אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

<<-- לדף הקודם

 • 10/3/07 - הצלחה יחסית בניסויי התחדשות תאי ביתא
  חברת Transition Therapeutics מודיעה הצלחה בניסויי התחדשות תאי ביתא. הניסוי בוצע על מספר מצומצם של סוכרתיים סוג 1 ווסוכרתיים סוג 2. המטופלים קיבלו טיפול יומי של המוצר E1-I.N.T.™ במשך ארבעה שבועות ונבדקו במשך שישה חודשים.
  תוצאות הניסוי במטופלים עם סוכרת סוג 2 המשתמשים במטפורמין עם ובלי טיאזולידינדיונים הראו שיפור משמעותי של רמות הגלוקוז, תוצאות (A1c (HbA1c ורמות סוכר בצום. במטופלים שהיה להם A1C של 7% ומעלה, ירד ה-A1C בממוצע בכ-1%.
  תוצאות הניסוי במטופלים עם סוכרת סוג 1 הראו ירידה בתצרוכת האינסולין ביותר מ-20% או ירידה ב-A1C בין 1.2% ל-2%. בקבוצת הפלצבו (קבוצת ביקורת, קבוצת "כאילו" - מקבלת תרופת דמה) לא ניצפו תגובות. לטיפול הדמה.
  לדף הידיעה

  נזכיר כאן ידיעה קודמת שהבאנו ב"מה חדש" (ארכיון 08 - ידיעה מ-10/12/05 ) אודות ניסוי בארבעה סוכרתיים סוג 1 שתוצאותיו הראו ירידה בתצרוכת האינסולין אצל 3 מתוך 4 מטופלים. טכנולוגית I.N.T.™ היא טכנולוגיה המשלבת  Growth Factor (חומר המשפיע על בניית תאים) עם Gastrin (הורמון המעורר הפרשת חומצת קיבה).
 • מיזוג "מ-טוק" ו"מתוקים"
  מאיר פרומקין מהנדס במקצועו וסוכרתי מסוג 1 מזה 23 שנים הקים עם חבר את האתר "מ-טוק" בשנת 1999. ברבות השנים נוצר קשר בין "מ-טוק" ו"מתוקים" והוחלט על מיזוג האתרים. ברכות ותודות למאיר על שיתוף הפעולה ותרומתו למיזוג בין  ל"מתוקים".
  אתר מ-טוק מכיל למעלה מ- 30 מאמרים בנושא סוכרת מנקודת מבטו של מאיר סוכרתי בעצמו, וכ- 30 מאמרים מפי עטו של דר קנטר מומחה לסוכרת ומחבר הספרים "סוכרת - לחיות עם ולהרגיש בלי" ו"סוכרת - ספר שני. סיבוכי הסוכרת להתמודד ולהצליח".
  לנוחתכם אפשר להגיע למדור של (מאיר) פרומקין וכן לדף של דר קנטר ישירות מהעמוד הפותח של מתוקים ומהעמוד הפותח של מ-טוק.

 • 30/1/07 - בקרוב ניסוי בהשתלת תאי ביתא חזיריים בבני אדם
  חברת LCT - Living Cell Technologies  מודיעה על ניסוי שלב I/IIA בטכנולוגיית DiabeCell® שיבוצע ברוסיה בהתאם להנחיות ה-FDA על 6 סוכרתיים סוג 1 (סוכרת נעורים). הניסוי מתוכנן להתבצע ברבעון השני של 2007.  ה-DiabeCell® הוא הוא מוצר המכיל תאי ביתא שנלקחו מוולדות חזירים ונארזו בקפסולות. הקפסולות בעלות דופן המאפשרת מעבר חומרי תזונה לתאים מתוך מחזור הדם, מאפשרת מעבר אינסולין מתוך התאים אל מחזור הדם ומגינה על התאים מפני תקיפת המערכת החיסונית (נוגדנים וכו'). טכנולוגייה זאת מאפשרת השתלת תאי ביתא מבלי להשתמש בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית. כיום משתמשים בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית בהשתלות נסיוניות של תאי ביתא מתרומות אברים של אדם.
  קיים ויכוח מקצועי לגבי שימוש בתאי חזיר להשתלה עקב חשש מהעברת וירוסים או רטרווירוסים (retrovirus) מהחיה לאדם. לכן ניסויים כאלה אינם מאושרים בארה"ב. אך ברוסיה ניתן האישור לבצע ניסוי זה.
  חברת LCT - Living Cell Technologies הודיעה בשנת 2005 (מה חדש - ארכיון 7 ידיעה מ-26/02/05) על הצלחת השתלה בקופים. ניסוי אחר של השתלת תאי ביתא חזיריים שבוצע במקסיקו זכה להצלחה חלקית (מה חדש - ארכיון 8 ידיעה מ-04/09/05). 
  הצלחה בניסויי השתלות ביתא חזיריים בבני אדם יקטינו את החשש ממעבר רטרווירוסים לבני אדם.
  לחדשים שבין הסוכרתיים אפשר להזכיר שעד לפני מספר שנים לא רב הופק האינסולין באופן מסחרי מתוך תאי לבלב חזיריים וסוכרתיים השתמשו בו ללא כל סיבוך שקשור ברטרווירוסים. האינסולין ההומני החל להיות מיוצר ומשווק בשנות השמונים.
  אין בכך הוכחה לכאורה בדבר בטיחות השתלת תאי לבלב חזיריים. בכל אופן, באותן שנים בהן הופק האינסולין מתוך לבלבים של חזירים הייתה סכנה של מעבר רטרווירוסים לאדם.
  קישורים:
  תקציר הידיעה
  הידיעה המלאה (pdf)

 • 16/12/06 - סוכרת ומערכת העצבים - כיוון חדש. האם פריצת דרך?
  חוקרים ב-The Hospital for Sick Children  מצאו קשר בין עצבי כאב הקשורים ללבלב להתפתחות סוכרת נעורים. החוקרים הצליחו למנוע התפתחות סוכרת נעורים ואף לרפא אותה בעכברי מעבדה מסוג NOD. סילוק הנוירונים מסוג +TRPV1  בעכברי NOD מנעה את התפתחות הסוכרת בהם.  הזרקת חומר נוירופפטיד P ריפאה עכברי המעבדה מסוכרת. שימוש בעכברי מעבדה נוספים המשמשים כמודלים של סוכרת סוג 2 הראה שטיפול במערכת העצבית הקשורה ללבלב מתקנת בהם את תנגודת האינסולין. לנוירופפטיד P תפקיד מרכזי בהעברה של תחושת כאב.

  מחקר זה שופך אור חדש מזוית שונה על התפתחות סוכרת נעורים וסוכרת מבוגרים. נוירופפטיד P קשור לכאב, דחק וחרדה (ראה מאמר). מחקרים שונים הראו קשר בין מצבי דחק להתפרצות סוכרת נעורים וסוכרת מבוגרים. המחקר מחזק את הקשר בין המערכת החיסונית למערכת העצבים ופותח כיוונים חדשים לריפוי ומניעה של שני סוגי הסוכרת העיקריים.

  קישורים:
  הידיעה המקורית
  תקציר המחקר
  מאמר המחקר המלא


  * נוירופפטיד - חומר המופרש ע"י עצב
  * עכברי NOD - עכברים המפתחים באופן ספונטני סוכרת אוטואימונית

 • 16/12/06 הקשר בין איזון הסוכר בטרימסטר הראשון לבין הצלחת ההריון.
  במחקר שבוצע בנשים עם סוכרת סוג 1 נמצא קשר ישיר בין איכות האיזון בטרימסטר הראשון של ההריון לבין הצלחת ההריון.

  מטרת המחקר:
  בדיקת הקשר בין תוצאת ה A1C בטרימסטר הראשון של ההריון לבין תוצאות ההריון בנשים עם סוכרת מסוג 1.

  שיטת המחקר:
  במחקר בוצע מעקב אחרי 573 נשים עם סוכרת מסוג 1 בשנים 1985-2003, ונבדקו שני פרמטרים:
    1. רמת  ה A1C בטרימסטר הראשון 
    2. תוצאות ההריון (הריון מוצלח – הריון שהסתיים בלידה תקינה של תינוק ללא מומים, הריון שנכשל – הריון שהסתיים בהפלה, מות העובר או בלידת תינוק עם מומים מולדים).

  תוצאות המחקר:

  29% מכל ההריונות לא היו תקינים. נתון זה קצת מבהיל, אך מעודד לראות כמה השיפור באיזון הסוכר משפר את הסיכוי להריון תקין: בקרב הנשים המאוזנות היטב (A1C נמוך), 12% מההריונות לא היו תקינים, זאת לעומת 79% הריונות לא תקינים בקבוצה שאינה מאוזנת היטב (A1C גבוה), הפרש של פי 12!
  אצל הנשים כקבוצה נמצא קשר לינארי (קשר  קווי, כלומר ככל שגורם אחד עולה גם השני עולה) בין רמת
  ה A1C לבין הסיכון להריון לא תקין. לא נמצא סף של A1C שמתחתיו לא היה שיפור בתוצאות ההריון, כלומר כמה שיותר נמוך יותר טוב (כמובן עם הסתייגות לגבי סיכוני ההיפוגלקמיה).
  ממוצע ה A1C בקרב הנשים עם ההריונות התקינים היה 7.4%, לעומת 8.5% בקרב הנשים שהריונן לא היה תקין.
  המחברים מסייגים ואומרים, שעל אף המגמה הברורה, הקשר אינו אחד לאחד. כלומר היו הריונות עם A1C גבוה שהסתיימו באופן תקין, ומאידך היו הריונות עם A1C תקין שנכשלו. השערת החוקרים לגבי הממצא האחרון היא, שגם חשיפה קצרה (שאינה מתבטאת בתוצאת ה  A1C) של העובר להיפרגליקמיה עלולה לגרום לו נזק.


  המאמר מתוך: Diabetes Care, vo.29 no.12, 2006  
  תקציר המחקר

 • 08/12/06 תוצאות מעודדות במחקר שמטרתו הגדרת מודלים בחיות גדולות להשתלת רקמות לבלב שמקורם בחיות.
  צוות מדענים ממכון ויצמן למדע, הפך חיות לסוכרתיות ולאחר מכן הצליח להשתיל בהצלחה רקמות חזיריות ולחדש ע"י כך את יצור האינסולין.
  פרסום חדש מדווח על תוצאות של מחקר אשר בוצע במכון וייצמן עבור חברת הביוטכנולוגיה טיסרה.
  החברה מנהלת מחקרים שעוסקים בדרכים לגדל ולהשתמש ברקמות עובריות חזיריות לצורך השתלתן בבני אדם הנזקקים להשתלת איברים. בדרך זו מקווים החוקרים להתגבר על המחסור הקיים באיברים להשתלה, כך שבעתיד אפשר יהיה לגדל בגופם של חולים תחליפים לאיברים פגועים, כגון: תאי לבלב הדרושים לחולים בסוכרת מסוג 1.

  על פי הפירסום הפעם, צוות המו"פ במכון וייצמן, השיג תוצאות מעודדות בניסוי שמטרתו בדיקת הטכנולוגיה במודלים של חיות גדולות. אחד האתגרים הגודלים שנותרו הוא מציאת המינונים הנכונים של החומרים המונעם דחיה של רקמות מושתלות.
  יש לציין כי עדין דרוש זמן עד שמחקרים כאלו יבשילו לכדי ניסויים בני אדם.
  לדף הידיעה

 • 08/12/06 בדיקות היתכנות של משאבה הפועלת במעגל סגור.
  לבלב מלאכותי הוא משאבה שמחוברת למד סוכר רציף, ומזליפה אינסולין באופן אוטומאטי בהתאם למדידות הסוכר. הרעיון הוא ליצור מעגל סגור שבו הזרקת האינסולין תבוצע ללא צורך בהתערבות החולה.
  (הקשיים שקיימים ביישום הפיתרון הם הצורך בדיוק הנדרש ממד הסוכר הרציף, וכן זמן התגובה האיטי יחסי של האינסולין המוזרק מהמשאבה אל מתחת לעור. )

  בניסוי חדש בוצעה בדיקה של יעילות המודל של משאבה הפועלת במעגל סגור. התוצאות שהתקבלו מקבוצה של 10 אנשים היו דומות מאד לכאלה שהושגו ע"י משאבה במעגל פתוח בקבוצת הבקרה. כאשר ב- 75% מהזמן שהו החולים בטווחים המומלצים של 70-180 , (לעומת 63% לאלו שהשתמשו במשאבה במעגל פתוח).
  במהלך הניסוי איש מהנבדקים לא סבל מארוע חריף של היפוגליקמיה.
  לתקציר המחקר


 • 02/12/06 - האם תאי טחול יכולים להפוך לתאי לבלב.
  שנת 2001 התבצע מחקר בבית ספר לרפואה של ארווארד (בהובלת דר. Faustman  )  שעסק בריפוי סוכרת אצל עכברים. הניסוי שילב תהליך של דיכוי המערכת החיסונית עם הזרקת תאי טחול בריאים ללבלב לצורך "חיסון" תאי הבטא הנותרים ושיקום הלבלב.  בתהליך הניסוי מצאו החוקרים להפתעתם, כי כמות האינסולין בגוף עלתה ומסקנתם הייתה כי תאי הטחול שהוזרקו הפכו בעצמם לתאים המיצרים אינסולין. המחקר שתוצאותיו התפרסמו ב- 2003 יצר סערה והתרגשות בעולם המדעי. בעיקר כי במרכזו הייתה טענה שתאי טחול יכולים לשמש כמקור חילופי לתאים המייצרים אינסולין.

  רבים בקהילה המדעית טוענים כי אינם מקבלים את תוצאות המחקר. לטענתם לתאי הטחול לא היתה תרומה בתהליך השיקום של הלבלב והשיפור ביצור האינסולין נבע מיצור מחדש של תאי לבלב אצל העכברים. נסיונות שיחזור של הניסוי במעבדות אחרות הראו הצלחות חלקיות בלבד ואף אחת לא הצליחה לשחזר את התופעה של הפיכת תאי טחול לתאים מיצרי אינסולין.

  פירסום חדש מתמקד בתוצאותיו של ניסוי נוסף. כדי להוכיח את טענתם החליט צוות המחקר המקורי לערוך ניסוי נוסף. בניסוי הפעם הוזרקו תאי טחול זכריים (עם כרומוזום Y ) לנקבות. הניסוי החדש הראה שתאים שהתחדשו אכן הכילו את הכרומוזום Y , לטענת החוקרים זוהי הוכחה שמקורם הוא בתאי הטחול.

  המחקרים בכיוון זה ימשיכו (ואיתם כנראה גם הוויכוחים).

  לקישור המלא באנגלית


 • 11/11/06 - חומצה אלפא ליפואית מקלה כאבי נוירופתיה.
  הבטאון Diabetes Care מפרסם במהדורת חודש זה מאמר אודות מחקר שנעשה על 181 סוכרתיים ברוסיה וישראל. מטרת המחקר הייתה לבדוק השפעתה של חומצה אלפא ליפואית על הסימפטומים התחושתיים אצל סוכרתיים הסובלים מפולינוירופתיה. המשתתפים במחקר קיבלו חומצה אלפא ליפואית במינונים של 600, 1200 ,1800 מיליגרם ליום ופלצבו במשך 5 שבועות. בתום הניסוי נבדק דרוג עוצמת הסימפטומים (כאב חד, תחושת "שריפה", תחושה מדומה, ו"הרדמות"). התוצאות  הראו ירידה בעוצמת הסימפטומים אצל כל הקבוצות שקיבלו חומצה אלפא ליפואית ביחס לקבוצת הפלצבו. המחקר בדק גם את השפעות הלוואי של מתן חומצה אלפא ליפואית (בחילות, הקאות וסחרחורת). ניתוח בטיחות המינונים הראה שמינון של 600 מיליגרם הוא האופטימלי ביחס של סיכון מול תועלת.
  ניתן להזכיר גם מחקר קודם שנעשה בקוריאה ב-2004. המחקר לא כלל קבוצת פלצבו. באותו מחקר קיבלו המטופלים 600 מיליגרם של חומצה אלפא ליפואית. הבדיקות הראו שיפור בסימפטומים לאחר 4 שבועות ושיפור נוסף לאחר 8 שבועות.


 • 22/10/06 גידול תאים יצרני אינסולין מתוך תאי גזע עובריים.
  חברת  Novocell מודיעה על הצלחה בגידול תאים המייצרים אינסולין מתוך תאי גזע עובריים. במאמר המתפרסם ב-Nature Biotechnology  כותבים החוקרים שהתאים אותם הצליחו לגדל הפרישו הורמוני לבלב בדומה לתאי לבלב בוגרים.
  זוהי התפתחות חשובה בדרך למציאת פתרון לסוכרת נעורים. אם וכאשר יהיו מקורות בלתי מוגבלים לתאי לבלב, ניתן יהיה להשתילם אצל חולי סוכרת באוכלוסיות גדולות בשיטה שונה מהנהוג כיום שבה המקור היחיד לתאי ביתא הוא מתרומות איברים של נפטרים. 
  קישורים: מקור הידיעה, המאמר המלא.
  אותה חברה מקיימת כיום ניסויים קלינים בקפסולות לתאי ביתא שפיתחה. תוצאות הניסויים עדיין לא פורסמו. מקור בלתי מוגבל לתאי לבלב והשתלתם  אצל חולי סוכרת בקפסולות המגנות על התאים מפני המערכת החיסונית יכולים להוות את הפתרון האידאלי לסוכרת סוג 1.  


 • 31/08/06 - מקור אפשרי לגידול תאי ביתא - תאים אצינריים.
  במחקר המתפרסם במהדורת אוגוסט של הירחון Endocrinology and Metabolism הצליחו חוקרים לגדל תאים מייצרי אינסולין מתוך תאים אצינריים (תאים בלבלב המפרישים אנזימי עיכול). העבודה בוצעה על תאים אצינריים של עכברי מעבדה סוכרתיים. התאים שנוצרו הפרישו אינסולין בתגובה לגלוקוז. תוצאות המחקר מלמדות על אפשרות לייצר תאי לבלב המתפקדים בדומה לתאי ביתא מתוך תאים אצינריים. 

 • אריזה חדשה לתאי ביתא (קפסולה).
  מחקר המתפרסם במהדורת יולי של כתב העט Xenotransplantation מדווח על הצלחה בפיתוח סוג חדש של קפסולה לתאי ביתא.
  במחקר המתואר, התנהגות התאים שבתוך הקפסולות הייתה זה להתנהגות תאים שמחוץ לקפסולות. הזהות התבטאה בהתרבות התאים ובהפרשת אינסולין כתגובה לגלוקוז.
  חברת Austrianova הקשורה למחקר זה מדווחת על הצלחת המחקר ושרידות התאים שבתוך הקפסולות במשך מספר חודשים. לדף הידיעה.
  השתלת תאי ביתא ארוזים בקפסולות המגינות על התאים מפני תקיפת המערכת החיסונית יכולה לבטל את הצורך במתן תרופות לדיכוי המערכת החיסונית הניתנות כיום בהשתלות תאי ביתא המבוצעות כיום באופן נסיוני באנשים חולי סוכרת.

   
 • האם תרופה לסרטן יכולה לעזור לסוכרת?
  בניסוי חדש נבדקת אפשרות עצירת תהליך הרס תאי הביתא ע"י המערכת החיסונית בעזרת התרופה Rituximab הניתנת כיום כטיפול בסוגי סרטן מסויימים.
  סוכרת נעורים היא מחלה אוטואימונית שבה תוקפת המערכת החיסונית את תאי הביתא שבלבלב. קיימת תקווה שהתרופה תעצור או תאיט את תהליך ההרס ע"י הורדת כמות תאי ה-B של המערכת החיסונית.  


 • 09/08/06 - התקדמות בפיתוח קפסולה לתאי ביתא.
  חברת Microislet מודיעה על אבן דרך בפיתוח קפסולה לתאי ביתא.
  תאי ביתא ממקור חזירי שנארזו בקפסולות פרי פיתוח של החברה והושתלו בקופים החזיקו מעמד 6 חודשים. הקפסולות מאפשרות מעבר החומרים המזינים ממחזור הדם לתאי הביתא, מעבר אינסולין למחזור הדם ובה בעת מגנות עליהם מפני תקיפת המערכת החיסונית. שיטת השתלה כזו של תאי לבלב ארוזים בקפסולות אצל אנשים עם סוכרת יכולה לבטל בעתיד את הצורך במתן תרופות לדיכוי המערכת החיסונית אצל אנשים מושתלי תאי ביתא. לדף הידיעה
הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |