אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש דצמבר, 2010

סיכום שנה

שני, 27 בדצמבר, 2010 מאת stamone

2010-2011.jpg

שנת 2010 עומדת להסתיים וכדרכם של עיתונים ומדורים זהו זמן לעשות סיכום קצר וגם לדבר על מה צפוי בשנה הבאה.

לאחר 9 שנים עם סוכרת במשפחה, הריגושים קצת מתמתנים. אלה הדברים העיקריים שאקח מהשנה הזאת.

מקרים טראגיים – השנה עלו לחדשות מספר מקרים טראגיים של סוכרתיים סוג 1 שמתו כתוצאה מאירועים הקשורים לסוכרת. המסקנה (המוזרה) שלי היא: לימדו לקבל את הסוכרת ולאהוב אותה. בעקבות האירועים הטראגים האלה החלטתי לנצל את המדור מדי פעם גם לדיון בנושאי תקשורת וגיל ההתבגרות. חפשו את הפוסטים העוסקים בחיים עם סוכרת.

פרויקט הלבלב המלאכותי יוצא לדרך – ה JDRF יחד עם יצרניות אנימאס ודקסקום החליט לצאת עם הפרויקט כפרויקט אסטרטגי. לעוד פרטים קראו – כאן.

רשיון שיווק ברוסיה ל LCT- חברת LCT ממשיכה בניסויים ב ניו-זילנד בהשתלות תאי ביתא שמקורם בחזירים. בקצב קצת איטי למען האמת. החברה מתמקדת כיום בקבלת האישורים לטיפול שהיא מציעה כטיפול המונע היפוגליקמיה. לראשונה ניתן אישור להשתלות מסחריות ברוסיה. זהו צעד קטן לכאורה אך בעל פוטנציאל להיות מהפיכה של ממש. ראו – כאן.

הרשת החברתית – מעולם לא קמו כל כך הרבה אתרים בתחום הסוכרת בשנה אחת. הרשת מלאה בבלוגרים ואתרים מדליקים. סרטים בנושאי סוכרת מופצים ליוטיוב ללא הפסק. לי אין ספק כי בעתיד יותר ויותר אנשים יקבלו יעוץ וטיפול דרך הרשת. למי שלא ראה עדין את הסרט הרשת החברתית על פייסבוק – מומלץ ביותר. במתוקים הושק מיזם ויקיסוכרת. נדבר עליו עוד במהלך השנה הבאה.

FDA – יותר ויותר ביקורת נשמעת כלפי ה FDA כי הוא הפך לגורם מעכב בכל הקשור להתפתחות טכנולוגית בתחום הסוכרת. ה FDA מייצר מחסומי כניסה אדירים המרחיקים יזמים חדשים מלפעול בתחום הסוכרת. חלק פשוט מוותרים, חברות אחרות מנסות לפעול מחוץ לארצות הברית. זה נדון בהרחבה בעיתונות העולמית. הזכרתי את זה על קצה המזלג – כאן.

האגודה לסוכרת נעורים – הפורום של מתוקים עסק השנה לא מעט בביקורת של חברים כלפי האגודה. לא ארחיב בנושא. מנקודת מבטי החיים הם תמיד אפורים (כלומר לא שחור ולבן), חלק מהביקורת הייתה מוצדקת בהחלט וחלקה קטנונית. אני מקווה שבסופו של דבר תהייה לנו בעקבות הדיון אגודה טובה יותר ורגישה יותר. אין לנו אגודה אחרת, אנחנו זקוקים לה והיא זקוקה לנו.

מהפכת האייפון – מהפיכת האייפון ניכרת בכל מקום. יש כיום מספר אפליקציות באנגלית לניהול הסוכרת באייפון. הזכרנו גם התקן ראשון של מד סוכר המתחבר לאייפון. ראו – כאן.

פרישה מהמרוץ – אחת מ 4 מהחברות המובילות (חברות בשלב 3) בפיתוח תרופה לעצירה של סוכרת סוג 1 פרשה מהמרוץ. ראו – כאן. שלוש עוד חזק במרוץ.

חברות טכנולוגיה ישראליות – מספר חברות טכנולוגיה ישראליות העוסקות בפיתוח טכנולוגיות בתחום הסוכרת עשו קפיצות משמעותיות השנה. כתבנו על זה במדור. הגדילה לעשות מדינגו שנרכשה על ידי חברת רוש. ראו – כאן.

שנת 2011 - למה צריך לשים לב:

שנת 2011 יכולה להיות שנה משמעותית מאד מבחינת הטיפול בסוכרת. אלה האירועים העיקריים אשר כדאי לדעתי לשים לב אליהם:

חברת Diamyd – החברה אמורה לפרסם תוצאות משלב 3 של המחקר שלה. משמעותן של תוצאות חיוביות היא כי יתכן והתכשיר שלהם ייצא במהלך 2012. כלומר לראשונה יהיה בנמצא טיפול לסוכרת סוג 1 שהוא לא אינסולין. ראו – כאן.

פרויקט הלבלב המלאכותי – יש לראות האם הפרויקט יקבל את האישורים לשלב הבא- ניסויים בתנאי שטח. הצלחה של שלב זה היא קריטית להצלחת הפרויקט והמיזם כולו.

משאבת טלאי – יש לראות האם אומניפוד תקבל אישורים לדגם החדש של משאבת הטלאי. הכולל הקטנה משמעותית של הפוד וחיבור למד רציף. יציאת המודל החדש לשוק תסמן לדעתי את מותה של המשאבה הקלאסית – זו עם הצינורית. מכאן הכול יהיה תלוי בסל הבריאות.

LCT – יש לראות האם LCT מתקדמת בקבלת האישורים לטיפול שלה גם מחוץ לרוסיה. קבלת אישורים ב ניו-זילנד תהייה מהפיכה בתחום הטיפול בסוכרת.

השלמות ותוספות תתקבלנה בברכה.

אופטימיות של עכברים

שני, 20 בדצמבר, 2010 מאת stamone

אלה מכם אשר קוראים את המדור “מה חדש” יודעים שבשנים האחרונות אני נמנע מלדווח על הצלחות של מחקרים במרפא של עכברים. הסיבה העיקרית היא ניסיון. כאשר הבת שלי אובחנה כסוכרתית עסקתי בקריאה כמעט אובססיבית של כל מחקר ומאמר. אך הניסיון לימד אותי כי יש מרחק רב בין הצלחה לרפא עכברים להצלחה לתרגם את המחקר למרפא של בני אדם.

ובכל זאת הנה מקבץ של הודעות על “סימני נפט” שהתפרסמו לאחרונה בעיתונים השונים בעולם. כולן מבטיחות כי המרפא לסוכרת סוג 1 בדרך.

תאי כבד ייצרו אינסולין - חוקרים מאוסטרליה משוכנעים כי בידם להציג פריצת דרך במרפא סוכרת סוג 1 בטווח של 3 שנים. המחקר אשר נערך באוניברסיטה לטכנולוגיה בסידני אשר באוסטרליה עוסק בהזרקת גן לתוך תאים בכבד והפיכתם לתאים מייצרי אינסולין. המחקר הראה תוצאות טובות מאד במכרסמים. בשלב הבא של המחקר מתכננים החוקרים להשתיל כבד של אדם בתוך מכרסם ואז לנסות להפוך חלק מהתאים שלו לתאי ביתא המפרישים אינסולין. החוקרים נשמעים אופטימיים מאד. לעוד פרטים ראו – כאן.

שיקום הלבלב - חברת DiaMedica משוכנעת כי התכשיר החדש שלהם DM199 הוא “הגביע הקדוש” במרפא לסוכרת סוג 1. התכשיר שמכיל מעוררי צמיחה מוזרק ללבלב ומעורר צמיחה של תאי ביתא מפרישי אינסולין מצד אחד. ומצד שני משבש את התהליך האוטואימוני ועוצר אותו. לחברה הצלחות במחקרים בעכברים. החברה זכתה לאחרונה במענקים גדולים ונערכת לשיחות עם חברות התרופות הגדולות כדי לתכנן ביחד ניסויים בבני אדם. לעוד פרטים – כאן.

מקור לתאי ביתא להשתלה - חוקרים מוושינגטון ארצות הברית מצאו דרך להפוך תאי זרע לתאי ביתא מפרישי אינסולין. כידוע לגברים יכולת לייצר מילוני תאי זרע. החוקרים מצאו דרך להפוך את התאים האלה בשלב מוקדם מאד שלהם לתאים בעלי מאפיינים זהים לתאי ביתא. התאים האלה הוזרקו לעכברים והמחקר הראה כי לתקופה הם הורידו את רמות הסוכר, כלומר הפרישו אינסולין. לדעת החוקרים ניתן לשהתמש באותו המנגנון גם עבור ביציות של נשים. היעד הוא לייצר תאי ביתא מותאמים לאדם עצמו כדי למנוע דחיה ולחסוך את הצורך בשימוש בחומרים המדכאים את מערכת החיסון המשמשים לאחר השתלות. לעוד פרטים ראו – כאן.

מאחרי שלושת המחקרים האלה עומדים מוסדות רציניים, ואנשים רציניים. שלושתם קבלו מענקי מחקר משמעותיים.

כזכור רק מחקר מוצלח אחד מתוך 20 בעכברים מגיע בסופו של דבר לשלב הקליני, כלומר ניסוי בבני אדם. פחות מ- 20% מהמחקרים הקלינים מסתיימים בהצלחה. משך הזמן הדרוש להשלמת מחקר קליני כ- 10 שנים, הכסף הדרוש להשלמת מחקר קליני כ 50 מליון דולר.

כמה מילים על מוטיבציה לטיפול בסוכרת

שבת, 18 בדצמבר, 2010 מאת stamone

במקרים רבים נשמעת תלונה בסגנון: “לילד שלי/לאחי/לבעלי/לאשתי אין מוטיבציה לטפל בסוכרת שלהם”.

מוטיבציה (הנעה בעברית) היא נושא מרתק. חוקרים שואלים: מה בדיוק גורם לאנשים מסוימים להיות חדורי מוטיבציה בעוד האחרים נראים חסרי מוטיבציה לחלוטין? כיצד אם בכלל יכולים אנחנו כהורים להשפיע על המוטיבציה של הילדים שלנו לטפל בסוכרת? מדובר בנושא רחב מאד, ישנן תיאוריות רבות המנסות להסביר מה גורם למוטיבציה ובוודאי שלא ניתן לכסות את הנושא המורכב הזה בפוסט קצר. ובכל זאת כמה מילים על מוטיבציה ועצה לסיכום היכן אנחנו כהורים יכולים להשפיע.

מוטיבציה וסוכרת

אחת מהתיאוריות החשובות ביותר המשמשות להסביר מוטיבציה היא תיאוריית הציפיות של הפסיכולוג ויקטור ורום. זוהי תאוריה כללית, כדי להבין כיצד התיאוריה הזו מיושמת בהקשר של סוכרת יש להבחין בין שתי מטרות שאותן מנסים להשיג באמצעות הטיפול בסוכרת: מטרה ראשית ומטרה משנית.

המטרה הראשית של טיפול בסוכרת היא לשמור על הבריאות - כדי להנות מכל מה שבריאות טובה יכולה להעניק.
המטרה המשנית היא לשמור את הסוכר מאוזן. השגת המטרה המשנית, איזון הסוכר, אינה עומדת בפני עצמה והשגתה נועדה להשגת המטרה הראשית – בריאות טובה.

על פי התיאוריה הכללית של ורום המאמץ שאותו יהיה מוכן להשקיע אדם מסויים בביצוע פעולה מסויימת הוא מכפלה של שלושה גורמים:

מאמץ = ערך X צפייה X תכליתיות

בשפת הסוכרת המשמעות היא שהמאמץ שאותו יהיה מוכן הפרט להשקיע בטיפול בסוכרת תלוי בשלושת אלה:

* הערך – החשיבות אותה מייחס האדם למטרה הראשית של פעילותו. כלומר כמה חשיבות הוא מייחס לבריאות טובה ולכל מה שהיא יכולה להעניק לו: אפשרות להקים משפחה, אפשרות לנהל קריירה וכדומה.

* הצפייה – תפיסת האדם את המסוגלות שלו להשיג את המטרה המשנית אשר במקרה של סוכרת היא איזון הסוכר. כלומר האמונה של האדם ביכולתו לטפל בסוכרת באופן עצמאי ולאזן אותה.

* התכליתיות – תפיסת האדם את הקשר בין המטרה המשנית למטרה הראשית. כלומר כמה מקבל האדם את העובדה שאיזון קפדני של הסוכר אכן יבטיח לו בריאות טובה.

על פי התיאוריה מדובר במכפלה. כלומר מספיק שהאדם אינו מאמין באחד מהשלושה (ערך, צפייה או תכליתיות) כדי שהמאמץ אותו הוא מוכן להשקיע יהיה נמוך מאד.

מכיוון שכל השלושה הכרחיים ליצירת מוטיבציה השאלה המתבקשת היא: היכן אנחנו כהורים צריכים להשקיע את האנרגיה שלנו כדי לייצר מוטיבציה אצל הילדים שלנו?

האם לנסות להשפיע על הערך? כלומר לשוחח איתם ולשכנע אותם בחשיבותה של בריאות טובה. אולי להתמקד בתכליתיות? כלומר להציג להם מאמרים המראים את הקשר בין איזון טוב לבריאות טובה ולחילופין את הקשר בין איזון גרוע וסיבוכי סוכרת. ואולי דוקא בציפיות.

פסיכולוגים מובילים חושבים שמבין השלושה עלינו כהורים להתמקד במימד הציפיות. אם נשכיל לגדל את הילדים שלנו להאמין בעצמם, כלומר ביכולתם לאזן את הסוכר נייצר אצלם בסופו של דבר מוטיבציה.

קשה מאד להשפיע על סולם הערכים של האדם, אך ניתן להניח כי רק מעטים אינם מחשיבים בריאות טובה. באשר לתכליתיות, הקשר בין איזון לבריאות הוכח במחקרים רבים והצעירים שומעים על זה רבות במרפאת הסוכרת, סביר להניח כי הם יפנימו את הקשר בין איזון ובריאות. לעומת זאת האמונה של הצעיר בעצמו היא משהו אישי שלנו כהורים ומחנכים יש השפעה רבה עליו. אם נתמקד במתן חיזוקים והדרכה תושג האמונה של הצעירים כי ביכולתם לשלוט בסוכרת ולאזן את הסוכר. האמונה בעצמם (הצפייה) תתורגם בסופו של דבר למאמץ שאותו הם יהיו מוכנים להשקיע בטיפול בסוכרת.

carrot_motivation_cartoon.jpg

LCT קבלה אישור לשיווק ברוסיה

שישי, 10 בדצמבר, 2010 מאת stamone

חברת LCT עוסקת בפתרון המבוסס על השתלת קפסולות ממולאות בתאי ביתא שמקורם בזן מיוחד של חזירים.
החברה ביצעה בעבר השתלות ברוסיה בכעשרה סוכרתיים והחלה לאחרונה לבצע השתלות גם בניו זילנד.

החברה מודיעה כי היא קבלה אישור לשימוש מסחרי בטיפול שלה לסוכרתיים סוג 1 ברוסיה. המשמעות היא שתאורטית סוכרתיים סוג 1 יכולים לפנות לחברת הבת הרוסית של LCT ולבקש ממנה תמורת תשלום לעבור השתלה של תאי ביתא שמקורם בחזיר.

בשנה האחרונה כחלק מתהליך קבלת האישורים שינתה LCT את מיצוב הטיפול. החברה אינה מציגה עוד את הטיפול כתחליף לאינסולין אלא כטיפול המסייע בשיפור האיזון ובמניעת היפוגליקמיה.

המושתלים של LCT נהנים ממעין תקופת “ירח דבש” אשר נמשכת כשנה ובמהלכה קל יותר להתאזן ויש ירידה במספר ארועי ההיפוגליקמיה. החברה מציגה נתונים מובהקים לשיפור בפרמטרים האלה בקרב המושתלים.

החסרונות הם שמדובר בטיפול יקר, לא לגמרי בטוח (נבדק רק על כ- 20 סוכרתיים) ויעילותו היא לטווח קצר למדי.

עם זאת, הצלחות של הטיפול והמודל עשויות לעודד מדינות נוספות לאשר טיפול דומה לקבוצות מסויימות של סוכרתיים הסובלים מארועי היפוגליקמיה רבים ומתקשים להתאזן.

נמשיך לעקוב.

ענקית תרופות משקיעה באינסולין חכם

חמישי, 9 בדצמבר, 2010 מאת stamone

ענקית התרופות מרק, (שווי שוק 100 מליארד דולר), מדווחת כי היא רכשה את חברת SmartCells מפתחת אינסולין חכם.

האינסולינים החכמים הם דור חדש של אינסולינים המתיימרים להתאים את קצב הספיגה שלהם לרמות הסוכר בדם.

עד היום בניסויים בחיות הושגו תוצאות חלקיות עם שינויים של 10-30% בקצב הספיגה של האינסולין.

בעלי SmartCells קיבלו סכום לא ידוע שיגדל ל- 500 מליון דולר במידה ופיתוח האינסולין יושלם ויושגו האישורים הדרושים.

הפוטנציאל המיסחרי של האינסולינים החכמים הוא עצום, אבל נדרשת עדין עבודה רבה לפני שייצאו לשוק. הרכישה של חברת מרק עשויה להאיץ את הפיתוח אשר דורש משאבים רבים.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |