אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

"השפעת" - הנגיף שראוי להישמר ממנו". 

מאיר פרומקין 01-02-02

השפעת הינה מחלה ויראלית. הוירוסים גורמי השפעת נחלקים לשלושה סוגים, A, B ו- C . סוגים A, B אחראים למגיפות העונתיות מידי חורף של דלקת במערכת הריאות המובילים לאישפוזים מרובים המסתיימים לעיתים וגם בתמותה על רקע זה. הוירוס מסוג C שונה משני קודמיו במספר מאפיינים חשוב. וירוס מסוג C גורם לדלקת מתונה מאד של כלי הנשימה כך שמתרחשת שפעת חסרת סממנים, זאת שפעת שאינה מתפתחת לכלל מגיפה ואיה כרוכה באישפוזים קשים ובהוצאה ציבורית נרחבת. לכן מתמקד כל המאמץ למניעת נזקי השפעת בוירוסים מסוג A ו- B בלבד, ובהם נסוב עיקר הדיון.

פעילותו של נגיף השפעת
נגיף השפעת נראה כמו כדור העטוף ביתדות. היתדות עשויים מולקולות של החלבונים האנטיגנים Hemagglutinin ו- Neuraminidase . כאשר יתדות אלה הממוקמים ע"פ חזית הנגיף באים במגע עם התא הבריא אליו נצמד הנגיף, הוא מפריש מייד נוגדנים הנלחמים בנגיף הפולש. היות ולנגיף יש "קומבינות" אחדות של יתדות כאלה על פניו, מפרישה המערכת החיסונית חומרים כנגד כל סוג נגיף שהיא מאתרת. יתרה מכך, המערכת החיסונית "מתעדת" את הנגיף שהתקיף את התא כך במקרה של זיהוי חוזר של תוקף דומה תוכל המערכת החיסונית להגיב מיידית על הפלישה.
מוליקות ההמאגלוטינין אינה יציבה ולכן היא משתנה כל הזמן ומחייבת גם את המערכת החיסונית להגיב על חותם הנגיף החדש. אבל כאמור כל עוד השינויים הם רק ביצירת "רפליקות" חוזרות של ההמאגלוטינין מסוג "דריפט", עדיין שמורה למערכת החיסונית יכולת כלשהיא להתגונן ורובם של נפגעי השפעת ישובו לאיתנם. אבל אם מתבצע שינוי בהמאגלוטינין גופו, שינוי מסוג "שיפט", אזי המצב מחמיר ועובר לכלל מגיפה עולמית, פאנדמייה.

ההיסטוריה הקטלנית מאד של השפעת
נגיפי השפעת מסוגים A, B עוברים באופן קבוע שינוי אנטיגני מסוג "דריפט". תהליך זה מתרחש באופן תדיר מעונה לעונה בה פורצת מחלת השפעת. שינוי אנטיגני מסוג "שיפט" מתארע באופן אקראי לחלוטין ובלתי צפוי שקשה להתכונן לו. וכאשר זה מתרחש, אוכלוסיות שלמות של אנשים, לעיתים מדובר בכלל האוכלוסיה ממש, נותרים ללא הגנה כל שהיא מול הנגיף, והתוצאות קטלניות בנוראותן. שינוי כזה מניב מגיפה בסדר גודל עולמי הנקראת "פנדמייה" ולא "אפידמייה". במהלך המאה הנוכחית, ארעו שלוש פנדמיות של נגיף השפעת בשנים 1918, 1957 ו- 1968 . כל שנה כזאת גרמה לתמותה גבוהה עקב השפעת, ובפרט זאת של שנת 1918 , שנה שבה התנהלה במקביל גם מלחמת העולם הראשונה שכל מספר חלליה לא מתקרב לזו של השפעת "הספרדית".
נתוני התמותה לפנדמיית השפעת מבהילים דיים. להלן הפירוט:
* 1918-19 "השפעת הספרדית" A(H1N1) גרמה למספר החללים הגבוה ביותר שגרם נגיף שפעת כלשהו. בערך חצי מיליון נספים בארה"ב, וכ- 20 מיליון בעולם כולו.
* 1957-58 "השפעת האסייתית" .A(H2N2) 70,000 מתים בארה"ב בלבד.
* 1968-69 "שפעת הונג קונג" A(H3N2) . 34,000 מתים בארה"ב בלבד.
התפרצותה של "שפעת הונג קונג" בשנים 1968-69 מציינת את תחילתו של עידן .A(H3N2) כאשר נגיף זה התגלה לראשונה, הוא אובחן על רקע השיפור שחל בתמותה החולים ביחס למוטציות הקודמות שלו. ישנם סיבות אפשריות העשויות להסביר את השיפור בהישרדות החולים. ראשית, הנגיף "האסייאתי" מסוג A(H2N2) עבר שינוי מסוג "שיפט" והפך להיות "הונג קונג" מסוג A(H3N2) . השינוי כפי שניתן להיווכח התרחש רק בחלבון Hemagglutinin כאשר החלבון Neuramindase נותר ללא שינוי, ולכן ניתן היה להסביר שלגוף היתה בכ"ז הגנה מסויימת מפני המוטציה החדשה. הסבר שני לשיפור בשרידות החולים הוא שמוטצית שפעת עם אותו מבנה Hemagglutinin גרמה לשפעת בין השנים 1890 ולאורך השנים הראשונות של המאה. במצב שכזה, חולים שהיו בני 60 ואילך בשנת 1968 היו בעלי חסינות כלשהיא כנגד נגיף השפעת, חסינות שנרכשה כנראה בתקופת חייהם כצעירים בסביבת המוטציה הנוכחית של השפעת.
ישנם עובדות הקשורות לנגיף השפעת שאינן ברורת די הצורך. למרות יחסי התמותה המשופרים של נגיף הונג קונג A(H3N2) , ממשיך נגיף זה להפיל חללים לאורך שנות פעילותו. במשך פעילותו של נגיף זה מאז שהתגלה, גרם A(H3N2) ל- 400,000 מתים בארה"ב בלבד, וכ- 90% מבין אלה שייכים לאוכלוסיות הבוגרות . ולכן מבחינת פוטנציאל הנזק של נגיף שפעת , A(H3N2) עדיין מהווה כיום את המוקד לפגיעה חריפה ומסוכנת באוכלוסיות בוגרות או כרוניות .
גם המוטציה A(H1N1) הקטלנית יש לה הסטוריה מעניינת. לאחר הפנדמייה של שנת 1918-19 היא עברה באופן קבוע שינוי מסוג "דריפט", ובאופן עקיב גרמה למגיפות שפעת אבל לא בהיקף המחריד של שנת 1918-19 . כאשר צצה השפעת האסייאתית A(H2N2) בשנת 1957, נעלם הנגיף מסוג A(H1N1) , ממש כמו שהוא עצמו נעלם כאשר התגלה נגיף "הונג קונג" A(H3N2) בשנת 1968 . בשנת 1977 שוב הופיע הנגיף A(H1N1) שכונה "השפעת הרוסית" והתמחזר לתוך A(H3N2) לתמיד, בינתיים. ובכל זאת היתה לו השפעה מיוחדת, כי הנגיף של שנת 1977 היה זהה במבנהו לנגיף A(H1N1) שפעל בשנת 1950. לכן, רובם של האנשים שנולדו לפני שנת 1950 היו מחוסנים בפני הנגיף, והתפרצות השפעת מסוג A(H1N1) פגעה דווקא בצעירים יותר, לאמור בגילאים של 25 ומטה. העובדה שדווקא הבוגרים יותר מגלים חסינות לנגיף השפעת "הספרדי" האימתני מסביר בהתאם גם את השיפור שנצפה בהישרדות החולים. שהרי ממילא האוכלוסיה הבוגרת גם פגיעה יותר, ואם דווקא לה יש חסינות, ממילא משתפרים סיכויי השרידות של כלל האוכלוסייה בצורה דרמטית

הסיבוך העיקרי של השפעת
סיבוכי השפעת מתרחשים כאשר נדמה כי המחלה חלפה לה ודווקא עם שיפור ההרגשה. הוא כרוך במתקפת חום עזה, צמרמורת מלווה ברעד, כאב בחזה המלווה את הנשימה ושיעול מכייח בליחה צהובה ירוקה. אלה סימניה של דלקת ריאות המתאפיין בזיהום בקטריאלי במשטחי הנשימה התחתונים. המזהמים העקריים הם הסטפילוקוקוס והסטרפטוקוקוס. רובם של הלוקים בדלקת יחלימו וישובו לאיתנם תודות לתרופות האנטיביוטיות. המצב חמור באותם החולים אשר גופם מתנגד לתרופות אנטיביוטיות ולמעשה הם משוללי הגנה בפני סיבוכי השפעת.

זהו המצב הנוכחי כאשר המאבק בשפעת נראה כאילו הוא לקוח מעולם ישן הנעדר מודרניות ומחקר היכולים לגבור על נגיף שפעת. A(H1N1) לא שוקד על שמריו וממשיך להתפתח מידי שנה, והוא עוד עשוי בודאות להפתיענו חלילה כמו שכבר עשה באכזריות שלא היתה כמותה. אנו צריכים רק לקוות שאיכשהו, כמו במקרה של 1977, נרכוש לעצמנו יכולת חיסונית כלשהו מתוך שהייה בלתי מודעת במחיצתו של מוטציית ביניים כלשהיא. כי סיכויי ההישרדות מהשפעת תלויים, בינתיים, בטעויות של הנגיף ולא שלנו.

ולכן, וללא תלות באמונות וסיפורים, מן הראוי ובפרט לאנשים עם סוכרת הסוכרתיים, לאמץ להם הרגל קבוע ולהתחסן מידי שנה ובמועד בפני השפעת.


הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |