אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 
פורום סוכרת של מתוקים
המקום לשיתוף ידע ונסיון בפורום הסוכרת של מתוקים.
שאלות על סוכרת, דעות, חוויות או תלונות.
כל מה שיש לך ללמוד או ללמד על סוכרת

עזרהעזרה    חיפושחיפוש     רשימת חבריםרשימת חברים    קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   <b>הרשמה</b> (כדאי)הרשמה (כדאי) 
 כרטיס אישיכרטיס אישי    התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים    התחברהתחבר 
שאלות נפוצות
על סוכרת
שאל את
המומחה
ילדים
ונוער
סוכרת נעורים
(סוג 1)
סוכרת מבוגרים
(סוג 2)
סוכרת
הריון
תזונה
ודיאטה
מתכונים סוכרת
אחרת
ויטמין D
עבור לעמוד
1, 2, 3  הבא

עמוד ראשי -> ארכיון
עבור:  
חזור ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה הפורום נעול. אינך יכול להוסיף הודעות, לכתוב תגובות ולערוך הודעות של עצמך <-לנושא הקודם חזרה לפורום הנוכחי לנושא הבא-> להודעות אחרונות/פופולרית
מחבר הודעה
גדי

Site Admin

הצטרף בתאריך: 13/05/2005 ב- 14:42:34

הודעהנשלח: 24/11/2007 ב- 07:55:59    כותרת הודעה: ויטמין D תגובה עם ציטוט

שלום,
פרסמתי באתר מאמר אודות ויטמין D. אני רואה את הנושא בעל חשיבות בריאותית ברמה לאומית.
אני פותח שרשור זה לדיון, שאלות ותשובות אודות ויטמין D. למאמר.
השתכנעת מהמאמר? הורד אותו כ-קובץ pdf ושלח אותו לחבריך/יקיריך שבריאותם חשובה לך.

נערך בפעם אחרונה על-ידי גדי בתאריך 23/05/2008 ב- 23:28:20, נערך בסך הכל 5 פעמים
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
אביב

הודעהנשלח: 24/11/2007 ב- 21:32:40    כותרת הודעה: מידע מפורט חשוב ביותר על קבלת ויטמין D מהשמש תגובה עם ציטוט

תודה עצומה לגדי. הרופא שלי מומחה בנושא. הוא אמר לי כמה כללים שחשוב ביותר לפרסמם:
1) פעם המינון המומלץ ליום היה כ 400 יחידות. היום זה עלה ל2000-3000.
2) פעם הגבול המינימלי בדם היה כ 15. היום זה עלה ל25.
3) ישנה תקרה לכמות הויטמין D שהגוף יכול לקלוט ביום מהשמש. היא בסביבות 4400 ליום.
4) מאידך, הגוף יכול לאגור בכמה חודשים לחודשים האחרים. כלומר, הגוף לא יכול לאגור ביום אחד מעל תקרה מסוימת, אבל מכיון שהתקרה היא מעל הדרוש ליום אחד, יכול הגוף לשמור את העודף לימים אחרים. אין לי מושג כמה זמן יכול לישמר עודף זה.
5) מכיון שיש שוני בקרינה בין מקומות שונים בעולם, ובין תקופות שונות, ובין צבעי עור שונים, ישבו מומחים וחיברו נוסחאות הנותנות מענה מדויק לכל אדם בכל מקום בעולם בכל יום בשנה ובכל שעה. ניתן לקבל את הכתובת אצלי
6) ישנו כלל עולמי פשוט יותר. בכל התקופות בשנה, מספיק להחשף לשמש בפנים והצואר והידים (מהמרפק) 20 דקות בין השעות 10-11 או 14-15, כשאין הבדל בין שעון קיץ לשעון חורף, 3 פעמים בשבוע. לדברי הרופא שלי, בכמות זמן זו בשעות הנ"ל, גם אין סיכון לנזקים מהקרינה. כלל זה נקבע לאחר חישובים מורכבים שהראו שזה כלל פשוט וסביר, ושהרמה בשעות אלו היא נותנת מענה אחיד ודי טוב.
7) אפשר לעשות זאת בפחות זמן, אם חושפים יותר שטח עור. נניח למשל, שפנים צואר וידים הם בשטח של ס"ה 50 ס"מ רבועים, ועם בגד ים זה ס"ה 200 ס"מ רבועים, הרי מספיקים 5 דקות במקום 20. אפשרות זו עדיפה, אם נחשוש ש20 דקות בשמש כן גורמות נזק לעור. כי עדיף לפזר את הקרינה על שטח גדול, כשכל נקודה מקבלת רק רבע מהזמן.
מגניב האפשרות שבמקום שמש, היא לקחת ויטמין D דרך הפה. הוכח שבכדורים זה לא נספג טוב. ורק בטיפות הספיגה סבירה. הבעיה היא, שהכמויות הדרושות כ"כ גבוהות, שאין כל מושג עדיין אם זה לא גורם נזק בטווח הרחוק. לכן הרופאים ממליצים על הדרך הטבעית שהיא השמש.

מנסיוני ראיתי שרוב הרופאים לא יודעים כלל על החידושים בנושא הויטמין D, והמידע שבידם הוא המידע הישן, שצריך רק 400 יחידות ליום, ושאפשר לקבל אותו בקלות מכמה דקות של שמש על הפנים ברחוב וכו'.

אשמח על מידע נוסף -stalh@012.net.il
חזור למעלה
אביב

הודעהנשלח: 24/11/2007 ב- 21:50:36    כותרת הודעה: הבהרות על קבלת ויטמין D מהשמש תגובה עם ציטוט

העירו לי שיתכן שחלק מהדברים שכתבתי לא יובנו (בתגובה "מידעי מפורט חשוב ביותר על קבלת ויטמין D מהשמש"). לכן אבהיר כאן.

מכיון שיש תקרה לכמות הקליטה שהגוף יכול לקלוט ביום אחד, אין שום טעם להחשף לשמש ביום אחד זמן רב. לאחר שקלטת את המקסימום - אתה מבזבז את זמנך לריק, וגם עלול להזיק לעור בכל הנזקים הידועים.

המומחים נתנו נוסחאות מדויקות, כמה שטח עור צריך לחשוף כל יום בכל מקום ושעה. כתובת האתר אצלי. כאורח לא יכולתי להכניס את הכתובת.
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 25/11/2007 ב- 18:06:10    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום אביב,
1. המינון המומלץ - תלוי למי ומה מצב רמת ההורמון אצלו. יש "כלל אצבע" שכל 1 מקג (40 יח') מעלה את רמת ההורמון ב-nmol/L 1 (ראה מאמר). לכן אם רוצים להגיע לרמה של 80 nmol/L (שזה 32 ng/ml), צריך "בערך" 3200 יח'. זה כולל קליטה מהשמש. מאחר ואיננו יודעים מה הרמה אצלנו, איננו יכולים לדעת כמה אנו צריכים. בקבלת הויטמין דרך הפה אין מגנון הגנה שמגביל. מנגנון השיזוף הוא מנגונון ההגנה הטבעי שנוצר אצלנו אבולוציונית. ככל שאתה כהה יותר, ייצור הויטמין נחלש יותר.
2. ככל הידוע לי, הגבול המינימלי בטופס של מכבי הוא 40ng/ml
3. ככל הידוע לי, אדם בבגד ים יכול לייצר על שפת הים כ-10000 יחידות ואולי יותר. אכן קיימת מגבלה כפי שכתוב בקישור
http://www.cmaj.ca/cgi/content/full/166/12/1541
כדאי גם לקרוא את
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1495109
4. במאמר הבאתי ציטוט שזמן מחצית החיים של ההורמון הוא 90 יום. מה שייצרנו בחופשות החגים (אוקטובר-נובמבר) צריך להחזיק אותנו עד מרץ.
5. האם אתה מתכוון למחשבון כאן?
6. כתבת "אין סיכון" - זה לא מדויק. אם נרצה לדייק, אפשר אולי לכתוב שזה סיכון מינימלי ביחס לרווח הבריאותי. אפשר למזער מאד את הסיכון אם אנו ניבדק תקופתית אצל רופא עור. זו פחות או יותר "נוסחת אצבע". אלא שיש אצלנו בהירים וכהים, צעירים וזקנים, דתיים וחילוניים. לדעתי הדבר הנכון ביותר הוא שכל אחד יימצא את "החליפה" שיכולה להיות תפורה עליו.
7. נכון, עדיף לפזר כמויות קטנות על שטח גדול מאשר לייצר את כל הכמות רק על הפנים ומעט על הידיים.

נערך בפעם אחרונה על-ידי גדי בתאריך 26/11/2007 ב- 18:58:03, נערך סך הכל פעם אחת
חזור למעלה
אביב

הודעהנשלח: 26/11/2007 ב- 12:04:01    כותרת הודעה: ויטמין D ופיברומיאלגיה תגובה עם ציטוט

במאמר שגדי הביא, מוזכר שחוסר בויטמין D קשור למחלת הפיברומיאלגיה. כדאי מעט להרחיב את הדברים, כי נושא חשוב זה, למרבה הפלא לא מוכר כלל. הפיברומיאלגיה היא מחלה מכבידה מאוד, של כאבי שרירים וגידים וחולשה. ויש אותה לכ2-3% מהנשים (גברים פחות). רוב הרופאים לא מכירים אותה, והאורטופדים אומרים לנשים המתלוננות על כאביהן, שהן סתם מדמיינות. הרופאים המכירים את המחלה וסימניה, הם רק הראומטולוגים. אם יש לך כאבים, מומלץ ללכת לראומטולוג. אינני מכיר מספיק את הקשר בין זה לויטמין D, אבל אם יש קשר – אין אפשרות לתאר במילים את גודל החשיבות למנוע מחלה קשה זו. אודה מאוד לכל מי שיכול להרחיב את הדברים בנושא. וביחוד על מקורות בעברית
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 26/11/2007 ב- 19:10:21    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום,
יש מאמר מעניין כאן.

נערך בפעם אחרונה על-ידי גדי בתאריך 24/01/2008 ב- 21:31:09, נערך בסך הכל 2 פעמים
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 26/11/2007 ב- 21:10:42    כותרת הודעה: ויטמין D וסוכרת סוג 2. עדכון תגובה עם ציטוט

שלום,
תוך כדי כתיבת המאמר קיבלתי את הידיעה הזאת אך המאמר היה כבר על סף סגירה.
בכל אופן, זהו עוד מחקר המאשש את הקשר בין סוכרת סוג 2 ומחסור של ויטמין D.
המחקר
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 27/11/2007 ב- 19:05:21    כותרת הודעה: ויטמין D והפעם ... עם אסטמה תגובה עם ציטוט

שלום,
הנה עוד עדכון על מחקר. הפעם על אסטמה.
"our epidemiologic studies show that higher vitamin D intake by pregnant mothers reduces asthma risk by as much as 40% in children 3 to 5 years old."
תרגום חפשי - "המחקרים שלנו מראים שצריכה גבוהה יותר של ויטמין D ע"י נשים בהריון מורידה את הסיכון לאסטמה בערך ב40% בילדים בגילאי 3-5.
לכתבה
דניאל

10

הצטרף בתאריך: 18/11/2007 ב- 16:59:32

הודעהנשלח: 28/11/2007 ב- 18:02:05    כותרת הודעה: גדי שלום תגובה עם ציטוט

האם בדיקת דם רגילה יכולה לתת תשובה לגבי חוסר ויטמין D ?
רופא משפחה או רופא מומחה לסכרת ידע לתת תשובה ?

דניאל
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 28/11/2007 ב- 20:59:06    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום דניאל,
בדיקה של רמת 25-OH-D3 מבוצעת ע"י קופות החולים בבדיקת דם. אך הרופא צריך להפנות לבדיקה זו כפי שמפנה לבדיקות האחרות (גלוקוז, כולסטרול וכו'). אגב, במאמר אני מציין שרמה "תקינה" של ההורמון צריכה להיות מעל ng/ml 32. ככל הידוע לי במכבי הרמה "התקינה" לפי הטופס צריכה להיות מעל 40 ng/ml
דניאל

10

הצטרף בתאריך: 18/11/2007 ב- 16:59:32

הודעהנשלח: 29/11/2007 ב- 12:40:28    כותרת הודעה: תודה גדי תגובה עם ציטוט

אצטרך לחכות לסבב הבא של הבדיקות שלי כדי לראות את תוצאות הבדיקה הזו
יומטוב
דניאל
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: 29/11/2007 ב- 21:20:43    כותרת הודעה: שאלה לגדי תגובה עם ציטוט

אני במצב של "סוכרת גבולית" כפי שהרופא שלי אומר. האם אתה ממליץ שאקח ויטמין D למניעה
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 30/11/2007 ב- 08:15:27    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום אורח,
קשה להמליץ דרך האינטרנט. איני יודע אם אתה צעיר או מבוגר, גוון עורך כהה או בהיר, חקלאי או עובד הי-טק מצאת החמה עד צאת הנשמה ללא חשיפה לשמש.
כדאי שהרופא יפנה אותך לבדיקה של רמת ההורמון 25OH-D3 כדי לראות אם בכלל קיימת בעיה של חוסר בויטמין.
אם עורך בהיר, חשיפה של 15-10 דקות של פנים, זרועות ורגליים ללא תכשיר הגנה, שלוש פעמים בשבוע יכולה לספק לך את הכמות הנדרשת של הויטמין. אך כפי שכתבתי במאמר, זוהי "נוסחת אצבע". הדבר הנכון לעשות הוא להתייעץ עם רופא עור שיראה אותך ויחליט אם אתה יכול להיחשף לשמש תוך סיכון מינימלי או שתיקח ויטמין D כתוסף מזון.
אורח

הודעהנשלח: 01/12/2007 ב- 07:29:21    כותרת הודעה: מניעת סוכרת נעורים תגובה עם ציטוט

האם מומלץ לקחת ויטמין D לצורך מניעה של סוכרת נעורים?
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 01/12/2007 ב- 10:20:15    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום אורח,
במאמר שכאן מציין המחבר שזה יהיה פיקח לתת לילדים תוסף במינון שבין 200 ל-1000 יחידות ביום במיוחד אם מדובר בחשיפה מוגבלת לשמש, בעלי עור כהה או ילדים שניזונים בלעדית מחלב אם. מינון זה יכול להוריד או לא להוריד את הסיכון לסוכרת נעורים. עם זאת זה לא סביר שמינון כזה עלול לגרום נזק כלשהו. אותו מאמר מזכיר את המחקר בפינלנד שהזכרתי במאמר על ויטמין D שבו קיבלו מינונים של 2000 יחידות ליום וזה הוריד משמעותית את הסיכון לסוכרת נעורים. אך נזכור שפינלנד דלה בשמש.

אני רוצה לציין שאין מגבלה רפואית על ויטמין D משיזוף. בהיר עור יכול לייצר על שפת הים בצהרי יום קיץ 10000 יחידות ויותר אך הסיכון למלנומה עלול לעלות.
לדעתי, יש להתייעץ עם רופא עור על כמויות חשיפה וזמני חשיפה סבירים שמתאמים לגוון העור מבלי להעלות את הסיכון למלנומה באופן משמעותי. כך נמצה את המיטב מהשמש מבלי להיצלות או להיות מטוגנים. אין גם טעם להיצלות יותר מדי כי כמות הויטמין שיכולה להיות מיוצרת בפעם אחת היא מוגבלת.
אביב

הודעהנשלח: 07/12/2007 ב- 09:51:24    כותרת הודעה: רמת ויטמין D בדם תגובה עם ציטוט

שלום גדי

ביחס למה שכתבת, שהרמה צריכה להיות מעל 32. אם בסוף הקיץ הרמה היתה בסדר, נניח בין 33-40, מה זה אומר לגבי החורף? הרי אז הרמה תרד למטה. וז"א בקצרה, אם הרמה המינימלית היא X, האם לפני החורף חייבים רמה כפולה מזה כאגירה לחורף?
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 07/12/2007 ב- 11:44:18    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום אביב,
במאמר הבאתי תוצאות מחקרים להלן:
גברים בגילאי 64-25 בקיץ 32.8
גברים בגילאי 64-25 בחורף 25.4
מאושפזים בסורוקה ספטמבר 1999 22.4
מאושפזים בסורוקה מרץ 2000 19.9
אנו רואים ירידה של בין 2.5 ל-7 ng/ml בין סוף הקיץ לסוף החורף. צריך לזכור שגם בחורף אנו נחשפים לשמש ויכולים לצרוך ויטמין די במזון (דגי סלמון, מקרל, טונה, סרדינים). לכן אין צורך ברמות כפולות של ההורמון בקיץ כדי לאגור לחורף.
חיה

הודעהנשלח: 10/12/2007 ב- 09:25:54    כותרת הודעה: זמן ואחוז ההיחשפות לשמש תגובה עם ציטוט

תודה גדי על המידע רב הערך.
נכנסתי למחשבון, ומשם עלה, שבחשיפת 35% מעור הגוף בסביבות הצהרים באמצע דצמבר (ביום בהיר, בירושלים, לעור בהיר) אני מקבלת 1000 יחידות ב16 דקות. זה מעט מאוד יחסית למאמץ ולזמן. רשמתי במחשבון 35% משטח העור, כי הנחתי שבמרפסת ביתי, אין אפשרות לקבל קרינת שמש על יותר מכ 50% משטח העור, מחמת שתמיד ביכולתינו לחשוף לשמש רק צד אחד של הגוף - קדמי או אחורי. ולאחר הפחתת שטח הגוף הנשאר מכוסה במכנסים קצרים וכו', אמדתי את הנותר בכ35%.
השאלה היא, האם אין אפשרות לרכוש מכשיר שיזוף אמין, שיתן את התועלת ללא הקרבת כל כך הרבה זמן ומאמץ? צריך פשוט מכשיר שיתן כמות מדודה ומדויקת, ללא סיכונים. ושאפשר להשתמש בו בכל שעה ומקום. זה מתאים לתנאי התרבות שלנו, שכולנו עובדים בשעות השמש וכו'.
לי אישית זה מאמץ עצום מסיבות שונות. שאלתי גם הרבה אנשים ונשים, וכולם אמרו אותו הדבר - עם מכשיר שיזוף זה מעשי, ובלעדיו זה באמת קשה.

אגב, לפי העולה מהמחשבון, באמת לא הבנתי, איך ניתן לקבל בשלוש פעמים בשבוע מספיק, בחשיפת פנים ידים וצואר 10-15 דקות, כאשר ב 16 דקות בחשיפת רוב הגוף ממש, יש רק 1000 יחידות?
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 10/12/2007 ב- 19:55:55    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום חיה,
איני יודע בדיוק איזה ערכים הכנסת בכל המחשבון. בכל אופן, לי יצא 14 דקות. בחרת דווקא בתקופה בה השמש בזוית השטוחה ביותר. לצורך השוואה ל14 הדקות ב21 לדצמבר (היום הקצר ביותר), הנה מספר נתונים (35% חשיפה לעור בהיר ביותר):
21 דצמבר ----- 14 דק'
21 מרץ -------- 4 דק'
21 יוני --------- 2 דק'
21 ספטמבר -- 4 דק'
אני מסכים אתך שקשה מאד להשיג את הכמויות הנדרשות בחורף. זה מה שכתבתי במאמר, שזמן מחצית החיים של ההורמון הוא 90 יום ומכאן שגופנו "מתוכנן" לצבור בקיץ כדי לשמור ליום סגריר. אם תרשי לי קצת להיסחף מחייך, אומר שחגי תשרי "מתוכננים" עבורינו כדי שנסע ונטייל במרחבי ישראל ונספוג כדי שיהיה לנו די לחורף.
אני רוצה להזכיר שהבעיה נובעת משינויים בחיי האוכלוסיה רק ב20-30 שנים אחרונות. לא הייתה כל בעייה בקבלת הויטמין בחשיפה אקראית לפני שלכל פועל הייתה מכונית, לפני ה"מגדלומניה" שמסתירה מאיתנו את השמש, לפני שעברנו לעשות את הקניות בקניונים הממוזגים, לפני שילדינו עברו לגור ב"שכונות הוירטואליות" שמול המסכים.
אני רוצה גם בהזדמנות זו להזהיר. אנו נכנסים לחורף ושיזוף הקיץ מתבהר (למי שעורו השתזף). יש להזהר במיוחד בחשיפה לעור בהיר..
חיה

הודעהנשלח: 10/12/2007 ב- 20:45:14    כותרת הודעה: זמן ואחוז ההיחשפות לשמש תגובה עם ציטוט

רב תודות.

אם כן נשארת שאלתי, איך ניתן לקבל בשלוש פעמים בשבוע מספיק, בחשיפת פנים ידים וצואר 10-15 דקות, כאשר ב 14 דקות בחשיפת רוב הגוף ממש, יש רק 1000 יחידות? ובעצם המסקנה, שהדבר שהוזכר בפורום, שבכל מקום ועונה, ניתן לקבל את הדרוש לנו ב20 דקות של חשיפת פנים וכו' בין השעות 10-11, זה לא נכון כלל. ובפרט שאני עוד הכנסתי במחשבון חשיפה בשעות הצהרים.
ואפילו ביוני לא יצא לי כך. כי אם בחשיפת 35% מהעור קיבלנו ב2 דקות 1000 י"ב, א"כ בפנים צוואר וזרועות דרושים בערך פי 3 = 6 דקות. ומזה קיבלנו רק 1000, כשאנו זקוקים לכ4700 (בחישוב משוער של 3 פעמים בשבוע, שיתנו לנו תצרוכת של 2000 ליום). כך, שלקבל 4700, דרושים למעלה מ28 דקות ביוני.
ויתכן שהמחשבון מחשיב כל צד שלם של הגוף (קדמי או אחורי) כ 100%. וא"כ חשיפת הגוף במכנסים קצרים היא כ70%. אמנם גם אם אכן זה כך, עדיין הנוסחה הנ"ל (20 דקות בין 10-11 בכל השנה) רחוקה מהדיוק.
אני גם שואלת שוב בקשר למכשיר שיזוף.
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 10/12/2007 ב- 22:00:58    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום חיה,
ציטוט:
שהדבר שהוזכר בפורום, שבכל מקום ועונה, ניתן לקבל את הדרוש לנו ב20 דקות של חשיפת פנים וכו' בין השעות 10-11,
לא מצאתי היכן זה הוזכר בפורום זה.
אני מביא את מה שכתבתי במאמר:
ציטוט:
חשיפה בת 15-10 דקות של פנים, זרועות ורגליים ללא תכשיר הגנה, שלוש פעמים בשבוע יכולה לספק לבעלי עור בהיר את הכמות הנדרשת של הויטמין . יש לשים לב שזוהי אמירה כוללנית ו"ממוצעת" מדי באותה מידה שהאמירה "אל תצא לשמש ללא הגנה" היא כוללנית מדי.
ברור שחשיפה כזאת בחורף אינה מספקת. אך להערכתי במידה והיא מתבצעת לאורך כל/רוב ימי השנה, היא די טובה כדי להחזיק ברמה סבירה את הרמה של ההורמון עד לחודש מרץ. אל לנו לצפות לרמה קבועה ויציבה לאורך כל השנה.
אני רוצה להזכיר שקיים ויכוח בקהילה המדעית מהם הרמות "הטבעיות" של 25-OH-D. האם הרמה ה"טבעית" היא זו שבילדים באפריקה המתהלכים עם חיתולים בלבד בשמש הגלויה? או הרמה הממוצעת של צוות בי"ח בפורטו ריקו או של חקלאים בפורטו ריקו (ראי טבלה.
הטבלה היא מתוך http://www.ajcn.org/cgi/content-nw/full/69/5/842/
כדי להפוך nmol/L ל ng/mL יש לחלק ב-2.5).
מאחר וקשה לדעת מהן הרמות "הטבעיות" שצריכות להיות, קשה לדעת מהו המינון המומלץ של הויטמין או מהו המינון המומלץ של חשיפה לשמש.
לגבי מכשיר שיזוף, אין לי כל מידע.
חיה

הודעהנשלח: 11/12/2007 ב- 09:08:30    כותרת הודעה: זמן ואחוז ההיחשפות לשמש תגובה עם ציטוט

שלום

הציטוט מדברי אביב, בתגובה הראשונה לפרסום המאמר: "6) ישנו כלל עולמי פשוט יותר. בכל התקופות בשנה, מספיק להחשף לשמש בפנים והצואר והידים (מהמרפק) 20 דקות בין השעות 10-11 או 14-15, כשאין הבדל בין שעון קיץ לשעון חורף, 3 פעמים בשבוע. לדברי הרופא שלי, בכמות זמן זו בשעות הנ"ל, גם אין סיכון לנזקים מהקרינה. כלל זה נקבע לאחר חישובים מורכבים שהראו שזה כלל פשוט וסביר, ושהרמה בשעות אלו היא נותנת מענה אחיד ודי טוב."

אתה כותב מעט שונה "חשיפה בת 15-10 דקות של פנים, זרועות ורגליים " (רגלים ולא צואר, ואולי כונתך כמעט כל הרגלים - ממש במכנסים קצרים, וכן אתה דורש פחות זמן). ולהערכתך "במידה והיא מתבצעת לאורך כל/רוב ימי השנה, היא די טובה כדי להחזיק ברמה סבירה את הרמה של ההורמון עד לחודש מרץ."

שאלתי על דברים אלה, היא בהנחה שדרוש למבוגר כ 2000 י"ב ליום (גם זה נלקח מדברי אביב בתגובתו הנ"ל "1) פעם המינון המומלץ ליום היה כ 400 יחידות. היום זה עלה ל2000-3000. "). כי עולה מהמחשבון שאפילו ביוני, כדי להגיע לרמה זו דרושים 28 דקות של פנים צואר וזרועות, במידה וזה 3 פעמים בשבוע (ששלושת הימים יספיקו לשאר ארבעת הימים הנותרים). והרי תוכנית זו עוד אמורה להספיק לכל השנה, כלומר שכך נאגור גם לימות החורף. והרי היא בקושי מספיקה לימות הקיץ? וגם אם נקח כדבריך, רגלים במקום צואר, גם אז דומני שעדיין נותרת השאלה, כשנחשב את אחוז החשיפה וכו'.
כמובן שכל שאלתי היא כנ"ל, בהנחה שדרושים לפחות 2000 י"ב למבוגר. אם דרושים רק 400 ליום, אזי הכל בסדר.
.
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 11/12/2007 ב- 18:27:47    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום חיה,
לא אכנס כאן לנבכי חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי. בכל אופן, אערוך כאן חישוב גס.
קיבלתי תוצאה של 5 דק' בצהריים הנדרשות לקבלת 1000 יח' ב21-ספט' בחשיפה של 25% מהגוף. אותה תוצאה קיבלתי גם עבור 21 במרץ. להערכתי תאריכים אלה הם די מייצגים את ימי השנה כי אלה הם תאריכי שיוויון. אורך היום שווה ללילה והשמש נמצאית בערך בזוית "הממוצעת" שלה מעל קו הרוחב שלנו.
בעלי עור בהיר שייחשפו למשך 15 דק' (25% גוף חשוף) בתאריכים אלה בשעות הצהריים יקבלו כ 3000 יח'.
בשנה יש 52 שבועות שזה 156 ימי חשיפה.
156X3000/365=1282. כלומר, ממוצע של 1282 יח' ליום.
נזכור שבנוסף לזה, אנו צורכים ויטמין D גם במזון (לא מזמן מצאתי שהוא מופיע גם כתוסף באחד מדגני הבוקר שאנו אוכלים בבית). יש גם סופי שבוע או טיולים בהם אנו נחשפים ליותר מהמוזכר כאן. לכן להערכתי בתנאי החשיפה אלה, בהירי עור נמצאים במקום טוב באמצע שבין 1000 ל 2000 יח' ביום. מנקודה זו אפשר לזוז מהצהריים לשעה 10 ולהתקרב ל-1000 יח' אך מצד שני אם את נשארת רק בבגד ים, את מתקרבת ואולי עוברת את ה-2000. אך אם עורך אינו ממש בהיר, את צריכה להוסיף עוד זמן.
יש יותר מדי משתנים במשוואה ולכן גם הנוסחה שלי וגם של אביב הן "נוסחאות אצבע". מה שקובע הוא כמו תמיד - מבחן התוצאה. רק בדיקת דם תראה לנו אם אנו צורכים ויטמין D בכמות מספקת.
במאמר זה דורש הכותב צריכה של יותר מ-2000 יח' של ויטמין D ליום למבוגר.
במאמר זה טוענים ש-2000 יח' ליום של ויטמין D וחשיפה מאוד מתונה לשמש יכולה להעלות את רמות ההורמון ל-52 ng/ml, רמה שקשורה בהורדת הארעות של סרטן השד ב-50%.
כמה כיף היה אם סיסמת "אחת מתשע" הייתה מתחלפת ב "אחת משמונה עשרה"
שלום שלום

הודעהנשלח: 14/12/2007 ב- 03:11:45    כותרת הודעה: Sorry no Hebrew Keyboard.. תגובה עם ציטוט

I apologize for writing in English. I don't have a Hebrew keyboard. I wanted to thank you for the article you posted, and add that there are tons of new data linking low vitamin D levels with the flu

If you look at when the influenza starts around the world, it is perfectly correlated to the about of daylight available..
December 21, the shortest day of the year is the peak of the pandemic in the northern hemisphere.
do a Google search for the "vitamin d council" for tons of good information ..
חזור למעלה
גדי

Site Admin

הודעהנשלח: 14/12/2007 ב- 11:51:54    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום,
אתרגם בקיצור את תגובת השולח:
השולח מתנצל על הכתיבה באנגלית. אין לו מקלדת עברית. הוא מודה על המאמר ומצביע על הקשר הרמות של ויטמין D לשפעת. הוא מציין שהשפעת מתחילה בעולם בהתאמה מושלמת ל21 בדצמבר שהוא היום הקצר ביותר והוא השיא של המגיפה בחצי כדור הארץ הצפוני.
למידע נוסף מפנה אותנו השולח לאתר vitamin d council.

תגובתי:
שיא מגיפת השפעת בארה"ב הוא דווקא בחודש פברואר (ראה תמונה מתוך http://www.cdc.gov/flu/about/disease.htm ). חודש פברואר הוא החודש בו רמות ההורמון 25OH-D הן הנמוכות ביותר (ראה תמונה מתוך http://jcem.endojournals.org/cgi/content/full/87/5/2024 ).

לכותב:
You can contact me directly to:
wemaster.metukim at gmail.com
חזור ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה הפורום נעול. אינך יכול להוסיף הודעות, לכתוב תגובות ולערוך הודעות של עצמך <-לנושא הקודם חזרה לפורום הנוכחי לנושא הבא-> להודעות אחרונות/פופולרית
   עמוד ראשי -> ארכיון
הצג הודעות קודמות:   
כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עבור לעמוד
1, 2, 3  הבא
עמוד 1 מתוך 3

אתה יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתך

מתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |