אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

סוכרת - מה כאן הבעיה?

מאיר פרומקין 29-06-02

למצולמים אין קשר לכתבהבסוף שבוע זה בקרתי קרוב משפחה, חייל שנפצע קל בפעילות ואושפז במחלקה אורטופדית ברמב"ם. כבר כשנכנסתי לבקרו הבחנתי בחבושי רגליים שהיו קשישים מלהיות חיילים. מעל מיטותיהם התנוססה פתקית צהובה, אות וסימן לעצם היותם סוכרתיים. כל שלושת שותפיו לחדר של בן משפחתי החייל היו סוכרתיים מסוג 2 שאיבדו אצבע או רגל, וגם שניהם כאחת.

רובם ככולם של הסוכרתיים הנם מסוג 2 , כ- 92% מתוך כלל הסוכרתיים. חלקם, וקשה לי לאמוד כמה מהם, יודעים במעורפל את חומרת מחלתם או דרך הטיפול בה. אבל הם יודעים שביחס לאלה ש"מזריקים אינסולין" אין הם חולים של ממש, יש להשגיח מעט על הסוכר, להימנע ממאכל זה או אחר וכו'. רובם אני מעריך אינם מחזיקים ברשותם מד סוכר ואין הם מקיימים מדידות יומיות לקביעת מצבם או טיב הטיפול. הם מסתפקים במדידת הסוכר המתבצעת אגב בדיקת הדם שהם מקיימים אחת למספר חודשים באמצעות קופת החולים. "הסוכר אצלי בסדר", הם אומרים תוך הסתמכות על בדיקות הדם הללו, שוכחים שהיא מתבצעת בתנאי צום ובהכנה שתסדיר את התוצאות, ומתעלמים בכך ממצבם האמיתי בין בדיקה לבדיקה.

"לא הייתה לי סוכרת עד עכשיו", אמר לי אחד החולים שאצבעו נקטעה. אין הוא מודד סוכר ואין ברשותו מכשיר שכזה. הוא גם אינו מקבל טיפול תרופתי כלשהו. למרות שהוא אדם משכיל וחביב מאין כמותו, לא התרשמתי שנטה להאמין לי שרצוי שירכוש מד סוכר ויעדיף טיפול של רופא מקצועי ע"פ רופא המשפחה שלו.

איני יכול לאשש זאת מדעית, אבל מתקיימת בי התחושה שמידת הבורות בקרב הסוכרתיים היא מעל לנסבל, ותוצאות בורות זאת מתבטאים בסיבוכי הסוכרת. שאלו 100 סוכרתיים מהי הסוכרת, ומובטחני ש- 99 מהם יאמרו שזאת מחלה של "סוכר גבוה בדם". אם זאת המחלה, הרי שברור כיצד יש לטפל בה. יש אם כן להוריד את רמות סוכר הדם. הדרכים לכך פשוטות - החל מדיאטת רצח והימנעות ממרכיבי מזון חיוניים, עבור לפעילות גופנית קיצונית ש"תשרוף את הסוכר", וכלה בפטנטים המורידים את רמות הסוכר - כתישת עלי זית, חילבה, כדורי פלא ואפילו טיפולים אלטרנטיביים או אקזוטיים.

סוכרת אינה מחלה של רמות סוכר דם גבוהות. זהו תוצר וסממן של מחלה שהוא מזיק בפני עצמו. אבל לא זאת מחלת הסוכרת. באותו האופן, גם הימצאות סוכר בשתן אינה המחלה אלא תוצר שלה, ולכן אין לטפל בסוכר השתן בדיוק כמו בסוכר הדם. הסיפור כאן שונה בתכלית.

סוכרת הינה מחלה של ליקוי או הפרעה במטבוליזם הפחמימות על רקע של ליקוי אינסוליני. כידוע הפחמימה שמקורה במזון מיועדת להגיע דרך הדם אל התא ולבצע תהליך שריפה אנרגטי בנוכחות החמצן. כך למעשה חי התא, וכל גרם פחמימות מספק לו 4 קלוריות החיוניות לו כמקור לאנרגיה. והמעבר של הפחמימה מדם אל תא אפשרי בנוכחות אינסולין פעיל, בתנאי כמובן ששותפים נוספים להעברת הפחמימה תקינים ומתפקדים אף הם.

מחסור באינסולין או תנגודת לאינסולין הם חלק מהגורמים הפוגעים במעבר הפחמימה מהדם אל התא מחוצה לו. היות וכך - נותרת הפחמימה בדמות הסוכר בדם ואנו מודדים רמות סוכר גבוהות בדם. ולכן, הדרך הנכונה להוריד את רמות סוכר הדם היא להעבירו מן הדם החוצה אל התא. הימנעות מאכילת פחמימות תמנע את עליית סוכר הדם, אבל תמנע גם את הזנת התאים באנרגיה החיונית להם. היות הגדרתי את הסוכרת כמצב של "הרעבת" התאים, הרי שהימניות מאכילה כמו גם כל שיטה אחרת אינה מהווה טיפול לסוכרת.

לא אחת אני משווה את המצב לרשת מים עירונית בה מתקיים מצב של נפילת לחץ. כולם מטפלים בלחץ בצנרת, אבל מטרת הרשת העירונית היא לספק מים במוצאי הברזים ולא לדאוג ללחץ במערכת. אזי כל טיפול ברשת העירונית שאינו מאפשר להרוות את הצמאים ליד הברזים לא פותר שום בעיה. כך גם ההשוואה למצב הסוכרת. יש להרוות את התאים בפחמימות ולא למנוע את נוכחות הפחמימות בדם. ושאת עושים באמצעות טיפול תרופתי המשפר או מייעל ת מעבר הפחמימות מהדם אל התא, וממילא ירדו גם ערכי סוכר הדם ככל שנטיב עם הטיפול.

משתמע אם כן כי הטיפול הנכון בסוכרת, גם לסוכרתיים מסוג 2 , חייב להכיל את "השילוש המתוק" הכולל טיפול תרופתי, דיאטה נכונה ופעילות גופנית. זה עניין של תובנה נכונה של הסוכרת. ומי שמבין זאת באורח זה, ממילא יאמר שהטיפול בסוכרת צריך להיות שילוב ההדדי של כל צלעות השילוש המתוק - מזון, פעילות גופנית וטיפול תרופתי. התוצאה המתבקשת מכל אלה הוא מה שאנו מכנים "איזון". מי שמפרש איזון זה רק בטכניקה של "שמירת רמות הסוכר בדם" מחמיץ את העיקר. הוא משול כאמור לאחד המטפל בחוסר הלחץ בצנרת העירונית - מנקה, מוסיף כימיקאלים, מנער את הצנרת, מעלה ת לחץ העבודה, רק בדבר אחד אין הוא מטיב את המצב - בעצם העובדה שהמים צריכים לקלוח ולהרוות את הצמאים שבמוצאי הברזים

היות ואת הליקוי באינסולין לא יכול לשפר דבר פרט לטיפול התרופתי, אני מתקשה להבין מדוע סוכרתיים רבים נמנעים ממנו. אולי זה מספק להם את התחושה שאם אינם נוטלים תרופות - הרי שאינם חולים. אבל סוכרת, נכון לעכשיו, הנה עדיין מחלה כרונית בלתי הפיכה שיש לחיות איתה. הפרת כללי האיזון הם גורמי סיבוכי הסוכרת, אלה הגורמים לקטיעות אצל אותם החולים ששכבו בחדרו של בן משפחתי במחלקה האורטופדית בביה"ח רמב"ם.

אפשר שבאורח פרדוקסאלי דווקא מצבם של הסוכרתיים מסוג 1 שפר עליהם. אין שום ברירה העומדת בפניהם והם חייבים בטיפול תרופתי ובמעקב צמוד של האיזון. הם יכולים להגיב במהירות על מצבי חוסר איזון, והכורח בהשגחה תמידית מפתח אצלם מודעות אחרת למצבם ורמות הסוכר שלהם.

מה עושים אם כן? חייבים להסביר לכל סוכרתי, ובפרט לאלה מסוג 2 , את חיוניות הצורך באיזון ובטיפול תרופתי. רופא המשפחה חייב להפנות את הסוכרתי לרופא מומחה בסוכרת, ואם אין זה אפשרי, להסתכן בחוסר פופולריות ולא לוותר לסוכרתי על ההנחיה הברורה לרכוש מד סוכר ובצע מדידות יומיות בד בבד עם טיפול תרופתי במידת הצורך.

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |