אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הטיפול בכיב - ממשחה ועד תא לחץ

ד"ר קנטר 06-01-2004

הטיפול בכיב הנוירופתי הסוכרתי מהווה בעיה הדורשת לא פעם פעולה משולבת של צוות טיפולי, ושרותי מרפאה המיועדת לבעיות הרגל הסוכרתית.

בשלב ראשוני הטיפול בכיב הרגל הוא שמרני, וכולל הרטבות של האזור הנגוע וכף הרגל כולה בתמיסות המכילות עודפי יוד. תמיסות אלו מסיעות לטיהור הפצע ולשמירה על מניעת זיהומים בעור כף הרגל הנגועה.
השריית הרגל בתמיסות יוד (פולידין למשל) למשך זמן קצר באמבט פלסטי פעמיים ביום, מקובלת במרכזים רבים.
יש להיזהר שלא להשרות את הרגל לזמן ארוך על מנת למנוע מסמוס של העור ויצירת "אצבעות כובסת".
חבישות רטובות של תמיסות שונות הוצעו משך השנים, חלקן מבוססות על תמיסות מעושרות יוד (תמיסת קולינס), מי חמצן בריכוזים שונים ועוד.

בדוק רגליך מדי יום.
שים לשינויים ברגליך.
אל תזניח פצע, חתך, נקודות אדומות, צפורן חודרנית, או יבלת.


באם התפתחו כיבים נוירופתים - הדרך היעילה להביא לריפוי מהיר של הכיב היא בצוע הטרייה של שולי הכיב וכריתה כירורגית של הרקמה הנמקית על ידי כריתת השוליים בסכין ניתוחים ומספרים מתאימות. תפקיד זה ניתן לבצוע בתנאים הסטריליים ובצורה המיומנת על ידי הרופא, אך גם על ידי הפודיאטריסט שהוכשר לכך. לתהליך זה הנקרא "דברידמנט" של שולי הפצע חשיבות מרובה, ואם לא יבוצע, עשוי תהליך ההחלמה של הכיב להיות ארוך במיוחד, גם אם מדובר בסוכרתי השוכב במיטה ואינו דורך על כף הרגל הפגועה.

ניתן לבצע את הטריית הכיב גם על ידי חומרים כימים, ולהסיר עור יבש ואולי חלקי קאלוס. אולם הימצאותה של רקמה נמקית יבשה מחייב דברידמנט כירורגי. במצבים בהם הכיב מתפתח למורסה (אבצס) עמוקה, יש לנקזה באופן כירורגי.

גם לאחר סגירת הכיב בכף הרגל והחלמתו, עשוי האזור הנגוע להיות נוקשה עקב היוצרות רקמת חיבור, ויש להסיר במצב זה את הקאלוסים המתהווים מדי פעם בפעם. גם פה עולה הצורך בנעלים קלות ומיוחדות שאינן תורמות להיווצרות לחצים או להרכבת בליטות בסוליה על מנת להסיר את הלחצים מאזורי לחץ אחרים בעת הדריכה על כף הרגל. שיתוף פעולה בין הרופא, הפודיאטריסט והמומחה להתאמת נעליים לסוכרתיים הם הדבר הדרוש בשלב זה.

שלב חשוב בגישה הטיפולית בכיב הוא מניעת או הפחתת הלחץ באזור הכיב.

מנוחה במיטה, שימוש בקביים על מנת למנוע דריכה על כף הרגל עם הכיב, נעלים רכות מיוחדות ומותאמות למניעת לחץ והרכבת גבס הליכה מיוחד המונע לחצים, הם חלק מהשיטות המקובלות.

לא פעם הכיב הנוירופתי הנמצא זמן ממושך ואינו נסגר, דורש השתלת עור במרכזו, על מנת ליצור מוקדי צמיחה של עור חדש. הדבר חשוב, משום שהשוליים אינן מאפשרות צמיחה וסגירה רגילה של הכיב. ניתן להשתיל בעזרת מנתח פלסטי עור עצמי מאזורים אחרים בגוף אל מרכז הפצע.

כיום קיימת נטייה לשימוש במשחות ותוצרים למריחה מקומית המזרזים ריפוי של פצעים. תוצר אחד שכזה הוא הדרמגרפט, שהוא תכשיר במבנה דמוי עור אדם המיוצר בהנדסה ביולוגית, שבה מייצרים תרביות של תאים פיברובלסטים ממקור עוברי על בסיס של חומר הנספג ביולוגית. לאחר שהוא נקלט בתוך הכיב, הוא מפריש גורמי גדילה וחלבונים אל האזור ואלו מסייעים ליצירת רקמה חדשה.

חומר חדשני אחר הוא הבקפלרמין (רגרנקס), שאושר לשימוש בארץ במסגרת סל הבריאות למקרים של כיב כרוני שאינו מתרפא. הרגנרקס הוא משחת ג'ל המכילה גורמי גדילה ממקור טסיות הדם שפותחו בשיטות הנדסה גנטית. השימוש בו מסייע לעידוד צמיחת רקמה חדשה לכיסוי וסגירת והכיב.

במקרים בהם הכיב הוא עמוק, או שקיימת מעורבות של העצם, יש מקום לטיפול בתא לחץ . השהייה בסביבה עתירת חמצן ובלחץ כפול ויותר מזה שבאטמוספירה, מסייעת לריפוי הכיבים, במיוחד באזורים איסכמים ובנוכחות מחוללי זיהום האוהבים להתפתח בתנאים ללא חמצן. (ראה פירוט בפרק המוקדש לנושא ).

התערבות פולשנית ברגל הסוכרתית

נושא קטיעות הגפיים עקב בעיות כף הרגל הסוכרתית, הינו נושא שלא נוח לדבר עליו. אולם הבעיה קיימת, ויש להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר.

הסטטיסטיקה מנבאת שחורות:
  •  עד כ- 70% מניתוחי הקטיעה שלא עקב חבלה, פציעה או תאונת דרכים, מבוצעים בסוכרתיים.
  •  50 אלף קטיעות למיניהן מבוצעות כיום בארה"ב, עקב סיבוכי הסוכרת.
  •  כ 20% - מכל הסוכרתיים הזקוקים לאשפוז בבית-חולים, מאושפזים בגלל בעיות הרגל הסוכרתית.

עלות האשפוז במקרים אלו הנה גבוהה ביותר ויכולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים כאשר מדובר באשפוז הנגרם מבעיית הרגל הסוכרתית או התפתחות גנגרנה המחייבת קטיעה, החלמה, שיקום וכן הלאה.

לעתים למרבית הצער, אין ברירה אלא לבצע כריתה כירורגית של אזור או חלק מכויב שלא ניתן להשתלט עליו. או שהכיב מזוהם בצורה שאינה מגיבה לטיפולים מקומיים ואנטיביוטים וקיימת סכנה להתפשטות הזיהום והתפתחות מצב של ספסיס (זיהום כללי) מסכן חיים, או שקיימת מעורבות נרחבת של העצם עם כעדות לאוסטאומייליטיס, או שקיימת גנגרנה "רטובה" מלווה בזיהום נרחב או שהגנגרנה "יבשה" אך ממוקדת לגב כף הרגל או אזור שאינו יכול להתנתק בעצמו.

בכל מקרה, ההחלטה על ביצוע קטיעה צריכה להיות הצעד ההכרחי האחרון, לאחר שנוסו כל האמצעים, כולל תיקון וסקולרי של כלי דם וחסימות שניתן לעקפן על ידי השתלות מעקפים. יש לתכנן את הקטיעה כך שיישאר חלק גדול ככל האפשר של הרגל, על מנת לאפשר שיקום טוב ומהיר יותר.

הכריתה של האבר הנגוע והמזוהם יכולה לכלול אצבע או חלק ממנה, או את כל האצבע כולל ראש המטטרסוס הקשור אליה. לעתים הניתוח הוא ניתוח דמוי "יתד" כאשר מורחקת הן האצבע והן העצם הקושרת אותה. בזיהום נרחב של כלל האצבעות יש לבצע לעתים כריתה טרנס- מטטרסלית, כלומר כריתה של כל החלק הקדמי של כף הרגל, פעולה המאפשרת מחד חבישת נעל מיוחדת ומאידך הליכה בצורה סבירה לאחר השיקום.

כאשר הכיבים הם באזור המדרך של כף הרגל אך ללא מעורבות העקב, ניתן לבצע את הניתוח על שם סיימס, שבו מופרדת כף הרגל והעור של העקב הבריא משמש לסגירת הגדם. הגדם הוא ארוך ומאפשר נעילת נעל גבוהה מיוחדת גבוהה ושיקום טוב. במקרים בהם הכיב הוא עמוק ונרחב באזור העקב, לא ניתן לבצע את הניתוח על שם סיימס, ואזי הכריתה היא מתחת לברך, מה שמצריך לאחר מכן התאמת פרוטזה ושיקום ממושך.

כל ניתוח כזה מחייב כמובן אשפוז, תקופת שיקום והתאמת פרוטזה מתאימה. ככל שהגדם הנותר הנו ארוך יותר, השיקום יהיה מהיר יותר והשיבה לחיי יום יום תהיה קלה ומהירה יותר.

באם הסוכרתי נזקק לכריתה, עבר אותה בשלום והשתקם ללא בעיה, יש להקפיד מאד על טפול יום יומי ברגליים, ולבצע טיפול ומעקב מונע. בעבר הרחוק היה מקובל לחשוב, שאם הסוכרתי עבר אירוע שהצריך התערבות כירורגית פולשנית ברגלים, הוא יעבור התערבות נוספת תוך חמש שנים (לאחר האירוע הראשון). כיום אנו יודעים שטפול נכון ומעקב מונע - ימנעו קטיעות נוספות, ומניעה נכונה תמנע עד 80% מהצורך להתערבות פולשנית נוספת.מתוך ספרו של ד"ר קנטר:
"סוכרת - ספר שני
סיבוכי הסוכרת להתמודד ולהצליח"
הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |