אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

משאבת האינסולין - סיכום ביניים מעודד לסוכרתי המהסס.

מאיר פרומקין 02-09-2001

לאחר שנים של התרועעות עם מזרקים ובקבוקוני אינסולין, גמלה בלבי ההחלטה לעבור ולהשתמש במשאבה. תקופה ארוכה יתר על המידה חששתי מהקשר למכשיר, לפרפרית, לצינורית, לצפצופי ההתראות, אבל תוצאות ה- Hba1c לא הותירו לי ברירה. ככל ששמעתי, ובעיקר עקבתי בחשדנות אחר סוכרתיים בפורום, הבנתי שהשד אינו נורא עד לכדי כך. בתוכי גם ידעתי היטב שהמשאבה היא פתרון יעיל לסוכרתי מסוג 1, ובפרט אם אינו מאוזן היטב וסובל מהיפוהים תכופים.

צריך להרחיב קצת בפתיח. מי שמאוזן היטב או שמסתדר עם מספר זריקות יומיות - אינו מועמד ראוי לשימוש במשאבה. אבל ככל שגדלה תכיפות ההזרקות, כך גם נוצרת הצדקה למעבר למשאבה. המחשבה להסתובב ללא מזרקים הייתה יותר מפיתוי נחשק.

ונתחיל בסיכום. המשאבה היא מכשיר יעיל לטיפול בסוכרת ושיפור משמעותי בשגרת החיים. היות ואיני מצויד בטלפון סלולרי, לא התעוררה בעיית המיקום בחגורת המכנס. המשאבה תפוסה היטב ביום וגם בליל וללא כל בעיה, אין כל קושי בשינה ואין כל צורך בעזרים מיוחדים, ניתן לנתקה בנקל לעתה צורך, אני רץ ומרקד איתה ומידת ההפרעה שבעצם נשיאתה אינה מהווה עילה לחשש. לנשים, כך סופר לי, ישנם מקומות מחבוא נסתרים נוספים, החל מהחלל שבתוך השמלה ועד למעמקי החזייה.

השימוש במשאבה גורר מציע איכות החיים אחרת. לאחר קביעת המינון הבזלי מתבצע הפיצוי הבולוסי בשעת האכילה בלחיצה על כפתור כתחליף לזריקה. כל לחיצה שקולה למחצית היחידה או יחידה שלמה של אינסולין, ועם אישור המינון ניתן לגשת לארוחה. הקץ לדקירות בהיחבא.

כיום, במצב בו כלולה המשאבה בסל הבריאות והיא מסובסדת ע"י כל קופה"ח בשיעור שבין 85 ל- 90 אחוז, רצוי היה שכל סוכרתי מסוג 1 שאינו מרוצה משגרת הטיפול והאיזון או שמבקש לשפר באופן משמעותי את איכות חייו - צריך לשקול את השימוש במשאבה. עד שלא ימצא פתרון דרמטי אחר, המשאבה היא הכלי האולטימטיבי לסוכרתי מסוג 1 !

למי מתאימה המשאבה.

סוכרתי מסוג 1 המעונין בשגרת חיים רגילה ונוחה יותר ומוכן להסתגל למכשיר כבן לוויה קבוע.

סוכרתי שאינו מאוזן או שרוצה לשפר את איזונו.

סוכרתי הסובל מאירועי היפו תכופים.

סוכרתיות החייבות באיזון הדוק בסוכרת הריונית.

למי המשאבה אינה מתאימה.

לסוכרתיים מסוג 1 השבעי רצון ממצבם בנוכחי.

לסוכרתיים מכל סוג שעבורם סוכרת היא בגדר סוד כמוס. השימוש במשאבה מחייב חשיפה, שכן הטיפול והפעלת המשאבה בהסתר אינו סביר. אני מניח גם שסוכרתיים סמויים אינם ברמת מודעות לטיפול בסוכרת שתתאים למשאבה.

מה אין במשאבה.

המשאבה היא מכשיר מכני המזריק אינסולין בהתאם לתכנות היומי הקבוע. המשאבה אינה מחליטה במקומנו, ואת המינונים עלינו לקבוע כרגיל. גם מדידות הסוכר מתנהלות כרגיל ובנפרד. כך שניתן לסכם שלא נמצא במשאבה תחליף ל:

הצורך להמשיך ולהחליט על מינון האינסולין, כמה ולמה ומתי.

ביצוע בדיקות הסוכר, כמה ולמה ומתי.

מה יש במשאבה.

אפשרות למשטר חיים ואיזון נינוחים וגמישים יותר, הקטנת התלות במועדי הארוחות עקב זמינות האינסולין וקצב ההזלפה הקבוע. התגובה לאכילה או למחטפי מזון מהירה ויעילה וארגון שגרת היום סביב השעון מאבדת מחשיבותה.

תחושת שחרור והקלה בכל הפעילות הכרוכה בעצם פעילות הזרקה.

תיעוד של מינוני האינסולין ואפשרות לשינויים ותגובה נכונה במינוני האינסולין ע"ס נתונים ולא מתוך הערכות שגויות המושתתות על זיכרון.

מבנה המשאבה.

המשאבה הינה מכשיר קטן בגודל ביפר הכוללת משאבת מינון מדויקת ואמינה המונע בסוללות חשמליות. בתוך המשאבה מצוי מיכלון לאינסולין הומולוג בכמות של 300 יחידות.

המנוע דוחף את הבוכנה במיכלון בהתאם לכיול המשאבה. בקצה המיכלון מחברים צינור דקיק ושקוף שארוך דיו להגיע אל הפרפרון הנעוץ באופן קבוע באזור ההזרקה, בד"כ בבטן. טכניקת הדקירה היא פשוטה בתכלית, המחט נשלפת החוצה ונותר רק שרוול פלסטיק דקיק וגמיש להזלפת האינסולין לגוף. בד"כ יש להחליף את השרוולון אחת לשלושה ימים עד שבוע, ואם אין רגישות מיוחדת אין התפתחות של זיהומים במקום הדקירה.

סוגי המשאבות.

בארץ משווקים שני סוגי משאבות, האמריקאית והשוויצרית. ההבדל ביניהם צפוי כפי שניתן לשער איך יראה מכשיר אמריקאי לעומת שוויצרי. הראשון קליל ועדין, בגוון כחלחל נעים לעין, מלווה בשלט בדומה לזה של רכב. השני נוקשה וחמור סבר, קשיח ולא מצועצע ונתון בתוך נרתיק פלסטי קשיח.

המשאבה תוצרת ארה"ב מיוצרת ע"י חברת MiniMed דגם 508 ומשווקת בארץ ע"י חברת אגנטק. השוויצרית הפכה להיות גם אמריקאית, שכן חברת Disetronic פתחה סניפים בארה"ב. המשאבה היא מסוג H-TRONplus והיא משווקת בארץ ע"י טאייקו דיאגנוסטיקה.

ההבדלים העקרוניים בין המשאבות.

כל סוכרתי יכול וחייב להשתמש במשאבה לתקופת ניסיון של חודש ללא תשלום. מעבר להתאמה והעדפה האישית, קיימים מספר הבדלים עקרוניים ביניהם שראוי להכירם.

אורך חיי המשאבה האמריקאית הוא 6 שנים, כשהאחריות הניתנת בעת הרכישה היא ל- 4 שנים. אורך חיי המשאבה השוויצרית מוגבל טכנית לשנתיים בלבד, אבל המכירה מכסה תקופה של 6 שנים, כך שהספק יחליף את המשאבה כל שנתיים.

למעט מיכלון האינסולין המותאם למבנה המשאבה, שאר הפריטים זהים וניתן להשתמש בהם לשתי המשאבות.

למדתי שאין להקל במידת הרובוסטיות של המשאבה. המשאבה השוויצרית נתונה בתוך נשא פלסטיק נוקשה, אין יוצא ואין בא. המשאבה האמריקאית מותקנת בתוך נרתיק גמיש ורך שאינו נוח שתוך זמן קצר סיים את תפקידו. כתוצאה מכך קרה לא אחת שהתעוררתי בבוקר ומכסה המשאבה היה פתוח ומיכלון האינסולין התנתק מאחיזתו בתפסי המשאבה. חשוב שהמשאבה תשב במבנה אמין ומוצק שלא יאפשר לשום חלק מהמשאבה להשתחרר.

גפ השלט במשאבה האמריקאית נועד להקל על הביישנים שבינינו האמורים לפקד על המשאבה באמצעות השלט, בבחינת שלא ירגישו הסובבים לכירה שיושב מולם סוכרתי. אבל כל התלהבותי מהשכלול הנאה התפוגגה באחת כאשר אחד מחברי לחץ בהנאה על כפתורי השלט, והבנתי שהוא מסוגל עוד להרגני בטרם הסעודה שעשויה להיות גם האחרונה. מאותו הרגע ניתקתי את השלט מצרור המפתחות והותרתי אותו לבטח בבית, רחוק ממני ומהשפעתם של הנוטרים לי טינה שעשויים לעשות שימוש בשלט.

העלויות הכספיות.

משאבת MiniMed נמכרת בעסקת רכישה בעלות של 13,000 ? בפריסה ל- 32 תשלומים.

משאבת H-TRONplus נמכרת במחיר של 11,800 ? או מושכרת בעלות חודשית של 330?. למעט קופ"ח מכבי, מחזירות קופ"ח לרוכש 90 אחוז מעלות הרכישה כנגד הצגת הקבלות. קופ"ח מכבי אימצה את דמי השכירות, והיא מסבסדת אותם בשיעור של 85 אחוז.

מי שרוכש את משאבת MiniMed מקבל החזר לכל תשלום כאילו והוא בוצע בגין השכרה, כך שנגד תשלום של כ- 410 ? הוא יקבל החזר של 345 ?, והעלות החודשית לרוכש מסתכמת ב- 65 ? למשך 32 חודש. שכירת משאבת H-TRONplus תזכה את המשתמש בהחזר של 280 ?, והעלות החודשית למשתמש מסתכמת ב- 50 ? לכל תקופת ההשכרה.

מסתבר אם כן שאין הבדלים של ממש בהוצאה החודשית הקבועה בין שתי המשאבות. ההבדל המהותי הוא בבחירת אופי העסקה. האם ברכישה חד פעמית או בתנאי שכירות חודשיים. יש העדפות לכן ולשם, אבל הרכישה אינה הפיכה ולא ניתן אם כן להתחרט. איני מניח שקופ"ח תסבסד משאבה נוספת למי שיבקש זאת, לפחות לא בתקופת חיי המשאבה שהוא כרגע שש שנים.

האבזרים הנלווים לתפעול שוטף של המשאבה, כולל הסוללות היקרות של H-TRONplus מסובסדות ע"י קופ"ח. אין הדבר חל על עזרים ונשאים מיוחדים המותאמים אישית וניתנים לרכישה בנפרד.

בקופ"ח מכבי מוגדר הסוכרתי כחולה כרוני, דבר המקנה לו סף הוצאות לצורכי הטיפול בסוכרת עד ל- 200 ?. כך שכל ההוצאות לרכישת תרופות ואביזרים (כולל למדידת הסוכר והמשאבה) לא יעלו על 200 ?. לכן יש להביא בחשבון הוצאה חודשית נוספת של 200 ?

בשיעור של 200 ?, אבל זה כולל כאמור גם את האינסולין, מקלוני הבדיקה לנדי הסוכר, תרופות וכדומה.

שגרת השימוש במשאבה.

בכל המשאבות ניתן לתכנת שני משטרי אינסולין. הבזלי (הקבוע) מאפשר למנן את ספיקת האינסולין לאורך היממה בשינויי מינון כל מחצית השנה. כך קובעים את מינון האינסולין לשות הלילה או טרם ההשכמה, לפני הארוחות או לעת הפעילות הגופנית. ניתן גם להגדיר משטרי ביניים זמניים לאירועים מזדמנים, נניח מסיבת או רכיבת אופניים או מפגש מסתורי עם אלמונית. ניתן ללא קושי לנתק את המשאבה לתקופות קצרות, או לאטום אותה באביזר ייעודי למי שמעוניין לשחות איתה.

המשטר הבולוסי (המשתנה) נועד לפצות על ארוחות ופחמימות, והוא שקול לזריקה. פעילות זאת מתבצעת ע"י הקשה על כפתור כמספר היחידות להזרקה, ולאחר אישור הכמות נדחק האינסולין מיידית ע"י הבוכנה. זאת פעילות רצונית התלויה אך ורק בהערכת הסוכרתי את כמויות האינסולין התואמות את הארוחה. היתרון הגדול שלא קיים במזרק הוא שזאת עשויה להיות פעולה מדורגת שאינה חד פעמית. אוכלים יותר - מוסיפים עוד מספר נקישות

מיכלון האינסולין שבמשאבה מכיל מעל 300 יחידות אינסולין. כמות האינסולין היומית שונה מסוכרתי לסוכרתי, אבל נוכח יעילות השימוש במשאבה פוחתת כמות האינסולין בשיעור המוערך בעד 30 אחוז. את הפחתת כמויות האינסולין ניתן להסביר בירידה ניכרת של אירועי ההיפו. היפו הוא סימן מובהק לאינסולין עודף שלא היינו צריכים להזריק, מה שנקרא "מינון יתר". ולא רק האינסולין עודף בהיפו, כי אנו נאלצים לאכול פחמימות שאיננו נזקקים להם אלא רק לצורך הקלת ההיפו. יוצא מכך שההיפו הוא הליך בזבזני וקלוקל במעגל צריכת האינסולין והפחמימות, צמד חמד המזין את עצמו ומעיד על איזון בלתי יעיל, כאשר הגדרת האיזון האופטימאלי מצויה בתחום הנכון של צריכת אינסולין ופחמימות.

כך שמי שמשתמש ב- 50 יחידות יומיות, יצטרך לטעון את המיכלון באינסולין רענן אחת לששה ימים. את האינסולין מסוג הומולוג בלבד רוכשים בבקבוקונים בנפח של 10 סמ"ק, כפי שנהגנו לרכוש בטרם השימוש בעטי האינסולין.

את הצינורית והפרפרית מחליפים אחת לשלושה ימים עד שבוע, תלוי במידת הרגישות במקום הדקירה. ערכת האביזרים כוללת שני סוגי פרפרים. אחת פרפרית בלבד והשנייה פרפרית והצינור המחבר את המשאבה והפרפרית. אין חובה להחליף את שניהם תמיד, ובד"כ מחליפים גם את הצינורית בכל החלפה שנייה.

כאשר מחליפים את הצינורית, יש למלאה באינסולין ולהבטיח שהיא נקייה באויר. למילוי הצינורית מספיקים 15 יחידות אינסולין, ומחזיקים את הקצה החופשי כלפי מעלה עד שמופיעה טיפת האינסולין הראשונה בקצה. הצינורית שקופה וניתן להבחין בעין בהתקדמות האינסולין או באם מצויים בה כיסי אויר או פגמים צורתיים במבנה הצינורית.

הסוללות מספיקות לתקופה שלחודש לפחות, ואורך חייהן מותנה במספר הפעמים שמחליפים את מיכלון האינסולין. משאבת MiniMed מופעלת ע"י דבוקת סוללות אחת שניתן לרכשן בכל חנות ועלותן כ- 25 ?. משאבת H-TRONplus מופעלת ע"י צמד משאבות ייחודיות, אחת למנוע והשנייה לפיקוד האלקטרוני. סוללות אלו יקרות ועלות כ"א 100 ?, אלא שהן מסובסדות ע"י קופ"ח כולל מכבי, וניתן להיאמר שקופ"ח מכבי צרפה את הסוללות לאביזרים המסובסדים לאחר פנייתנו בנושא . אורך חייה של סוללת המנוע במשאבת H-TRONplus הוא תשעה מחזורי מיכלון האינסולין, כך שהיא מספיקה לחודש וחצי לפחות.

בעת האחרונה היו תקלות בסוללות של משאבת H-TRONplus שפסקו לתפקד עקב משלוח פגום לאחר מספר ימים ספורים. חברת טייאקו החליפה ללא שהיות את הסוללות הפגומות בחדשות. ניסיוני מעיד שהתקלה חלפה, ואם יש עדיין בעיות מקורן בשאריות ממשלוחים ישנים.

כל המשאבות מתריעות בצפצוף המלווה בקוד על כל תקלה אפשרית. החל מגמר המיכלון ועד סיום חיי הסוללה. ובכ"ז, על המשתמש להיות ערני לפעילות תקינה של המשאבה ולהצטייד בסוללות נוספות כמו גם בעזרים הדרושים. רצוי שתמיד תהיה סוללה נוספת ואפילו ערכת החלפה לפרפרית והצינורית עם הסוכרתי. אלה אינם דורשים מקום או קירור, ומוטב שיהיו בתיק לצדנו בכל מקום בו אנו מצויים.

לעת נסיעה לחו"ל יש להצטייד בכל מה שדרוש למשך הנסיעה, אביזרים וסוללות, כולל עט אינסולין לעת חירום. המשאבות נמכרות במרבית המדינות המפותחות, ואם מתעורר הצורך אני מניח שניתן להשיג את מה שיחסר.

תקלות, שרות ותמיכה.

המשאבה היא מכשיר מכני, וככזה אינו פטור מתקלות. היות מדובר במכשיר חיוני שלתקלות בו יש משמעות מיידית ולעיתים עשויה להיות גם מסוכנת, יש להיות קשוב להתראות וצפצופים המעידים על תקינות ואישור פעולות או על תקלות.

ככלל משאבות האינסולין הן מכשירים אמינים. אבל יש להקפיד על תקינות הסוללות והחלפתן במועד. יש לבדוק מעת לעת שהצנרת המחוברת לפרפרית אינה סתומה והאינסולין זורם בחופשיות.

יש להבטיח שקיים מוקד תמיכה טלפוני (ואולי בעתיד גם באינטרנט) למרבית שעות היממה כולל שבתות ומועדי החגים. תקלה חייבת במענה ומיידי On Line ללא שהיות. אין לרכוש משאבה ממי שאינו מקיים תנאי זה של מתן מענה ותמיכה זמינים. חברת טייאקו דיאגנוסטיקה אכן הקימה מערך תמיכה טלפוני שפעם אחת עשיתי בו שימוש יעיל ומועיל.

על תמיכה שכזאת אצל חברת אגנטק אין לי מידע. יש להבהיר שתמיכה אין משמעותו להתקשר אל סוכנת המכירות. הכוונה למוקד עצמאי ומקצועי בלתי תלוי שניתן לקבל בו מענה אמין שאינו מבוסס על הכרות קודמת או חוסר נעימות.

יש לשמור למקרה חירום ערכת הזרקה או עט אינסולין במידה והמשאבה לא תפעל. עד כה לא הזדקקתי לכך, אבל מי שמשתמש במשאבה הופך לרגיש יותר למחסור באינסולין והקפיצה ברמות הסוכר היא דרמטית ונחשונית במקרה של תקלה.

כל מי שמשתמש במשאבה ודאי חווה את התחושה שהמשאבה אינה פועלת, שהביטוי לה הוא רמות סוכר גבוהות ולא מוסברות שאינן מגיבות למינוני אינסולין הולכים וגדלים. יש לבצע מדידות תכופות במקרים שכאלה ולהיות רגיש לסממני הסוכר הגבוה, תחושת היובש בפה, העייפות והצימרורים בעורף. במקרה שכזה יש לבדוק את תקינות הסוללות, האם אין סממני רטיבות במשאבה שמקורן מדליפה במיכלון האינסולין, אולי מעבר האינסולין בצינורית נפגם עקב מעיכת הצינורית, או שמא האינסולין פשוט אינו תקין. יש להגיב במהרה בהתאם לתקלה ולהחליף את הטעון תיקון.

בחירת המשאבה.

כאן אני נוכש את לשוני כדי לא להעדיף משאבה זאת ע"פ רעותה. אמנם השידוך עם המשאבה כמוהו כנישואין, ליווי צמוד ומהודק לעת היום והליל ללא תמורה והנאה, אלא שכאן מראית פניה וחזותה של הכלה אינם העיקר. יש להתרכז בהתאמת המשאבה למשתמש ולפעילותו היומית. רצוי להתרכז באמינות וממשק משתמש נוח ופונקציונאלי ומבנה חסין ועמיד. עזרים דוגמת שלט או תאורה לצג או רקק המשאבה בעת ההזלפה אינם העיקר, לפחות לדעתי.

תמיכה ושרות זמין הם תנאי בל יעבור. ללא אלה אין לרכוש משאבה !

עסקת הרכישה חשובה גם היא והוא מותנית בהסדר הקיים עם קופ"ח. רכישה היא החלטה בלתי הפיכה, והשכרה מאפשרת שינוי וחרטה. יש הרואים פגם בצורך להחליף משאבה כל שנתיים, ומאידך היא מאפשרת לקבל מידי שנתיים משאבה משופרת יותר. לי נראה שמשך חיי מכשיר של שש שנים ארוך יתר על המידה בתקופה של שיפורים טכנולוגיים מתמידים.

גם מחיר האביזרים הנלווים למשאבה דומה, וכולם מסובסדים ע"י קופ"ח.

ולסיכום:

אני ידוע כעקשן. אפילו אשתי שכרובן של נשים אינן לוקות בפגם העקשנות,הפעם לא תכחיש זאת. שנים ארוכות מידי מצאתי הסברים נאים מדוע אין להשתמש במשאבה. ביום הבחירות האחרון שחל כזכור ב- 07.02.2001 החלטתי גם אני לבצע מהפך אישי. התחברתי לתקופת ניסיון של חודש למשאבה . ד"ר קנטר הורה לי באצבעו שאני עומד לחולל שינוי של ממש בחיי. נבהלתי. אני כבר לא בנוי לשינויים, ובפרט לשינויים מפליגים לטובה דווקא. אבל ד"ר קנטר צדק בכל מילה. המלצתי החמה לכל אדם עם סוכרת מסוג 1 הנבון די הצורך ומבקש לשפר את איכות חייו: המשאבה זמינה, מחירה שווה לכל נפש. עשו בה שימוש !

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |