אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

משאבת אינסולין - האלטרנטיבה היחידה ?

מאיר פרומקין

 

סוד הטיפול הנכון בסוכרת נעוץ במידת האיזון בין רמת הסוכר, המזון והפעילות הגופנית שאנו מבצעים. אלא שהפעם אני רוצה להיות ממוקד יותר בהגדרות ובאפיונים של המושגים שאני נוקט. ולכן איזון בהקשר של ההצלחה בטיפול בסוכרת, כמו גם בסיכוי לפרוגנוזה רפואית אופטימית, כוונתה אך ורק לשמירה על רמות סוכר בדם קרובות ככל שניתן לאלה של אדם בריא, ולאורכם של פרקי זמן ארוכים ככל שניתן. האינדיקציה היחידה והמובהקת לפיה קטלגו אותנו כמתוקים סוכרתיים מקורה ברמות סוכר גבוהות שנמדדו בבדיקה אקראית או מבוקרת, ומבלי שרמת הסוכר שבה לרדת לערכי הנורמה תוך פרק זמן מוגדר ומבלי שנסתייע בסיוע תרופתי ממקור חיצוני. ולכן אם בוחנים אך ורק את איכותה וטיבה של מידת איזון הסוכרת, אני מתכוון באופן בלעדי לערכים הנמדדים של רמות הסוכר בדם. טיבם של דברי המזון שאכלנו ומהו מספר הקילומטרים שרצנו אינם רלוונטיים כרגע. כולנו יודעים לאשורו שמכניזם הסוכר מושפע אך ורק ע"י הורמון האינסולין וביכולתו למלא את תפקידו כיאות, ולכן המחסור באינסולין או פגם בתפקודו, כל אחד מהם ושניהם גם יחדיו, הם הם הסיבה האחת והבלעדית לרמות סוכר גבוהות בדם ומכאן ממילא למצבנו כסוכרתיים בכלל ומאוזנים בפרט.

זאת קביעה אולטימטיבית העומדת בפני עצמה שתוספת אינסולין ללא קשר לסוג הסוכרת, היא אמצעי בדוק וחיוני להורדת רמות הסוכר בדם. והיות והאינסולין הוא הורמון המאבד את תכונותיו בקיבה, לא נותרת כיום כל דרך אחרת למעט הזרקתו ישירות במינון שיש להעריכו, כי לא קיים עדיין מכשיר שיוכל לקבוע עבורנו את המינון הנכון. כאן נדרשים מכלול של תכונות שעיקרן אורך רוח והכרה עצמית מספקת המסתייעים ב ניסוי וטעייה, אבל ברירה אחרת, מתוקים ומתוקות, אין.

אנו זקוקים למזרק כאמצעי לתוספת ופיצוי על האינסולין החסר. ופרט למזרק יש בנמצא גם משאבת אינסולין המשמשת אותה מטרה. איני רוצה להשוות ביניהם בהיבט של עקרונות הפעלתם או הבטחות היצרנים, אבל אני רוצה להעריך את יכולת השוני המהותי ביכולתנו להשיג שליטה על רמות הסוכר שניתן באמצעות כל אחד מהם.

משאבת האינסולין מחייבת חיבור יציב ורציף של המשאבה עצמה ובקבוקון האינסולין הנלחץ ע"י המשאבה בעד הצינורית המסתיימת במחט הנעוצה בשיפולי הבטן בד"כ למספר בודד של ימים. בתקופה זאת עלינו לכוון שני משתנים - הראשון הוא המינון הקבוע Baselשל האינסולין לפעילות השוטפת והקבועה, והשני הוא המינון המפצה Bolusעל תוספת הפחמימות לגופנו באמצעות הארוחות שאנו אוכלים במרוצת היממה. משאבת האינסולין הופכת את אספקת האינסולין לתהליך רציף, ורציפות זאת מבשרת לכאורה על יציבות, שהרי כל סוכרתי המזריק אינסולין מודע ומיודע לתנודתיות ולקפיצות ברמת הסוכר. ומה נכון יותר מאשר "לשטח" לפיכך את אספקת האינסולין, ועשוי אולי להשתמע מכך שגם הסוכרת עצמה "תשתטח" ותהיה יציבה יותר.

אבל הקפיצות ברמת הסוכר, כשהן כמובן מצויות בתחום ערכים רצוי, הנן דבר בריא וטבעי. הבה ונראה כיצד פועל הלבלב אצל אדם בריא. הלבלב אינו מפריש אינסולין באופן קבוע ורציף אלא פועל "במנות" התואמות את כמות הפחמימות שיש לטפל בהם, ואם אין די בכך הרי שהלבלב מפריש תוספת במידת הצורך עד להשגת רמת הסוכר הרצויה. והיות והלבלב אינו מפריש אינסולין ברציפות, הוא "מרשה" לרמת הסוכר לעלות עד לרמה של כ- 120 מ"ג\דצ"ל , ואז הוא מפריש תוספת אינסולין ככל שיידרש עד שתוך פרק זמן של כשעתיים לאחר הארוחה חוזרת רמת הסוכר בדם לערך של כ- 60 מ"ג\דצ"ל. לו היה הלבלב מפריש אינסולין באורח רציף, אני מנחש שלא היה כל צורך בסף הגבוה של רמת סוכר עד לרמה של 120 מ"\דצ"ל, והלבלב היה מפריש כל הזמן את האינסולין הדרוש כדי שרמת הסוכר תתמיד בערך של 60 מ"ג\דצ"ל בקירוב, תוך סטייה קלה המתבקשת מהאיחור בזמני התגובה של האינסולין

תרשים אופיין השינוי ברמת הסוכר בהשפעת האוכל ותגובת האינסולין

אם אני שואל את עצמי מה דומה יותר לפעולתו של הלבלב הבריא, המזרק האישי או משאבת האינסולין, אני נוטה לתמוך במזרק הפשוט והיומיומי. בשיטת ההזרקה המרובה, בה מזריקים 6 - 8 הזרקות של אינסולין מהיר במרוצת היום ובסמוך למועדי אכילת הפחמימות, ותוך התחשבות כמובן במשתנים נוספים, אנו מחקים באופן נכון יותר את הלבלב הבריא. אמנם כבר טענתי בצער בראשית דברי, איש לא יוכל לאמור לנו כמה עלינו להזריק, אלא שעובדה זאת נכונה גם ביחס למשאבה. אנו פועלים לפי ריטואל טבעי שמתרחש בהשאלה כך: מוציאים ביד אחת צלחת מזון ובמשנה את המזרק, ומתוך עיון בתכולת הצלחת מקבלים החלטה אישית ומעריכים הן את כמות האינסולין שיש להזריק והן מתי להזריק, לפני הארוחה או לאחריה. אוכלים ומזריקים או מזריקים ואוכלים., איש איש וטעמו, ועם תום הארוחה, חוזר כל אחד למקומו - המזרק לכיס והצלחת לכיור. אין לי כל עניין להוסיף ולחשוב על אינסולין גם בין הארוחות, שהרי גם הלבלב אינו נוקט כך.

המשמעות במאפיין אספקה "מנתי" של האינסולין ע"י הלבלב הבריא צופן בחובו מסקנה קצת פילוסופית שעיקרה מציאות ללא היסטוריה. הלבלב לא מתעניין בערכים קודמים של רמת הסוכר בדם, אלא בודק את הרמה הנוכחית של הסוכר ומגיב רק לערך הנוכחי אגב שחרור עוד מנת אינסולין לדם וכך הלאה. זה אולי נראה פשטני מידי, אבל זאת דרכו היחידה והחכמה כל כך של הלבלב הבריא שלא להכניס אותנו להיפו. ואכן לבלב בריא הפועל כך שומר על משטר סוכר קפדני בתחום נתון, וללא כל היפואים !

נניח שזה עתה סיימתי להתענג על שני פלחי אבטיח עסיסיים וגם עתירי פחמימות, ובדמיוני השטוף ברגשות אשם נכוחים ובהירים אני חוזה בעקומת הסוכר המזנקת מעלה מעלה, ותזזית דוחקת את ידי לשלוף את המזרק מנדנו ולהתכבד בקינוח של מספר יחידות אינסולין. אני באופן אישי מעדיף להתרכז באבטיח ובאינסולין בלבד, כי תמונה המצב ברורה ומובחנת. אני מבקש לבצע את ההזרקה ולסיים בכך. איני רוצה להיוותר עם מחט ואינסולין נוסף.

יש עוד גורמים ושיקולים טכניים שאינם מחבבים עלי את המשאבה שמקורם במשאבה עצמה ובמחט הקבועה וניתן להזכירם. זיהומים, אי נוחות וסרבול שמקורם במשאבה ובמחט, חשש מתקלה טכנית במנגנון המשאבה ובפרט בלילה, הצורך באחזקה ושרות. ולעומתם הפשטות האבסולוטית המופלאה של המזרק. איש איש ושיקוליו.

המשאבה הינו מכשיר היודע אך ורק להוריד את רמת הסוכר, אבל אינו יודע מתי לעצור בכך. יתכן ושילוב המשאבה עם מכשיר מדידה דוגמת הגלוקווטצ' ישלים את פעילותה של המשאבה, שכן ניתן יהיה לצפות במקביל בערכי רמת הסוכר ומכאן אולי לשפר גם את איזון הסוכר. אבל מה שחשוב יותר, ניתן יהיה לקבל התראות על מצבי היפו שעשויים להיגרם ע"י מינון אינסולין שגוי של המשאבה. גם זה לא פתרון מושלם, כי הגלוקווטצ' אינו יודע לספק מדידות רצופות, אלא נניח רק שלוש מדידות בשעה. אז מה נעשה עם ההיפו יתרחש דווקא באמצע ?

לכן נראה לי שהמשאבה היא כרגע פתרון ביניים למי שזה מתאים לו. התקדמות ממשית תתרחש עם אישורם של סנסורים רציפים שיקושרו עם המשאבה או שיספקו נתונים על רמות הסוכר במקביל לפעולתה. אז ניתן יהיה באמת להפוך את המשאבה מכשיר הקובע בעצמו ובזהירות מרבית את "מנות" האינסולין, ממש כמו הלבלב. בעצם אני חושב שאז המשאבה תהיה דומה הרבה יותר למזרק ממוחשב ופחות למשאבה כמות שהיא כיום.

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |