אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

טפולים אלטרנטיבים בסוכרת

ד"ר קנטר 16-12-2000
 
בשנים האחרונות, טיפולים ומוצרים אלטרנטיבים מופיעים יותר ויותר בכותרות, וזוכים לתשומת לב מרובה ועניין על ידי הציבור הנבוך. חלק מהמרפאים ה"אלטרנטיבים", קוראים ל"רפואה" בה הם עוסקים בשם הצנוע "רפואה משלימה". כלומר, טיפולים וגישות, אשר באים בנוסף, וכהשלמה , לטיפולי הרפואה ה"קלאסית". חלק אחר טוען, שהרפואה הקלאסית היא למעשה הרפואה האלטרנטיבית, בעוד ש"הרפואה" בה הם עוסקים, מהרחת פרחי באך ועד לטיפול בעשבי מרפא, היא הרפואה האמיתית– היא ולא אחרת. האדם החולה במחלה כרונית, המתוסכל מכך שלא נמצא פתרון מידי לבעיותיו, הצריך להיאבק יום יום עם איזון הסוכרת ולא תמיד בהצלחה מרובה, "קופץ על המציאה" של טפולים "אלטרנטיבים". הגישה הסלחנית של העיתונות ושל הסביבה לטפולים שעד לא מזמן נחשבו "עממיים" או "מסוכנים", והעובדה שחלק מהטיפולים הללו גורמים לו להרגשה טובה יותר, בפרט אם שוכנע להאמין בסגולותיהם הנפלאות באמונה שלמה - כל אלה גורמים לכך שיותר ויותר אנשים מנסים ופונים לרפואה האלטרנטיבית. חלק עושה זאת בחשאי, ללא ידיעת הרופא המטפל או הסביבה, וחלק עושה זאת תוך כדי התרסה כנגד הממסד הרפואי, ומפסיק כל טיפול רפואי, ומחליפו בטיפול האלטרנטיבי. זו גם הסכנה שבדבר - לא מעט צעירים עם סוכרת מסוג 1 אושפזו במצבים קשים, כשבשוק הופיעו תכשירים ומוצרים שיוחסו להם סגולות של "תחליפי אינסולין".

בשל דרישת ולחץ קהילת החולים, השתנה היחס לטיפולים האלטרנטיבים. קופות החולים עצמן מפעילות מספר שירותים של רפואה אלטרנטיבית להפרעות מסוימות, ואפילו חברות ביטוח רפואי החלו להכיר בחלק מהטיפולים האלטרנטיבים בכמה סוגי הפרעות רפואיות. הביקוש הרב למטפלים וטיפולים אלטרנטיביים פתח פרצה רחבה לכל מיני "מרפאים", אשר לא פעם מסכנים את חיי המטופלים ומוליכים אותם שולל.

האגודה לסוכרת אינה פוסלת על הסף כל טיפול. הדרישה היא רק שלגבי הטיפול המוצע, במידה ולא אושר לשימוש על ידי ה FDA האמריקאי או מוסד מקביל לו באירופה – נדרש שתוצאות המחקרים בנושא הטיפול המוצע יבואו לפחות משני מחקרים נפרדים. כן נדרש שיהיו לפחות שני פרסומים נפרדים, בעיתונות רפואית רצינית, אשר המאמרים שבה עוברים ביקורות מומחים לפני פרסומם, (בניגוד לעיתונים שמפרסמים תמורת תשלום), ושהתכשירים המוצעים בהם עברו ניסויים כפולי סמיות (המטופל לא יודע מה הוא מקבל כטיפול– תכשיר רפואי או תכשיר אין-בו (פלצבו), וגם החוקר או הרופא עורך הניסוי אינו יודע מה המטופל קיבל). כל חומר או תכשיר שעברו ניסויים כפולי סמיות ושפורסמו בעיתונות כנ"ל – האגודה תשמח לאמץ ולהמליץ. הבעיה היא שבדרך כלל, תכשירים ומוצרים ל"טיפול" בסוכרת מתאפיינים במספר סממנים משותפים, ובהם בין השאר:

הם פותחו באזורים מרוחקים (לעיתים מזומנות גם אקזוטיים) ממרכזים רפואיים ומפיקוח מדעי, ופותחו והופצו על ידי אנשים שאינם מובילים בשטחי המדע והרפואה.

ההסבר על מנגנוני הפעולה, מבוסס לרוב על קטעים של תוצאות מחקרים, אשר אינם מפורשים נכון או הוצאו מהקשרם.

הטיפולים הללו מכניסים כסף רב למארגנים, למפיצים, למפרסמים ולממליצים למיניהם.

המפתחים והמפיצים לרוב מסרבים להתעמת ציבורית עם מומחים ומדענים המתמצאים בנושא, או לחילופין לחשוף את הטיפול לבדיקה רפואית מקצועית.

המפתחים והממליצים טוענים לרוב שהממסד הרפואי "מתנכל" להם, ובכוונה הם "מסתירים" את המידע אודות מוצריהם האלטרנטיביים .

ההודעות והפרסומים הם לרוב בעיתונות לא מוכרת, ללא כל ביקורת מדעית או רפואית מוסמכת, או פרסומים באינטרנט שם הכל פתוח לכל אחד.

אם בכל זאת החלטת לנסות ולפנות לטפולים אלטרנטיבים – יש לנקוט בכמה וכמה צעדי זהירות:

בסוכרת – יש לנקוט בשיטת "הרפואה המשלימה" ולא האלטרנטיבית. אם ברצונך לקחת או לנסות טפולים אחרים מאלה המקובלים, אין להפסיק את הטיפול ה"קונבנציונלי", ובפרט לא את האינסולין. "הטפולים" האחרים יבואו כהשלמה לקיימים - ולא במקומם!!

יש לזכור ולהתחשב בדברים הבאים:

תכשיר "טבעי" אינו בהכרח תכשיר "בטוח". תרופות ותכשירים מהטבע עלולים להיות קטלניים בשימוש לא נכון או בלתי מבוקר!

אין להפסיק או לדחות טיפול "קונבנציונלי" שיעילותו הוכחה ונבדקה, לשם מעבר לטפול "חדשני" או "מהפכני" שלא נוסה והנבדק עדיין.

יש לדעת ולהכיר כיצד התכשיר האלטרנטיבי משתלב עם התרופות האחרות שאתה כבר לוקח לפי מרשם רופא (לכל מצב שהוא), או עם התרופות המקובלות הנרכשות בבית מרקחת לא מרשם. לא פעם השילוב שבין התכשירים עלול להיות הרה אסון!

יש לזכור, שלא כל הטיפולים האלטרנטיבים באמת עובדים כרצוי. הזהר במיוחד מתכשירים עם פרסומת רבה, יקרים יחסית, שיעילותם האמיתית לא הוכחה הלכה למעשה. חלק ניכר מהכנסות המפיצים ממכירת התכשירים היקרים – הולך לפרסומת.

אל תהסס לספר לרופא המטפל או רופא המשפחה, ולידע אותם שאתה מעונין בטיפול אלטרנטיבי משלים.

הגישה הטובה ביותר לרפואה משלימה, היא שתהיה באמת משלימה –בנוסף ובהשלמה לטפול שרופאך המליץ עליו. בכך תשתף פעולה עם הרופא המשפחתי, לשיפור מצב בריאתך בצורה הטובה ביותר.

צמחי רפואה ותוספי מזון

צמחי רפואה רבים מומלצים לטפולים שונים ברפואה העממית והמסורתית. גם חלק לא מבוטל מהתרופות ברפואה המדעית מקורן בצמחים. ברבע מהתרופות הנמכרות לפי מרשם רופא בבתי המרקחת, יש כיום לפחות מרכיב אחד שמקורו בצמחי רפואה.

לאחר לחץ ציבורי רחב ודיונים בקונגרס האמריקאי, אושר ב 1994 בארה"ב חוק ה "תוספות למזון והחינוך לבריאות" (DSHEA).חוק זה הפריד בין תרופות מרשם רופא, לבין צמחי מרפא ותוצרים תזונתיים המכונים "תוספות מזון" Dietary Supplements)). בכך נתנה האפשרות לפרסם פרסומות המייחסות ערך תזונתי חיובי לצמחי רפואה ותכשירים שונים, בתנאי שהטענות על ביצועי התרופות יש להן על מה להתבסס. כל מה שנדרש מהיצרן הוא לכתוב על האריזה של התכשיר, שהוא לא עבר בדיקות ו/או אישור של ה FDA, ושהתכשיר "אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה אל מחלה כל שהיא". הגישה באירופה היא יותר "סלחנית" לטיפולים מהטבע ולצמחי רפואה. גם בצרפת וגם בגרמניה, ניתן להשיגם באגפים מיוחדים של בתי המרקחת, ללא מרשם רופא, אם כי דרוש מרשם של מרפא טבעוני.

צמחי מרפא שעלולים לסייע לאיזון הסוכרת

ברפואה העממית ההודית, הסינית, וכן במזרח התיכון, קיימים מספר צמחי רפואה ותכשירים רפואיים ששימשו לטפול בסוכרת משך מאות ואלפי שנים. רוב הניסיון עמם הוא מהודו וסין, ורוב ה"מחקרים" הם תצפיות קליניות ולא מחקרים מבוקרים כפולי סמיות, כך שיש לנקוט זהירות ולא לסמוך עליהם בלבד.

גימנאה (Gymnea Sylvestra)

הגימנאה, הוא צמח מטפס השכיח בהודו. משך למעלה מאלפיים שנה שמשו עלי הגימנאה לטיפול במה שההודים כינו מחלת ה"שתן הדבשי" – הכינוי ההודי לסוכרת. לעיסת העלים, גורמת לאיבוד חוש הטעם למתוק ולסוכר, ולכן הוא נקרא בפי העם "גור מר" כלומר – הורס

הסוכר. למרות שיש תיאורים רבים על ניסויים קליניים, אין עד היום אף מחקר מבוסס ורציני כפול סמיות. בסוכרת מסוג 1, המחקרים ההודים טוענים להפחתה בצריכת האינסולין בכדי מחצית הכמות. בסוכרת מסוג 2 טוענים ההודים שבשילוב עם תרופות לסוכרת, נמצאה הגברת פעילות התרופות, ורמות הגלוקוז ירדו בהתאם. כן נמצאה עליה ברמת האינסולין בדם בחולים אלו.

בניסיונות בחולדות, טוענים ההודים, שהגימנאה הכפילה את מספר תאי הביתא בחולדות סוכרתיות, בעוד שבשפנים הודגם שיפור בקליטת הגלוקוז בתאים. לא ברור עדיין מנגנון הפעולה בבני אדם. התכשיר ניתן כתמצית מרוכזת של הצמח, המכילה 24% חומצה גימנמית. המנה מקובלת היא 400-600 מ"ג ליום. בגלל הסכנה של נפילת רמות הסוכר, ללוקחים גימנאה כרפואה משלימה משולב בטפול בתרופות, יש צורך במעקב על ידי רופא באופן תקופתי.

מומורדיקה (Momordica charantia)

המומורדיקה, המכונה גם בשם "המילון המר", גדלה בסין, הודו ואפריקה. יש לה היסטריה ארוכה של צמח עם תכונות רפואיות, וכן של מרכיב במזון אצל הסינים. החוקרים בנושא מאמינים שהחלק הפעיל הקשור בהורדת רמות הסוכר נמצא בפרות ובזרעים. מהצמח בודד חומר הנקרא צ'רנטין, ובו מבנה מעניין של חומר שנקרא "אינסולין צמחי". את המילון המר ניתן להשיג בחנויות מכולת אסיאתיות ובחנויות טבע, והוא מומלץ לא פעם על ידי מטפלים ברפואה אלטרנטיבית.

מולקולת "האינסולין הצמחי", היא בעלת מבנה מעניין הדומה במקצת למבנה של אינסולין הבקר. קיים דיווח שבהזרקתו מתחת לעור ב 9 סוכרתים עם סוכרת מסוג 1, הוא פעל בדומה לאינסולין ממקור בקר, מבחינת שיא הפעולה ומשך ההשפעה על רמות הגלוקוז. בסוכרת מסוג 2, ניתנה תמצית של החומר בשתייה , ולמספר קטן של סוכרתיים אחרים בצורת אבקה. בשני שליש מהמטופלים, רמות הגלוקוז ירדו, ובשליש לא הייתה שום תגובה.

מניסיונות בבעלי חיים, מתקבל הרושם שפעולת המומורדיקה היא על ידי הגברת ניצול הגלוקוז הפריפרי, ולא על ידי השפעה כל שהיא על הלבלב עצמו. למרבה הצער, אין שום פרסומים על מחקרים רציניים כפולי סמיות שבוצעו בסוכרתיים עם חומר זה.

המינון משתנה בהתאם לצורת החומר. אם לוקחים בשתייה מיץ טרי של הפרות, 50-100 מ"ל ליום הם המנה המקובלת. יש לדעת שהמיץ הוא מר מאד ! ללוקחים אבקה בקפסולות המינון הוא גבוה ביותר , 3-15 קפסולות של 1 גרם כל אחת. הצורה השלישית היא תמצית מרוכזת לפי סטנדרטים קבועים. מהתמצית ניתן לקחת בין 100-200 מ"ג , פעמיים עד שלוש ביממה.

לא נעשו ניסיונות מבוקרים להערכת הבטיחות בשימוש או הרעילות של המומורדיקה. אך די בעובדה שאוכלוסיות רבות באסיה אוכלות פרי זה (כשהוא מטוגן) כחלק מהתפריט היום יומי שלהן, ונשארות בחיים. אין כל מידע לגבי בטיחות התכשיר בילדים, נשים הרות או במחלות כבד וכליות.

חילבה Trigonella foenum graecum) = Fenugreek)

החילבה, או בשמה העברי "הגרגרנית היוונית", נפוצה בכל ארצות הים התיכון, ונמצאת בשימוש בהודו, הן כתרופה טבעית והן כמרכיב בבישול המזונות. סוכרתיים רבים מוסרים על שיפור באיזון הסוכרת בעת שהם משלימים את הדיאטה שלהם או התרופות על ידי החילבה. זרעוני החלבה כשהם מושרים במים, מהווים מאכל תאווה לתימנים המוסיפים להם תבלינים שונים, ומכינים אותה כדייסה טעימה בשם רוביה. התימנים מאמינים ביכולת החילבה לרפא סוכרת ולהגביר תאבון לקוי.

בעבודות שנעשו בהודו בצורות שונות של תכשירי חילבה נתקבלו תוצאות משמעותיות בשימוש בזרעונים שלמים ובחלבון שבודד (גום איזולט) מחילבה. לעלים מושרים במים, או

לצמח מיובש וטחון בצורות שונות לא נתקבלה תגובה משמעותית. הבעיה היא שהניסיונות נעשו בקבוצות קטנות מאד של 3-5 אנשים, כך שלתוצאות אין משמעות סטטיסטית. ניסויים בבעלי חיים (כלבים, חולדות ובעכברים), הראו שלחילבה תכונות של הורדת רמות הגלוקוז, כאשר היא ניתנת כאמור בצורה של גרגירים שלמים, או אבקת גרגירים טחונים שהוצא מהם השמן.

מחקרים מבוקרים כפולי סמיות אשרו את ההשפעה החיובית של גרגירי החילבה. באחד מהם בדקו כ 20 סוכרתיים עם סוכרת מסוג 2 שקבלו 15 גרם ליום, ובמחקר שני 60 סוכרתיים עם סוכרת מסוג 2 שקבלו 25 גרם ליום. שנויים משמעותיים נצפו באיזון הסוכר, בהפחתת תגובת הגלוקוז לארוחה, בהפחתת הסוכר בשן וכן הפחתת מה של רמות הכולסטרול.

מנגנון הפעולה בבני אדם עדיין לא ידוע. מניסיונות בבעלי חיים מסתמן שפעולת החילבה היא בדומה לתכשירים המעכבים את ספיגת הגלוקוז מהמעי (מעכבי אלפא גלוקוזידז), דוגמת האקרבוז ( =פראנדז ). מבט על תוצאות המחקרים שדווחו, מעלה טווח רחב של מינונים לגבי החילבה. החל מ 15-25 גרם ליממה בסוכרת מסוג 2, ועד 100 גרם ליממה בסוכרת מסוג 1. דבר זה אינו מעשי, ואם מישהו מתכוון לקחת חילבה בקפסולות – הוא יצטרך לשבת כל היום ולבלוע קפסולות של אבקת חילבה. לכן יש הממליצים לשלב את החילבה במזון ובמתכונים שונים. לקבלת מושג – כף חילבה מלאה מכילה כ –10 גרם. לעלים ולצמח היבש אין כל השפעה על הסוכר, וצריך (אם רוצים טפול משלים בחילבה) אבקה או "קמח" של גרגירי חילבה לאחר שהוצא הם השומן (Defatted seeds powder) ואותם ניתן למצוא בחנויות טבע.

אחד החסרונות בשימוש בחילבה הנו הריח החריף הנודף מגופו ומבגדיו של המשתמש. אי לכך, נעשים ניסיונות לייצר תכשיר עתיר חילבה נטול ריח ככל האפשר שחלקם הוכתר בהצלחה. היות ויש מידע שחילבה מפריעה או מעכבת ספיגת תרופות, במיוחד תרופות כנגד סוכרת. לכן מומלץ לחובבי החילבה למיניהם, לקחת את האבקה שעתיים לפני או שעתיים אחרי לקיחת התרופות לסוכרת.

בארצות רבות בתבל, מדווח על צמחי מרפא מקומיים שנעשה בהם שימוש משך דורות, בניסיון לטפל בסוכרת. פרט לאמונות המקומיות, שהתכשיר "טוב" לסוכרת, אין מידע מוסמך על מינונים ותופעות לוואי, וגם אין פרסומים על מחקרים מדעיים כפולי סמיות. בין תכשירי מרפא אלו יש להזכיר:

קוקציניה הודית (Coccinia indica)

צמח הגדל בהודו ובבנגל, ונמצא בשימוש הרפואה העממית שם מאות בשנים. במחקר כפול סמיות בסוכרתיים עם סוכרת מסוג 2, 10 מתוך 16 שקבלו תכשיר המבוסס על עלי הצמח, הראו שיפור ברמות הגלוקוז. התכשיר פועל כנראה בדומה למומורדיקה.

פטרוקרפוס (Petrocarpus marsupium)

גם צמח זה משמש מאות בשנים לטפול במחלות שונות בהודו. בניסיונות קליניים, דווח על שיפור ברמות הגלוקוז בכשני שליש מהמטופלים. הכמות שניתנה נעה בין 2-4 גרם. תוצאות דומות דווחו גם בניסיונות בבעלי חיים. כנראה שמתן הצמח השלם, עדיף על מתן תמציות שלו. לא ידוע על נסיונות לגבי רעילות או תופעות לוואי.

בילברי (Vaccinium myrtillus)

מקובל כטיפול "מונע" לסיבוכי סוכרת בעיניים. אך מסתבר שהוא גם יכול להוריד את רמות הגלוקוז בדם. במחקרים בבעלי חיים נמצאה הפחתה של 26% ברמות הגלוקוז, ו 39% ברמות הטריגליצרידים. זהו סוג של אוכמניות שנאכל כמזון. כנראה שהפרי השלם פעיל יותר מאשר התמציות שלו להורדת הסוכר. החומר הפעיל שבו נקרא אנטוציאנוזיד, והתכשיר המסחרי של תמציות הפרי מווסת כך שיכיל 25% מהחומר הפעיל. המנה היא 80-100 מ"ג פעמיים ביום.

ג'מבול (Syzygium cucumi)

למרות שנחשב כצמח מרפא לסוכרת, פרט למחקר בודד אחד בחולדות, אין בספרות שום מחקר מבוקר על השפעת הג'מבול בבני אדם סוכרתיים.

מלוח קיפח (Atriplex halimus)

המלוח הקיפח או האטריפלקס זכה לפרסום מרובה על סגולותיו ונפלאותיו. במיוחד בשל המחקרים שנעשו בארץ על פסמום המדבר החי במדבר יהודה וים המלח. אצל יונק זעיר זה מתרחשת תופעה מעניינת, והוא מקבל סוכרת באם מונעים ממנו לאכול את עלי הצמח הזה העשירים במלח. מכאן התפתחה ההנחה, שלצמח תכונות שמונעות סוכרת. יתכן וכך הוא הדבר בפסמום, אך ספק אם הדבר נכון לבני אדם. הבדווים מיחסים לו תכונות וסגולות בשטחים הבאים :

במתן בשתייה הוא "טוב” לכאבים בחזה ולשיעול חריף. במתן במריחה הוא “טוב” לבצקות ברגלים ולכאבי שרירים, בהשריה באמבט הוא “טוב” לכאבי פרקים, באופן כללי הוא “טוב” לרפוי כאבי בטן ושלשול, ויסות מלחי המרה וצהבת, הקאות וחומציות הקיבה. ואם הנך עז או תיש הסובל מתולעים- אין כאטריפלקס לחיסולם.

המידע נובע ממחקרים שלא פורסמו בעיתונות המדעית המבוקרת, ובהם דווח שסוכרתיים עם סוכרת מסוג 2 שלקחו תקופה ארוכה את המלוח, רמות הגלוקוז בדמם השתפרו. במחקר שבוצע בירושלים, לא נמצא הבדל משמעותי בין אטריפלקס לקש חיטה שהוסיפו למזונן של חיות ניסוי לגבי רמות הגלוקוז. כרגע עובדים המפיצים על "אטריפלקס משופר" והקהילה הסוכרתית ממתינה לתוצאות מחקרים מבוקרים כפולי סמיות ממרכזים רציניים על מנת להשתכנע שאכן יש בתכשיר זה בשורה של ממש לסוכרתיים.

הסירה הקוצנית (Poterium spinosum)

באגדות הבדווים וברפואה העממית בסוריה ובארץ ישראל משמש משקה תמצית מימית של שורשי הסירה הקוצנית כמזור לתחלואים שונים, וביניהם לסוכרת. עבודות ראשוניות בשנות הששים הראו הפחתה בסוכר השתן של חיות מעבדה שטופלו בתמציות שורשי הסירה הקוצנית, שהנה צמח בר נפוץ בכרמל, הרי יהודה והשומרון. במחקרים שנערכו בטכניון נמצא, שתמציות מימיות הנן בעלות הפוטנציאל הגבוה להפחתת תגובת הגלוקוז בחולדות שקבלו גלוקוז, וכן בודדו מספר מרכיבים בעלי מבנה כימי מעניין מתמציות אלו. ניסיונות מעשיים משמעותיים בבני אדם לא בוצעו עדיין. הסירה הקוצנית נפוצה באירופה כמרכיב אחד מרבים בתה לטיפול בסוכרת.

אלוורה (Aloevera)

תמציות שונות של קקטוס מדברי זה (Aloe barbadenis), משמשות בתעשיות התמרוקים וכן במשחות לריכוך העור. סגולות רפואיות רבות יוחסו לאלוורה. הוא משמש מקור לשני סוגי תכשירים שונים: מיץ אלוורה וג'ל אלוורה. הג'ל הוא החומר הצמיג והבהיר שיוצא מחריצת עלי האלורה הבשרניים, ומשמש לטיפול בכוויות וכחומר בסיס למוצרים קוסמטיים. הג'ל גם משמש בבליעה דרך הפה כתרופה עממית לאולקוס, סוכרת ואסטמה. בניגוד לג'ל, המיץ (שנמכר לעתים כאבקה להמסה במים) אין לו פעילות כמו לג'ל, והוא משמש לטיפול בעצירות וכחומר משלשל. מספר עבודות שנערכו בערב הסעודית במכרסמים, מצביעות על הפוטנציאל הטמון בתמציות אלו לטפול בסוכרת, אבל אלה אינם ברורים עד כה. ניסיונות משמעותיים באדם לא בוצעו במידה מספקת.

מוצרי מזון שיכולים לסייע בסוכרת

בנוסף לעשבי וצמחי מרפא של הרפואה העממית המסורתית, קיימים מספר מאכלים ומזונות שיכולים לסייע להורדת רמות הגלוקוז בצום ו/או בתגובה לארוחה. בין מזונות אלו, ניתן לכלול את הבצל, השום, הארטישוק והתורמוס.

שום ובצל ((Garlic & Onion

באגדות הסבתות מפולין מופיע השימוש בבצל - ה"ציבולה”, כמועיל למחלות רבות כולל סוכרת. לפני מספר שנים התגאתה חוקרת מצרית על שגלתה ובידדה בבצל חומר המוריד סוכר ואף כינתה אותו בשם “איג'פטילין" לתפארת מדינת מצרים. חומר פעיל זה הוא אליל-פרופיל דיסולפיד (APDS), ואילו בשום נמצא חומר פעיל בשם דיאליל-דיסולפיד אוקסיד (Allicin). שני החומרים הפעילים הללו, מורידים את רמות הגלוקוז בדם על ידי הפרעה לפירוק המטבולי של האינסולין בכבד. כך האינסולין נשמר בדם לאורך זמן, וכתוצאה מכך רמות הגלוקוז יורדות.

רק מחקר מבוקר אחד בוצע במתן תמציות בצל לסוכרתייים, אך קשה להתייחס למשמעות התוצאות משום שבסך הכל היו 3 סוכרתיים במחקר זה…

הרבה תכונות ריפוי יוחסו במהלך ההיסטוריה לבצל ולשום על צורותיהם השונות, ונראה שהכמות שאדם צריך לאכול כדי שהשפעתם תורגש הנה כה גדולה עד שאין לעמוד בה, (לא האוכל ולא סביבתו הקרובה…), ולכן אין ה"טפול" בבצל ומריחתו, הרחתו או בליעתו, משמעותי מבחינת הסוכרתי.

גם לשום מיוחסות סגולות רבות בתחום הבריאות. מספר עבודות (כ 10) הדגימו את השפעת

תרכיזי שום על הפחתת הכולסטרול והטריגליצרידים. בשל בעיית הריח, פותחו תמציות שום מרוכזות נטולות ריח. המחקר הגדול ביותר עד כה נעשה בגרמניה על 261 איש, והראה שיפור ברמות שומני הדם. העבודות על השום כמוריד סוכר משמעותי הן בודדות בשלב זה.

ארטישוק ירושלמי (Jerusalem artichoke)

ארטישוק ירושלמי ועוד מספר שורשים, מכילים חומר הנקרא אינולין (Inulin). חומר זה יכול לסייע להפחתת תגובת הגלוקוז לארוחה. אופן הפעולה של הארטישוק הוא כנראה בדומה לסיבין התזונתיים – הפחתה בספיגת הגלוקוז במזון מהמעי.

התורמוס:

התורמוס משמש כמאכל וכחטיף באוכלוסיות שונות. ניתן לרכוש אותו טרי או מבושל ברמת הגולן, או קלוי במרכז הארץ. מספר עבודות ראשוניות הדגימו את יעילות התורמוס בכלכלת הסוכרתי וכ”טיפול". התורמוס בהיותו ממשפחת הקטניות הנו בעל אינדקס גליצמי נמוך כשלעצמו וכן הוא מכיל סיבין תזונתיים. כנראה שמנגנון הפעולה שלו הוא כשל הסיבין התזונתיים, שמשפחת הקטניות עשירה בהם. גם אכילת שעועית בכמויות ענק, מדי יום יום, הראתה שיפור בתגובת הגלוקוז לארוחה מועשרת שעועית.

קינמון (Cinnamon):

במחקר מפתיע שפורסם בשנת 2000, נמצא שבסוכרתיים עם סוכרת מסוג 2 , מתן קינמון יכול לסייע להתאוששות תאי הביתא, ולהגן מפני התפתחותה של סוכרת זו. החוקרים האחראיים למחקר אף הרחיקו לכת והמליצו על תוספת קבועה של קינמון למזון. במחקר שני בנושא, נמצא שתרכיז של קינמון, משפיע על תאי הגוף בכוון של הגברת רגישותם לאינסולין, ובכך פעילות האינסולין הקיים משתפרת. עדיין לא ברור כמה קינמון הסוכרתי צריך לאכול ביום, ובאיזה סוגי מזון. נקווה שעד המהדורה הבאה של ספר זה – נדע יותר באשר לקינמון.

תמציות “תה פלאים”:

העיתונות מלאה בפרסומי תמציות תה, שונים ומשונים: בחלקם יש להקפיד ולשתות מספר פעמים זהה ביום ואזי לאחר חודש או יותר, הסוכרת מתאזנת כביכול, הקרחת מצמחת שיער, האימפוטנציה חולפת והנעורים שבים ונעורים מחדש. מבחינה מדעית לא ידוע על מחקרים רציניים כפולי סמיות שהוכיחו מעל לכל ספק יעילות משקאות חמים/קרים אלו שבחלקם הנם תמציות מימיות של צמחים המשמשים ברפואה ההומאופטית ובחלקם תה "סתם".

על מנת למכור ולהפיץ תכשיר בעל "סגולות" רפואיות כל שהן , יש לייחס לתכשיר:

א. "מסתורין" על גבול הכישוף - תכונות מיסטיות של רפוי מיוחסות לתכשיר המצוי, בלווית סיפור על חולה שהיה נכה והבריא לחלוטין לאחר ששתה/אכל/מרח/הריח/ גרגר/חיקן את עצמו בתכשיר המכושף.

ב. "קסם" המזרח והאגדה - לכל תכשיר נלווה איזה שהוא ספור על מקור במזרח הקסום. (הודו, סין, קוריאה ועוד). סיפור מסגרת שהתכשיר נתגלה במקדשים עתיקים – רק מסייע להפצת המידע.

ג. "איכות" שהיא "משהו משהו" - תכשיר נקי ב"איכות שוויצרית", שיוצר בשיטות "אמריקאיות" בסטנדרטי איכות גבוהים ביותר (למרות שהוא "סודי" בהרכבו..) - כך ניתן לייחס לתכשיר תכונות של איכויות רפוי מערביות, לתכשיר מסתורי קסום ואגדי, המבוסס על קסמי המזרח.

ד. עדויות "שמיעה" - המפיצים ו/או המטפלים מספרים ש"שמעו" על מקרה זה או אחר שהתכשיר חולל אצלו פלאים שלא מהעולם הזה. שם בראשי תיבות עם תמונה – מגבירים את האמינות אצל הסוכרתי התמים.

ה. סיפורי סבתא עד ל"ספור אמיתי" - לתכשיר יש כביכול הילה מדורי דורות, של תכשיר בעל סגולות טרומיות המחוזקות בספור אמיתי כביכול על אירוע בימינו אלו. אגדות הבדווים, סיפורי ואגדות חז”ל ושמועות שמשמועות שונות הכוללות "סיפור טוב", יסייעו ל"מטפל" להפיץ את השימוש בתכשיר.

דוגמא לתכשיר מעין זה המבוסס על סיפור קסם מופלא, הנו פרסום של מפיץ מוצרי טבע. במצורף למוצר, נכלל דף "הסבר", אשר כלל סיפור על קוף בבון אפריקאי ממדבר קאלאהרי שחלה בסוכרת בגלל פגיעת פציעה על ידי קוץ בלבלב. הקוף הפצוע, ניזון משיח מדברי הצומח באפריקה וניצל. חוקרים בלגים מיצו את החומר מתוך השיח, וניסו אותו בחיות מעבדה. בהמשך טוען הפרוספקט ש”הכמוסות מועילות לחולי סוכרת על שלושת סוגיה, אם כי תועלתה לחולי סוכרת נעורים "לא הייתה מלאה”. הכותרת של הפרסום הייתה: “תחליף לאינסולין בזכותו של קוף “ . ומהחומר שפורסם ניתן היה להבין שגם חולי סוכרת נעורים יכולים להיעזר בו באופן חלקי, עם רמז למנגנון הזהה כביכול לאינסולין היכול לשמש כתחליף אפשרי לו. זו דוגמה בוטה של ייחוס תכונות מרפא ובריאות לתכשיר, שיש בהן כדי להטעות את הסוכרתי המחפש מזור ועזרה רפואית. (המפיץ נשפט, קיבל קנס זעיר, וחזר לסורו).

מקרה אחר שהגיע לערכאות הוא סיפור "גבישי הענבר ההודי". מפיץ זריז, ליקט את שרף עצי אורנים על הכרמל, רקח אותם ביחד עם צבע מאכל ירוק, והוסיף לתמיסה מעט פירורי דיאבינז ( תרופת מרשם חזקה ביוחד להורדת הגלוקוז). את התוצר שהיה גבישי וירוק, הפיץ בתור "תכשיר הפלא החדיש שדורות של הודים נרפאו בזכותו"., וסוכרתיים רבים וטובים, אך תמימים – נפלו ברשתו של הנוכל, ושילמו הון עתק עבור מספר פירורי גבישים של ה"ענבר ההודי". במקרה זה , לא רק שהוליך את הסוכרתיים שולו, אלא גם הפיץ תכשיר רפואי (כדורי דיאבנז מפוררים) ללא אישור רופא.

לא כאן המקום להיכנס לכל אותם מעשים, של "בדיקות ההתאמה של הגוף לאינסולין" על ידי מכשיר הבודק את "מעברי האנרגיה החיובית" בין בקבוקון אינסולין המוחזק בין שתי אצבעות, של הפצת "מדרסי צלולוז לריפוי סוכרת", של ייחוס תכונות פלא לגרבי כותנה פשוטות, "ייחודיות לסוכרתיים" משום ש"הופקו מזרעי כותנה שנמצאו בקברי מלכי האינקה באמריקה" ועוד כהנה וכהנה. התמימים שבינינו אינם נגמרים – הם רק מתחלפים…

החוק בישראל אינו אוסר כיום על טיפול בשיטות וגישות אלטרנטיביות. חלק גדול מהתכשירים השונים מקבלים את אישור משרד הבריאות כתוספת מאושרת למזון. המדינה היא דמוקרטית, וזכותך לבחור באיזה טיפול או גישה טיפולית לנקוט. המלצתי היא, לבדוק היטב, מהו התכשיר האלטרנטיבי המומלץ, האם הוא מוכר וידוע למדע, והאם לא יגרם נזק בלתי הפיך בלקיחתו. בכל מקרה – אם מחליטים לפנות לרפואה אלטרנטיבית, יש להקפיד שתהא זו במעמד של "רפואה משלימה"- המשלימה את הטיפול אותו רושם וממליץ רופא המשפחה או רופא המומחה. בסוכרת. כל זאת לשמירת איזון הסוכרת ולבריאות שלמה. 

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |