אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

אינסולין Lantus - בזריקה אחת, בלי קפיצות ובקצב קבוע

מאיר פרומקין 14-07-2001

 
אינסולין Lantus  של חברת Aventis הוא אינסולין מעניין בעל מאפייני פעילות העשויים להתאים לחלק מהסוכרתיים. סגולתו המשמעותית והמובחנת ביחס לאינסולינים האחרים היא קצב בזלי קבוע על פני 24 שעות היממה. לכן, למי שמאפיין זה מתאים, יוכל להסתפק בזריקה אחת ליום, לפני השינה. ה- Lantus  אושר ע"י ה- FDA והקהילה האירופית והוא מותווה בעיקר לילדים עד גיל 6 ולסוכרתיים מבוגרים. אלה פלחי אוכלוסיה בעלי שגרת יום די יציבה. כילדים, מצויים עדיין בבית נתונים לפיקוח ופעילות גופנית מוגבלת,והמבוגרים בנסיבות הגיל חשופים פחות לשינויים בתפריט ובפעילות הגופנית.

ולמי שקצב ניצול הפחמימות קבוע ולא מתנודד- עשוי בהחלט להתאים גם אינסולין שפעילותו מקבילה. התמורה להתאמה בינהם תהיה באיזון משופר ובהפחתה באירועי היפו. לאחרונה פנתה אלי אם לתינוקת סוכרתית בת שנתיים ותשעה חודשים, חודש לאחר שאובחנה הסוכרת. היא מטפלת בבתה באינסולין ארוך טווח, קצר טווח והומולוג. ערכי הסוכר נעים בין 400  ל- 40  גרםאחוז. התנודתיות יוצרת מצב של בלבול וחשש, והוא גם מסוכן. לתינוקת רכה שאינה יודעת להבחין בהיפו. מה הטעם להזריק הומולוג שהוא אגרסיבי ונועד להגיב במינונים קטנים על שינויים תכופים. הצעתי לה לשקול שימוש ב- Lantus תוך היווצעות ברופא חכם, שהרי אינסולין יציב שכזה עשוי להתאים לתינוקת בעלת משקל גוף קטן שמשטר מזונה ופעילותה קבועים ומבוקרים מאד. יתכן בהחלט, שישנם עוד כאלה שאינסולין זה עשוי להתאים להם.  

מדוע משתמשים בסוגי אינסולין שונים ומרבים בהזרקות - תזכורת

החיים אינם תהליך יציב בזמן. יבכל זאת, חרף השונות המתרחשת אצל רובנו, חייב להתקיים איזון מושלם ככל שניתן בין:
1. צריכת הפחמימות (פעילות מערכות הגוף הרצוניות והלא רצוניות) והפעילות הגופנית.
2. זינת הפחמימות (אכילה).
3. האינסולין שהוא התווך המאפשר את ניצול פחמימות הזינה למוצרי אנרגיה. שלושת אלה מהווים את צלעות משולש האיזון בשני מדדי יחוס:

1. צריכה להיות התאמה כמותית ביחידות מסה (יחידות אינסולין, גרם פחמימות) ואנרגיה (קלוריות מזון או פעילות גופנית).
2. חייב להתקיים תיאום זמנים. כל שתי צלעות במשולש חייבים להגיב ולהתאים בו בזמן ולא למחרת.
ולכן, ככל שנאכל יותר כך גם נגיב במתן אינסולין לכיסוי הפחמימות. ולשעת השינה נשתמש באינסולין ארוך טווח המתאים למצב מנוחה המתאפיין בצריכת אנרגיה נמוכה וקבועה. ולפני פעילות גופנית יש להצטייד במלאי פחמימות ואולי גם בתוספת אינסולין כדי להבטיח את ניצול הפחמימות. כך שסוכרתי פעיל ישתמש ביותר מסוג אינסולין אחד וחייב במספר הזרקות אינסולין ביום. כלל זה אינו תקף רק בשני מקרים - מי שמשתמש במשאבה מזליף באופן קבוע (בזלי) או משתנה (בולוס) רק סוג אינסולין מהיר, או אנשים ששגרת יומם שונה לחלוטין ומתאפיינת  בשינויים מזעריים. אלה הם אנשים מבוגרים או תינוקות וילדים הסמוכים לביתם, בד"כ לפני שיגיעו לגיל בית הספר.

כיצד מגיב אינסולין Lantus
Lantus הוא אנלוג אינסולין (משמע שנוסחתו המולקולרית  שווה לאינסולין ההומני,אבל עם שינוי קל במיקום חומצות האמינו במולקולה) בעל טווח פעילות ארוך של 24 שעות. האינסולין בעל גוון מימי שקוף (כמו ההומולוג) , וייחודו בהיותו חומצי (Ph=4)  לעומת שאר האינסולינים שחומציותם ניטראלית (Ph=7) . בעת הזרקת האינסולין, מגיב הגוף לחומציות העודפת במטרה לנטרל אותה, ופעילות זאת גוררת שחרור איטי ושטוח של אינסולין מתוך גבישי האינסולין שבתמיסה. נוכח השוני ברמת החומציות בין Lantus והאינסולינים האחרים, לא ניתן לערבב אינסולין זה עם כל אינסולין אחר, שהרי בכך תתבטל תכונתו המאפשרת את פעילותו. ולמעשה אין בכך צורך, כי זהו האינסולין האיטי ביותר הקיים, וכל ערבוב רק יפגום בתכונה זאת. מאליו ברור שכאינסולין ארוך טווח במיוחד, אין אינסולין ה- Lantus מתאים לשימוש במשאבות אינסולין המותאמות לאינסולין מיידי ככל שניתן.

בתרשים מאתר הבית של חברת Aventis ניתן להשוות ברמת הפעילות של אינסולין Lantus לאינסולין NPH . לעומת הקפיצה של אינסולין NPH , מגיב אינסולין Lantus ברמת פעילות פחותה יותר ויציבה לאורך 24 שעות. מכאן מתבקש כי זריקה יומית אחת של Lantus די בה לתת כיסוי בזלי לכל שעות היממה.

זריקה אחת ביום ?
למי שביננו אינסולין זה מתאים - זאת בהחלט אפשרות סבירה. משך פעילותו של אינסולין NPH היא כ- 14.5 שעות. ובזמן זה מתרחשת "פסגה" בעוצמת פעילותו. לכן תידרשנה שתי זריקות אינסולין NPH ביממה לעומת זריקה אחת מאינסולין Lantus , כפי שניתן להיווכח מהתרשים הבא (מאתר חברת Aventis).  

האם ניתן להשיג את ה- Lantus בארץ ?
באופן די מפתיע ומשמח הסתבר כי לחברת Aventis יש נציגות בארץ. בשבוע בהא נביא מידע מפורט יותר אם אכן ניתן וכיצד לרכוש את האינסולין הזה למי שהוא עשוי להיות מתאים.

לסיכום: סוכרתיים שאינם נדרשים להגיב בזריקות מרובות כדי להשיג פעילות בזלית קבועה של אינסולין עשויים למצוא עניין באינסולין ה- Lantus .בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המיומן בסוכרת, ותמיד אני מוסיף "חכם". בקשר האמיץ בין הרופא והסוכרתי, יכול הסוכרתי להסתפק בתואר "מתוק", אבל הרופא חייב להיות "חכם", משמע, מיומן, מעודכן ומכוון אל הפתרון הנכון. אחרת, כמו במקרה של האמא לתינוקת בת השנתיים ותשעת החודשים, הדרך אל הבלבול הגדול והמתסכל היא קצרה ובלתי נמנעת. וכמו בכל מקרה ומאמר, אנו מבקשים להדגיש של"מ-טוק" אין כל עניין או העדפה במוצר זה או אחר ואין לראות בכתוב המלצה כלשהי לטיפול החייב להעשות בהנחיית רופא מקצועי ו"חכם". כל מעייננו הוא בחשיפת המידע לציבור הסוכרתיים בארץ, ומי שמוצא בכך עניין והתאמה יפנה לרופא לברור המשך הטיפול.

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |