אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ארכיון פוסטים מהחודש אוקטובר, 2011

על מחקרים מטעים ובכייה לדורות

שישי, 28 באוקטובר, 2011 מאת admin

המניע שלי לכתוב פוסט זה בא לאחר שקיבלתי מאחד ממכרי שעוסק בתחום הסוכרת באופן פעיל, מחקר שכותרתו (בתרגום לעברית) “אין הקשר בין צריכת ויטמין D או רמות 25 -hydroxyvitamin D בילדות עם הסיכון אוטואימוניות של איים (לנגרהנס) וסוכרת סוג 1: (מחקר “DAISY”). קישור למחקר

ידוע לכם בודאי מה אני חושב על סוכרת וויטמין D ועל הנושא של ויטמין D בכלל. לא בכדי הקמתי אתר שלם על נושא ויטמין D  וכותרת זאת למעשה יכולה לנפץ את כל מה שבניתי סביב התיאוריות בנושא הויטמין. אין לי ספק שרבים העוסקים בתחום הסוכרת קראו את כותרת המחקר כמו מכרי ששלח לי את המחקר. בימינו אין זמן להתעמק ובדרך כלל אנו חוטאים בקריאת כותרות בלבד. כתיבת כותרת כזאת על המחקר שנעשה וכותרת נוספת שאביא בהמשך על ויטמין D וטרשת נפוצה עלולים לסתום את הגולל למשך דורות על המחקרים שאולי יכולים להביא מזור לשתי מחלות קשות אלה. מחקרים יכולים להתקשט בניתוחים מתמטיים מעמיקים ובטבלאות מידע מדוייקות אך סביב “קישוטים” אלה יכולה להיערם ערימת שטויות, טעויות ואי-רלבנטיות.

אני מביא כאן את תשובתי למכרי ששלח לי את המחקר. לשיפוטכם.

כותרת המחקר מטעה. הכותרת צריכה הייתה להיות (התוספת שלי בהדגשה).No association of vitamin D intake or 25-hydroxyvitamin D levels in children at increased risk of type 1 diabetes in childhood with risk of islet autoimmunity and type 1 diabetes.

כל המחקר נערך בצריכה יומית רגילה של כמה מאות בודדות של יחידות ביום וברמות שנחשבות על פי אסכולות מסוימות כתת-אופטימאליות (קובץ מצורף). במאמר שכתבתי על הדחק כגורם לסוכרת סוג 1 (2006) http://www.metukim.co.il/articles/strs.php כתבתי:

 

“המודל המוצע הנו מודל פשטני ליניארי. אך המערכת החיסונית היא מערכת דינמית לא ליניארית שניתן לדמות אותה בעזרת משוואות לא ליניאריות. הפעלת משוואות שונות מניבה מגוון תוצאות של “כאוס” ובתוכן מצבים אוסצילטיבים, מצבים פרדוכסליים, ומצבים יציבים (41, 42). אחד הדברים המאפיינים מערכות לא ליניאריות הוא רגישות גבוהה לתנאים התחלתיים (”משק כנפי פרפר בטוקיו יכול לחולל סופת טורנדו בקליפורניה”). כלומר, אם אחד הפרמטרים במערכת, (ואפילו הוא נחשב כזניח) עובר ערך סף מסוים, הוא יכול לגרום לשינוי משמעותי בתוך המערכת.”

 

במחקר המפורסם בפינלנד של Hyppönen כתוב:

Children who regularly took the recommended dose of vitamin D (2000 IU daily) had a RR of 0.22 (0.05-0.89) compared with those who regularly received less than the recommended amount.

חסידי ויטמין D (ואני בתוכם) טוענים כבר שנים רבות שמבחינה אבולוציונית וגנטית רמות ויטמין D שלנו צריכות להיות דומות לרמות של “אבותינו” שבאפריקה המשוונית. גם רמת המינימום המקובלת כיום (שמכבי הורידה אותה יותר) של 30ng/ml היא מועטה מדי.אז למה עושים מחקר על משהו שהתוצאות המטעות ידועות מראש.

ומעניין לעניין באותו עניין.

אתמול התפרסם מחקר על ויטמין D וטרשת נפוצה http://www.neurology.org/content/77/17/1611

A randomized trial of high-dose vitamin D2 in relapsing-remitting multiple sclerosis

במסקנות כתבו:

We did not find a therapeutic advantage in RRMS for high-dose D2 over low-dose D2 supplementation.

והרבה דפי חדשות רפואיות באינטרנט יצאו בכותרות ש High-Dose Vitamin D No Help in MS

הם ביצעו השוואה בין 1000 יח’ ליום ל-6000 יח’ ליום למשך חצי שנה ושכחו שבחלק מהמחקרים על ויטמין D נמצא ש-D2 פחות יעיל מ-D3 ושכחו את המחקר מ-2009 שנערך על פני שנה

A phase I/II dose-escalation trial of vitamin D3 and calcium in multiple sclerosis.

 

שבו

Treatment patients received escalating vitamin D doses up to 40,000 IU/day over 28 weeks

ושם כתוב:

treatment group patients appeared to have fewer relapse events and a persistent reduction in T-cell proliferation compared to controls.

CONCLUSIONS:                                                                             

High-dose vitamin D (approximately 10,000 IU/day) in multiple sclerosis is safe, with evidence of immunomodulatory effects

 

סיכום:

כדור סטנדרטי של אקמול מכיל 500 מ”ג פרצטמול. אני יכול לעשות מחקר ו”להוכיח” שהתכשיר כלל אינו יעיל. אני רק צריך לבצע את המחקר במינונים של 50-150 מ”ג.

 

גדי

שכונות, השמנה, סוכרת, ויטמין D, זיהום אויר. מה הקשר

שישי, 21 באוקטובר, 2011 מאת admin

סוכרת ואזור מגורים.

בימים אלה מתפרסם מחקר שנעשה בארצות הברית תחת הכותרת Neighborhoods, Obesity, and Diabetes — A Randomized Social Experiment . המחקר בא לבדוק באם סביבת המגורים תורמת ישירות להתפתחות השמנה וסוכרת.

במחקר נבדקו BMI (מדד מסת גוף) ו-A1C (המוגלובין מסוכרר) של קבוצות אוכלוסיה בשכונות עוני שעברו לאזורי מגורים הנחשבים לפחות עניים ביחס לקבצות עוני שנשארו לגור בשכונותיהם. תוצאות המחקר הראו ירידה בהשמנה וב-A1C בקבוצה שעברה לאזורי מגורים פחות עניים ביחס לקבוצות האחרות.

החוקרים מסיקים שההזדמנות שניתנה לעבור משכונות עוני לשכונות פחות עניות קשורה לירידה בהשמנה קיצונית וב-A1C. המכניזם שגורם לקשר הזה עדיין לא ברור אך דורש מחקרים נוספים שיכולים לאפשר שיפור מצב בריאותי באוכלוסיות.

ויטמין D וסוכרת סוג 2.

במחקר אחר שהתפרסם לאחרונה Effects of vitamin D and calcium supplementation on pancreatic β cell function, insulin sensitivity, and glycemia in adults at high risk of diabetes ניתנו 2000 יחב”ל ויטמין D לקבוצות נבדקים במשך 16 שבועות. למרות שהמחקר היה אקראי, מבוקר, כפול סמיות עם קבוצת פלסבו, לא תוכנן המחקר בצורה מספיק טובה מאחר וידוע שזמן התייצבות רמת הורמון הויטמין 25OH-D נמשך כשלושה חודשים מתחילת נטילת המינון החדש של הויטמין. למרות מגבלה זו, מסיקים החוקרים שנטילת ויטמין D לתקופה קצרה שיפרה את תפקוד תאי הביתא והשפיעה השפעה שולית על בלימת העלייה ב-A1C. שוב, המסקנה על ה-A1C עלולה להטעות כי מדד A1C משקף ממוצע רמת גלוקוז ממוצעת של חודשיים שלושה אחרונים. ובהקשר עם זמן התייצבות הרמה של הורמון הויטמין, המסקנה אינה רלבנטית. עוד עובדה שלא נלקחה בחשבון היא שהאוכלוסיה הנבדקת הייתה בעלת BMI ממוצע של 32 שהוא גבוה משמעותית מהממוצע. ברמות BMI כאלה יש צורך בהרבה יותר מ-2000 יחב”ל ליום כדי להביא את רמת ההורמון 25OH-D למצב תקין. שוב, עם כל המגבלות, נראה כאן קשר ברור וסיבתי בין חוסר ויטמין D לסוכרת סוג 2. מחקר אחר מימים אלה Vitamin D3 supplementation improves insulin sensitivity in subjects with impaired fasting glucose מוגבל בגודלו (8 נבדקים) אך גדול במינון (10000 יחב”ל ביום - 4 שבועות) מראה שיפור ברגישות לאינסולין אצל הנבדקים. הוזכרו כאן רק שני מחקרים מתוך רשימת מחקרים טובים יותר וטובים פחות המאששים את הקשר הסיבתי בין חוסר בויטמין D להתפתחות סוכרת סוג 2.

חזרה לשכונת המגורים, זיהום אויר וויטמין D.

אחד המרכיבים בזיהום האויר הוא אוזון ( O3 ) קרקעי שנוצר על ידי תגובה כימית בין תחמוצות חנקן ( NOx ) ותרכובות אורגניות נדיפות (VOC), בנוכחות אור השמש. האוזון בעל מבנה כימי זהה, בין אם הוא מתרחש קילומטרים מעל פני האדמה או בגובה הקרקע יכול להיות “טוב” או “רע”, בהתאם למיקום שלו באטמוספרה. בגובה פני הקרקע האוזון נחשב “רע”. כלי רכב, פליטות תעשייתיות, אדי בנזין, ממיסים כימיים, כמו גם מקורות טבעיים פולטים NOx ו VOC שעוזרות להיווצרות האוזון. האוזון כידוע הוא חסם לקרינת UVB שהיא הגורם להווצרות ויטמין D בעורנו.

מחקר The impact of atmospheric pollution on vitamin D status of infants and toddlers in Delhi, India שנעשה בהודו מראה שאצל ילדים החיים באזור עם זיהום אויר גבוה (Mori Gate) נמוכה רמת ויטמין D באופן משמעותי ביחס לילדים שגרים באזור פחות מזוהם  (Gurgaon).

מחקר נוסף שמקורו באירן The effects of air pollution on vitamin D status in healthy women: a cross sectional study משווה רמות ויטמין D בנשים מטהרן (זיהום אויר גבוה) לרמות ויטמין D בנשים מקזווין (עיר עם זיהום אויר נמוך). הממצאים מראים שרמת ויטמין D נמוכה אצל הנשים מטהרן ביחס לאלו שבקזווין.

בעיון בויקפדיה על  Gurgaon (האזור הפחות מזוהם בהודו) אנו קוראים ש-Gurgaon נחשבת לעיר הטובה ביותר בהודו לעבוד ולחיות בה. ניתן להניח שהמצב הכלכלי הממוצע בעיר זאת טוב יותר מהמצב הכלכלי של התושבים ב-Mori Gate.

סיכום:

אנו יודעים שאם קיים קשר בין A ל-B, ייתכן ש-A משפיע על B, או B משפיע על A או קיים גורם C שמשפיע על A ועל B. מתוך המחקרים המובאים כאן ניתן לשער שהקשר בין אזור מגורים וסוכרת הוא אותו ויטמין D שייצורו מרוסן ע”י האוזון הקרקעי שחוסם קרינת UVB.

המחקר שבא לבדוק באם סביבת המגורים תורמת ישירות להתפתחות השמנה וסוכרת התעלם מנושא זיהום אויר וויטמין D.  החוקרים שבדקו השפעת ויטמין D על A1C התעלמו ממימדי הזמן של A1C והתייצבות רמת ההורמון של ויטמין D. אלו הן שגיאות שאינן נעשות במודע ע”י החוקרים. נדרשים שאר רוח וראייה מערכתית מהחוקרים כדי לבצע מחקרים אמינים שייתנו לנו תשובות לשאלות הבריאותיות המטרידות אותנו.

דגלודק. אינסולין ארוך ארוך טווח

ראשון, 9 באוקטובר, 2011 מאת stamone

לא בכל יום אנחנו מתבשרים על יציאתו הצפויה של אינסולין חדש לשוק. לכן אין פלא שההודעה כי נובו נורדיסק יצרנית האינסולין המובילה פנתה ל- FDA בבקשה לקבל אישורים לאינסולין החדש שלה מעוררת התרגשות. תהליך קבלת האישורים צפוי להמשך כשנה.

אינסולין דגלודק אמור להתחרות ישירות באינסולין לנטוס המשמש את המזריקים שבינינו כאינסולין ארוך טווח.

פרוצדורת הטיפול המומלצת לסוכרת סוג 1 תהייה זהה לזו של אינסולין לנטוס. כלומר זריקה יומית אחת בשעה קבועה.

למרות הדמיון לכאורה ללנטוס בנובו נורדיסק בטוחים כי ביכולתם לכבוש את השוק עם האינסולין החדש ולעשות ללנטוס בדיוק את מה שעשה הלנטוס לאינסולינים ארוכי הטווח מהדור הישן: NPH ודומים לו.

בראיון לקראת הגשת הבקשה מסביר אלן מוזס, ה- CMO (המנהל הרפואי האחראי) של נובו נורדיסק, מדוע הוא אופטימי בנוגע להצלחתו של האינסולין החדש:

“הסיבה לאופטימיות היא ההבדל העקרוני באופן הפעולה של האינסולינים. אינסולין לנטוס שיועד עבור זריקה יומית אחת תוכנן מראש לפעול כ- 24 שעות. והמשמעות היא שהשימוש בו עשוי במקרים מסוימים ליצור בעיות.

קשה מאד לתכנן את משך פעולתו של האינסולין, ולכן סביר להניח שאצל אנשים שונים הוא יפעל במשך זמן שונה. למשל נניח והאינסולין פועל אצל מישהו רק 22 שעות הרי אותו סוכרתי נמצא ללא אינסולין רקע כשעתיים בכל יום. הבעיה שכיחה בעיקר אצל ילדים הנדרשים לכמויות נמוכות של אינסולין רקע. לחילופין נניח שאצל אדם אחר הוא פועל 28 שעות, התוצאה תיהיה שבכל יום במשך כ 4 שעות לאחר ההזרקה רמת אינסולין הרקע אצל אותו אדם תיהיה כפולה מאשר הנדרש. (באותן 4 השעות האינסולין שהוזרק עכשיו פועל במקביל לאינסולין מההזרקה הקודמת, זו שנעשתה לפני 24 שעות). רבים מעידים כי ללנטוס יש מעין “שיא” מספר שעות לאחר ההזרקה, השיא נוצר כנראה כתוצאה מהחפיפה הזו.

לטווח של 24 שעות משמעות נוספת. איחור של מספר שעות בהזרקת האינסולין מסכן את המשתמש במצב של חמצת.

מפתחי האינסולין החדש דגלודק בחרו לעומת זאת באסטרטגיה אחרת. הם בחרו מראש לפתח אינסולין שטווח פעולתו כ 40 שעות ויותר. לטענתם לגישה זו מספר יתרונות.

יתרון ראשון - מכיוון שהאינסולין המוזרק נפרש על פני מספר שעות רב מאד הרי שרמת האינסולין בדם תיהיה יציבה מאד. אדם אשר מזריק את האינסולין פעם ביום מקבל למעשה אינסולין רקע מההזרקה הנוכחית וגם מזו שקדמה לה ואולי אפילו מזו שלפניה. כלומר תושג אחידות פיזור טובה בהרבה.

יתרון שני – טווח הפעולה הארוך מאד מייתר את הצורך בהקפדה על שעת הזרקה קבועה. למשל המזריקים בשעות הערב, אינם נדרשים עוד לדייק בטווח של שעה. כלומר כל עוד ההזרקה בערב היא בטווח של שעתיים שלוש משעת ההזרקה הקודמת לא יהיו הבדלים משמעותיים.

יתרון שלישי – תחושת הביטחון. העובדה שהמשתמש באינסולין יודע שיש לו כיסוי אינסולין לטווח ארוך מאד נותנת תחושת ביטחון. כלומר נניח ואתה מזריק דגלודק בערב, אך “נתקעת” פתאום בעבודה או אצל ידיד, אתה יכול להיות רגוע כי אתה יודע כי יש לך כיסוי של אינסולין רקע לפחות לעוד 16 שעות ואפילו שהוא אינו אופטימאלי. כלומר לא צריכה להיות שום בעיה לעיתים ובאופן חריג להזריק את האינסולין רק בבוקר שלמחרת.”

בבניגוד לאופטימיות של אלן, לא כל האנאליסטים משוכנעים כי ביכולתה של נובו נורדיסק להעביר אליה את הלקוחות הנאמנים של הלנטוס המחזיק ב- 75% מנתח השוק של אינסולינים ארוכי טווח. האנליסטים האלה מזכירים כי נובו נורדיסק כבר נכשלה פעם אחת בכיבוש השוק בעת השקת אינסולין הלבמיר שנחל הצלחה חלקית ביותר.

כאמור האינסולין החדש לא צפוי לצאת לשוק לפני סוף שנת 2012, כמו עם כל תרופה חדשה גם במקרה זה אני מציע לכולם לתת לאחרים להיות “שפני הניסיונות”. אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שמדובר בחידוש מעניין.הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |