנסו לאתר ילדים ותצביעו.

mcdonaldskids.bmp

שימוע בנושא הלבלב המלאכותי

רביעי, 17 בנובמבר, 2010 מאת stamone

ב 10 לנובמבר 2010 נערך בוושינגטון ארצות הברית על ידי ה FDA שימוע בנושא הלבלב המלאכותי. בשימוע השתתפו אנשי ה FDA וממיטב החוקרים העוסקים בתחום מורכב זה ונערך דיון פתוח סביב הסוגיות המרכזיות.

כידוע מתנהלים כיום סביב העולם מספר ניסויים הבוחנים את האפשרות לפתרון משולב של משאבת אינסולין ומד סוכר רציף במעגל סגור. המשותף לכל הניסויים האלה הוא שהם נערכים בתנאי מעבדה. בשלב הבא ההתקנים האלה חייבים להיבדק בשטח עצמו, כלומר על ידי סוכרתיים שישתמשו בהם בחיי היום יום ללא פיקוח צמוד של החוקרים והמהנדסים.

לביצוע הניסויים האלה בתנאי שדה יש צורך בקבלת אישורים מ ה –FDA , משימה שאינה פשוטה כלל וכלל.

במרכז הדיון עמדה השאלה של בטיחות ההתקנים האלה. כידוע טעות בהזרקת האינסולין יכולה להיות קטלנית. ניתוק לא רצוי של המשאבה יכול לגרום לחמצת.

אנשי ה- FDA הציגו את ההסתייגויות הבאות:
1. המערכת תלויה לחלוטין בדיוק של מד הסוכר הרציף. מה שמסכן מאד את המחוברים
2. המערכת תלויה בתפעול נכון של המכשור. למשל כיול נכון של המערכת
3. מכיוון שמדובר במערכת סגורה כשל של רכיב בודד במערכת יסכן את המטופל
4. יש עדין להראות כי אכן יש תועלת אמיתית במכשיר כזה

התומכים בפרויקט העלו את הטענות הבאות:
1. בטיחות היא עניין יחסי. גם הנוהגים במכונית או הטסים במטוס יודעים כי תקלה בציוד יכולה להסתיים באסון. לשם כך אנשים עוברים הדרכה והכשרה. אך לא ניתן לעצור את ההתפתחות הטכנולוגית עד שהדברים הופכים למושלמים. בטיחות זה עניין יחסי.
2. אנשי מדטרוניק הביאו כדוגמה את ה- VEO. אותה משאבה אשר מתנתקת בעצמה בערכי סוכר נמוכים. המכשיר אינו מאושר לשימוש בארצות הברית אך באירופה עושים בו שימוש בהצלחה. בניסוי שערכה מדטרוניק עם 27 מטופלים הוכח כי ה – VEO מאפשרת להם לקחת סיכונים מחושבים והם שיפרו משמעותית את ה- A1C ללא אירועי היפוגליקמיה חריגים.
3. מומחים אחרים טענו כי בניתוק לשעתיים אין שום סכנה. סוכרתיים עושים את זה כדבר שבשגרה בעת פעילות גופנית וכדומה.
4. בדיון בנוגע לקהל היעד הייתה הסכמה כי קהל היעד בהתחלה צריך להיות סוכרתיים סוג 1 בריאים אשר להם ניסיון קודם ומוכח בשימוש במשאבת אינסולין ומד סוכר רציף.
5. את עמדת התומכים סיכם דר. קיאולסקי נציג ה- JDRF וסכרתי סוג 1 בעצמו הממונה על הפרויקט. לטענתו בתנאי מעבדה ההתקנים האלה מציגים תוצאות מעולות. יש לפעול בהקדם להוציא את ההתקנים האלה לבחינה בעולם האמיתי. הוא משוכנע כי בעולם האמיתי הם יוכיחו יתרונות רבים.

בחודשים הקרובים יצטרך ה- FDA לתת תשובות לשאלות החשובות האלו:
1. האם למערכת כזו הפועלת במעגל סגור תועלת משמעותית מבחינת ציבור הסוכרתיים? כיצד לבדוק את נושא התועלת?
2. מי האוכלוסייה המתאימה לשימוש במכשיר כזה? מצב בריאותי, יכולות טכניות, ניסיון מוקדם עם משאבה ומד רציף וכדומה
3. מהן התכונות הרצויות של מכשיר כזה? רמת אוטומאציה, רמת שליטה, רמת התרעה?
4. מהם השלבים בניסוי שצריכים להתבצע והתוצאות הנדרשות לפני שהמכשיר יהיה ראוי לשימוש ע”י הציבור הרחב?
5. אלו שינויים צריכים לבצע בתהליכים ובנהלים של ה- FDA כדי שהגוף יהיה מסוגל לעמוד בקצב השינויים הטכנולוגים, ולא יהווה גורם מעכב בתהליך?

לעוד פרטים ראו כאן: - בפורמט PDF

אומניפוד דור 2 - עיכובים

שני, 15 בנובמבר, 2010 מאת stamone

חברת Insulet יצרנית משאבת הטלאי אומניפוד מדווחת על עיכובים בהוצאת אומניפוד דור 2 לשוק.

משאבת הטלאי אומניפוד דור 2 אמורה להתחבר למד הסוכר הרציף דקסקום. הטלאי עצמו אמור להיות קטן ב- 43% מהטלאי הנוכחי, כמו כן צפויים שיפורים בשלט רחוק.

התיכנון המקורי היה לצאת עם הדגם החדש ברבעון הראשון של 2011, כרגע מדברים בחברה על קבלת אישורים במהלך המחצית השניה של 2011.

הדיווח הזה מחדד שוב את הנקודה שאין לקנות מכשירים על סמך תחזיות שמטיבען הן אופטימיות ונוטות להשתנות.

נצטרך להמתין בסבלנות.

לתמונה של הטלאי החדש לעומת הישן:

omnipod.png

מתנה לסיום התיכון

שבת, 13 בנובמבר, 2010 מאת stamone

אוניברסיטת בוסטון ממשיכה להציג תוצאות מעודדות מאד בניסויים של הלבלב המלאכותי שלה. הלבלב המלאכותי הוא משאבת אינסולין המחוברת למד סוכר רציף במעגל סגור ומחליטה לבד כמה אינסולין להזריק ומתי.

בניגוד לטכנולוגיות אחרות, הלבלב המלאכותי של אוניברסיטת בוסטון מזריק שני הורמונים. אינסולין כדי להוריד את הסוכר וגלוקוגון כדי לעלות את רמות הסוכר במצבים של היפוגליקמיה. המכשיר נבדק בהצלחה על 15 סוכרתיים מבוגרים אשר השתמשו בו במשך 27 שעות ברציפות. כעת נערכים החוקרים לביצוע ניסוי שיימשך 51 שעות ובמהלכו ידרשו המטופלים לבצע בין היתר פעילות גופנית אינטנסיבית.

מנהל התוכנית מאמין כי הם יהיו ערוכים לבצע ניסוי מחוץ למעבדה בשנת 2012 ולהוציא את המוצר לשוק בשנת 2015.

המכשלה הגדולה ביותר בפיתרון היא שהגלוקוגון אינו נחשב להורמון יציב ובשלב זה הוא אינו מאושר על ידי ה-FDA לשימוש במשך 72 שעות בדומה לאינסולין. מספר חברות עובדות במקביל לפתור את הבעיה הזו.

המהנדס המוביל של הפרויקט הוא אבא לילד סוכרתי בן 11 אשר אובחן בגיל שנה. “זאת תהייה המתנה שלי עבורו לסיום התיכון” הוא מבטיח.

לעוד פרטים ראו – כאן.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |