אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש מרץ, 2011

מדי סוכר רציפים. עדכון שוטף

שישי, 18 במרץ, 2011 מאת stamone

עדכונים מגיליון מרץ 2011 של IntegratedDiabetes בנוגע להתפתחויות צפויות אצל יצרני מדי הסוכר הרציפים.

מדטרוניק

החברה מתכננת להשיק את הסנסור החדש שלה Enlite בתוך 12-18 חודשים. מחט הסנסור תיהיה קצרה ודקה יותר. אורך 10.5 מילימטר (לעומת 13 עכשיו) ועובי - 27G. הסנסור החדש יוחדר בזוית של 90 מעלות ולא של 45 מעלות. הסנסור מיועד ל 6 ימים, מבחנים ראשוניים מראים כי הוא מציג דיוק משופר ברמות סוכר נמוכות. מתקן ההחדרה של הסנסור יסתיר את המחט לחלוטין כדי להקטין את אפקט הפחד בעת החדרת החיישן.

באייר - Bayer

חברת באייר מתכוונת להשיק בקרוב מד סוכר רציף חדש. המחט של הסנסור תיהיה דקה במיוחד - 31G . המד יכוייל פעמים ביום בדומה למדים של דקסקום ומדטרוניק. הוא יהייה מיועד לשבעה ימים. טווח המקלט כשלושה מטרים. התוצאה על המד תתעדכן מדי דקה.

דקסקום

דקסקום מקווה להוציא לשוק את דור 4 של המד הרציף שלה עד לסוף 2011. השיפורים הבולטים: שיפור בדיוק ב כ 25% בעיקר ברמות סוכר נמוכות. הקטנה של גודל המשדר ב 50%. טווח שידור מוגדל. זמן נדרש לאיתחול בעת החלפת חיישן – שעה אחת במקום שעתיים כיום.

אנימאס

אנימאס פועלת לקישור המשאבה שלה עם דקסקום. אישור לשיווק באירופה (ובישראל) עשוי להתקבל במהלך 2011. תהליך האישורים בארצות הברית (FDA ) יעשה רק עם הסנסור החדש של דקסקום וידחה לתחילת 2012.

אומניפוד

לגבי הקישור של דקסקום עם משאבת הטלאי אומניפוד. ההחלטה כרגע היא שתהליך קבלת האישורים יעשה רק עם המשאבה החדשה של אומניפוד. הצפי כרגע מדבר על מחצית 2012.

עד כאן בנתיים.

חדשות מאכזבות מ- Tolerrex

שני, 14 במרץ, 2011 מאת stamone

מי ממכם אשר עוקב אחרי “מה חדש” יודע כבר כי השלב שבו נמצא המחקר הקליני מעיד יותר מכל על הסיכוי של החברה לפתח תרופה מיסחרית. שלב 3 של המחקר הקליני נחשב למתקדם ביותר.

חברת Tolerrex מפתחת חיסון לסוכרת סוג 1, המיועד לעצירת הסוכרת בשלבים ראשונים אצל מאובחנים חדשים.

לפני כמה ימים דיווחה חברת Tolerrex על כשלון של שלב 3 של המחקר הקליני שלה. משמעות ההודעה היא כי הניסוי נכשל.

זוהי הודעה מאכזבת מאד, אך לא בילתי צפויה. רק לפני 6 חודשים הודיעה חברת MacroGenics, Inc אשר פיתחה תכשיר דומה על כשלון המחקר שלה. חברת Tolerx גיסה עד היום קרוב למאה מליון דולר ובמידה והיתה משלימה את הניסוי בהצלחה היתה זכאית על פי הסכם עם משקיעים ל כ 700 מליון דולר נוספים.

בתוך 6 חודשים ירדו מספר החברות הנמצאות בשלב 3 של המחקר הקליני למרפא של סוכרת סוג אחד מ 4 ל- 2. אלה חדשות מאכזבות הממחישות כמה ארוכה היא הדרך למרפא.

בשלב זה נותרו איפוא 2 חברות הנמצאות בשלב 3 של הניסוי הקליני:
- DIAMYD
- אנדרומדה (הישראלית)

שימרו על הכליות שלכם

שבת, 12 במרץ, 2011 מאת stamone

אני מודה שאיני אוהב לכתוב על סיבוכי סוכרת. כתיבה על סיבוכים עושה לי מצב רוח. אני מאמין שסוכרתי שמטפל ברצינות בסוכרת שלו סביר מאד שאינו צריך לעסוק בכך כי ממילא הסיבוכים לא יגיעו אליו. אבל היום נתקלתי ברשת בסיפור נוסף על צעיר סוכרתי הנדרש לדיאליזה ולכן החלטתי לחרוג ממנהגי ובכל זאת לכתוב כמה מילים.

מהן הכליות
כליות הן זוג איברים השייכים למערכת השתן וממוקמים מאחורי חלל הבטן. הכליות מווסתות את משק המים, את מאזן היונים ואת חומציות הגוף. הן מסננות את הדם ומפרישות חומרי פסולת מטבוליים וחומרים כימיים זרים. הכליות מסנתזות גלוקוז מחלבונים ומפרישות לתוך הגוף הורמונים שונים כולל ייצור צורה של מעין ויטמין D החיוני לעצמות. הכליה חיונית מספיק עד שיש לנו בגוף שתים כאלה. הענף ברפואה העוסק בכליות נקרא נפרולוגיה, על שם הרכיב הזעיר המרכיב את הכליה הנקרא נפרון. רופא מומחה לכליות הוא נפרולוג.

כ 30% מהסוכרתיים סוג 1 ו כ 40% מהסוכרתיים סוג 2 סובלים במהלך חייהם מבעיה כלשהי בכליות. בעיות אלה מתחילות על פי רוב לאחר כ 15-20 שנים עם סוכרת. איזון הסוכר מקטין מאד את הסיכון לבעיית כליות.

הסימן העיקרי לבעיות בכליות הוא האלבומין. האלבומין הוא חלבון קטנטן הנמצא בדם ובמצב תקין לא אמור להימצא בשתן. כאשר יש בעיה בכליות הוא יהיה החלבון הראשון שידלוף מהדם אל השתן. כאשר ישנה כמות קטנה מהחלבון בשתן מצב זה נקרא מיקרו-אלבומינוריה, כאשר יש כמות גדולה זה נקרא אלבומינוריה.

בדיקת אלבומין
ישנה חשיבות רבה לבצע בדיקת אלבומין. כל סוכרתי סוג 1 צריך לבצע את הבדיקה מדי שנה החל מהשנה החמישית. סוכרתי סוג 2 צריך לבצע אותה בכל שנה לאחר האבחון. מדובר בבדיקת איסוף שתן שנעשית מיד לאחר הקימה בבוקר או איסוף של 24 שעות תלוי בהנחיית הרופא. מדובר בבדיקה מעצבנת למדי אך כפי שנרחיב מיד יש לה חשיבות מהמדרגה הראשונה.

במידה והבדיקה מראה שיש אלבומין בשתן אין צורך לבהלה. ישנן סיבות רבות לאלבומין מוגבר בשתן שאינן קשורות לסוכרת ובמקרה כזה הרופא שלך פשוט ימשיך את הבירור באמצעות בדיקות נוספות.

החדשות הרעות והחדשות הטובות
החדשות הרעות הן שכאשר נגרם נזק לכליות הנזק הוא בלתי הפיך. החדשות הטובות הן שבעזרת טיפול מתאים ובזמן ניתן להאט במידה ניכרת ואפילו לעצור לחלוטין את התדרדרות המצב. השלבים הראשונים למחלת כליות אינם מלווים בתסמינים והדרך היחידה לעלות על הבעיה היא בעזרת בדיקה שנתית.

רמות שונות של בעיית כליות כרונית
נהוג להגדיר 4 רמות של בעיות בכליות. כאשר רמה 1 היא הקלה מכולן ורמה 4 החמורה מכולן. המצבים מוגדרים על ידי קצב סינון הכליה. יכולת הסינון במצב תקין היא מעל ל 90 מ”ל לדקה.
1- מיקרואלבומינוריה-נפרפתיה “שקטה”. ( 60-90 )
2- מאקרואלבומינוריה-נפרופתיה גלויה. ( 30-60 )
3- נפרופתיה מתקדמת. ( 15-30 )
4- אי ספיקת כליות סופנית. (פחות מ 15 )

חשוב מאד לאבחן בזמן ולטפל
כאשר מחלת הכליה אינה מטופלת ההתדרדרות תתרחש על פי רוב בקצב של כ 10 מ”ל לשנה. כלומר מצבו של אדם שהכליות שלו מסננות בקצב של 120 מ”ל לדקה עלול להתדרדר ולהגיע בתוך 10 שנים למצב שבו הוא נזקק לדיאליזה. ומכאן החשיבות הרבה לאבחון מוקדם.

בשלבים הראשונים של בעיה בכליות אין עדין תסמינים ולכן הדרך היחידה לעלות על הבעיה היא בעזרת בדיקות השתן. הטיפול במקרה של בעיה בדרגה 1 הוא בעזרת איזון רמות הסוכר, תרופות להורדת לחץ דם, דיאטה דלת חלבונים, והימנעות מתרופות המעמיסות את הכליה. בשלב 4 של אי ספיקת כליות הנזק לכליה גדול מדי, בלתי הפיך, יופיעו סימפטומים של אי ספיקת כליות. הכוללים סימני בצקת, נפיחות פנים וגפיים, אנמיה, בחילה, עייפות, חמצת ועוד. הטיפול במצב כזה דורש טיפול בדיאליזה שהיא למעשה מעין כליה מלאכותית או השתלת כליה. הדיאליזה היא מכשיר שמעבירים דרכו את הדם והוא מבצע סינון. כיום השיפור בטכנולוגיה מאפשר ביצוע של דיאליזה בבית בטכנולוגיה שונה המבוססת על הזרמת נוזלים לחלל הבטן ושאיבתם.

בשלב 4 מדובר במצב רפואי מגביל מאד. נוסף לתלות בחיבור למכשיר מספר פעמים בשבוע למספר שעות נדרשת דיאטה קפדנית במיוחד הכוללת הימנעות מתפוזים, עגבניות, מאכלי חלב, גלידה, פיצה ועוד מוצרים רבים אחרים. יש לבלוע תרופות מיוחדות בכל פעם שאוכלים.

ראו גם בויקיפדיה - כאן

משאבת טלאי לסוכרת סוג 2. עידכון

רביעי, 9 במרץ, 2011 מאת stamone

חברת Valeritas מפתחת משאבת טלאי מכאנית, זולה, פשוטה וחד פעמית לסוכרתיים סוג 2. משאבת הטלאי V-GO הדקיקה והפשוטה מתחברת לגוף ל- 24 שעות. המשאבה תזריק אינסולין רקע באופן קבוע מראש ובולסים על פי דרישה בלחיצת כפתור.

בהמשך לעידכון קודם החברה מודיעה כי היא קבלה אישור FDA לשיווק המשאבה עם אינסולין נובורפיד. עד היום קיבלה החברה אישור להומולוג בלבד. האישור לנובורפיד יאפשר שיתוף פעולה עם יצרנית האינסולין המובילה בעולם. המשאבה תיוצר בשלושה דגמים כאשר בכל אחד מהם יהיה קצב שונה וקבוע מראש לאינסולין רקע. 20 , 30 או 40 יחידות במשך 24 שעות שהם 0.83, 1.25, 1.66 יחידות לשעה בהתאמה. בולוסים ניתן לתת בלחיצת כפתור. כל לחיצה תזריק 2 יחידות.

מדובר במכשיר פשוט, זול ויעיל למדי עבור סוכרתיים סוג 2 הנדרשים להתחיל טיפול אינטנסיבי באינסולין אך חוששים מזריקות.

בחברה מתכננים להתחיל את השיווק בארצות הברית במהלך שנת 2011.

pump_hpatch.jpg

אינדקס גליקמי וסוכרת סוג 1

שבת, 5 במרץ, 2011 מאת stamone

אינדקס גליקמי הוא מדד המנסה לקבוע כמה מהר מעלה את רמת הסוכר בדם סוג מסוים של פחמימות. לעוד פרטים ראו – כאן.

אני מודה שמעולם לא התלהבתי מהשימוש הנרחב שעושים במדד הזה חלק מיועצי התזונה לסוכרתיים סוג 1. שני דברים עיקריים מפריעים לי בנוגע לאינדקס גליקמי. הראשון: המדד הזה נמדד על אנשים שאינם סוכרתיים. כיצד אפוא ניתן להניח כי אותן תוצאות תתקבלנה לסוכרתיים סוג 1? השני: זמן רב ידוע כי עצם המעבר של המזון במעי משפיע על רמת ייצור האינסולין. כלומר המעי מפריש הורמונים המאותתים ללבלב לייצר אינסולין. להורמונים האלה אין השפעה בסוכרת סוג 1 מה שמרמז שצפויים הבדלים בהשפעת המזון על סוכרתיים סוג 1 לעומת אנשים שאינם סוכרתיים.

מחקר חדש שנערך בטורונטו ביצע השוואה של השפעת שומן על רמות הסוכר בסוכרת סוג 1 ואצל אנשים שאינם סוכרתיים. שתי הקבוצות נדרשו לאכול פעם אחת 110 גרם של לחם לבן, ופעם שנייה 110 גרם של לחם לבן מרוח ב 20 גרם של מרגרינה.

החוקרים מדדו כיצד משפיעה המרגרינה על רמת השיא שאליה מגיע הסוכר, ומתי מגיע הסוכר לשיאו. בשתי הקבוצות הוספת המרגרינה הקדימה את השיא ברמת הסוכר. אך בעוד שאצל קבוצת הבקרה (הלא סוכרתיים) תוספת המרגרינה הורידה את רמת הסוכר בשיא ב כ 31% בקבוצת הסוכרתיים היא דווקא העלתה אותו ב 3%.

מסקנת החוקרים היא שתוספת שומן לאו דווקא מפחיתה את קפיצת הסוכר במקרים של סוכרת סוג 1.

ההמלצה שלי: בסוכרת סוג 1, כל אחד צריך לבצע בדיקה על עצמו וללמוד כיצד משפיעים עליו מאכלים שונים ולא להסתמך על טבלאות כלליות של אינדקס גליקמי.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |