אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הכינו עצמכם לחורף - על סוכרת ושפעת 

ד"ר קנטר 21-12-2001
 

עם בוא החורף משתנים תנאי החיים הסביבתיים הסובבים אותנו. הטמפרטורות יורדות החשיפה ללחות עולה, וירוסים שונים ומשונים מרחפים באוויר ומתפזרים עם כל נזלת ושיעול. צריכת החום של הגוף עולה גם היא ומאידך, חשיפה לקור ורטיבות יש בהם כדי להשפיע על עליית ה"רגישות" לזיהומים. כמו שכל בעל רכב חייב להכין את רכבו לחורף, כך יש להכין את מצב לאיזון הסוכרת לעמידה בתנאי החורף השונים. המחלה המאיימת מדי שנה בשנה על אוכלוסיות בעלות תנגודת נמוכה הנה השפעת.

כבכל חורף חוזרת אלינו גם השנה השפעת על צורותיה השונות.בסופו של דבר העניין מסתכם ביומיים שלושה של כאבי שרירים, כאבי עצמות, שעול ונזלת עם או בלי חום; וכמאמר הסבתא "העניין נמשך שבעה ימים עם טפול ושבוע ללא טפול...", אולם השפעת הויראלית לצורותיה השונות יכולה להיעשות למחלה פנדמית (מגפה בקנה מידה עולמי) ואין לזלזל בה!. מהם הוירוסים הללו, אותם אנו מאשימים כגורמים לשפעת?
הוירוסים הנם בין צורות החיים ומחוללי המחלות הזעירים ביותר הידועים לנו, עוד יותר זעירים מהחיידקים, והם תלויים בתאי החולה הנפגע עצמו לשם התרבותם. עם חדירתם או מגעם עם תאי החולה הם מסוגלים לחבל ולשבש את המערכות הביוכימיות והגנטיות של התאים הנפגעים בכל מיני שיטות ותחבולות. בעוד חלק מהווירוסים גורם מיידית למחלה חריפה בנפגע, אחרים הנם מזיקים ואינם גורמים לתופעות תחלואה, בעוד שזני וירוסים אחרים יכולים לעורר תהליכים איטיים שיביאו להתפתחות מחלות כרוניות תוך השפעה בלתי ישירה של הוירוסים להתפתחות מחלות אלו, שאחת מהן הנה הסוכרת. יותר ויותר מתברר לנו שהממצאים והסימנים של מחלה המופיעים בעקבות חשיפה לזיהום ויראלי קשורים לתגובת המערכת החיונית והתנהגותה כלפי המחולל הויראלי שחדר לתאים השונים בגופנו
התפרצות "שפעת העופות" שהביאה לחיסול כללי של כל בני הכנף בהונג קונג (למעלה ממיליון) ולמוות של מספר אנשים שנחשפו לילד בן 3 שהיה הקורבן הראשון, הדגימה את הסכנה הצפויה ואת חשש שלטונות הבריאות מהתפרצות זנים חדשים ולא מוכרים של וירוסי השפעת. בשלוש מאות השנים האחרונות, השתוללו יותר מעשרים מגפות עולמיות של "שפעות". "השפעת הספרדית" שהשתוללה בשלהי מלחמת העולם הראשונה באירופה גרמה ליותר מ- 20 מיליון מקרי מוות. אפילו הנשיא וילסון האמריקאי שהתעקש לבוא לפריז מוכת השפעת לשיחות השלום, חלה בעצמו, יחד עם עוד כ- 200 מיליון (!) בני-אדם
היכולת של וירוסי השפעת לשנות צורה ולפתח זנים חדשים, מהווה איום מתמיד על האוכלוסיה. השפעת ה"אסיאתית" שהתפרצה בהונג קונג ב- 1968, היוותה את המגפה האחרונה בקנה מידה עולמי. אולם כל הזמן מתפרצות שפעות אזוריות ומקומיות. השפעת פוגעת לא רק בבני האדם אלא גם בבעלי חיים, חיות בר וחיות בית כאחד. מ- 1979 זן של "שפעת העופות" פגע במשק החזירים באירופה, וגרם נזקים חמורים לענף, בנוסף לסכנה של התפתחות זנים אלו לזנים אלימים לבני האדם, ב- 1978 זני "שפעת של ציפורי ים" פגעו באוכלוסיות כלבי הים והעופות בקייפ קוד שבארה"ב והביאה להשמדת ענף הלול שם. בשל תמותת העופות העצומה שנפגעו בזן זה כונתה שפעת זו "הדבר המזויף", ורק על ידי השמדה מסיבית של העופות הנגועים ובידודם נמנע הרס כלכלי בענף זה בקנה מידה עולמי
ידועים כיום שלושה סוגי שפעת: A, B, C, שבודדו בבני האדם, אך המחוללים הנפוצים מכולם הנם מסוג שפעת A, ולהם משתייכים הזנים הגורמים למגפות שפעת בקנה מידה עולמי. האינפורמציה הגנטית הכלולה בחלקיק וירוס השפעת מאוחסנת בחלבון הגרעיני RNA. הוא בנוי משמונה מקטעים המכילים סדרות של קודים גנטיים אשר יכולים להשתנות בקלות. בנוסף יכול הוירוס לרכוש לו מקטע גנטי שלם ממקור אחר ולהשתנות ולהתרבות בצורתו המחודשת למה דווקא גורמות למגיפות אלו סוג A ולא סוגים האחרים ? התשובה נעוצה אולי בכך שזני שפעת סוג A נמצאים גם בציפורים, בסוסים, בחזירים, ומשם הם יכולים לעבור ולתקוף גם בני אדם. כך שתפוצתו ביצורים חיים גדולה יותר. השפעת נמצאה גם בלויתנים, כלבי ים ועופות מים. לא כל בעלי החיים עוברים מחלה של ממש. בברווזים וירוס השפעת אינו גורם לכל מחלה אולם הוירוסים מתרבים במהירות עצומה בתאי דפנות המעי ומופרשים עם הצואה, ויכולים בדרך זו לפגוע בבעלי חיים אחרים ללא מגע ישיר. מכאן נובעת ההנחה שעופות המים, והברווזים במיוחד, מהווים את המאגר לוירוסי השפעת בטבע. המסקנה המפחידה מכך הנה שזני השפעת הקטלנים שגרמו לשפעת הספרדית ב- 1918, הזנים שגרמו לשפעות האסיאתיות ב- 1968, כל אותם הזנים המחוללים מגפות קיימים ו"מתחבאים" בעופות בר ועופות מים. בתנאים מתאימים של אקלים ומזג אויר, זמינות של האוכלוסיות המתאימות ושנויים ביכולת העמידות החיסונית של הגוף, בנסיבות מתאימות שעשויות להתפתח, כל אלו עלולים ליצור שוב קרקע להתפרצות אלימה של זני שפעות אלו. מעניין שכל מגפות השפעת העולמיות במאה השנים האחרונים מקורן באסיה, או ליתר דיוקן יותר בסין. בניגוד לשאר חלקי העולם בהם השפעת הנה מחלה עונתית של החורף, הרי שבדרום סין השפעת הנה מחלה המתרחשת כל השנה. השילוב של אוכלוסייה צפופה ומרובה בסמיכות להמצאות חזירים וברווזים במשקים הסיניים בכמויות גדולות, מהווים שילוב מסוכן ומגע רציף בין אוכלוסייה צפופה למאגר הוירוסים בבעלי החיים הללו.
בנוסף לוירוס השפעת, תוארו אפשרויות של הופעת סוכרת לאחר פגיעות וזיהומי הוירוסים הבאים: וירוס האנצפלומיוקרדיטיס-וירוס שפוגע הן בשריר הלב והן במוח, וירוס הפוליו, הרפס, וירוס 6, וירוס אפשטיין באר ועוד.
בחלק מהוירוסים ניתן לגרום לסינדרום דמוי סוכרת התלוי באינסולין על ידי הדבקת חיות מעבדה. הוירוסים בהם הוכחה אפשרות זו על ידי ניסוי חיה הנם הקוכסאקי B, האנצפלומיוקרדיטיס, ווירוס האדמת. כמה וירוסים תוארו כגורמי סוכרת אפשריים בבעלי חיים ללא עדות לפגיעה באדם, דוגמת וירוס מחלת הפה והטלפיים בפרות ובחזירים, ווירוס האנצפליטיס הונצואלי של הסוסים, היכול לעורר סוכרת בקופים ובעכברים. יש לציין שוירוסים מכל ששת קבוצות הקוכסאקי B יכולים להוות גורמים לסוכרת בקופים ו/או בעכברים. לא תמיד ניתן להוכיח נוכחות אנטיגנים לוירוס מסוים בסוכרתיים חדשים; אולם מהעובדה שקיימת עליה עונתית בולטת בשכיחות הסוכרת לאחר זיהומי הסתיו והחורף, הן לגבי תושבי מחצית הכדור הצפוני והן לגבי תושבי מחצית הכדור הדרומי (בכל מחצית של כדור הארץ-הסתיו והחורף באים בחדשים שונים) עולה שיש קשר בין שפעות החורף לבין התרחשויות הסוכרת החדשה התלויה באינסולין בחדשי האביב והקיץ שלאחר מכן. 
יש, אם כן, לעשות הכל כדי להתגונן מבעוד מועד מפני שפעות החורף והזיהומים הויראליים. לקיחת חיסונים בתקופת סוף הקיץ תחילת הסתיו יכולה להגן מפני חלק מהוירוסים ולהחליש את עצמת הפגיעה הויראלית. יש לזכור שאוכלוסיות הסוכרתיים מהווה אוכלוסיה בסיכון להתפתחות שפעת ובכל העולם מקובל לחסן את סוכרתיים בעדיפות ובקדימות לאוכלוסייה הכללית.

כללי התנהגות לסוכרתי ה"משופע":
בשפעת ויראלית, המלווה בחום, חולשה כללית, כאבי שרירים ועצמות, עם או ללא מעורבות של מערכת העיכול, שיעול ונזלת - קודם כל יש להישאר בבית במנוחה, בסביבה מאווררת ומחוממת (לא יותר מדי), לשתות הרבה נוזלים חמים (תה עם לימון) ולקחת תרופות סימפטומטיות להקלת השיעול והנזלת. רצוי להעדיף תכשירים נגד שעול דוגמת סירופים שאינם מכילים גלוקוז. יש לעקוב אחר רמות הגלוקוז בדם על ידי בדיקות עצמוניות, תכופות יותר, כמה פעמים ביום. בשום פנים ואופן אין להפסיק את לקיחת האינסולין או כל תרופות אחרות לטיפול בסוכרת. באם רמות הגלוקוז גבוהות ומדובר בסוכרתי שמזריק - יש לשקול לקיחת תוספות של 2-4 יחידות של אינסולין קצר טווח (אקטרפיד או הומלין R) באם רמות הגלוקוז מעל 250 מ"ג. יש להקפיד על רמות הסוכר ביתר השגחה ולטפל הכך בהתאם.
אין לצום או להפחית את כמויות המזון הרגילות. אם קיים קושי בבליעה ניתן לעבור לכלכלה רכה או נוזלית. אין ל"קפוץ" על ארוחות ו/או ארוחות ביניים. ככלל, בכל שפעת הנמשכת מעל ל- 24-48 שעות, יש להודיע ולהתייעץ עם הרופא המטפל ו/או הרופא המומחה לסוכרת.
המטרה בפרק הזמן של השפעת או המחלה המלווה בחום הינה לעבור את תקופת השפעת ללא עליות סוכר חריגות העלולות להתפתח לחמצת קטוטית, ומאידך ללא נפילות של רמות הסוכר והיפוגליקמיה. מנוחה, טפול סימפטומטי, שתייה רבה, ארוחות ואינסולין ושאר התרופות במועדים כרגיל יקלו על ההתמודדות עם השפעת ויסייעו לעברה וללא סבוכים וללא התערערות איזון הסוכרת.


הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |