אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הסתיידות בצנרת, שומנים וסוכרת.

ד"ר קנטר
 
טרשת העורקים (אתרוסקלרוזיס) הולכת ותופסת מקום ראשון בסיבות התמותה של האדם המודרני. תהליך ההזדקנות הטבעי כולל הסתיידויות כלי הדם וטרשת עורקים כך שבסופו של דבר בימינו הזקנה הגופנית והתמותה בגיל מבוגר מתרחשים על רקע של תקלות בצנרת. צינורות הדם באשר הם במוח, בלב, בעורקי הגפיים והכליות ובכל מקום בו נמצאים עורקים, עורקיקים וקפילרות דקות כחוט השערה – ככל צנרת הם יכולים לנזול ולדלוף, (ובכך ליצור שטפי דם מקומיים) להיסתם בצורה מלאה או חלקית (ואז אפשר לקבל אירוע מוחי המתבטא בשיתוק או אובדן דיבור או אירוע לבבי המתבטא בהתקף לב וחסימה מלאה או בכאבים עזים בחזה וחסימה חלקית). ואם אין סתימה או נזילה יכול להתהוות פיצוץ בצנרת שתוצאותיו הרות גורל.

כבר רופאי העולם העתיק שמו לב להתקשות כלי הדם המופיעה עם הגיל. בתחילה חשבו ש"כלי הדם בזיקנה הופכים לעצמות" ובכך תרצו את תופעת כלי הדם המסוידים שנמצאו בקשישים. רק במאות האחרונות חוקרים צרפתיים טענו שאין פה הפיכה של צנרת לעצמות אלא, שמופיע נזק בדפנות כלי הדם כמה שמוסבר כיום כשינויים בשכבה הפנימית ובציפוי הפנימי של הצנרת - שכבת האנדותל

מערכת כלי-דם תקינה ובריאה משמעותה כיום שהלב עצמו בריא וצנרת כלי-דם בריאה. איש אינו יכול להרשות לעצמו להתעלם ממערכת הלב כלי-הדם או כפי שהיא נקראת "המערכת הקרדיוסקולרית", משום שמחלות הלב הנן סיבת המוות המובילה במבוגרים בעולם המערבי ובארה"ב.

לסוכרתיים יש סיבה מיוחדת לחשוב על ליבם ועל צנרת כלי-הדם שלהם. מחלת הסוכרת כשלעצמה נושאת עמה גורם סיכון מוגבר ולהתקפי לב, אירועים מוחיים שעקב פיצוץ או נזילת כלי-הדם של המוח וסיבוכים שונים של סוכרת שמקורם בהפרעה לזרימת ואספקת הדם לחלקי הגוף השונים.

אין הסוכרתי יכול לשנות את העובדה שיש לו סוכרת, אבל, קיימים מספר גורמים בהם הסוכרתי יכול לשלוט. קצת מחשבה ו"תפיסת מנהיגות" ע"י הסוכרתי לגבי מצב בריאותו יכולים לסייע במניעת מחלות לב וע"י הפחתה ומניעת גורמי הסיכון השונים ניתן להפחית את הסיכון לפתח מחלה קרדיווסקולרית.

על הקשר שבין תסמונת X (תסמונת תנגודת לאינסולין) המשלבת השמנת יתר, סוכרת ועליה בשומני הדם ויתר לחץ דם כתב רבות פרופ' ריבן מקליפורניה שנתן לסינדרום את שמו לפני מספר שנים. פרופ' ריבן מדגיש את העובדה שאנשים עם תנגודת לאינסולין ורמות אינסולין גבוהות בפלזמה נוטים לפתח לחץ דם גבוה ושומני הדם שלהם בפרט הטריגליצרידים נוטים לעלות ורמות ה- HDL ה"כולסטרול הטוב" נוטות לרדת. שינויים אלה מגבירים את הסיכון להופעת מחלות לב קורונריות. לאחרונה נמצא, שבסובלים מתסמונת X אשר רבים מהם סוכרתיים עם סוכרת מבוגרים יש נטייה מוגברת לעלייה ברמות השומנים בדם לאחר האוכל וכן רמות כדוריות השומן הקטנות ה- LDL (הכולסטרול הרע) הינן קטנות יותר וצפופות יותר. שתי תופעות אחרונות אלו קשורות גם הם עם העלייה בסיכון למחלות לב קורונריות.

השמנה מלווה בדרך כלל מצבי תנגודת לאינסולין ורמות אינסולין גבוהות בדם ומחמירה אותם, אך תופעות דומות נצפו גם באנשים רזים כך שהשמנה אינה תנאי להופעת הסינדרום. איך שלא יהיה כאשר כל ההפרעות הנ"ל מתרכזות ומופיעות באדם מסוים, הסיכון שלו לפתח מחלת לב קורונרית ממילא יהיה גבוה ביותר.

דיונים רבים עוסקים בנושא מתי ובמי יש לטפל ע"י תרופות מפחיתות שומני דם באופן פעיל. בשלב ראשוני יש לעשות הכל על מנת למנוע או להפחית את גורמי הסיכון המובילים לסוכרת.

אם מתקיימים אחד מגורמי הסיכון שהוזכרו למעלה יש לעשות הכל ולהתאמץ להמעיטם ולהפחית את עצמתם. יש להפסיק ומייד לעשן. כיום ידוע שהעישון והניקוטין המצטבר הגורם בין השאר לכיווץ כלי-הדם ובעקיפין לירידה ביכולת שחרור האינסולין באלה שלבלבם פעיל, והינו גורם סיכון פוטנטי ביותר, אפילו יותר מאשר משקל היתר והשמנה. את מצב ההשמנה יש לחסל, יש לעבד תוכנית מתאימה בסיוע דיאטנית והרופא המומחה לשינויי הרגלי האכילה ובניית דיאטה שאותה ניתן לאכול לא לאחר הארוחות אלא במקומן, ולא לתקופה של שבועיים שלושה אלא לכל החיים !. יש לפתח הרגלי חיים הבריאים ללב כולל פעילות גופנית מבוקרת יום יומית. יחד עם הרופא המומחה לסוכרת והצוות הטיפולי במרפאה יש לקחת יוזמה ולעבוד לקראת המטרות הבאות:

* יש לשמור על איזון קפדני של רמות הסוכר קרוב ככל האפשר לרמות הנורמליות של הלא סוכרתיים. כיום הוכח מעל לכל ספק שרמות סוכר גבוהות ובלתי מאוזנות גורמים לנזק בכלי הדם לאורך זמן. יתכן ואף רמות גבוהות של אינסולין בדם בסוכרתיים עם תסמונת התנגודת לאינסולין פוגעות אף הם בכלי הדם. שמירה על רמות סוכר הדם תקינות לאורך היממה עם מדדי איזון תלת-חודשיים (גליקוזלייטד המוגלובין) בתחום הרצוי יכולה למנוע או לדחות את הפגיעה בכלי הדם.

* יש להפסיק לעשן ומייד !. העישון גורם להצרות כלי-הדם עם הזמן ועלול אף לגרום לעליה ברמות השומנים בדם. רק ע"י הפסקת עישון ניתן להפחית משמעותית את הסיכון למחלת לב, שטף דם במוח והפרעות כלי-דם היקפיות. נכון שלפעמים קשה מאוד להפסיק יש להיעזר בייעוץ הצוות הרפואי להצטרף לתוכניות הפסקת עישון ולהיעזר בתמיכת בני המשפחה.

* יש לשמור את לחץ הדם בתחום התקין. עליית לחץ הדם יכולה להוות סימן מבשר וסימן אזהרה מוקדם של נזק בכלי הדם. הדרך היחידה לדעת עם יש או אין לחץ דם גבוה - הוא לבדוק זאת אצל הרופא. ניתן להפחית את לחץ הדם ע"י ירידה במשקל והימנעות מהוספת מלח לאוכל. עם למרות זאת לחץ הדם נשאר גבוה הרופא ירשום בודאי תרופות שיכולות לסייע . לא כל התרופות מומלצות לסוכרתיים - חלק מהם יכולות להשפיע על איזון הסוכרת, חלק אחר מומלץ בשל השפעת המניעה שיש לו עלה נזק הכלייתי והפרשת החלבון בשתן. בכל מקרה יש לבדוק לחץ דם לעתים מזומנות ולשלוט בו מוקדם ככל האפשר בטרם יהפוך למה שמכונה בפי העם "הרוצח השקט".

* יש לשמור על רמות שומנים בדם בתחום הנורמה. רמות שומני הדם שמעל לנורמה עלולות לפגוע בכלי-הדם. שומן הדם המפורסם ביותר - הכולסטרול, זכה להתעניינות מרובה. אם הכולסטרול הינו גבוה מדיי יש לעבד תוכנית להפחתתו ע"י שינוי הרגלי האכילה, שינויי הדיאטה והרכבה, והרגלי הפעילות הגופנית. הפשוט מכל הוא לא לאכול דברי מזון שמנים ומטוגנים. יש להימנע משומנים ריווים - שומנים שהנם מוצקים בטמפרטורת החדר, כגון שומן בעלי-חיים. במקרים רבים הרופא המטפל ימליץ גם על טיפול תרופתי ייחודי להפחתת שומני הדם, הכולסטרול ואו הטריגליצרידים.

האם יש לקחת תרופות באופן מונע ? מחקרים רבים הוקדשו לנושא זה. אחד המחקרים שכלל מספר אלפי אנשים נעשה בסקוטלנד. מחקר זה ה-WOSCOPS היה המחקר הקליני הנרחב הראשון שניסה להעריך השפעה של תרופות מקבוצת הסטאטינים (פראבאסטאטין) במניעה ראשונית של מחלות לב. מחקרים שנגזרו ממנו ובהמשך לו קבעו את השפעת הטיפול המונע על עליית שומני הדם כמפחית סיכון להתקפי לב גם בנשים וכן נערכו מספר מחקרים לגבי חולים שכבר סובלים מהתקפי לב. בכל המחקרים עולה ששמירה על רמות תקינות של כולסטרול ובפרט ה- LDL כולסטרול ושמירה על רמות תקינות של טריגליצרידים מפחית את הסיכון לפתח אירוע לבבי בשליש ואת התמותה מאירוע כזה בכרבע מכלל המטופלים. חשיבות מיוחדת ניתנה להשפעת LDL כולסטרול כגורם סיכון למחלות לב וכלי דם בסוכרת מסוג II - סוכרת שאינה תלויה באינסולין. לסקר נרחב בסוכרתיים שנערך בפינלנד נמצא שטיפול מונע הפחית את התמותה מהתקפי לב בכ- 40% כלומר, התועלת של טיפול כזה בסוכרתיים עולה פי שניים בהשוואה לטיפול בלא סוכרתיים. כמובן שיש לטפל גם בגורמי הסיכון האחרים שהם לחץ הדם, העישון ואחרים.

חשיבות מיוחדת ניתנת לנושא הטיפול האנטי- אוקסידנטי כלומר: אנטי חימצוני. ידוע זה מכבר ש- LDL כולסטרול מחומצן הינו אחד הגורמים הראשונים להפעלת התהליכים המובילים לאתרוסקלרוזיס. במצבים מסויימים וביניהם סוכרת עולה פעילות המחמצנים בפלזמה ולמרות נוכחות רמות פיזיולוגיות תקינות של מונעי חמצון כגון ויטמין E , אין הגוף יכול למנוע את הצטברות הכולסטרול המחומצן. לכן קיימת חשיבות לטיפול התרופתי ולמונעי חמצון מוגבר כמו ויטמין E (דוגמת אביטול) וחומרים אחרים. גם בדיאטות ניתן לשפר ולשלוט בשומני הדם וקיימת חשיבות רבה להרכבת דיאטה נכונה. מספר הצעות לשיפורים בדיאטה הועלו עם מסקנות להגברת נוכחות האנטי מחמצנים הטבעיים בדיאטה כגון: ויטמין E, ויטמין C וביתא קרוטן הנמצאים בפירות וירקות טריים. וכן יש לבחון את השפעתה של הדיאטה "הים תיכונית" המועשרת בשמן זית, להביא להפחתה ניכרת בשומנים רווים על ולהפחתת רמות השומנים האתרוגנים בדם ובנוסף שיפור ברמות הסוכר והרגישות לאינסולין. שוב עלה נושא חשיבותה של הסויה וחלבון סויה והורדת רמות השומנים והכולסטרול.

לגבי הטריגליצרידים קיימות מדי פעם דעות סותרות כאשר החברות המייצרות מוצרים עתירי טריגליצרידים דוגמת תעשיות השמנים למאכל כולל המרגרינות והממרחים התחליפיים, מפרסמות שמוצרים אלה נטולי כולסטרול, אולם "שוכחות" לדווח שהן עתירי טריגליצרידים. מודגש שוב ושוב שרמת טריגליצרידים גבוהה הינה גורם סיכון ברור ומוכח. היות וסוכרתיים נוטים לעליות בטריגליצרידים חשוב במיוחד לבדוק את הרמות בבדיקה פעמיים בשנה ולא להסתפק בבדיקת כולסטרול בלבד. כולסטרול תקין אינו שולל אפשרות של טריגליצרידים גבוהים.

תרופות חדשות עומדות להיכנס לשוק בעתיד הקרוב. חברות פארק דייויס האמריקאית עומדת בשלבי סיום של ניסוי תרופה חדשה מקבוצת הסטאטינים - אטורבאסטאטין. בהשוואה לתרופות הקיימות כיום גם בישראל מקבוצת הסטאטינים - לובליפ, סימוביל , ליפידל ולסכול, התרופה החדשה כנראה תהיה יעילה פי כמה וכמה בהורדת הכולסטרול ובמיוחד ה- LDL כולסטרול בהשוואה לתרופות הקיימות. כל התרופות מקבוצה זו מעכבות פעילות של אנזים הקשור בייצור הכולסטרול, והם הקבוצה המועדפת כיום בכל מקרה של רמות כולסטרול העולות על הרצוי. תרופהחדשנית אחרת נמצאת בפיתוח מתקדם ע"י חברת באייר, ויש להניח ששתי התרופות תכנסנה לשוק תוך שנה שנתיים. אם קופות החולים והמבטחים הרפואיים יאפשרו קבלתם במחיר שווה לכל נפש ומסובסד למטופלים בישראל - עוד חזון למועד.

נושא חשוב הינו נושא של נשים בגיל הבלות והופעת האתרוסקלרוזיס. כל עוד הנשים בעלות מחזור חודשי סדיר ההורמונים הנשיים מגינים עליהם מפני הופעת האתרוסקלרוזיס והסתיידות העורקים ולכן תהליכים אלה מתחילים בנשים מאוחר יותר בהשוואה לגברים והתוצאה הברורה היא תוחלת החיים הארוכה של הנשים בהשוואה לזו של הגברים. האם למניעת האתרוסקלרוזיס יש לתת לנשים באופן מונע טיפול הורמונלי תחליפי ? חשיבות טפול כזה למניעת האוסטאופורוזיס הינה ידועה ומוכרת. נשים לאחר הפסקת המחזור שלוקחות מסיבות כל שהם טיפול הורמונלי תחליפי ידועות בכך שהסיכון למחלות לב וכלי דם מופחת אצלן בין 25-50% בהשוואה לנשים שאינם לוקחות אסטרוגן. אסטרוגן מפחית את רמות ה- LDL כולסטרול (הכולסטרול הרע) ומעלה את רמת ה- HDL כולסטרול (הכולסטרול הטוב) ומשפר את זרימת הדם ותגובת כלי הדם. עבודות אחרות מראות שלקיחת אסטרוגן עם פרוג'סטין מהווה אף היא גורם מגן על הלב. מספר מחקרים נרחבים הכוללים כ- 30 אלף נשים נערכים כרגע לגבי קביעת המינון המינימלי היעיל ומה הוא הזמן הטוב ביותר להתחיל ולהפסיק את הטפול ההורמונלי התחליפי. בשלב זה אין לכך תשובות אולם התמונה המסתמנת היא שלקיחה מאוחרת ובכמות קטנה ככל האפשר היא טובה.

עבודות רבות נעשו בשטח המולקולרי והמחקרי הבסיסי לגבי חלבונים נשאי השומנים (הליפופרוטאינים), שינויים בתהליכי קרישה וצמיגות הדם ופעילות מחמצנת טבעית ותגובתית של הפלזמה. לא כאן המקום להיכנס למאות העבודות שהוצגו במהלך הכינוס.

נושא מעניין ופופולרי הינו ה"פרדוקס הצרפתי" - העובדה שהצרפתים אוכלי חמאה ושומנים, שרצים ו"פרות ים" שונות ומשונות אינם סובלים מהתקפי לב ומחלות קורונריות בדומה לאוכלוסייה הישראלית למשל. הדבר יוחס לשתיית יין אדום יבש או חצי יבש בכמויות או לחומרים המצויים בתוך היין האדום. מחקרים על יעילותו של יין אדום לשיפור שומני הדם נעשו גם בארץ, ואף לסוכרתיים בפרט עם רמות HDL נמוכות מומלץ לשתות כוסית יין אדום אחת כל ערב במהלך הארוחה ללא חשש מהשפעה על רמות הסוכר או האינסולין. כאן המקום להזכיר שבכנס מומחי לב שנערך אף הוא לאבחנת התופעה , הוצגו עבודות המראות שכנראה האלכוהול שביין הוא הפעיל, ולכן יין לבן אינו שונה מבחינה זו מיין אדום (...) ונצטרך להמתין לפני שנוכל להחליט על צבע היין. כמו בכל מחקר עומדת תעשיית היין הצרפתית מאחורי המצדדים ביין האדום, ואילו תעשיית היין בקליפורניה מאחורי תומכי היין הלבן...

ולסיכום:

קיימת חשיבות רבה לשמירה על רמות שומנים תקינים בד בבד עם איזון הסוכרת ושיפור איכות החיים כתנאי לשיפור של ממש בתוחלת החיים של הסוכרתיים. אנשים רבים מוצאים שעצם עובדת היותם סוכרתיים גורמת להם למוטיבציה לחיות חיים בריאים יותר ופעילים יותר. הסוכרתי עצמו יכול לעשות רבות לקראת ולמען בריאות המערכת הקרדיווסקולרית. פעילות גופנית יום יומית, הפסקת עישון, הימנעות ממאכלים עתירי שומן ודיאטה, שמירה על איזון הסוכר וביקורים קבועים אצל הרופא, ורצוי אצל מומחה מוכר ומיומן - יסייעו רבות. יש אומנם דרכים רבות לטפל באמצעים חודרניים ובאמצעים בלתי חודרניים במחלת לב קיימת, אבל מניעתה ע"י שמירת אורח חיים נכון ובריא הנה ההגנה הטובה ביותר.

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |