אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

תכשירים רפואיים והאינטרנט

Medical Products and the Internet

מדריך למציאת מידע מהימן

עפ"י הנחיות ארגון הבריאות העולמי, ג'נווה 1999

[חזור לטיפים]

מבוא

ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) ניסח מדריך בנושא תכשירים רפואיים והאינטרנט, שמטרתו לייעץ למשתמשים ברשת, בכדי לעזור להם למצוא מידע מהימן, בלתי-תלוי והשוואתי על מוצרים רפואיים. עלון זה נערך תוך התייעצות עם רשויות העוסקות ברגולציה של תרופות, מומחים במידע תרופתי, ארגוני צרכנים והתעשייה הפרמצויטית.

נקודות מפתח:

 • בשימוש נכון, האינטרנט מאפשר גישה נוחה ומהירה למידע בריאותי. הוא מספק מידע שימושי בנושאים כגון מחלות, מצבים, טיפולים, מוצרים רפואיים ומוסדות וארגוני בריאות ורפואה. (ראה סעיף 1).

 • המידע אותו אדם משיג מהאינטרנט יכול לעזור לו בבואו לקבלת ייעוץ בעניין מצבו או מחלתו מהרופא או מספקי שרותי בריאות אחרים. אולם, הנחיות מהאינטרנט אסור שיבואו במקום התייעצות עם רופא או איש צוות רפואי. (ראה סעיף 2).

 • חשוב לוודא את מהימנותו של מקור המידע באינטרנט, למרות שלעיתים קשה לקבוע. (ראה סעיף 2).

 • מידע העושה רושם של "טוב מידי מכדי להיות נכון", דורש אימות ובחינה זהירה. (ראה סעיף 3).

 • יש לנהוג במשנה זהירות ברכישת מוצרים רפואיים דרך האינטרנט. כיום, במדינות רבות, מכירה או קניה של מוצרים רפואיים דרך האינטרנט הינה בלתי חוקית. מומלץ לרכוש מוצרים אלו באמצעות צינורות השיווק וההפצה המקובלים, כדוגמת בתי המרקחת. (ראה סעיף 4).

 • התייעץ עם הרופא שלך או עם סמכות מקצועית אחרת לפני שאתה מחליט לטפל בעצמך. (ראה סעיף 5).


  1. האינטרנט הוא מקור חשוב לאינפורמציה, אך חשוב לבדוק שהוא אכן מהימן.

הרשת היא מקור חשוב למידע רפואי בנושאים כגון מחלות, מצבים, טיפולים, מוצרים רפואיים ומוסדות וארגוני בריאות ורפואה. כאשר נעשה בה שימוש מושכל, היא מאפשרת נגישות קלה ומהירה למידע מקוון מספריות רפואיות, אוניברסיטאות, ארגוני בריאות ומשרדי ממשלה. ברם, איכותם של מוצרי בריאות ורפואה באינטרנט משתנה, ופעמים רבות קשה לזהות את מקורו האמיתי של המידע ולקבוע האם הוא מהימן, מלא ועדכני. 

2. שימוש באינטרנט למציאת מידע רפואי מהימן.

קיימים מקורות מידע מהימנים בנושאי בריאות ורפואה ברשת. מידע זה יכול לסייע לך כאשר אתה מתייעץ עם רופא או איש מקצוע רפואי על מחלתך, אך אין הוא תחליף לייעוץ שכזה.
כשאתה מחפש מידע ומעריך אותו, קח בחשבון את הנקודות הבאות:

עלול להיות קשה לדעת מה מקור המידע המופיע באתר מסוים ולאמת מקור זה. אם אינך מכיר את מקור המידע, תוכל לברר עליו יותר פרטים אצל אנשי מקצוע או בארגוני בריאות אמינים המוכרים לך.

ישנם אתרי אינטרנט רבים העוסקים בבריאות ורפואה ומספקים מידע טוב, שאולי אינו נגיש באמצעים אחרים. אולם, גם מידע מהימן, עשוי לדרוש מומחיות מקצועית, בכדי להעריכו כראוי ולקבוע אם הוא רלוונטי למחלתך או מצבך. המידע המסופק ע"י אתרים אלו עוסק בנושאים הבאים:

 • מחקרים הנערכים על מחלה או מצב, כולל מחלות נדירות, וניסויים קליניים הקשורים אליהם.
 • מוצרים חדשים שאושרו לשימוש במחלה או מצב מסוימים ע"י רשויות הבריאות במדינה.
 • מידע כללי על מחלות או מצבים, כדוגמת יתר לחץ דם, דלקת פרקים או השמנת יתר.
 • קבוצות תמיכה לאנשים הסובלים ממחלה או מצב מסוימים כדוגמת אידס או סרטן.
 • רשימות של ארגונים בינלאומיים ומקומיים המספקים תמיכה ומידע על מחלה או מצב מסוימים.

3. מציאת מידע מהימן על מוצר רפואי באינטרנט.

האינטרנט גם מספק מידע על מוצרים רפואיים. אולם, בזמן שהנך מחפש ומעריך מידע על מוצר מסוים, שים לב לנקודות הבאות:

מידע הנשמע "טוב מכדי להיות נכון" הוא כנראה בדיוק כזה.
להלן מספר תמרורי אזהרה לכך שמידע על מוצר רפואי אינו מהימן:

 • פרסומים או אינפורמציה הכוללים את ההערות כגון "פריצת דרך מדעית", "תרופת פלא", "מוצר בלעדי", "נוסחה סודית", "מרכיב עתיק", "ללא סיכון", "מונע הזדקנות", משפר תפקוד מיני" ו"מכיל מרכיבים טבעיים בלבד".
 • תאור מקרים המציגים תוצאות מדהימות מצרכנים ש"נרפאו". כאשר אתה נתקל בעדות שכזו, חפש ניסוחים "אופיניים".

 • רשימה של סימפטומים ומחלות שהמוצר אמור לרפא, למשל, טענה שמוצר אחד יכול לרפא או לטפל באידס, סרטן, דלקות פרקים, אלצהיימר, קמטים, עודף משקל, אובדן זיכרון וכו'.

 • פרסומים הבאים בעקבות מוצר הנמצא בכותרות וטוענים שהם מכילים מרכיבים חדישים.

 • פרסומים הטוענים שהמוצר ניתן להשגה רק ממקור אחד, לתקופת זמן מוגבלת.

 • עדויות של מומחים רפואיים "מפורסמים".

 • טענות בדבר "חוסר סיכון" או העדר מידע לגבי הסיכונים. זכור, לא קיים מוצר שהינו נטול-סיכונים לחלוטין.

 • טענות שהמוצר "הוכח מדעית" או "בטוח לחלוטין".

המידע לגבי המוצר צריך להיות שלם ככל האפשר, ולכלול לפחות את הנתונים הבאים:


קורא מידע על מוצר ?
אתר אינטרנט מהימן אמור לספק את המידע הבא:

 • שם המוצר

 • מרכיב/ים פעיל

 • שמות מרכיבים אחרים בתכשיר הידועים כחומרים העלולים לגרום לבעיות באנשים מסוימים.

 • למה משמש התכשיר (התוויות)

 • מתי אין להשתמש בתכשיר (לדוגמא, בהריון, אלרגיה, אינטראקציות עם תרופות אחרות או מזון)

 • כיצד להשתמש בתכשיר

 • תופעות לוואי אפשריות

 • הוראות אחסון של המוצר

 • שם היצרן וכתובת ליצירת קשר

 • תאריך עדכון המידע

4. היה זהיר בקניית מוצרים רפואיים דרך האינטרנט.

הצעת מוצרים רפואיים למכירה, או קנייתם ממדינה אחרת דרך האינטרנט, עלולה להיות בלתי חוקית. לפיכך, בטרם תבצע רכישה שכזו, וודא כי חוקי לעשות כן. אם בחרת לקנות מוצרים רפואיים דרך האינטרנט, נהג במשנה זהירות, כיוון שאתה עלול לסכן את בריאותך ולבזבז את כספך. תמיד התייעץ עם איש מקצוע לפני שאתה מטפל בעצמך.

ישנן סיבות רבות לכך שמוצרים רפואיים הנמכרים דרך האינטרנט עלולים להיות מסוכנים, לגרום חוסר נוחות או אובדן כספי:

 1. חוסר באישור בטיחות ויעילות - במדינות רבות, לפני שמוצר רפואי נרשם ומאושר לשיווק, החברות העוסקות בפיתוחו ושיווקו מחויבות לערוך מחקרים ולהוכיח, שהמוצר בטוח לשימוש, יעיל ואיכותי לשימוש בבני-אדם. באינטרנט עלולים להיות גם מוצרים שלא נחקרו והוערכו עפ"י דרישות החוק ולכן לא קיימת הבטחה לבטיחות השימוש במוצר וליעילותו. כמשתמש ברשת, יתכן שתתקשה להבדיל בין מוצרים שעמדו בדרישות הממשלתיות ואלו שלא אושרו.
  אם הנך סובל ממחלה המוגדרת כחסרת-טיפול, האינטרנט עשוי להכיל מידע אודות מחלתך ותרופות חדשות המשמשות לטיפול בה, או נמצאות בשלבי פיתוח ומחקר. למרות שבדר"כ לא ניתן לרכוש מוצרים אלו, לפעמים יכול רופא למלא מרשם לתרופה, עוד בטרם הסתיים תהליך אישורה, או לצרף אותך לניסוי קליני המתנהל עמה. חשוב להבין שהשימוש במוצר שטרם אושר כרוך בסיכונים נוספים, כיוון שתופעות הלוואי האפשריות (העלולות להיות מסכנות חיים), יעילותו ומשטר המינון עדיין נמצאים במחקר. במקרים מסוימים, מוצר שאינו זמין בישראל, יכול להיות מאושר לשימוש במדינה אחרת. במקרה כזה, מוגדרים בארץ תהליכים חוקיים המאפשרים יבוא של התרופה הרשומה מחו"ל. יבוא שכזה, בצינורות ההפצה החוקיים, יעשה בהנחיית אנשי מקצוע רפואיים.
 2. הוראות השימוש עלולות להיות בלתי מספקות - בכדי להבטיח שימוש נכון ובטוח במוצר רפואי, חייבות להתלוות אליו הוראות שימוש מדויקות. אין ערובה לכך שמוצר שהושג דרך האינטרנט יכלול הוראות שימוש נכונות, מינון ואזהרות. בנוסף, ההוראות עלולות להיות מודפסות בשפה שאינך מבין, בלתי קריאות, לא מעודכנות או בלתי ניתנות לשימוש מסיבות אחרות.

 3. חוסר ערובה לאיכות המוצר - כאשר אתה רוכש מוצר רפואי בצינורות המקובלים, כדוגמת בית מרקחת, אתה יכול בדר"כ להיות בטוח שהתכשיר מכיל את החומר הפעיל הנכון והוא יוצר, נארז, שווק ואוחסן בתנאים נאותים. בקניית מוצרים רפואיים דרך האינטרנט, אתה עלול לאבד את הערובה לאיכותו של המוצר.

 4. מוצרים עלולים לעקוף מנגנוני הגנה רגולטוריים - מוצרים רפואיים הנמכרים דרך האינטרנט עלולים לעקוף את ההגנה הניתנת להם ע"י רשויות הבריאות והממשלה. אפשר שלא תוכל לקבל פיצוי מהיצרן או המפיץ לכל נזק שיגרם לך כתוצאה מהשימוש במוצרים אלו. זהותו ומיקומו של המקור ממנו מגיע המוצר עלול להיות מוסווה.
  מצב זה שכיח במיוחד במקרה של מוצרים רפואיים מזויפים.

 5. מוצרים עלולים להיות מזויפים ו/או מזיקים לבריאות - מוצרים המפורסמים ומוצעים למכירה דרך האינטרנט, עלולים להיות מזויפים. השימוש במוצרים אלו עלול להיות מזיק לבריאותך. יתכן והמוצר לא ישפר את מצבך וכך תמנע מעצמך הזדמנות לטיפול נאות ומקצועי במחלתך. חוסר יעילות של מוצר רפואי אינה רק מתסכלת, לעיתים טמונה בה גם סכנה.

 6. חוסר אפשרות לפיצוי - רבות מתוכניות הביטוח הרפואי, אינן מאפשרות תשלום פיצויים על נזק, שנגרם כתוצאה משימוש במוצרים רפואיים שנקנו דרך האינטרנט. לפני קניית מוצר רפואי בדרך זו, גם אם נדמה לך כי המוצר חוקי, ברר בחברת הביטוח שלך האם רכישתו תכוסה ע"י הפוליסה והאם ספק האינטרנט של המוצר מוכר על ידה.

 7. מוצרים עלולים לבזבז את משאביך - בחיפוש אחר טיפול רפואי באינטרנט, אתה עלול לאבד זמן וכסף, כיוון שהטיפול עלול להיכשל. יתכן שתבזבז זמן יקר בטיפול עם תרופה בלתי יעילה בזמן שיכולת לקבל טיפול נכון אילו היית פונה לבעל מקצוע רפואי מתאים.

 8. מוצרים הנקנים בחו"ל אינם בהכרח מותרים ליבוא לישראל - במדינות שונות קיימים חוקים שונים לגבי מכירה וייבוא של מוצרים רפואיים. מכאן, שאפשר שמוצרים שאינם מאושרים לשיווק במדינת ישראל, או שנקבע שהנם מהווים סכנה לבריאות הציבור, לא יקבלו אישור להישלח לביתך, אם יזוהו. אם כבר שילמת עבור המוצר, יתכן שלא תוכל לקבלו וגם לא לקבל החזר כספי עבורו. בנוסף, קיים הבדל בין מעמדם של מוצרים רפואיים במדינות השונות. למשל, מוצרים הנמכרים עם מרשם רופא במדינה אחת, יכולים להימכר ללא מרשם באחרת, או אף לא לעבור רגולציה כלל.

 9. מוצרים בעלי שם זהה עלולים להיות שונים במדינות שונות - חשוב לזכור שמוצרים בעלי אותו שם עלולים להכיל חומרים שונים בארצות שונות. לכן, יתכן שהנך משתמש במוצר הלא נכון. מעבר לכך, במדינות שונות קיימים הבדלים בדרישות התקן לאיכותו של המוצר וייצורו. מוצרים הנרכשים בחו"ל אינם בהכרח בעלי אותה תכולה ו/או איכות כמו אלו הנקנים בארץ.

 10. חוסר שמירה על חסיון פרטייך האישיים - באתרים רבים הנך נדרש לחשוף מידע רפואי אישי. שים לב לכך, שאין כל הבטחה שמידע זה יישאר חסוי. אם הנך חש שלא בנוח עם האפשרות שיעשה שימוש במידע זה, רצוי שתרכוש מוצרים רפואיים בצינורות המקובלים.

5. התייעץ עם רופא, או עם סמכות מקצועית אחרת, לפני שאתה מחליט לטפל בעצמך או לשנות לעצמך את הטיפול התרופתי.

אפילו לאחר שמצאת מקור מהימן ואמיתי למידע רפואי באינטרנט, חשוב שתתייעץ עם איש מקצוע לגבי מחלתך והמידע אותו השגת, בטרם תחל לטפל בעצמך:

 • לא כל המחלות והסימפטומים דורשים התערבות טיפולית. אתה עלול ליטול תרופה ללא צורך ולחשוף את עצמך לסיכונים מיותרים.

 • תרופות רבות יכולות להזיק אם לא נעשה בהן שימוש נכון, ולכן חשוב להיות תחת פיקוח רפואי מקצועי בזמן השימוש בהם.

 • לא כל תרופה מתאימה לכל אחד. למשל, אנשים מסוימים עלולים להיות רגישים (אלרגיים) לתרופות מסוימות. איש מקצוע יעזור לך לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך.

 • איש מקצוע יכול להנחותך כיצד ליטול את תרופותיך באופן בטוח. לדוגמא, פעילותן של תרופות מסוימות עלולות להיות מושפעות מנטילה במקביל של מוצרים אחרים כגון תרופות נוספות, אלכוהול או מזון. נטילה של מוצרים אלו בו-זמנית, עלולה להגביר או להחליש את השפעת התרופה ולעיתים לגרום לתופעות לוואי. מצב זה יכול להוות סכנה בריאותית או, במקרה הטוב, לעקב את החלמתך.

 • חולים הנמנים על אוכלוסיות מיוחדות (נשים בהריון או מנייקות, קשישים, ילדים וכד') הם לעיתים בעלי צרכים מיוחדים, בכל הנוגע לשימוש בתרופות או במוצרים רפואיים. בפרט ידועים חומרים רפואיים הגורמים לנזק לעובר. מכאן, שנשים בהריון חייבות לדאוג לקבל ייעוץ מסמכות רפואית מקצועית מתאימה, לפני התחלת השימוש במוצר רפואי כלשהו על דעת עצמן.

 • חשוב ליידע את הצוות הרפואי לגבי תופעות לוואי הנובעות מהשימוש בתרופה או במוצר רפואי. בכך תוכל להבטיח שאיש המקצוע המטפל בך, ידע לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר לגבי מצבך, ולייעץ לך באם יש צורך לשנות את הטיפול בעקבות תופעת הלוואי.

 • בהזמנת מוצרים רפואיים דרך האינטרנט, אתה עשוי למנוע מעצמך אפשרות לטיפול וייעוץ אישי ומקצועי מרופא, רוקח או איש צוות רפואי מוסמך.

מסמך זה מפורסם ברשות מתוך אתר משרד הבריאות - אגף הרוקחות
דף
http://www.health.gov.il/units/pharmacy/docs/internet.doc

 הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |