אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

ויאגרה, תפקוד מיני, וסוכרת

ד"ר קנטר 07-01-2001

 
לאחרונה "בזכות" הויאגרה שבה ועלתה לכותרות בעיית ההפרעה בתפקוד המיני. הסוכרת היא הסיבה הרפואית השכיחה ביותר כגורם להפרעות בזקפה בגבר הסוכרתי. גלולת הויאגרה מהווה אחת מהאפשרויות לניסיון טיפולי בהפרעות בזקפה בגברים בכלל ובסוכרתיים בפרט.

"הפרעה בתפקוד המיני" הנה הגדרה רחבה הכוללת בין השאר הפרעות בתשוקה המינית (או ה"ליבידו"), הפרעות ביכולת הגבר לקיים זקפה המאפשרת קיום יחסים סביר, והפרעה בפליטת הזרע שיכולה להיות מהירה מדי או איטית. עיקר ההפרעות בתפקוד המיני בגברים מתרכזת בנושא הזקפה. גם בנשים יכולות להיות הפרעות בתפקוד המיני המתבטאות בחוסר תגובה מינית ובכאבים הקשורים בעצם קיום המגע המיני.

בעבר היה בלבול במונחים ובהגדרות בנושא משום שהמושג אימפוטנציה שימש כביטוי לגבי כל אחד ממרכיבי ההפרעה בתפקוד המיני. רק בתחילת שנות ה- 90 הוחלט להשתמש במונח הפרעה בזקפה במקום אימפוטנציה בגברים. בגלל איסורים ואמונות, פחדים והשפעות תרבותיות ודתיות לא היינו מודעים עד כמה שכיחות ההפרעות בתפקוד המיני בין הגברים. בעבר הלא רחוק נחשבה הבעיה כבעיה פסיכולוגית וגברים רבים טופלו בהפרעות בתפקוד המיני במרפאות פסיכיאטריות. לא פעם הגישה הטיפולית הייתה תלויה במומחיותו של הרופא המטפל וגישות שונות נמצאו כאשר המטפל היה מומחה ברפואה פנימית או מומחה במחלות הורמונליות וסוכרת בעוד שמומחה באורולוגיה ניגש לבעיה ולפתרונה בצורה שונה, ואל אחת כמה וכמה המומחה הפסיכיאטרי.

חלק מהגברים הפונים לעזרה בשל ירידה בזקפה אינם חולים, ולמעשה הירידה בזקפה מהווה חלק מהשינויים הכרוכים בגיל ובהזדקנות. גברים קשישים חשים ירידה ביכולת לזקפה ספונטנית והם זקוקים יותר ל"משחק מוקדם" כולל גירוי ישיר ולא פעם מתעוררות בעיות כאשר בת הזוג הקשישה מסרבת לשתף פעולה. גם הרגישות התחושתית באיבר המין יורדת עם הגיל בגברים נורמליים ולא פעם קשה לאבחן תופעות אלה למצב של ירידה ברגישות ובתחושה עקב הפרעה תחושתית שמסוכרת. מצד שני, עם הגיל יש הפחתה במצבים של שפיכה מוקדמת ולוקח זמן רב לגבר לסיים את המגע המיני. דבר זה יכול להביא להתעייפות ובעקבותיה לירידה ביכולת להגיע לאורגזמה. גם הזמן בין זקפה ופליטה העובר עד להשגת זקפה נוספת, זמן שיכול להיות 30 דקות בלבד בגיל 20 יכול להתארך ליומיים ויותר לגבר בריא בן 70. בגיל המבוגר יש צורך בסביבה שקטה ללא הפרעות וכל רעש רקע - כלב נובח, שכנה רעשנית או נכדים בוכים, גורמים לאובדן הריכוז ואיבוד הזקפה.

נתונים שונים פורסמו במשך השנים לגבי שכיחות ההפרעות בזקפה בסוכרת. בסוכרתיים מתחת גיל 30 עם סוכרת של 10 שנים או יותר - 20% סבלו מהפרעות זקפה בעוד שבסוכרתיים מבוגרים יותר מעל גיל 70 תוארו הפרעות שכאלו בלמעלה מ 75%.

הסיבות להפרעות בזקפה בסוכרת יכולות להיות רבות: הפרעות הורמונליות, נוירופתיה, הפרעות כלי-דם, הפרעות באיזון הסוכרת, תזונה לקויה, גורמים פסיכוגנים ושימוש בתרופות.

הפרעות הורמונליות
עם ההתקדמות בגיל הולכת ויורדת רמת ההורמון הזכרי הטסטוסטרון הן בצורתו החופשית והן בסך כמות ההורמון. הדבר נובע בד"כ עקב הפרעה בציר ההורמונלי שבין המרכזים במוח שבהיפותלמוס לבין בלוטת יתרת המוח ההיפופיזה. כתוצאה מכך מופיעה בסוכרת בקשישים הפרעה בבניית ההורמון הזכרי באשכים. בשלב זה קיימים מחקרים מעטים בלבד הבודקים את השפעת תחליפי ההורמון הזכרי בגבר הסוכרתי.

נוירופתיה בסוכרת
הגורמים העצביים המביאים להפרעה בזקפה בסוכרתיים הם אלו הקשורים בהפרעה במערכת העצבים האוטונומית של הסוכרתי. ההפרעות במערכת האוטונומית יכולים להביא לעצירות ו/או שלשולים בנפילת לחץ הדם בקימה ובעמידה ממושכת, להזעה בלתי נשלטת של מחצית הגוף העליונה ולהפרעות בתפקוד שלפוחית השתן. ההפרעה ביכולת ההתכווצות של שלפוחית השתן מתרחשת לא פעם בד בבד עם ההפרעה בזקפה בשל היותם קשורות באותה מערכת עצבית. כך, שבסוכרתי צעיר לא הגדלת הפרוסטטה מהווה הוכחה להפרעה בהתרוקנות שלפוחית השתן אלא פגיעה במערכת העיצבית, וקיום שארית שתן מהווה הוכחה עקיפה ותומכת בהפרעה בזקפה שמקורה כאמור ברקע עצבי אוטונומי.

הפרעות בכלי-הדם
הוסקולופתיה היא ההפרעה המלווה את הסוכרת, כאשר הפרעות כלי הדם יכולות להיות בכלי דם קטנים וגדולים כאחד. הפרעה בזרימה העורקית באזור איבר המין יכולה להתבטא בכאבים בעכוזים המופיעים לאחר הליכה קצרה ואלה יכולים להיות תוצאה של היצרות בעורק המספק דם לאזור. ניתן לבדוק זאת ע"י בדיקת דופלר המשווה את מידת הזרימה העורקית באיבר המין לזו שביד. גם המערכת הורידית שצריכה להיחסם יכולה להציג הפרעות ונזילה ורידית או הפרעה בתפקוד הורידי מתבטאת בחוסר תגובה לתרופות מרחיבות כלי דם המאובחנת בעזרת מכשיר הדופלר.

הפרעות באיזון הסוכרת
סוכרת בלתי מאוזנת מביאה להגברה בהתפתחות סיבוכי הסוכרת ובוסקולופתיה. איזון טוב של הסוכרת תוך שמירה על תזונה נכונה יכול לסייע במניעה ובהפחתה של הסיבוכים הן מצד מערכות כלי הדם הן מצד מערכות העצבים או מהשילוב בינם בסוכרתיים.

הפרעות פסיכוגניות
- בלא סוכרתיים כ- 90% מהגורמים להפרעה בזקפה סובבים סביב הפרעות על רקע פסיכולוגי. בסוכרתי, כבלא סוכרתי קיימת האפשרות להפרעה פסיכולוגית גם כן. לא אחת עצם החשש מפני ההפרעה בתפקוד המיני העשוי להופיע במהלך המפגש מיני אצל הסוכרתי עלול להגביר את תרומת הצד הפסיכולוגי להפרעה בזקפה. על מנת לנסות ולהפריד בין גורם פסיכולוגי לגורם של הפרעה עצבית וסקולרית, ניתן לבצע בדיקה הבודקת הופעת הזקפה במהלך השינה (NPT). לאורך שלבי שינת הלילה מופיעות 3-5 זקפות במהלך שלב תנועות העיניים המהירות שבשינה (REM). הקשר שבין זקפה תוך שינה ותנועות עיניים מהירות נצפה בגברים כבר בגיל 3 חודשים. במטופל שבעייתו פסיכולוגית נפשית בלבד תהיינה זקפות תקינות במהלך השינה, אולם במטופלים סוכרתיים, בנפגעי עמוד שידרה וחולי מחלות כליות במצב סופי, במצבים של חבלה באגן וגורמים תחלואתיים אחרים, לא תופיע זקפה תקינה במהלך השינה. במעבדות השינה ניתן לקבוע הן את מספר הזקפות שבשינה, את מישכן ועצמתן. בדיקת שינה תקינה בחולה ללא הפרעות בזקפה הלילה משמעותה שהרקע הוא פסיכוגני. חוסר תגובה למתן תכשירים מרחיבי כלי דם ומשמעותו, הפרעה על רקע כלי דם.

תרופות
מספר רב של תרופות יכול לתרום או לגרום להפרעות בזקפה.

תרופות ללחץ דם כגון: סימפטוליטים (רסרפין, קלונידין , גואנתידין), חוסמי ביתא (דראלין, נורמיטן), תכשירי תיאזיד, אלדקטון. לכן בהמלצה לטיפול בחולה עם הפרעות זקפה ויתר לחץ דם יש לבחור בקבוצות תרופות עם הפרעה מינימלית - חוסמי אלפא, מעכבי ACE (קאפוטן, קונברטין, וסקאז), חוסמי תעלות סידן ומרחיבי כלי דם.

יש להמליץ על הימנעות משתיית אלכוהול אשר כידוע מגביר את התשוקה אך מפחית את התפקוד. יש להפחית ולהפסיק את העישון. חלק מהתרופות הפסיכיאטריות כגון: טריציקלים כנגד דיכאון, תרופות אנטי פסיכוטיות מסוימות ופאנותיאזינים מפריעים גם בזקפה וכן רשימה שלמה של תרופות הפועלות במערכת האנדוקרינית כגון מתן אסטרוגנים בגברים, אלדקטון, סימטידין או מריחואנה למשתתפי מסיבות אסיד.

הגישה הטיפולית צריכה לכלול הערכה לגילוי הגורמים השונים העלולים לגרום להפרעה בזקפה. לא פעם הצוות הטיפולי צריך לכלול מומחה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, מומחה לייעוץ מיני או פסיכולוג עם הכשרה בנושאי הפרעות תפקוד מיני ואורולוג מתמחה בנושא.

כיצד לטפל ?
תעשיית התרופות העולמית חשה לעזרת הסובלים מהפרעות בזקפה ושמה לפניה את המטרה של הצלת והחייאת הזקפה. אמצעי עזר מקומיים, תרופות דרך הפה, מכשור בלתי פולשני, זריקות לאיבר המין, "נרות" מיניאטורים להחדרה דרך פתח איבר המין ולאחרונה הויאגרה, כובשים את השוק העולמי, שלא לדבר על האפשרויות הפולשניות כניתוחי השתלת תותב קשיח, חצי קשיח או מערכת הידראולית שלמה הניתנת לשליטה בשלט רחוק. הכנסת ה"נר" המיניאטורי לשוק ב- 1995 העלתה את כמות הכסף שהוצאה ע"י מטופלים עם הפרעות זקפה מ- 6.4 מיליון דולר ב- 1995 עד ל- 117 מיליון דולר לשנה בארה"ב. תרופות חדשות, קרמים ומדבקות כובשים את השוק, כשהלהיט האחרון וכובש השיאים הוא הויאגרה, אשר מאז נכנס לשימוש בסוף מרץ 1998 , התפשט כאש בשדה קוצים ונמכר בבתי המרקחת בארה"ב במאות אלפי טבליות כחולות ...

באם איזון רמות הסוכר בסוכרתי, התאמת התרופות ללחץ הדם ותרופות שאינם פוגעות בזקפה, איזון הדיאטה והשלמת חסר הורמונלי בהורמוני מין במידת הצורך, באם כל אלה לא עוזרים להחזרת הזקפה התקינה - אזי יש מקום לנסות אמצעים ותרופות אחרים שיוכלו לשפר את התפקוד ואת הזקפה בגברים בכלל ובסוכרתיים בפרט. בין אמצעים אלו יש להזכיר:

1. טבעות לחץ - בסוכרתיים שאין להם בעיה להשגת זקפה ראשונית אבל מאבדים את הזקפה תוך זמן קצר בהנחה שהפרעה זו על רקע של בריחה ורידית, ניתן להלביש טבעת גומי על בסיס איבר המין שתשמור על קיום זקפה לאורך זמן באמצעות עצירת הדם בפין לבל יברח. הטבעות בדרך כלל מצוידות ב"אוזניים" המקלות על הלבשתם והסרתם וקיימות גם עניבות לטקס שניתן למשוך קצה אחד ולהדקן למידת הצורך.

2. יוהימבין - זהו חוסם אלפא 2 המופק כתמצית מעץ היוהימבין שבאפריקה. השימוש בו בארה"ב החל עוד לפני 1938 , השנה בה הוקם ה- FDA ולכן גם לא דרוש לו אישור ה- FDA. יש רבים המעלים ספקות בסגולולותיו והשפעתו טובה במיוחד למקרים של הפרעות זקפה על רקע פסיכולוגי. אולם, בכינוסי הסוכרת האחרונים בעולם הוצגו מספר עבודות בסוכרתיים שהראו שיפור בכ- 30-40% מהמטופלים. את התרופה יש לקחת לפחות שבועיים לפני שהיא מתחילה להשפיע ובאם היא אומנם אפקטיבית ניתן להמשיך בטיפול בה תוך לקיחת התרופה כשעה לפני יחסי המין. קיימות תרופות נוספות שבשילוב עם יוהימבין מגבירות את פעולתו. לגבי גברים עם הפרעה באספקת הדם, מתן פנטוקסיפילין (אוקסופורין) פעמיים או שלוש ליום מאפשר מעבר טוב יותר של כדוריות הדם האדומות ושיפר ב- 24% את התפקוד המיני של הסוכרתיים.

3. משאבות ואקום - משאבות הואקום הינה צינור פלסטיק המולבש על איבר המין הרפוי עם אמצעי לשאיבת האויר מתוכו. בעת שאיבת האוויר, נוצר לחץ שלילי ששואב את הדם אל איבר המין וגורם לזקפה מלאכותית או אז מולבשת טבעת גומי בבסיס איבר המין והיא שומרת על הזקפה. קיימים מודלים שונים בינהם "ידידותיים" יותר למשתמש וידידותיים פחות. ניתן להשיגם בישראל מחברות המספקות מכשור וציוד עזר לסוכרתיים. אחוז מסוים של האנשים מתקשה ליישם שיטה, ובפרט שיש לבחור בטבעת מתאימה - לא רפוייה או גדולה מידי מתוך תקווה וציפייה להישגים מיניים מוגזמים. מאידך זאת שיטה בטוחה, אינה פולשנית וזקוקה להבנה ושיתוף מבת הזוג בשל ההפסקה הנדרשת במהלך היחסים לשם ניפוח האיבר.

4. הזרקות ישירות לתוך איבר המין - ב- 15 השנים האחרונות מבוצעות הזרקות לתוך איבר המין ע"י חומרים מרחיבי כלי דם. בתחילה, הוזרק פאפברין אולם חומר זה גרם לשיעור גבוה של הצטלקויות ופיברוזיס. מאוחר יותר הוחלף הפאפברין בפנטולאמין, ולאחרונה נמצא שתוספת פרוסטגלאנדין E1 משפרת את התוצאות ומביאה להשגת תגובה בכ- 85% ויותר של המטופלים. שיטות הזרקה אלו אהובות במיוחד ע"י האורולוגים ומצריכות מספר ביקורים והזרקות חוזרות לקביעת המינון האישי המתאים לכל אחד ואחד.

לאחרונה משווק פרוסטגלאנדין E1 ללא תוספות ואושר לשימוש ע"י ה- FDA בשם קברג'קט. ההזרקות נראות אפקטיביות יותר בגברים עם סוכרת והפרעות אורגניות מאשר בהפרעות זקפה על רקע פסיכולוגי והן פעילות יותר בגברים צעירים. ואם לא מבוצעת התאמת מינון, עלול מינון גבוה מדי לאדם הרגיש יתר על המידה להשפעת ההזרקה לגרום לזקפה ממושכת המצריכה ניקוז הדם בבית חולים.

5. החדרת "נר" דרך צינור השתן - לאחרונה הופיע תכשיר של פרוסטגלאנדין E1 בצורה של "נר" להכנסה ולהחדרה דרך פתח צינור השתן כסנטימטר וחצי פנימה ע"י מחדר מיוחד. התכשיר נקרא MUSE ומופיע בארבעה ריכוזים שונים. תכשיר זה תפס תאוצה ולאחרונה גם אושר לשימוש בבריטניה וגם בישראל.

6. ויאגרה - התכשיר החדש ה (סילדנאפיל) הוא כרגע התכשיר המבטיח ביותר בשוק שאושר לשימוש ב- 27 למרץ 1998 לאחר שנוסה במספר רב של גברים עם הפרעות זקפה כולל סוכרתיים. התכשיר פועל גם בהפרעות זקפה על רקע אורגני וגם בהפרעות זקפה על רקע נפשי. בכינוס של האיגוד האמריקאי לסוכרת שהתקיים בשיקאגו בתחילת יוני 1998, הוצגה העבודה של מחקר

כפול סמיות להערכת השפעת הויאגרה בגברים עם הפרעות זקפה וסוכרת. 268 סוכרתיים בגיל ממוצע של 57 אשר סבלו מהפרעות זקפה בממוצע בין 5-6 שנים עם סוכרת ממוצעת של 12 שנה. משך 12 שבועות הם קיבלו מינון התחלתי של 50 מ"ג ויאגרה אשר הוגבר או הופחת בהתאם ליעילותו וסבילותו, ולחילופין קבלו תרופת אינבו (פלצבו) שאינה פעילה.

המשתתפים הגברים ובמקביל בנות זוגם נבדקו ע"י שאלונים אשר הושוו לשם אימות התוצאות והתשובות. באלה שקיבלו את הויאגרה לאחר 12 שבועות, נמצא שיפור בזקפה בשיעור של 57% מהמטופלים בהשוואה ל- 10% באלו שקיבלו פלצבו. תופעת הלוואי השכיחה ביותר הייתה כאבי ראש (11%), צרבות (9%) והפרעות נשימה (6%). מסקנות המחקר כפי שהוצגו היו שהויאגרה הנה יעילה ונסבלת היטב.
מאידך, למעלה מ- 40 מקרי מוות באנשים שלקחו ויאגרה וקיימו יחסי מין סוערים לאחר מכן תוארו עד כה בארה"ב. חלק מהם היו חולי לב אשר לקחו תרופות כגון ניטרוגליצרין או ניטרטים במשולב עם הויאגרה, אבל בחלק מהם לא נמצא הסבר למוות (התרגשות ?). התרופה לא נאסרה למכירה והפצה בארה"ב ורק לאחרונה אושרה בחלק ממדינות אירופה. לאחרונה אושרה לשימוש גם בישראל לפי מרשם רופא. קופות החולים אינן מאשרות בשלב זה למטופליהן השתתפות בתרופה זו אשר כמובן אינה נכללת בסל הבריאות, ולצערנו קיים שוק שחור בתרופה זו. ( 70ש"ח לכדור...).
יתכן ותרופות אחרות דמויות ויאגרה שעל פיתוחן שוקדים כעת, יתנו את הפתרון לחלק גדול מהגברים בעולם הסובלים מהפרעות בזקפה עם או ללא סוכרת. מדובר בתרופות המגבירות ומשמרות את ריכוזי ה- NO בזמן גירוי איבר המין. (בעבור מחקריהם בנושא תפקיד ה- NO והשפעותיו של שריר חלק באדם, קבלו לא מכבר 3 מדענים אמריקאים את פרס נובל ברפואה). בשלב זה יש לנקוט במשנה זהירות כי לא ידוע מספיק על השילוב האפשרי שבין תרופות אחרות ללחץ דם וללב למתן הויאגרה. נטילת התרופה חייבת להיעשות תוך מעקב ושיתוף פעולה של הרופאים מומחים בדבר ובמינון ההתחלתי המינימלי האפקטיבי, ולקחתה רק במקרי הפרעה ברורה בזקפה ולא לשם "שיפור ביצועים"..

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |